historikola historikola komentáře u knih

Prostituce v nacistických táborech Prostituce v nacistických táborech Václav Miko

Zakoupil jsem si tuto knihu a doufal, že tam najdu něco nového.Bohužel informace dle pravdy, ale čekal jsem, že se autor více rozepíše. Bohužel všechny informace jsou rozesety v jiných knihách. Nemohu napsat ani, že je shrnul. Jen snad, že načal téma, ale nevyužil potenciál svého nadpisu. Škoda, ale i přes to si knihu nechám.

13.10.2019

Půlnoční palác Půlnoční palác Carlos Ruiz Zafón

Příběh se odehrává ve městě Kalkata v Indii za doby, kdy je spravovala Britská vojska. Děj se odehrává jak v dětském domově tak v ulicích samotné Kalkaty. Nakonec i ve starém opuštěném vlakovém nádraží. Příběh je skvěle napsaný a děj plyne postupně, ale má gradaci přesně dávkovanou. To, aby jste chtěli číst další a další kapitolu. Od tohoto spisovatele čtu již druhou knížku a můžu sám za sebe napsat, že se mi jeho styl vyprávění líbí. Za mě to nebyl ztracený čas u příběhu. Krásně jsem si odpočinul a přišel na jiné myšlenky.

25.08.2019 5 z 5

Exodus Exodus Leon Uris

Velice pěkná a informacemi hutná knížka. Vypráví jak židé během války a po 2.světové válce zažívali další útrapy od "spojenců". Příběh vypráví jak osídlovali budoucí Palestinu a také vypráví jejich boje s okolními státy, aby si udrželi své těžce vydřené pozemky a osídlení. Je vidět, že i po válce někteří jedinci nedali pokoj židům. Je to hrozné jak se k nim chovali a ještě dnes chovají. Až se musím sám stydět. Rozhodně doporučuji si příběh přečíst. Tato knížka u mě vydrží a nebudu ji pouštět ze své sbírky knih. Za mě 100% výborný příběh.

11.08.2019 5 z 5

Útek z tábora 14 Útek z tábora 14 Blaine Harden

Vím, že asi mnohé pobouřím, ale díky Sinovi tajnůstkářství utrpěla knížka kontinuálním příběhem. Prostě spisovatel se může snažit jak chce, ale když nemá dostatečně nosný příběh tak příběh je tím poznamenaný. Tím nesnižuji utrpení lidí co toto zažívají nebo zažili. Škoda, že se příběh v knížce nepsal za lepších podmínek (otevřenost a ochota mluvit i o špatných věcích). Je mi jasné, že to drásá duši, ale prostě toto je vidět na příběhu. Jinak životní zážitek je krutý, o tom se přít nebudu. Ale i tak knížka vypráví děj, který je dobrý vědět a stále na něj upozorňovat. Knížku jsem četl, ale určitě existuje i mluvená knížka, třeba to bude lepší na vstřebání děje.

30.04.2019 3 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

krásný, ale smutný příběh.

16.03.2019 5 z 5

Na rozhraní dvoch svetov Na rozhraní dvoch svetov Michal Škombár

popravdě nebyl to můj šálek čaje. Takže nebudu hodnotit. Prostě nejsem nastaven na sci-fi tohoto stylu.

29.12.2018 2 z 5

Muž, který hledal svůj stín Muž, který hledal svůj stín David Lagercrantz

Hned na začátek musím napsat, že jsem neměl moc času v kuse číst příběh Lisbeth. Bohužel mě příběh moc nenadchnul. Zkusím se ještě vrátit k příběhu časem a uvidím. Třeba změním názor.

19.11.2018 3 z 5

příběh byl zajímavý, ale popravdě více se mi líbila knížka Analfabetka, která uměla počítat.
Příběh staříka je hodně vláčný, ale nakonec se rozjede. Je v některých pasážích předvídatelný, ale i tak se dobře čte. Uvidíme co další knížky od spisovatele.

