Hobo Hobo komentáře u knih

Státní symboly a státní suverenita Státní symboly a státní suverenita Valerij Viktorovič Pjakin

wow! To je věc!

Goya čili Trpká cesta poznání Goya čili Trpká cesta poznání Lion Feuchtwanger

Feuchtwangerův způsob vyprávění mi vždy seděl.

Sebedestrukce Západu Sebedestrukce Západu Petr Hájek

Podobné publikace kupodivu zůstávají stranou mediálního zájmu a zdá se, že je čtou pouze fanoušci. Leč i jejich čas jednou přijde.

12.08.2023 5 z 5

Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Superprognózy / Umění a věda předpovídání budoucnosti Philip Tetlock

Jsem trochu hodnější v počtu * než by si kniha zasloužila. Pečlivě jsem přečetl, našel několik opravdu dobrých pasáží a především oceňuji nespornou poctivost autorů. Oni za to tak úplně nemohou, že mají rozhled globálního četníka a na tom končí každá analýza. V pár příkladech se přidržují přidržují oficiálního (amerického) podání některých událostí, nikoliv skutečného. Takže hodnocení je za upřímnost.

07.08.2023 4 z 5

Filosofický slovník Filosofický slovník Karel Černocký

Vyplatí se mít k dispozici i starší slovníky

03.08.2023 5 z 5

Stíny levicového liberalismu Stíny levicového liberalismu Jiří Fuchs

Jiří Fuchs podle mého nemá v současnosti konkurenci.

03.08.2023 5 z 5

Apokalypsa nebude: Proč nám škodí environmentální alarmismus Apokalypsa nebude: Proč nám škodí environmentální alarmismus Michael Shellenberger

Jasný pohled na jadernou energetiku. A pro mne nový (velmi užitečný) termín energetická hustota.

24.07.2023 5 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

To je, milá playado, obvyklý chybný předpoklad ženského vesmíru, jehož vinou společný vesmír nefunguje. Vykřičník.

19.07.2023 5 z 5

Pravda z Hradu očima bodyguarda Pravda z Hradu očima bodyguarda Jiří Vostrý

Tak co, které pravdě věříte?

17.07.2023 4 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Ve svém druhém komentáři bych rád doplnil své hodnocení autora. Řekl bych, že v Johnsonově obdivu k Churchillovi je znát i jeho postup v politice. Nesporně mu napodobování pomohlo, ale jak známo nápodoba není originál a jako obvykle sahala maximálně někam nejvýš po kolena.

11.07.2023 5 z 5

Tajné dějiny světa Tajné dějiny světa Jonathan Black (p)

Kniha neodpovídá mému světonázoru, nicméně člověk má být schopen vyklouznout ze svého obvyklého pojetí... Shledal jsem ji poměrně zajímavou, byť občas nudnou. Ale spoustou fakt a závěrů nezavrhnutelnou.

11.07.2023 3 z 5

Největší lži historie II.: aneb Jak se falšovaly dějiny Největší lži historie II.: aneb Jak se falšovaly dějiny Frank Fabian

Mám-li říct pravdu, jsem spíš zklamán. Jestliže v knize o falšování dějin autor bez uzardění tvrdí takové "pravdy", jako že např. za pád Dvojčat může Talibán, pak svou knihu degraduje na stejné falšování dějin. Není to jediné tvrzení mezi řádky. Ani s tvrzením o "zakázané" egyptologii nelze zcela souhlasit, když autor uvádí, jak je zlomkovitá a stojí na chatrných dokladech; o něčem opravdu zakázaném se nezmiňuje, pouze zpochybňuje závěry. To přece není o zákazech. K francouzské revoluci pouze prostě popisuje známou historii a osobnosti, pravda, uvádí, jak se stylizovali. Podrobněji píše o svobodných zednářích a jejich tajném vlivu, což opravdu není dodnes příliš obvyklé. Obdobně však nezmiňuje židovskou účast v ruské revoluci. Proč asi?
V podstatě až poslední kapitola, týkající se evoluce, bez výhrad uspokojila mou zvědavost. Možná je to málo, ale za ni určitě přidávám hvězdičku.

