Holmann Holmann komentáře u knih

Věk katedrál Věk katedrál Georges Duby

Jsem zatím v první části knihy a je to skvělé, klasický Duby bez bázně a hany. Akorát občas mi probleskne myšlenka, že předkládané teorie již trošičku pokrývá jemná vrstva prachu.

Nejvíce mě do očí bije stále omílaná teorie vyděšeného a strachu plného člověka středověku. Toto si my dnes taky můžeme myslet o rovníkové Africe a hle oni ti lidi tam žijí šťastné životy bez strachu a hrůzy.
Tohle osvícenské očernění klasického evropského středověku mi právě ve stínech dvou světových válek a permanentní apokalypsy studené války přijde velmi nemístné a dnes již překonané.

Knihu určitě doporučuji!!!

01.12.2022 5 z 5

Věrní Přemyslovci a barbarští Čechové Věrní Přemyslovci a barbarští Čechové Jakub Razim

Tak toto je opravdu poklad k danému tématu. Vědecky zpracovaná kniha pracující s evropskými zdroji a světe div se ono to nádherně vychází. Některé pasáže jsou náročnější na čtení, ale ty informace které obsahují za to opravdu stojí.
Osobně bych uvítal více knih na toto téma. Pohled na české dějiny národních obrozenců již prostě neobstojí pod tíhou nových argumentů.
Toto je velmi cenný kousek v mé knihovně!

29.04.2022 5 z 5

Templáři Templáři Barbara Frale

Krásně a jednoduše shrnutá hlavní fakta o tomto, dnes módním, řádu. Mohu jen vřele doporučit. Nejvíce se mi líbila autorčina sonda do hlubiny duše rytíře a jeho volby stát se členem řádu a vůbec středověký majstrštych při skloubení krvelačného světského válečníka 12.stol s asketickým mnichem přísné řehole. S autorčinou erudicí zajímavá studie po všech stránkách.
Jediné co bych knize snad mohl vytknout je její krátkost...

09.02.2022 5 z 5

Templáři a Kristův rubáš Templáři a Kristův rubáš Barbara Frale

První kniha autorky o Templářích se mi líbila více. Je zde více veřejně líbivých spekulací a teorií, ale rozumějte mi dobře stále je to vysoce kvalitní kniha na témata Templu na současném knižním trhu. Barbara opět naspala čtivou a poutavou věc.

09.02.2022 4 z 5

Vratislav: První král Čechů Vratislav: První král Čechů Lukáš Reitinger

Obsáhlá, vědeckých kvalit, ale i laické čtivosti dosahující kniha o ne úplně známém prvním králi Čechů. Jeho osobě i době se hluboce věnuje autor z různých úhlů pohledu. Kniha působí velmi solidním a mohutným dojmem a jakmile čtenář přijme hru autora tak na něj postupně vykukuje spletitá, chvílemi až chaotická, ale o to plastičtější mozaika. Mozaika nazvaná Vratislav první král Čechů!
Mohu jen doporučit.

28.05.2021 5 z 5

České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí České země za prvních Přemyslovců v 10.–12. století, II. díl: Svět doby knížecí David Kalhous

Obsahově dobrá kniha, souhrn nový a revize starých poznatků, jen jsem nemohl se začíst do textu - informací z něj pramenících. Nedařilo se mi při těch mnoha odbočkách, udržet obraz těch přemyslovských Čech.
Každopádně cenný střípek do mozaiky našich dějin Evropy a díky za něj.

07.05.2021 4 z 5

Vita Anskarii Vita Anskarii Rimbert

Pěkná práce autora a překladatelky. Prostě působící, ale hloubkou oplývající sonda do christianizace Skandinávie i úlomky její společnosti v 9.stol. po Kristu.
Samotné dílo je strohé, přesné, bohaté a bohumilé...
Přiměřený poznámkový aparát a jako velký bonus i originální latinský text v jedné části knihy.
Nelze než doporučit!

08.03.2021 5 z 5

Ludmila: Kněžna a světice Ludmila: Kněžna a světice kolektiv autorů

Zatím se skvěle jevící publikace na krásné téma. Vnímám zde silný crossover přes literární, archeologický, zdrojový i kulturní přístup k obsáhnutí daného tématu. Včetně nových pohledů, revizí a případně i potvrzení starších výzkumů. Více takových děl od nových tváří, aby se mám dále rozvíjela vnitřní diskuze k naší historii.

