Highlander Highlander komentáře u knih

Kruh Kruh Kodži Suzuki

Horory mě nebaví, nezajímají a neděsí.
I přesto mě to ale hodně bavilo a sfouknul jsem to cca za den.

Kdysi před X lety jsem viděl americkou filmovou verzi Kruhu a... vůbec mě to nebavilo a nezaujalo.
Víceméně to asi taky byl jeden z mála hororů, který jsem viděl a který si jakž takž vybavuju (rozuměj že si pamatuju, že jsem ho viděl)... prostě to vůbec není žánr pro mě.
Každopádně když mi ale kolegyňka sdělila, že je to podle knihy a že se to dost liší a trošku to rozebrala... docela mě to zaujalo a sehnal jsem si všechny tři díly - a přesně jak jsem si myslel, dost mě vtáhlo do děje a fakt mě to bavilo.
Brzy se vydám do Spirály... a nakonec si hodím mašli.. ehm, Smyčku.
Teda.. cože?
No, prostě perte mi to rovnou do žíly.

... jen teda pak musím zvolit 'lepšího autora', protože jsem po fantasy sérii plné polských a ruských jmen navázal čínskou scifi trilogií... a teď Japonsko... asi jsem masochista.
Nebudu ani předstírat, že si pamatuju více než 5 jmen celkem ze všech těchto zmiňovaných knih. :D

06.09.2023 5 z 5

Mrtvý cizinec Mrtvý cizinec Louis L'Amour

Achjo, ty obálkou jsou... no, budiž, je to brak.
Ale i tak by to zasloužilo něco, co nevypadá úplně jako červená knihovna.
Aspoň, že je oblečený...

Mám rád westerny, i když v podstatě už čtu jen L'Amoura - a když tuto kovbojku vyladil do podoby detektivky... no lahoda. Není to úplně nejsložitější zápletka, ale já jsem naprosto spokojený.

Tak a teď by mohli konečně znovu vydat celou Sackettovskou ságu. ;)
(Ale s lepšíma obálkama, než co dělají teď, proboha!)

Bez citu Bez citu Neal Shusterman

Shusterman nezklame.
Musím říct, že téma této série mě trošku děsí, protože v dnešní době je i TOHLE dost možné... i když jsem si ze začátku prvního dílu říkal, že tak daleko by lidstvo nezašlo, i kdyby mělo takové možnosti. Ale když se člověk rozhlédne kolem...

Každopádně velmi napínavé, supr nové postavy, i když některé jsou na facku (Starkey, dívám se tvým směrem), prostě vše, co si může člověk přát.
Moc se těším na další díly.
Snad budou.
Důvod, proč je v originále více dílů, a my se dočkali po dlouhé době teprve dvou, je ten, že dříve vyšel první díl pod jiným nakladatelstvím, a moc dobře si nevedl (před tím, než se u nás Neal ujal Smrtkou), takže od toho vycouvali. Nicméně teď to má v režii Yoli a já doufám, že to potáhnou dál a bez větších prostojů. :)
Já rozhodně další díly CHCI! (Teď hned.)

09.12.2022 5 z 5

To nevymyslíš: Hartovy životní lekce To nevymyslíš: Hartovy životní lekce Neil Strauss

Životopisy moc nečtu (ještě pár a budu to muset přestat psát), ale dostal jsem poukaz na nákup v knihkupectví, tak jsem si řekl, že zkusím něco, co bych si jinak nekoupil.
Jako komika Harta nesleduji, ale mám ho rád ve filmech (hlavně s 'Rockem' - pokud tedy byl i v nějakých bez něj?), takže jsem si řekl, že tomu dám šanci.
Musím říct, že kniha byla někdy až moc detailní, ale vypadá hodně upřímná. Nevím, jestli někde nějak přehání, přece jen je to komik, ale působí to autenticky. Hlavně ohledně svého vztahu s manželkou.
Docela mě překvapilo, jak se vypracoval od nuly a... také to, jak 'velký' komik to je. Věděl jsem, že je známý, ale když jsem četl, jak vyprodává obrovské stadiony a podobně...
Kniha vám dá pocit, že stačí tvrdě makat a jít si za svým, aby se člověk vyšvihl... ale to asi nebude moc pravda. Pak by byl svět plný Kevinů Hartů. Ono člověk musí mít i co nabídnout.
Každopádně znovu číst rozhodně nebudu, moc si toho nepamatuju... ale rozhodně nelituji, že jsem to přečetl a mám v knihovničce. :)

09.12.2022 4 z 5

Obchodník se smrtí Obchodník se smrtí Hugh Laurie

Na tuto knihu jsem narazil v Levných knihách za pár korun... jinak bych si ji asi nekoupil. Nebo rozhodně jsem si ji do té doby nekoupil, takže..... mno, k věci.
Musím říct, že mě kniha velmi překvapila. Mile.
Přiznávám, že tohle je přesně to, co mám rád. Akce plná hlášek a humoru. :)
Moc se mi líbí autorova hra se slovy. I druh humoru je přesně ten můj. Prostě lahoda.
Děj je zajímavý, máme zde i zvraty a... jo, prostě vše, co od knihy očekávám. Doufám, že toho napíše víc. (Ale po takové době asi můžu opravdu jen doufat.)

