Hobo Hobo komentáře u knih

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Osobně nechápu, kolik lidí opěvuje nové pořádky.

26.05.2023 2 z 5

Na Západě zuří válka: Jak přežít v bláznovské době Na Západě zuří válka: Jak přežít v bláznovské době Douglas Murray

Vidíme to dennodenně kolem sebe. Naštěstí závěr ukazuje světlo na konci tunelu.

22.05.2023 5 z 5

Nástup Nástup Václav Řezáč (p)

Co se týče agitační linky, více než ta komunistická mi vadil ten bezbřehý obdiv k ruským vojákům. Překročil hranici snesitelnosti a Rusům prostě uškodil, neboť zcela ztratili lidský rozměr.
Jinak poměrně čtivé. Dobře a plnokrevně byl popsán postoj a pocity odsunovaných Němců.

16.05.2023 4 z 5

Dějiny amerického národa Dějiny amerického národa Paul Johnson

Zdařilý pokus o objektivní dějiny USA, přestože jsou patrny sympatie autora k Američanům, navíc zřejmé i z jazykové blízkosti. Nutno si položit otázku, zda objektivní pohled by byl zajištěn autorem nesympatizujícím či nepřátelským...
Zaujaly mě zejména následující tvrzení, které podle mého dobře charakterizují americký národ i vzhledem k jeho současnému vývoji:
"Federální agenti Delawarům a Wyandotům v roce 1785 řekli: Na tuto zemi máme nárok jako na dobyté území a budeme to my, kteří budou dávat, nikoli naopak."
Vztah k Indiánům je dobře patrný i vzhledem k tvrzení, že "divoši se mají asimilovat". Ovšem pravda je, že jakmile se ve větší míře skutečně asimilovali, narazili. Úryvek o Čerokijích, který to dokresluje, je dost dlouhý, proto ho uvádím v diskusi.
Význam pro dějiny Američanů má samozřejmě i jejich vztah k osobnímu vlastnictví zbraní (se kterým naprosto souhlasím). Paul Johnson píše:
"Američané vcelku respektovali tradici zvykového práva, podle níž měl v jakékoli roztržce hrozící násilím ohrožený jedinec povinnost vyklidit pole. Neučinil-li tak, mohl si za své případné zabití sám."
A je to. Už víme, jak Američané uvažují i v době, kdy převzali roli světového četníka, nikoli tedy pouze na vlastním území.

07.05.2023 5 z 5

Kdo zabil malého prince? Kdo zabil malého prince? Michel Bussi

Nádhera!

30.04.2023 5 z 5

Pan šéf Pan šéf Goffredo Parise

Označení sci-fi, byť groteskní, je opravdu hodně nadnesené. Groteska možná, ale neberte si ji do postele, ledaže byste potřebovali brzo usnout.

22.04.2023 2 z 5

Stalinova ekonomika Stalinova ekonomika Valentin Katasonov

Kniha, týkající se ekonomiky, která zaujme i milovníky historie. Srozumitelná každému, kdo je schopen nezaujatého pohledu na svět. Učiňte si vlastní závěr!

19.04.2023 5 z 5

Tři kroky anthroposofie: filosofie, kosmologie, náboženství Tři kroky anthroposofie: filosofie, kosmologie, náboženství Rudolf Steiner

Možná tato kniha nebyl nejlepší způsob, s čím začít v bližším seznamování se Steinerem. Pokud někdo začne používat termíny jako "éterná bytost" a podobně, ale pak s nimi neustále bez bližšího vysvětlení operuje, připadám si stále více jako hlupáček. . kapitolu už jsem neunesl. Zkusím Steinera v něčem jiném...

17.04.2023 2 z 5

Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821) Napoleon - díl II. - Císař Francouzů (1804–1821) Jiří Kovařík

Co napsat po zipporah?
Mohu jen také vyjádřit obdiv vůči autorovi. Obdiv k Napoleonovi už každý získá po přečtení.

