hoopoo hoopoo komentáře u knih

Projekt Y Projekt Y Jiří Pavelek

(SPOILER) Bohužel jen 1 hvězda a ještě jsem nad ní váhal. Tato "epická sága" je spíš epický průšvih. Například přeskakování témat. Bude to vesmírné dobrodružství, kdy 6 lodí odplouvá osidlovat nové planety přičemž jejich hlídková loď překvapivě odpouvá někam do pryč?
Nebo střílečka po vetřelcích - garetech, garenicích či gantátech? Nebo hledání stop po bývalém vojenkém výzkumu?
Velmi kusé vyprávění, často holé nerozvité věty. Dočetl jsem první díl, ale druhý díl ani nemám náladu otevírat.

04.04.2024 1 z 5

Zabiják Huck Zabiják Huck Peter Belanský

Chjo. Dočteno, ale vracet se k tomu nebudu.

05.01.2024 1 z 5

Nový svět 3 Nový svět 3 Jan Kučera

(SPOILER) Taková pohádka o tom, coby kdyby. Co by se stalo, kdyby bylo lidstvo zdecimováno chorobami a zachovala se pouze skupinka lidí, žijících ve středověkých podmínkách v izolovaných skupinkách o stovkách jedinců.
Jen dle popisu autora v tom středověku dlouho nezůstanou. Dějově cca 30-40let po zlomu už lidé zase vynalézají novinky, jako vlak na vodíkový pohon, už jsem jen čekal vesmírné cesty a ovládnutí sluneční soustavy.
Autor si libuje v přehánění, takže když v prvním díle útočila na hrad horda nájezdníků, tak ti padali po stovkách, málem tisících mrtvých. Ale jaká hrůza, když oni zabili malé desítky obránců. A v druhém díle se rozhodli jít vybrakovat pražské poklady, potom se rozhodli obnovit Prahu, která během pár let měla přes sto tisíc občanů (srovnej s malými skupinkami, které byly na začátku). Ve třetím díle zase obnova Českého království a Svaté říše římské... už opravdu chybělo jen Galaktické impérium.
Ve stylu psaní mi také něco chybělo. Pořád mi to přišlo, že jsem v nějakém úvodu, rozehrání scény po katastrofě a čekal jsem na vlastní děj. Až když jsem došel na konec první knížky, tak jsem pochopil, že to je takový vyprávěcí styl, že tam žádná detailnější scéna nebude. Např. autor nepoužívá přímé řeči v dialogu, ten je vždy veden opisem - já jsem něco řekl, druhý odpověděl že...
Když už jsem si (bohužel) koupil všechny tři knížky, tak jsem je dočetl, ale opravdu víc jak jednu hvězdičku dát nemůžu.

30.10.2023 1 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Tak úplný háelpéčko to nebylo, ale celkem pobavilo. Hlavně jak příběh přeskakoval mezi třemi hlavními postavami a čtenář mohl jen hádat, jak se jejich osudy protnou. Určitě zkusím i další knížky od autora.

24.07.2023 4 z 5

Dolů k Zemi Dolů k Zemi Robert Silverberg

Kniha mě moc bavila, ale co ten konec? Já chci pokračování. Halooo

02.12.2022 5 z 5

Program apokalypsy Program apokalypsy Vilma Kadlečková

Re Akkütlix, hotovo, přes 3700 stránek přečteno a dle mého to stálo za to.
U velkých více-dílných serií mám někdy problém, že první díly mají nějakou novou inovaci, zajímavý prvek, ale ve finále se děj odstěhuje úplně jinam a dočítám to pouze ze setrvačnosti. (dle mého např. Setkání s Rámou, Planety smrti.. a bohužel i další). V Myceliu se toto dle mého nestalo. Od prvního dílu tu máme skupinu postav, kolem kterých se celý děj odehrává. Všechny knihy postupně budují příběh až do samotného konce.
Zde se konečně utká Lucas Hildebrandt a jeho věčný protivník, učitel, manwar~lu Aš~šád z Fomalhivy.
Kdybyste měli na výběr, naučit se levitaci nebo teleportaci, co byste si vybrali? Nebo až se přiblíží vlna hvězdovlády - wëtrëigaës, co si budete přát? A nezapomeňte, že na přání je nejhorší to, že se opravdu můžou splnit.
Nejdůležitější věci se odehrávají vskrytu. Osmý díl dle mého úspěšně odkryl mnohé a brilantně tak dokončil celou serii. Ano stojí to za to :)