Illidan Illidan William King

Jo, jo a ještě jednou JO!
Načekali jsme se na další skvělou WoW knihu zbytečně dlouho... ale je tady!
Myslím, že mě žádná kniha World of Warcraft takhle nebavila už někdy od doby Války Prastarých.
Že by to bylo Illidanem? ;)
Ne, je to samozřejmě i dějem, ale musím přiznat, že Illidana mám z celého Světa asi nejraději. Je rozhodně nejzajímavější, hodně mi Válkou prastarých přirostl k srdci... a je částečně démon. Co dodat. Každopádně má zajímavé resumé.

Ke světlu Ke světlu Andrej Dyakov

Nejlepší Metro všech dob. (Takže pořád nic moc, ale přesto ještě dobré.)
Sorry, ale je to tak. Jednička Metro ušla, dvojka byla 'zvláštní' a trojka to zabila.
Nicméně tady to všechno je. Atmosféra, potenciál, akce, zajímavé postavy, napětí... není to veledílo, ale naprosto jsem si to užil a hltal děj, jako by mi šlo o život.

Rytmus války Rytmus války Brandon Sanderson

Myslím, že není třeba snažit se knihu komentářem 'prodat', protože pokud někdo vezme do ruky tři tisícistránkové knihy, asi bude chtít přečíst i čtvrtou.

Nevím, jestli to Brandon někde dřív zmínil, ale tady v předmluvě píše, že Archiv Bouřné záře bude rozdělen podobně jako Mistborni, a to na dvě pětidílně části, neboli toto je v podstatě předposlední díl.
Pak asi nastane nějaký skok v čase. Jsem zvědavý, kam se to bude ubírat.

Každopádně.... no to to trvalo!
Nijak mi nevadí počkat si na další díly... a rozhodně by se mi nechtělo čekat, až vyjde celá série, než se do ní pustím... ale ta moje paměť už fakt není, co bývala, a i když jsem si myslel, že si toho hodně pamatuji, taky jsem toho hodně zapomněl.

Jako vždy jsem knihu hltal a i když měla nudné části (pro mě nudné), nemohl jsem se odtrhnout. Doufám, že další Archiv vyjde brzy, ne zase za 3 - 4 roky. :)

24.11.2022 5 z 5

Co dělá tenhle knoflík? Co dělá tenhle knoflík? Bruce Dickinson

Já jsem spoko.
Nojo, nejsou tam žádný extra skandály a tak dále... ale já to četl, abych se něco dozvěděl o Bruceovi. Odkud pochází, jak se dostal k Maidenům, jak se dostal od Maidenů, jak se dostal k Maidenům.... :) ;)
A taky prostě celkově, co ho utvářelo. A popravdě dlouho jsem ani nevěděl, že Maideni měli kdy jinýho zpěváka. A myslím, že jsem ani nikdy neslyšel Maideny s jiným zpěvákem.
Zajímavé.
Každopádně Iron Maiden mě přivedli k metalu a tak nějak mě provázeli základkou... dodnes jedny z mých nejoblíbenějších songů fšech dob jsou od Maidenů.
(Delší dobu jsem je ani neposlouchal, ale teď se Senjutsu se to změnilo.)
Nechci skandály, akci, erotiku, konflikty, problémy... chci prostě vědět, co je zač. Takže jsem dostal přesně to, co jsem chtěl a co jsem si koupil (mno, byl to dárek pro máti, ale samozřejmě mi to pak půjčila přečíst).
Na Bruceovi se mi moc líbí, jak si jde za svým. Šerm, létání... sám mám koníčků až až... a nějak nedokážu dělat pořádně ani jeden. Nebo jen jeden. Občas.
Bruce ale, na rozdíl ode mně, dokáže dělat vše najednou. Má můj respekt tedy už nejen jako zpěvák, ale i jako člověk.
Možná bych na sobě měl taky zapracovat. Ale obávám se, že on je prostě ten typ, co nevydrží chvíli v klidu (to je ostatně dost vidět i na koncertech), zatímco já nějaký ten klid snesu docela fpohodě. :)

