Hissatam Hissatam komentáře u knih

Divy sveta Divy sveta kolektiv autorů

Veľmi pekne spracovaná kniha, písaná štýlom, ktorý aj laického čitateľa zaujme a vtiahne do témy. Palec hore.

13.10.2015 5 z 5

Zločinecký gang penzistov Zločinecký gang penzistov Catharina Ingelman-Sundberg

Ako oddychové čítanie to bolo celkom milé :) Čítala som to, keď som bola v nemocnici, takže som mala pocit, že zapadám :D

13.10.2015 3 z 5

Experiment Experiment Veronica Roth

Mňa takisto ten koniec prekvapil, ale nakoniec som rada. Lebo dobrá kniha zanecháva pocity aj po prečítaní. Dobrá kniha je tá, o ktorej rozmýšľate ešte dlho potom ako ju prečítate. Nebol to tradičný happy end, ale malo to myšlienku.

25.07.2015 5 z 5

Vždy som chcela byť ako Pipi. Je to kniha, ktorú určite prenechám aj mojím deťom, až raz príde ten čas. Doteraz si pamätám ako som ju chodievala čítavať do knižnice, a keď som vyhrala recitačnú súťaž a mohla som si vybrať knihu, hneď som bežala do kníhkupectva kúpiť si Pipi :)

10.06.2015 5 z 5

Jana Eyrová Jana Eyrová Charlotte Brontë

Bola to posledná kniha, ktorú pred smrťou čítala moja babka. Hľadala som v nej útechu a našla som ju. Skvelý dojímavý príbeh, krásne vypovedaný.

Pán strieborného luku Pán strieborného luku David Gemmell

Skvelá kniha, súhlasím s komentárom pod sebou, že sa výborne číta pri mori. Je tam veľa nádherných osvietených myšlienok, príbeh je gradujúci, skvele sa číta. Doslova sa od knihy neviete odtrhnúť :)

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Klasika, ktorá nezostárne. Čo viac k tomu dodať.

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Nebol to práve typ knihy, ktorý mám rada. Aj keď uznávam, že keby som si to možno prečítala inokedy, v inom období môjho života, pôsobila by na mňa inak. Podľa mňa to určite nie je čítanie na každý deň, na tú knihu sa človek musí cítiť.

05.05.2015 3 z 5

Sám vojak v poli Sám vojak v poli Jurij Petrovyč Dold-Mychajlyk

Knihu som zdedila po babke, veľmi sa mi páčila. Prepletené osudy, nádherne prepracované. Ukazuje, že aj vojaci sú obyčajní ľudia. A vo vojne trpia najviac práve tí nevinní.

Námestie Svatej Alžbety Námestie Svatej Alžbety Rudolf Jašík

Knihu som čítala ešte na strednej škole. Zanechala vo mne hlbokú stopu, určite odporúčam všetkým si ju prečítať. Stojí za zamyslenie. Opozícia lásky dvoch mladých ľudí vo svete vojny.

05.05.2015 5 z 5

Traja kamaráti Traja kamaráti Erich Maria Remarque (p)

Po knihe Na západe nič nové, ktorú som od Remarqa čítala ako prvú, som od toho možno očakávala trošku viac. Myslela som, že dejová línia bude viac rozvetvená, avšak nakoniec mi to ani nevadilo. Cynizmus a pohľad na svet a človeka po vojne vie Remarque vykresliť ako nik iný. Odporúčam :)

05.05.2015 5 z 5

Na Západe nič nové Na Západe nič nové Erich Maria Remarque (p)

Jedna z najlepších kníh, ktoré som kedy čítala. Nemusím o tom veľa rozprávať. Podľa mňa Remarque vie jednoduchým náznakom vyvolať neskutočnú vlnu myšlienok a emócií u čitateľa. Veľmi silná kniha. Určite sa to nedá čítať ako jednoduché oddychové čítanie. Posledná veta vás núti uvažovať o knihe a jej deji aj dlho po tom, čo knihu dočítate. To je znakom dobrej knihy.

Obrov brat Obrov brat Ján Milčák

Skvele napísaná kniha pre deti (ale svoje si tu nájdu aj dospelí). Tajomno v nej dýcha, nadprirodzené javy, a morálne rozpory vo vnímaní malého hrdinu - chlapca, ktorý nič netušiac vypustil zlého vrabca. Kniha je plná kontrastov - malý vrabec je zlý, veľký obor je dobrý, vrabec s obrom sú bratia... V knihe výrazne cítiť svojskú poetiku Jána Milčáka, určite odporúčam.

