Hobo Hobo komentáře u knih

Krach Krach Thomas E. Woods

Nezbývá mi než se přiklonit k předchozím komentátorům.
Jen lituji, že ti, kteří knihu označili za odpad, se s námi nepodělí o své argumenty. Rád bych se nechal poučit.

02.03.2023 5 z 5

Jak se kalila ocel Jak se kalila ocel Nikolaj Alexejevič Ostrovskij

Konečně jsem se dostal znovu ke knize, mohl ji znovu přečíst a porovnat své vzpomínky z mládí se současnou zkušeností. Musím především podotknout, že pocit z knihy, který ve mně zůstal z mládí, zůstal v zásadě stejný. Z děje jsem si nepamatoval nic, takže jsem si obnovil pouze tento děj.
Existuje opravdu rozdíl mezi prvním a druhým dílem, který může působit propagandisticky. Souhlasím proto celkem s hodnocením Pytlíka, ovšem souhlasím rovněž s Kontryhelkou a v souladu s ní soudím, že jde prostě o odraz doby (i když zas tak "obrovská agitka" to není) a vlastně by to mělo sloužit k historickému poučení. Ono toho Pavku lze prostě v oné době občanské války pochopit. A my bychom měli pochopit, že Pavkův tvrdý postoj nemůže trvat věčně a s postupnou stabilitou společnosti se vracet k "radostem". Ona totiž každá revoluce - a tím spíše ta ruská, která se rodila ve světové válce a následující válce občanské - brání své výdobytky urputně. A tak i my jsme po listopadu vylili s vaničkou i dítě. Zachovat si zravý rozum je primární.
Jsem rád, že jsm si Ostrovského mohl opět přečíst. Už jsem měl pocit, že ho neseženu a že veřejné knihovny ho prostě vyřadily. Já myslím, že poučení ta kniha stále podává.

01.03.2023

Chování se vládních kruhů k českému národu za války Chování se vládních kruhů k českému národu za války Zdeněk Václav Tobolka

Obsahuje konkrétní výčet protičeských skutků, od procesu s dr. Kramářem a dr. Rašínem přes restrikce vůči umělcům, Sokolu, proti českému školství až po skutky vůči obyčejným lidem. Bohužel není uvedena reakce adresáta.

23.02.2023 5 z 5

Beru svá slova zpět Beru svá slova zpět Viktor Suvorov (p)

Suvorov je věcný a argumentačně velmi schopný. Znát jeho knihy je jistě užitečné, neboť nutí k přemýšlení.

22.02.2023 5 z 5

Máme ho! (Staří režiséři) Máme ho! (Staří režiséři) Jan Vedral

V roce 2007 jsme s manželkou představení v Divadle Kolowrat navštívili a dnes jsem si ho oživil. Samozřejmě četba scénáře není rovnocenná, nicméně oživení paměti za to stálo.

16.02.2023 4 z 5

Majonéza k snídani Majonéza k snídani Markéta Lukášková

Pátá přečtená kniha od M. Lukáškové, takže - málo platné - oblíbená autorka.

12.02.2023 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Jak se mi nelíbil Listopád, tak se mi líbily Tiché roky!

06.02.2023 5 z 5

Jak chutná nezávislost Jak chutná nezávislost Zdena Bratršovská

Docela zajímavé. Někdy více, někdy méně osobní či teoretizující.

05.02.2023 3 z 5

Smrt Pavla I. Smrt Pavla I. Dmitrij Sergejevič Merežkovskij

Četl jsem jako doprovodnou brožurku k inscenaci Městského divadla v Brně v r. 2007. Krásně vypravená, s mnoha i barevnými obrázky a především texty o spisovatelově životě, o Pavlovi I. a tehdejších reáliích a dalších zajímavostech k inscenaci. Vynikající!

04.02.2023 5 z 5

IVK v roce prvním IVK v roce prvním kolektiv autorů

Občas si politologické úvahy přečtěte s několikaletým zpožděním!

27.01.2023 4 z 5

Zrušení řádu jesuitského Zrušení řádu jesuitského Josef Valenta

Stručné, přehledné kroky nepřátel jezuitů. Pomluvy, které vedly k jeho zrušení.

18.01.2023 5 z 5

Československá  a česká zahraniční politika: Minulost a současnost Československá a česká zahraniční politika: Minulost a současnost František Zbořil

Čtivý přehled aktivit Československa a Česka v zahraniční politice. Možná neobsahuje všechno, ale nejdůležitější aktivity určitě. Čtenář získá dobrý přehled.

09.01.2023 4 z 5

Všechny jejich lži Všechny jejich lži Tuvia Tenenbom

První dočtená kniha roku 2023 patří k tomu nejlepšímu, co se v dnešním podivném světě dá bez obav přečíst od začátku až do konce. A klidně začít znovu.

06.01.2023 5 z 5

Rudý car - Stalin v čele Sovětského svazu 1924-1953 Rudý car - Stalin v čele Sovětského svazu 1924-1953 Václav Veber

Nejdůležitější informaci jsem objevil v tom, že Stalin mohl v Rusku úplně za všechno a nebýt v prvé řadě Chruščova, tak bychom se to vůbec nedozvěděli.

29.12.2022 1 z 5

Strážce majáku Strážce majáku Tomáš Lukavec

Byť jde o odlišný syžet, chvílemi jsem si při četbě vybavil Malého prince.
Krásné čtení pro otevřené mysli.
A když si tak občas vzpomenu na Syna strážce majáku, čtený v dětství, tak tato knížka jakoby ho v mém životě uzavírala.

26.12.2022 5 z 5

Dotazník Dotazník Jan Skácel

Jana Skácela jsem dobře znal a probral s ním mnohé. Nebyli jsme politicky zcela kompatibilní, ale rád jsem si jeho Dotazník přečetl a zavzpomínal si.

24.12.2022 4 z 5

Totalitní ideologie feminismu Totalitní ideologie feminismu Josef Hausmann

Vynikající vysvětlení podstaty feminismu z pera dvou známých autorů. Krátké, leč výstižné eseje, objasňující ideologii feminismu z různých stran.

23.12.2022 5 z 5

Židovský stát Židovský stát Theodor Herzl

Existují knihy, které by měly patřit k obecné výbavě každého a které by měly být obsahem občanské výchovy. Ubyli by přinejmenším neinformovaní soudci a soudní znalci...

22.12.2022 5 z 5

Ve jménu demokracie Ve jménu demokracie Antonín Šorm

Poučné čtení. Jak se historie stále opakuje.

20.12.2022 5 z 5

Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Poctivost a kreativita: Kapitoly z buranské sociologie a volné úvahy Petr Hampl

Už jen z hodnocení jednotlivých čtenářů je dobře znát hodnota této publikace. Neexistují neutrální hodnocení, jen pro/proti. Kvalita knihy je tudíž zcela zřejmá. My burani ji chápeme, ti chytří ji zavrhují. A je jasno!

18.12.2022 5 z 5