14.09.2018 5 z 5

Průvodce smrtelníka Průvodce smrtelníka Ondřej Nezbeda

Spisovatel si dal velkou práci a výsledek se povedl. Napsal knihu o tématu, které se moc nepíše ani se o něm nemluví. A to je smrt, umírání a stáří.
Kniha v sobě má několik nezávisle na sobě seřazených příběhů. Každý příběh trhá srdce. Ale také je dobrý rádce a směřovač pro rodiny, které řeší tuto životní linku.
Na konci knížky je plno web odkazů, které jsou hodně zajímavé.
Knihu jsem sehnal v roce 2017 okolo Vánoc a až teď jsem ji začal číst.
Vazba knížky je povedená. Krásná pevná vazba a jako jedna z mála knížek má i látkovou záložku.
Papír je klasika 60 g bílí, ale není to ten lesklý.
Tisk klasika ofset. Písmo černo - modré.
Kniha má papírový přebal.

Rozhodně doporučuji přečíst.

David

30.07.2018 5 z 5

Předčítač Předčítač Bernhard Schlink

Nádherný příběh z války. Mladík se zamiluje do starší ženy a ta ho má ráda tak po svém. Vztah přeruší válka a následné očištění Německa. Příběh končí bohužel smutně. Ona vlastně celé kniha je smutná.
Ale i přes to stojí za to vlastnit tuto knihu.

11.04.2018 5 z 5

Syn správce sirotčince Syn správce sirotčince Adam Johnson

Zdravím Vás čtenářky a čtenáři knih,

dočetl jsem po delší době tuto knížku - Syn správce sirotčince. Velice zajímavé pojetí psaní knihy. Jsou tam separátně dva příběhy, kdy jeden časem doplní druhý a opačně. Děj vypráví o mladém muži, který vyrůstal s otcem v sirotčinci. Syn se časem dopracoval do armády, kde působil na vojenských operacích. Dostal se tak daleko, že "lovil" lidi. Později se dostal se státní povinností do Ameriky. Tam provedl zadaný úkol a vrátil se zpět do vlasti. Tam na něj čeká nová kapitola života. Nebudu prozrazovat, ale dostal se do pracovních táborů a dostal se i časem na vyšší post ve státní sféře. No nebudu prozrazovat už nic. Myslím, že již jsem prozradil více než je zdrávo. Knížka se čte výborně i její technické zpracování je výborné. Kvalita papíru je dobrá. Kniha má tvrdé desky a přebal knihy. Jen jedno mi chybí a to látková záložka.

25.03.2018 5 z 5

Dějiny stalagu v Českém Těšíně Dějiny stalagu v Českém Těšíně František Mainuš

Děj knížky pojednává o stalagu (nacistické koncentrační a pracovní tábory) na území Českého Těšína a okolí ( jak CZ tak PL). Příběh vypráví jak a kde byli vězni ubytováni a kde pracovali. Na území okupovaném němci byli vězni těchto národností: rusové, angličané, italové,jugoslávci,francouzi,belgičané,poláci. Věznů bylo okolo 60 tisíc.
V knížce je i vyjmenováno několik zaměstnavatelů vězňů (říšské dráhy nebo kameno uhelné doly). Vězni pracovali v těchto odvětví: zemědělství, dřevařské závody, říšské dráhy, průmysl - válečný i neválečný, kameno uhelné doly.
Najdete tam také tabulku příjmů potravy podle národnosti. Je tu hodně informací a jsem rád, že jsem tuto knížku sehnal. Ukazuje co tu německá nadvláda udělala s lidmi a s myslí člověka.
Rozhodně tato knížka patří do všech knihoven jak domů tak do škol i organizací.

26.01.2018 5 z 5

Kdo udal Anne Frankovou? Kdo udal Anne Frankovou? David Barnouw

Tuto knížku by si měl přečíst každý kdo nevěří co se dělo. Nebo si chce prohloubit informace. Doporučuji nejdříve knihu a pak teprve film. 100% kniha i samotný příběh patří do knihovny.
Uznávám, že toto není jediný příběh. Ale je důležité nezapomínat a připomínat si kdo za tyto zvěrstva může. Je jedno, že je to evropský soused. David

