Hrefna Hrefna komentáře u knih

Půlnoční sny Půlnoční sny Lenka Lanczová

Můj hřích z mládí, který mě drží dosud :) Moje nejoblíbenější kniha od ní. Jako bonus, jsem loni četla jednu z jejích novějších knih, ve které jejich příběh pokračoval v pozadí hlavního dění!

16.02.2017

Budovatelé říše Budovatelé říše Boris Vian

Rychle jsem jí přečetla a pak o ní dlouho přemýšlela. Jednoduchý a stále se opakující námět, který postupně graduje ke konečné zkáze. Poučení o tom, jak jsme nepoučitelní. A v té jednoduchosti je ta síla. Každopádně si myslím, že na prknech to bude teprve to pravé.

16.02.2017 4 z 5

Cit slečny Smilly pro sníh Cit slečny Smilly pro sníh Peter Høeg

Krásná, ale pro mne těžká kniha. Četla jsme jí opravdu dlouho, první polovinou jsem se prokousávala a druhou zhltla naráz. Proto pokud jste na tom stejně, tak to nevzdávejte, stojí za to! Náročné pro mne byly odborné pasáže, netradiční styl psaní a uvažování hlavní hrdinky, ke které jsem dlouho hledala vztah. Nakonec jsem jí pochopila a obdivovala, za její nezlomnost, odvahu a nasazení. Zdánlivě syrový příběh, pod nímž, stejně jako pod sněhem, jsem našla život, cit a barvy.

Šmírák Šmírák Charlotte Link

Opět skvělá kniha, napínavá, s brilantní gradací děje, uvěřitelné, živé postavy,...není třeba více slov.

Rozruch v Andénách Rozruch v Andénách Boris Vian

Za mě totální zmatek, ztrácela jsem se v ději, postavách i smyslu knihy, ale přesto mě něčím bavila, ale nevím vlastně čím??

16.02.2017 3 z 5

Já, Poutník Já, Poutník Terry Hayes

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem četla a ač je obsáhlá, tak jsem jí přečetla jedním dechem. Je neskutečné, že je to první kniha autora, protože si myslím, že je ve všech směrech vysoce kvalitní. Neuvěřitelně napínavá a děsivá. Nejenom v tom, jak k sobě umí být lidé zlí, bezcitní, ale hlavně v tom, co je na pozadí světa ve kterém žijeme. Lepší nevědět.

16.02.2017 5 z 5

Bajky barda Beedleho Bajky barda Beedleho J. K. Rowling (p)

Díky této malé úžasné knížce je příběh Harryho ještě živější. Dítě ve mě zaplesalo :) Bajky jsou poutavé poučné a díky poznámkám Brumbála dodávají další cenné informace, doplňující mozaiku celého příběhu.

09.07.2016 5 z 5

Ráno a večer Ráno a večer Jon Fosse

Nevšední příběh i zpracování. Nečetla jsem nikdy nic podobného. Zvláště se mi líbil začátek knihy, popis zrodu a vnímání světa novorozencem....silné. Kniha je plná citu. Normálně mi texty bez teček, čárek, velkých písmen a klasického označení přímé řeči vadí, ale u této knihy obsah převládl nad formou a vůbec mi to nevadilo a navíc to zcela korespondovalo s obsahem.

20.01.2016 4 z 5

Dívka v pavoučí síti Dívka v pavoučí síti David Lagercrantz

Opravdu bych nepoznala, že knihu nenapsal Larsson, ale nedokážu pochopit, jak někdo může tak dokonale napodobit sloh někoho jiného. Děj byl napínavý, temný, místy odborný, ale vždy bylo vše maximálně vysvětleno, bez toho aby se příliš vzdálil od samotného příběhu. Těším se na další pokračování a vůbec mi nevadí, že už to pro mě není moc reálné - myslím, že by se toto vše dělo kolem jedné osoby.

20.01.2016 5 z 5

To To Stephen King

Kniha je opravdu napínavá a děsivá, bála jsme se při ní, ale konec mě velmi zklamal a proto jen tři hvězdy. Více jak tři čtvrtiny knihy se bojím momentu, kdy se vše děsivé odkryje, jsem napnutá a když to přijde, tak je všechen strach pryč a dočítám knihu z nutnosti. Asi je podstata To mimo mé chápání a stejně tak i chování hlavních aktérů....
Velmi se mi líbilo, jak poslední větu kapitoly nedokončí a jejím posledním slovem otvírá další kapitolu v jiné časové lince!!! Ale i tak mu dám Kingovi další šanci.

29.12.2015 3 z 5

Řízkaři Řízkaři Barbara Nesvadbová

Přečetla jsem ji v rámci Čtenářské výzvy v kategorii špatně hodnocená kniha a takto nezklamala, jinak po všech dalších stránkách ano. Možná ještě oceňuji, že je to kniha krátká.