10.06.2022 5 z 5

Zakázané směry Zakázané směry Vilma Kadlečková

Jak okomentovat sedmý díl z osmidílné série a nespoilovat?
Hlavní děj se točí nejvíce kolem podivného vztahu mezi Lucasem Hildebrantem a Aš~šádem z Fomalhiwy, pokračující Lucasův tréning a ve finále se dozvíme taky trochu z Aš~šádovy historie. Vedle toho se Země chystá na příchod Hvězdovládců, ať to ve finále bude kdokoli. Celé se to chystá (doufejme k velkolepému) zakončení celé série.
Co mě potěšilo, že paní Kadlečková splnila slib o rozdělení sedmého a osmého dílu, že budou rozděleny přesně napůl. Takže ano, kniha končí rozepsanou větou a dokonce rozděleným slovem. Pokračování v osmičce :)
A co si říkám již delší dobu, bylo by zajímavé, kdyby se serie přeložila třeba do angličtiny, že by razantně tak mohl stoupnout počet potencionálních čtenářů.

16.05.2022 5 z 5

Písek Písek Hugh Howey

Pekny, ctivy roman, dost ruznorodych postav. Jen ten konec byl nejak moc narychlo, jakoby se cekalo na pokracovani, nebo rovnou dve. Tema by si to zaslouzilo, jak pokracovani, tak prequel, co vedlo k takoveto situaci. Co ten Danvar? Jak vzniknil? Jak to bylo dale? Chtel bych pokracovani.

14.03.2022 5 z 5

A uzřela oslice anděla A uzřela oslice anděla Nick Cave

Stále jsem čekal, kdy mě ta kniha začne bavit. Nestalo se ani po přečtení 3/4 knihy. Nedočteno, knihy se zbavuji. Takovej hnus mi nesmí do knihovny.

22.02.2022 odpad!

Vrstva ticha Vrstva ticha Vilma Kadlečková

Re Akkütlix, dočteno. A teď si počkat pár měsíců a vrhnout se na poslední dvě knihy a posledních pár set stránek tohoto velkolepého díla.
Vilma Kadlečková se do toho opravdu opřela a místo pěti knih tu je už šesté pokračování.
U velkých sérií knížek se mi (bohužel často) stává, že se časem velmi zklamu, příběh se posune úplně jinam a jem se divím, kam se to dostalo. Ne tak u Mycelia. Je zde vidět 20 let psaní, domýšlení příběhů. Líbí se mi střídání postav, ději to prospívá.
A pořád si myslím, že by stálo za to přeložit to do angličtiny a najít tak světové publikum.
Už se těším na finále.

19.12.2021 5 z 5

V prázdnotě V prázdnotě Filip Kurečka

Tak tato knížka překvapila a musím říct, že velmi příjemně. Děj příjemně plynul, pěkně vymyšlený příběh a hlavní postavy. Jako na prvotinu opravdu dobrý.
Určitě se těším na pokračování.

12.05.2021 5 z 5

Literární předloha k úspěšnému seriálu Černobyl z produkce HBO.
Syrové výpovědi obyvatel z okolí Černobylu. Velmi smutné, reálné a až k neuvěření. Spousta činů odůvodněná prostým: "to se muselo", tak se to prostě neřešilo a dělalo se.

17.01.2020 5 z 5

Budoucnost Budoucnost Dmitry Glukhovsky

Dočteno, ale nenadchlo. Vize budoucnosti popsána celkem precizně do detailů, ale hlavní postava taková neurčitá, rozpolcená, většinu knihy neví sám co chce.
Kniha příliš dlouhá, místy celkem depresivní, podruhé do toho už nepůjdu.