16.04.2023 5 z 5

Celo-zemský universálný štát Celo-zemský universálný štát Ján Maliarik

Do několika knih psaných Maliarikem jsem se pokusil začíst, ale vždy jsem to brzy vzdal. Způsob prezentace myšlenek, možná i zajímavých, je k nepřečtení. Už grafické ztvárnění mě odrazovalo. Možná je to škoda.

16.04.2023 1 z 5

Josefína a bytosti Josefína a bytosti Lucie Kaletová

Občas ke mně připlují knihy neplánovaně a náhodně. A často se z nich vyklube příjemné překvapení!
Příjemné bylo, že tato fantasy je prostě česká, respektive slovanská. Žádní anglosaští elfové a podobné cizácké bytosti. Je to taková úleva... Už jsem po tom toužil.
A napínavý, zdánlivě komplikovaný děj, který má smysl. Početl jsem si.

06.04.2023 5 z 5

Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Napoleon - díl I. - Generál Bonaparte (1769–1804) Jiří Kovařík

Výborně napsaný životopis, který doplnil či opravil mé dosavadní znalosti. Těším se na 2. díl. Napoleonovo ruské tažení mě obzvlášť zajímá.

01.04.2023 5 z 5

Búrská válka Búrská válka Filip Nerad

O Búrské válce jsem věděl minimum. Teď tedy vím o hodně víc, ale popravdě: musel jsem se tím dost prokousávat. Zpracování mi tak nějak nesedlo.

27.03.2023 3 z 5

Gornostaj Gornostaj Václav Kaplický

Román nemá jednoho hlavního hrdinu, tím jsou prostě všichni legionáři, což bohužel ztěžuje možnost se ztotožnit. Popisuje ovšem historii legií poměrně věrně, zejména je v románu dobře ukázáno i zneužívání legií v zájmu dohodových států.
Četl jsem vydání z roku 1985, ve kterém jsou přiznány autorovy úpravy, takže by mě zajímalo, čím se toto vydání liší od předválečného.

23.03.2023

Národní rozvojový program mobility pro všechny Národní rozvojový program mobility pro všechny neznámý - neuveden

Vládní plány, které se nikdy neuskuteční.

23.03.2023 2 z 5

Obávám se, že v předpovědích se autor výrazně zmýlil. Nepřítel v podobě islamismu ustupuje do pozadí a mnohem více se zjevuje obludná příšera, doposud skrytá za programy, jako je gender, green deal a Eu, jak správně upozorňuje xvalenta.

19.03.2023 5 z 5

Vladař Vladař Niccolò Machiavelli

Otázky vládnutí sotva někdy zmizí z okruhu lidských zájmů.

17.03.2023 5 z 5

Čevengur Čevengur Andrej Platonov (p)

Ostatní čtenáři popsali vše podstatné, nechci k tomu přidávat jen nová slova... Byl to skutečně zážitek. A je smutné, že ideologové, místo, aby se zamysleli, dílo zavrhnou. Možná, že vývoj by šel jinak.

17.03.2023

Dějiny jsou směsí fakt, pověr, drbů a představ. Ouředníkova kniha je tudíž poměrně přesná.

09.03.2023 5 z 5

Pravda / Zloděj času Pravda / Zloděj času Terry Pratchett

Přidávat ocenění knihám, které obsahují dva rozdílné svazky, bývá ošidné. U Pratchetta naštěstí žádný rozpor nehrozí. Je to prostě nezpochybnitelná kvalita. A to jak v případě Pravdy, tak i u Zloděje času. Zejména Zloděj času mě uchvátil. Prožíval jsem s nadšením, jak autor neskutečně logicky vede děj k závěru - smějte se mi, jak chcete.
Jediný zápor vidím v onom vydání coby dvojkniha. Neskutečně mě štvalo, jak se stránky zavírají; a věřte, že občas jsem zapomněl na záložku, tomu prostě nezabráníte...

07.03.2023 5 z 5