Šašo Šašo Christopher Moore

Túto knihu som si kúpila úplne náhodou. Zaujala ma v kníhkupectve. Aj keď som očakávala niečo úplne iné, zaujala ma. Na prvý pohľad vyzerá ako plytká, trápna a hlavne vulgárna. Ale irónia a satira v tomto diele nechýba a často podčiarkuje zaujímavé myšlienky. Slovné hračky, osobitý typ humoru a odkazy na iné známe diela. Mne sa to naozaj páčilo, zasmiala som sa a prinútila ma aj zamyslieť sa. Odporúčam, aj keď si myslím, že nie každý pochopí tento typ humoru.

05.05.2015 5 z 5

Svatá Jana Svatá Jana George Bernard Shaw

Túto knihu som bohužiaľ čítala povinne, a tým pádom som si ju nevychutnala tak, ako by som mohla, keby som ju čítala pomaly a venovala jej dostatočnú pozornosť. G.B. Shaw majstrovsky ovláda slovo, ale bohužiaľ, mňa táto kniha až tak veľmi nezaujala, možno to je a výberom a spracovaním témy.

05.05.2015 4 z 5

Pygmalión Pygmalión George Bernard Shaw

Trošku som sa obávala tej knihy, či splní očakávanie, ale určite nesklamala. Prečítala som ju za jednu noc, páčila sa mi hlavne práca s jazykom. Spokojná som celkom aj s prekladom, znázorňovať rôzne akcenty iného jazyka je určite náročné. Odporúčam :)

05.05.2015 4 z 5

Harry Potter a Kámen mudrců Harry Potter a Kámen mudrců J. K. Rowling (p)

. Pri vydávaní knihy spolu s Harrym každý rok rástli aj čitatelia, takže postupne to prešlo z detskej knihy na knihy pre mládež. Ja osobne som knihu čítala hneď v ten rok ako vyšla a dokonca si ju prečítam aj teraz.
Rowlingová dokáže štylizovať vety tak, že sa cítite akoby ste sa naozaj nachádzali v čarodejníckej škole zvanej Rokfort. Vtiahne vás do deja a núti čítať ďalej, či ste dieťa alebo dospelý. Ponúknuť má čo všetkým generáciam, pretože aj pri 5-tom čítaní knihy tam objavíte súvislosti, ktoré ste si predtým neuvedomili. Ja osobne som sa rozhodla prečítať túto knihu aj v originálnom znení. Bola to moja prvá kniha čítaná anglicky a napriek tomu, že v angličtine nie som veľmi zdatná, hravo som to zvládla, keďže kniha je písaná naozaj jednoduchým, ale zaujímavým spôsobom. Takže kto ju ešte neprečítal, vrelo odporúčam.

05.05.2015 5 z 5

Pirátští králové a královští piráti Pirátští králové a královští piráti Milan Ferko

Jedna z kratších kníh, ktoré prečítate raz dva. Príbehy zaujímavé, vtiahnu do deja. Mne osobne sa páčilo

Rinaldo Rinaldini 1. Rinaldo Rinaldini 1. Milan Ferko

Túto knihu som čítala už asi ako 13-ročná. Dostala som ju v starej rozpadnutej väzbe od mamky, ktorá ju dostala od svojich rodičov. Dodnes patrí medzi moje najobľúbenejšie knihy. Skvelá gradácia deja, postavy, s ktorými sa stotožníte, niečo z histórie a náväznosť aj na slovenského Jánošíka. Dnes už sa ťažko zháňa, ale vrelo vám ju odporúčam. Určite stojí za prečítanie :)

Meče kardinála de Richelieu Meče kardinála de Richelieu Pierre Pevel

Zaujímavá, ale...
Prvých 30 strán som myslela, že tú knihu nedočítam. Je rozdelená na 4 časti, kapitoly sú krátke, často majú aj len tri strany. Na môj vkus má kniha veľmi veľa postáv, s ťažko zapamätateľnými menami, strácala som sa v postavách, veľakrát som musela listovať späť, aby som zistila, ktorá postava je ktorá. Trištvrte knihy sa dej nejak výrazne neposúval, stále mi to prišlo ako úvod, až záver bol celkom pekne spracovaný. Fantasy zložka mi skôr prekážala, bola okrajová vôbec mi tam nepasovala. Osobne by sa mi kniha páčila viac bez tých drakov. Úplný záver a posledná veta knihy ma však dostala a zanechala vo mne pocit, ktoré zanechávajú dobré knihy - rozmýšľala som nad ňou aj po tom, čo som ju dočítala. Ako oddychové čítanie odporúčam, cena a kvalita sú v skvelom pomere.