30.05.2019 2 z 5

Afrika snů a skutečnosti 2 Afrika snů a skutečnosti 2 Jiří Hanzelka

Pokračování cestování Afrikou se naštěstí trochu více zajímalo o přírodu, takže krom již standardního vyprávění o trampotách kolem vozu cestovatelé lezli na Kilimdžáro, sledovali nově se rodící sopku či pozorovali Vikoriiny vodopády.
Ale i tak tam bylo hodně narážek na vykořisťování afrických zemí jejími evropskými kolonizátory, tentokrát to nejvíce slízla Belgie, Anglie, trochu taky Itálie a USA.
V době vydání knihy to opravdu muselo být velmi poutavé čtení o cizích zemích, kam se většina našich obyvatel nikdy nedostane.

05.03.2019

Mimo provoz Mimo provoz Adam Chromý

Knížka mě nenadchla jako Reviem za Pluto děj se trochu vlekl, ale i tak mě vytříbený slovní humor autora několikrát donutil k hlasitému smíchu.
Hlavní hrdinka příběhu je Sylvie Ostrčilová, televizní hlasatelka, která se stala moderní dobou v televizi nepotřebná. Z galantní dámy, která kdysi určovala módní styl, se nyní stala řadová paní docházející na úřad práce, kde k lepší pracovní nabídce jí nepomůžou ani dvě ceny Týtý.

04.06.2018 5 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Za mě ano, super kniha. Hlavně když mi došlo, že můžu putování Arťoma sledovat na na mapě metra, tak mě to bavilo neskutečně.
Trochu se mi nezdál ten závěr, ale třeba se to zlepší v Metro2034. I tak 5*

03.12.2017 5 z 5

Rekviem za Pluto Rekviem za Pluto Adam Chromý

Tak tahle knizecka me velice prijemne prekvapika. Vtipny pribeh o kolabujicim vztahu dvou mladych lidi,kteri dosli k tomu, ze se uz nemiluji. Jen nevi, co ted s tim.
Knizka je velice lehce ctiva, velmi vtipna a zabavna -napr scena v utulku, ci temer jakakoli situace ze skoly.
A musim rict,ze i poucna- sacek od caje nechavam odkapavat ve drezu uplne stejne, jako Alice a asi je to pro nekoho jineho stresujici, stehne jako pro Davida.
Doporucuji si precist :)

10.04.2017 5 z 5

AirWolf AirWolf Charlie Greenberg

Zajímavý nápad. Dvě postavy v jedné, které se mění usnuím. První James, který prožívá stále stejnou neděli, stejný okamžik probuzení zvukem rozbitiého hrnku. Na druhé straně AirWolf, osoba, který má rozhodnout velký obchod mezi planetou Zemí s mimozemšťany, Země dostane neomezený zdroj energie za cenu tří neznýmámých prvků. AirWolfůs svět stále pokračuje, obchod se zdá být komplikovaný, poté únos a tak dále a ta dále.
K mému hodnocení. Ze začátku mě to docela bavilo, ale postupem času mi to začlo připomínat Osmý svět od Marcely Remeňové, děj se rychle měnil a celkově situace kolem našeho hrdiny.
Být mladší (ehm, teenager) tak mě to možná baví a dám více hvězdiček. Asi jsem na to teď už starej, takže za mě jen 2.

23.02.2016 2 z 5

Leviatan se probouzí Leviatan se probouzí James S. A. Corey

Pěkná kvalitní space-opera jak má být. Pěkný příběh, kde jsou hlavními postavami trochu chlastající pojicejní detektiv Miller a Holden, takový ten pravý odpadlík, který si jede podle svých správných pravidel. Děj pěkně odsýpá a najednou byl konec knížky. No tak hurá splašit další díl.

20.02.2016 5 z 5

Seznámení Seznámení Marcela Remeňová

Jako dobrý napsat toto ve třinácti. Zajímavá myšlenka vyprávět příběh z pohledu několika postav.
Ale mě osobně tahle hra na agenty, superrychlé pokroky hlavní hradinky prostě moc nebavily. Dočetl jsem, ale do další knihy asi už nejdu.

10.02.2016 2 z 5