05.07.2022 4 z 5

Děti Bezejmenných Děti Bezejmenných Brandon Sanderson

Magic: The Gathering neznám (nicméně vím, že existuje), ale nevím, jak moc by to mohlo případně ovlivnit můj vztah ke knize.
Nápad zajímavý, děj utíká, sympatické postavy... co víc si přát? :)
Ale jednu hvězdičku ubírám hlavně za množství chyb/překlepů v knize. A za krátkost - na Sandersona docela nezvyk. :)

04.12.2021 4 z 5

Chánova hrobka Chánova hrobka Matthew J. Kirby

Nevím, já jsem tak jaksi spokojený.
Přiznávám, že mě mrzí, že se Assassin's Creed vydal směrem Young/Adult literatury... ty děcka mi prostě pijí krev a nesedí mi tam... nicméně asi spíš jen z principu.

Děj mi utíká dobře, líbí se mi, že se dost děje i v přítomnosti, ne jen samý záznam z Animu - nicméně se mi tak trošku stýská po prvních knihách, kdy to byla čistě historie a věnovala se jedné postavě (dvojici postav), ale taky je fakt, že takhle to má asi trošku větší prostor pro manévrování.

Každopádně knihu jsem zhltnul během pár dní. Jen je škoda, že z prvního dílu si po takové době pamatuju jen minimum a většinu z toho mi musela vybavit až tato kniha.
U prvního dílu jsem si říkal, že druhý díl asi zkusím. Teď vím, že další díl přečtu určitě.
Věci se takříkajíc daly do pohybu a já chci vědět, kudy budou směřovat. :)

02.10.2021 5 z 5

Stíny povstávají Stíny povstávají Madeleine Roux

Musím říct, že už dávno mě hra nebaví... nějak jsem se jí přepařil... ale že mě nechali 8 let čekat na novou knihu... to jsem si snad nezasloužil.
Navíc... rovnou Shadowlands? Mně by se líbilo si přečíst i něco z datadisků jako byl třeba Legion... a klidně tři knihy na každý datadisk. Plus jedna dvě vždy navíc, co se ani na datadisky neváží.
Obzvláště proto, že o těch datadiscích vím víceméně kulový. Hrával jsem Burning Crusade, Wrath of the Lich King, malinko Cataklysm - a pak až teď, Shadowlands.

Každopádně... kniha nezklamala.
Nenudil jsem se, a i když mi to tak nepřišlo, dělo se toho dost.
Četlo se to dobře, napětí zde bylo... sice mi to přišlo trošku přímočaré, nicméně bylo fajn se do toho světa vrátit.
Ehm, tedy mimo Battlenet - zrovna nedávno jsem si zrušil automatickou platbu po té, co mi odešly asi 3 měsíční platby, aniž bych jedinkrát lognul. A bum! Najednou kniha. :) Paráda.

... doufám, že na další nebudu muset čekat 8 let.

01.10.2021 4 z 5

Adept Adept Adam Przechrzta

Já bych Adepta nejspíše přehlédl, jelikož novinky moc nesleduji... a tím méně jim vůbec věřím, abych po nějaké sáhl, pokud se nejedná o mně známou sérii/autora...
Ale byl jsem upozorněn uživatelkou KnihomolkaJanča na zajímavou obálku.
A jako milovník zbraní, majitel plnovousu a nadšenec do fotografie (neboli zpracování obálky jako takové) jsem se do obálky, tedy knihy, okamžitě zamiloval.

Mno dobře, to asi úplně ne. Nicméně rozhodně mě to zaujalo natolik, abych přečetl anotaci. Ta vypadá všelijak a trošku mě děsilo, že budu muset číst další knihu plnou ruských (a navíc polských!) jmen - ano, koukám na tebe, Metro!
Ale všechno dobře dopadlo, brzy byl Adept objednán, po pár knihách jsem se k němu dostal... a nelituji.

Postavy jsou velmi sympatické a zajímavé, fungování magie a alchymie taktéž. Děj skutečně pěkně odsýpá a jsem velmi zvědavý, jaká odhalení a překvapení nás čekají. Pokud tohle byl první rozjezdový díl, pak si ani nedovedu představit, co za nářez nás čeká. :)
S druhým dílem si koupím buřinku a pokud mě nebude bavit, pak ji klidně sním!