20.01.2018 5 z 5

Praha erotická Praha erotická Radim Kopáč

Knížku jsem přečetl jedním dechem. Četl jsem ji po večerech před spaním. A mohu napsat (říci), že je pěkně pojatá. V průvodci najdete jak staré adresy "bordelů" tak i nové adresy. Jsou tam mapy Prahy.
Autor si dal tu práci, že vyhledal plno literárně nebo kulturně známých lidí co navštěvovali bordel v Praze nebo u spisovatelů co psali díla, kde byl sex. V knize je plno fotografií z Prahy (sochy, domy). Ale také i stará tištěná díla. Jen je škoda, že kniha není o více stránkách.
Ohledně samotné knihy (bez přihlížení co je napsáno). Tak knížka je krásně vytištěná. Nemůžu se zbavit dojmu, že mě to má evokovat toto. Obal knížky je tvrdší igelit. To ve mne evokuje prezervativ. A ty křídové stránky to, abych je neumazal. Jinak kniha je lepená do paperbacku. Což je škoda. Krásně ji vidím v šitém těle s látkovou záložkou. Ale pak by nešlo udělat to s tím obalem a křídovým papírem. Už by to tam bylo moc.
Foto je tam jak barevné tak černobílé. Kniha je psaná poutavě.
Kniha je sice o erotice a sexu, ale odvažuji se napsat, že není od 18 let. Nebál bych se ji vidět v rukách lidí 15+. Nemyslím si, že téma je pohoršující. Je vlastně vzdělávací a hodně poučné. Myslím, že horší obrázky dnešní mládež najde na internetu na pár kliknutí. Takže toto je slabý čajíček.

13.01.2018 5 z 5

Cesta zpátky Cesta zpátky Erich Maria Remarque (p)

Moc krásný příběh z konce první světové války. Bohužel pravdivý, ale o to čtivější.

08.01.2018 5 z 5

Tuto knížku by si měl přečíst každý, kdo pochybuje o historii co se učil ve škole. Je to sice dlouhý příběh, ale i tak je pořád krátký.
Rozhodně tuto knížku založím do své knihovny.

01.01.2018 5 z 5

Loutkář z ghetta Loutkář z ghetta Eva Weaver

Příběh byl výborně napsaný. Děj se odehrává za války v Polsku a přeskakuje do Německa a po válce do Ameriky.
Krásně vyprávěný příběh i dobře vymyšlený děj. Je jasné, že něco je pravda něco spisovatelovo psaní. I tak příběh je to pěkný a chytne za srdce.
Knížka jako takové. Vazba výborně zpracována. Tvrdé desky i krásně hrubý papír. Vydavatel na výrobě knihy nešetřil. Škoda jen, že i když nešetřil tak tam není tkaná záložka. Tuto knížku by měl fasovat každý školák co se učí dějepis a období druhé světové války. Nemělo by se zapomínat co v Evropě a nejen tam napáchali Němci. A to, že se omluví to jejich hříchy a činy neospravedlní ani neurovná.

21.07.2017 5 z 5

Venuše Samešová Venuše Samešová Venuše Samešová

Krásně napsaný příběh. Krásné zážitky. Na příběhu je vidět temné stránky i světlé stránky života. Nemá cenu komentovat či odsuzovat cizí život. Nebyl jsem u toho a nevím podrobnosti. Ohledně knížky... ano jsou tam překlepy. Ale číst se to dá. Jen škoda, že knížka vyšla jako paperback. Fotografie také povedené.

10.07.2017 5 z 5

Příběhy Pata Hobbyho Příběhy Pata Hobbyho Francis Scott Fitzgerald

Pěkný životní příběh Pata Hobbyho. Prostě jiná doba. Ale když se to vztáhne na dnešek tak je to stejné. Krásně napsaný příběh vzestupu i pádů v životě. Je jasné, že je to povídka takže příběh byl kratší. Ale i do tak málo stránek se podařilo nacpat hodně děje. Děj se sice ponurý, ale občas se najdou pasáže, kdy se člověk musí smát jak Pat Hobby s každým vyčůrá a snaží se ohnout životní zákony ve svůj prospěch. Nemáš práci ....tak dopíšeš pod scénář svoje jméno.... nemáš kde spát....projdeš ateliéry a najdeš gauč, nemáš jídlo.... buď se připleteš na natáčení a tam sníš co je k mání nebo si jdeš půjčit ke kolegům, které ani pořádně neznáš pět dolarů. Prostě i když je to kratičká povídka tak je pořád platná své době v každém následujícím roce od vydání.

05.07.2017 5 z 5

Korán Korán neznámý - neuveden

Korán jsem si přečetl celý. Není možné jej srovnávat s jinou tématickou četbou. Rozhodně stojí za to jej přečíst. Alespoň Vám nikdo nebude lhát o tom co tam asi je či není. Prostě to budete vědět.

28.06.2017 5 z 5