26.11.2015 1 z 5

Cvrček na krbu Cvrček na krbu Charles Dickens

Oceňuji záměr knihy - aby si jí rodiny mohly společně předčítat v časech adventních. Příběh je psán archaicky a v košilatých souvětích, až jsem se v některých ztrácela. Je to kniha plná dobroty, pochopení a lásky, což k adventu sedí a díky tomu ji pro sebe řadím do sekce pohádek.

26.11.2015 3 z 5

Děti z Bullerbynu Děti z Bullerbynu Astrid Lindgren

Paní Lindrenová má v sobě velké vnitřní dítě, jinak si ten krásný dětský sloh, který hladí po duši, nemohu vysvětlit. Nádherná kniha o tom, jak děti vidí svět kolem sebe, kde se obyčejné a všední stává jedinečným....

05.11.2015 5 z 5

Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora Jára /da/ Cimrman: Sborník o životě a díle českého polyhistora Jiří Šebánek

Stejně krásný a ušlechtilý humor jako v divadelnách hrách...obdivuji se genialitě a fantazii pánů Svěráka a Smoljaka.

28.10.2015 5 z 5

Básně II. 1985–1986: Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl Básně II. 1985–1986: Někdy jste tak sami, až to prostě dává smysl Charles Bukowski

Poezie není můj čálek kávy, ale tato se čte sama. Přijde mi spíš jako jeho klasická próza poskládaná do formátu básně. Našla jsem v nich hloubku a poprvé ve svém životě plně rozumím tomu, co říká. Myslím, že to bude věkem, takže se vrátím k jeho knihám, které jsem hltala před více jak deseti léty.

26.10.2015 4 z 5

Romance pro křídlovku Romance pro křídlovku František Hrubín

Tak tento žánr není vůbec šálek mého čaje. Samotný příběh je hezký, použití retrospektivy osvěžující, protože v té záplavě citů člověk může přemýšlet, ale ta naléhavost lásky umocněná opakováním veršů mě dusila.

17.09.2015 2 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Kniha je plná ušlechtilých a krásných myšlenek a tak je potřeba si na ní udělat čas a přemýšlet nad napsaným. Jak by byl svět krásný, kdyby takto smýšleli a jednali všichni, ale čistých lidí jako on je však málo, hlavně v politice. Nevadila by mi delší pasáž o jeho životě, který stojí za vyprávění.

17.09.2015 4 z 5

Antikrist Antikrist Friedrich Nietzsche

Náročná kniha, mnoho pasáží jsme četla několikrát a pak jsme vzdala touhu po plném pochopení textu. Potkala jsme v ní mnoho momentů k zamyšlení a nový pohled na křesťanství, který mě obohatil, ale také mnoho takových, které mě popudili. Je to jednostranný text, pouhá kritika, ne kritické zamyšlení.
Z knihy je cítit veliká nenávist k insituci křesťanství (ale i k židům, anarchistům, čandale, samotným věřícím,...) a ani minimální snaha o nalezení jediného pozitivního aspektu.
Říkám si, že křesťanství jeho život ovládalo možná více, než prostého vyznavače víry. Byl jím pohlcen a vším co v něm vyvolávalo - zlobou, nenávistí a nepochopením. Já, jako prostá nevěřící, se cítím býti více svobodnou než on.

10.08.2015 3 z 5

Král krysa Král krysa James Clavell

Přečetla jsem jí na druhý pokus a velmi lituji toho prvního, zmařeného na druhé stránce. Měla jsem obavu, že téma zajateckého tábora za druhé světové války mě nezaujme, ač jsme od něj přečetla již mnoho skvělých knih. Velmi jsem se mýlila. Král krysa je jedna z nějkrásnějších knih, kterou jsem četla.
Vykreslení charakterů osob v krizové situaci, zvolené způsoby přežití, morální otázky, vyrovnání se z utrpením, život v uzavřeném společenství, otázka přátelství,...všechno to hltáte, přemýšlíte kdo je vám sympatický a kdo ne a nenácházíte odpověď, protože nelze soudit nikoho, sami nevíme, jak bychom se zachovali. Je to mistr pera a znalec lidí.

07.08.2015 5 z 5

Mám to s jeho tvorbou jako na houpačce, líbí nelíbí,...a u této knihy jsem zažila oba pocity, větší polovina knihy se mi velmi líbila a ke konci jsem se těšila, až to skončí. Má krásný popisná styl a humor, ale ve chvíli kdy sklouzne k životní fylozofii neví kdy má přestat. Opět kniha téměř bez odstavců, což je pro mě dosti nepříjemné, ale oproti Harlekýnovým miliónům stravitelné.
Myslím, že mu Menzel velmi rozumí. Kdybych neviděla film, knihu bych četla s velkými obtížemi.

30.07.2015 3 z 5