Celkově mě tento přístup k evropské, středoevropské a československé historii v širších souvislostech upřímně baví. Rozbíjení stereotypů 19. i 20. století o Slovanech bojujících s Germány o přežití, zlá temná církev tupící duše prostinkých pohanů, třídní boje apod. bude opravdu trvat dlouho a laická veřejnost si je stále nese v sobě.

Důstojná kniha k osobě sv. Ludmily a našich dějinám.

03.03.2021 5 z 5

Nebeský žebřík Nebeský žebřík Ióannés Klimakos

Poctivě udělaná kniha s mnoha zajímavými postřehy a výklady. Více takových prací o tohoto zajímavého nakladatelství.
Díky za ni.

22.06.2020 5 z 5

Stav a perspektivy naší společnosti Stav a perspektivy naší společnosti Petr Piťha

Je to výživné, přímé a silné čtení. Postavené na životní zkušenosti, moudrosti a lásce. Doba se line svým směrem, ale zastavit se přemýšlet o věcech co se kolem nás dějí přináší hlubší pochopení. Pochopení toho neklidu co uvnitř společnosti i jedinců kvasí, narůstá. Lehce znepokojující dílo plné naděje a lásky. Asi jedna z nejlepších knih autora.
Skvělé dílo. Kdo chce ocenit práci Prof. Piťhy nechť prosím objednává přímo přes nakladatelství Poustevník.

17.02.2020 5 z 5

Parsifal Parsifal Tomáš Vondrovic

Naprosto nečekané pohlazení a úžasná četba dětem před spaním a to i pro mě. Od autora si toho asi pořídím více.
V záplavě dnešních pseudo-pohádek s naprostým nedostatkem archetypů, poezie i hravého humoru natož okřeněné nadčasovou moudrostí - velmi milé překvapení.

28.08.2019 5 z 5

Čechy a jejich svatí Čechy a jejich svatí Petr Piťha

Děkuji za toto dílo. Stud mi nedovolí vůbec hodnotit.

30.07.2019 5 z 5

Občan uvažuje cestou k volbám Občan uvažuje cestou k volbám Petr Piťha

Trefně, svěže a vůbec ryze napsané!
Obzvláště v době politického úpadku a ztráty orientace skoro povinné čtení. Díky za to.

30.07.2019 5 z 5

Divoké kameny Divoké kameny Fernand Pouillon

Úžasné dílko s velkou hloubkou a je tam cítit i jistá životní zkušenost autora. Musím říci, že v pojetí osobnosti hlavního hrdiny se mi to líbilo více než Jméno růže od Ecca. Kniha jakoby běží svým tempem, mimo čas a prostor. Nebo spíše se prolínají čas a prostor jako dva hadi v jednom hnízdě. Opravdu neskutečný zážitek a osvěžení v jinak dosti brakové tvorbě poslední doby na podobná témata. Asi to není pro každého a pro každou situaci/náladu, ale kdo se knize podvolí a nechá se unášet... neměl by litovat.

20.06.2019 5 z 5

Dvacet tisíc mil pod mořem Dvacet tisíc mil pod mořem Jules Verne

Přes to že se jedná o klasiku autora. Ta tato kniha mě zas tolik nebavila.

06.05.2019 4 z 5

Patnáctiletý kapitán Patnáctiletý kapitán Jules Verne

Moje 1. verneovka a vůbec první kniha, kterou jsem hltal v 2.-3. třídě pomaličku, stránku po stránce. Úžasný vstup do světa Literatury. :-)

06.05.2019 5 z 5

Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Tollrander: Klenot zakletého čaroděje Thorleif Larssen (p)

Klasika mé puberty doplňující Conana, Zaklínače a Pána Prstenů :-) Prima jednoduchá pohodovka, ke které se v dobách chaosu možná i nostalgicky vrátím.

02.05.2019 4 z 5

Vlk a dýka Vlk a dýka Juraj Červenák

Tohle asi znova číst nebudu. Ale pořád na trhu nemá konkurenci.

Ďábel v zrcadle Ďábel v zrcadle Juraj Červenák

Taková ne-hloupě napsaná historická skoro detektivka v duchu předchozích dílů.

02.05.2019 3 z 5

Život ve staletích - 16. století Život ve staletích - 16. století Vlastimil Vondruška

No 3* na hraně. Opět tak nějak zvláštně - Vondruškovsky podaná verze historie. Obrázky pěkné, fotky no dobře i ze současné fotky města snad nějakou info dostanu. Základní info o zločinech "zlé církve" je naservírováno. Ale zase je to takové nemastné, neslané a stále se opakující. Chvílemi jsem měl pocit, že pro nedostatek času autor sáhl do učebnic předlistopadové éry. :-)