07.07.2023 3 z 5

Reportážní formou silným způsobem podaná tragédie.

01.07.2023 5 z 5

Na kresách Na kresách František Sokol Tůma

Děj ve stylu jiráskovského realismu se rozvíjí skutečně zvolna, ale stále má smysl, neutápí se ve zbytečných detailech a postupně nabírá na dramatičnosti, jaké Jirásek nikdy nedosáhl. Když si zvyknete na chvílemi poněkud nepřirozenou přímou řeč, jak se prostě nikdy nemluví, ale autorovi slouží k doplnění myšlenek, a tento způsob akceptujete, zaměříte se na reálie, o něž se jedná, a začnete spoluprožívat děj.
Zatímco Šikmý kostel Karin Lednické vykresluje dobu a území o sto let zpětně, tato kniha popisuje tutéž oblast a dobu, která byla autorovi současná. Velmi zajímavé srovnání včetně německo-polsko-českého střetávání. Doplňuje váš získaný obraz a najednou zjišťujete, že moderní a poněkud "zastaralý" jazyk nejsou podstatné. Prožíváte s oběma autory horký, vášnivý a těžký reálný život

30.06.2023 4 z 5

Hluboké zklamání. Taková obvyklá televizní demagogie. Až na několik málo nepodstatných fakt jsem se nedozvěděl nic skutečně nového. Stereotypní líčení regionů, zejména Rusů. Typické souvislosti z pohledu Anglosasa a ještě se při tom tváří jako spasitel světa. Jinak mohu plně podepsat komentář HanzKaufmanna.

26.06.2023 1 z 5

Faktor Churchill Faktor Churchill Boris Johnson

Skvělý styl a skvělý rozbor nejen Churchillova života, ale pro nezaujatého čtenáře i rozbor anglosaského uvažování a agresivity. Zejména Rusové jsou z tohoto pohledu pojati neobyčejně - no, anglosasky (Rusové jsou totiž nejimperialističtější národ na světě).

12.06.2023 5 z 5

Prolomení hradeb: Dvojka Prolomení hradeb: Dvojka Petr Hampl

Ke "Dvojce" mám méně výhrad než k jedničce. Témata jdou více do hloubky a jsou přesvědčivější.

06.06.2023 5 z 5

Majáky televise Majáky televise Alfred Technik

Vzpomínka na četbu z dětství od autora rodáka.

31.05.2023 2 z 5

Hakim Hakim John Knittel

Nakladatelství Ferd. Holas působilo v letech 1945-1948. V knize samotné není letopočet uveden a bylo by zajímavé prozkoumat jednotlivá vydání uvedená v příslušném odkazu. Nezdá se mi, že by Holas vydal tutéž knihu 3x, navíc v době okupace možná působil jen jako knihkupec a byl vězněn. Bližší viz zde https://nakladatelstvi.ucl.cas.cz/nakladatelstvi/ferdinand-holas.html

31.05.2023 4 z 5

Uspořádání světa Uspořádání světa Henry Kissinger

Nesporně jedna z nejvýznamnějších politologických knih současnosti. S konceptuálním přehledem podaný vývoj politiky od vestfálského míru až po současnost, která je orámovaná pouze datem vydání v r. 2014. Přesto těch 9 let, během kterých pádil vývoj od té doby, je na závěrečných stranách znát. Nijak to nesnižuje význam díla, včetně úvah o technologickém rozvoji posledních let a k čemu povede. Jinak je znát, že Kissinger je koncentrovaný především na "americký svět" a není zcela schopen nadhlédnout za tento obzor (přestože celkově v hodnocení světa nemá mezi jinými politology v anglosaském světě konkurenci) a americký systém vidí jako "jediný správný"; zdá se, že přechází chyby, které jej směrují k pádu. Proto také zařazuje např. vraždu JFK nebo pád dvojčat mezi události, u nichž nezpochybňuje oficiální výklad. Nicméně to jsou maličkosti, které si čtenář zpracuje a vedle toho vysoce kladně ocení hodnocení takových nezpochybňovaných osobností jako Wodrowa Wilsona, F. D. Roosevelta či JFK.

31.05.2023 5 z 5