Hiragaen Hiragaen komentáře u knih

Příběh matky a otce Příběh matky a otce Edvard Hoem

Zpočátku mně kniha lehce připomínala Gulbranssena a Věčně zpívají lesy, ale postupem času šla tato knížka jinou cestou. Ano občas naruší ponoření do děje autorova poznámka jako aspoň takhle si myslím, že to mohlo být. Přesto se to čte poměrně dobře a člověk se dozví i něco o Norsku.

16.06.2020 4 z 5

Palmström Palmström Christian Morgenstern

Krásné, vtipné a hrávé básně o bezstarostnosti života, ale zajímavý je i doslov od překladatele.

11.06.2020 5 z 5

Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta Objevování světa: Od Marka Pola po Humboldta Jürgen Sarnowsky

Pro mě tato knížka splnila to, co jsem od ní očekával: tedy lehké shrnutí víceméně těch nejpodstatnějších objevitelských cest středověku a novověku. Navíc autor sám v předmluvě naznačuje omezení své práce především na evropské cestovatele se zaměřením na proměny vnímání okolního světa Evropany. Samozřejmě nejvíce a nejlépe dostupných pramenů je právě k této oblasti a i vzhledem k rozsahu nelze očekávat vše vyčerpávající dílo. Jediné co mi maličko vadí, je absence seznamu literatury a pramenů vyšlých v češtině.

15.06.2018 4 z 5

Mistr a Markétka: grafický román Mistr a Markétka: grafický román Andrzej Klimowski

Předloha je mou nejoblíbenější knihou, takže jsem byl na adaptaci celkem zvědav i jako fanoušek komuksů. Ovšem celkem dost mě to zklamalo, především se mi nelíbila ani černobílá ani barevná kresba. Také mi to přišlo až moc zkrácené. Ideální mi v tomhle příjde komiks Nikdykde.

19.02.2018 2 z 5

Holmes (1854-1891?) 3. díl: Stín pochybnosti a 4. díl: Paní ze Scutari Holmes (1854-1891?) 3. díl: Stín pochybnosti a 4. díl: Paní ze Scutari Luc Brunschwig

Opět zdařilá kresba, ale příběh jsem plně nepochopil. Navíc trojka bylo poměrně nepřehledná a samotný konec mi přišel dost otevřený.

31.01.2018 3 z 5

Sémě mrtvých Sémě mrtvých Brian Lumley

Poměrně slušné zakončení základní ságy a Harrym, ale asi mohlo být i lepší. Také mě maličko iritovali části z Hvězdné strany.

30.11.2017 4 z 5

Appaloosa Appaloosa Robert B. Parker

Velice příjemné překvapení. Sice jsem nepřečetl moc westernů, ale zato mám celkem dost načteného Parkera, především Spencerovu sérii. Ty starší kusy jsou dobré, ale ty novější se jen tak dali. Ale tohle je oproti všem těmto knihám úplně jiná liga. Žádné zbytečné řeči, spoustu akce a dostatečná historická věrohodnost. Nicméně překladatel/recenzent by potřeboval rozšířit vzdělání v oboru americké historie, neboť tento příběh se mimojiné kvůli koltům nemohl udát kolem roku 1800.

09.11.2017 5 z 5

Bouře mečů 2 Bouře mečů 2 George R. R. Martin

První část této ságy, která mě bavila, především díky několika neočekávaným zvratům.

24.09.2017 4 z 5

Nový svět Nový svět Shaun Tan

Nádherná věc dokazující, že příběh a fantazie ne vždy potřebují slov...

04.03.2017 4 z 5

Démon Démon Michail Jurjevič Lermontov

Pěkná poezie doplněná v tom vydáním, které jsem četl, nádhernými ilustracemi Václava Maška, jež celé dílo ještě trochu vylepšuje. Ovšem celkem mě pobavil doslov, protože se domnívám, že se jedná o do značné míry nadčasové dílo odrážející určitou mladickou rozervanost, byť ne tolik jako v díle Puškinově.

16.02.2017 4 z 5

Divoký západ III. - Cesta na Severozápad a trapeři Divoký západ III. - Cesta na Severozápad a trapeři Jiří Černík

Skvělá kniha, plná nových poznatků, jen škoda, že není rozsáhlejší. Jak naznačil závěr, bylo by ještě o čem psát.

24.01.2017 4 z 5

Dvojí poselství k českému národu: (Kšaft, Smutný hlas) Dvojí poselství k českému národu: (Kšaft, Smutný hlas) Jan Amos Komenský

Zajímavé, byť díky době vzniku poněkud náročnější čtení, neboť moderní čtenář není zvyklý na tolik citací z Bible. Samozřejmě je to poněkud smutné, ovšem zároveň plné víry a naděje světlejších zítřků, nejen vlastní církve, ale i vlasti. Rovněž mě mile překvapil od dobového balastu oproštěný doslov od univ. prof. dr. Antonína Škarky.

22.03.2015 4 z 5