05.05.2021 5 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Určitě nejslabší Nealova kniha. Bez debat. Ale pořád jsem tomu nedokázal nedát 5 hvězdiček.
Jen myslím, že Smrtka a Sucho byly trošku uvěřitelnější.
Sice si tedy nejsem jistý, jestli je reálnější, že by lidi totálně očůrali smrt, nebo že by teenagery rozebírali na náhradní součástky....

Nicméně ta druhá možnost je pro mě hodně znepokojivá a tak nějak.... skoro až děsivá.
Myslím, že by to nebylo možné ani díky důvodům, které předestřel autor v knize, proto tedy pro mě méně reálné.
Na druhou stranu mě to velmi znepokojilo a donutilo zamyslet, protože... když se podívám na svět okolo, dost se bojím, že by to MOHLO projít.
Na druhou stranu - a za to asi budu ukamenován - nebylo by lepší některé lidi rozpojit, dokud to jde? Pokud někdo jen dělá problémy ostatním - copak si lidi nezaslouží klid, když chtějí jen žít v klidu? Musí je pořád někdo okrádat, vraždit... ?
Ovšem... nedá se trestat před (zlo)činem... a po činu je už vlastně pozdě. Kdo si zaslouží žít a kdo rozpojit? Toť otázka.

Rozhodně bych rád četl další díly, i když by se dalo skončit tady prvním. :)

05.05.2021 5 z 5

Mramorový ráj Mramorový ráj Sergej Kuzněcov

Okey, půjdu trošku proti proudu. Ale tak nějak jinak, než by si možná mohl někdo myslet?

Pro mě je to víc než 'rovno Metru'... pro mě je to víc.
Metro pro mě bylo velikým zklamáním. Třetí Metro jsem skoro obrečel nad promrhaným potenciálem. Možná jsem od série očekával příliš. Ale ani ty náznaky z prvního dílu, které jevily onen potenciál, který jsem očekával, nejen do dalších dílů neprosákly, ale o třetí ani nezavadily.

Naopak Mramorový ráj je velmi dobré postapo v radioaktivním světě. K dokonalosti tomu chyběl větší prostor. Trošku více rozmanitosti...
Takže za mě jsou to velmi zasloužené 4 (rudé?!) hvězdy. :)

05.05.2021 4 z 5

Vyvolený Vyvolený Taran Matharu

Je to typický Taran, je to čtivé, má to zajímavou, i když asi nijak extra originální myšlenku, nicméně v zajímavém provedení....
Opět mi občas vadily popisné části - v podstatě tedy jen u tvorů - stejně jako tomu bylo u jednoho z dílů Učedníka. Je mi opravdu fuk, kolik druhů tam je a který má jaké peří nebo hlavu, když už se s nimi (pravděpodobně) nikdy nesetkáme... obzvlášť když já si to nezapamatuju ani do konce odstavce.
Každopádně jsem hodně zvědav, jak se příběh bude vyvíjet dál a 'jen' 4 hvězdy jsem dal hlavně proto, že si myslím, že další díly budou lepší, tak abych měl v hodnocení jistý prostor. :)

05.05.2021 4 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Přestaňte porovnávat s Eragonem. Neočekávejte Eragona.
I když přiznávám, že jisté podobnosti tady jsou. Ale proč ne?

Viděl jsem spoustu podobností i s Vetřelcem, žejo. Jsou tam vesmírné lodě, mocný nepřítel, výbuchy... no a? Nechci číst scifi o pěstování brambor na Marsu* a čištění paluby F. :)

Nebylo to úplně dokonalé, ale narazil jsem jen na málo dokonalých knih... děj byl zajímavý, ubíhalo to dobře a rozhodně jsem se nenudil.

P.S. Pokud máte doma oba díly, mrkněte na konec druhého - je tam slovníček pojmů, nebo taky pro zvídavější čtenáře - pojednání o fungování RNS pohonů.

/* menší neškodná narážka na Marťana, kterou rozhodně nemyslím nijak špatně vůči Marťanovi - skvělá kniha :)

02.04.2021 5 z 5

Půl války Půl války Joe Abercrombie

Na to, že je to 'závěr' trilogie, tak to na mě působilo jako skvělý základ pro další knihu. :) :D
I přes velkou spoustu chyb se to četlo velice dobře, dokázalo překvapit a... totálně dostat.
Moc jsem nevěděl, co od Moře střepů čekat, je to mé první setkání s Joem, ale musím říct, že rozhodně jsem dostal víc, než bych čekal.

Takže, Joe, na brzkou shledanou! ;)

07.03.2021 5 z 5

Volání vlka Volání vlka Anthony Ryan

... nevím jak začít.
Tohle je to, na co jsem čekal už od prvního dílu Stínu krkavce. Ale dostal jsem Pána věže a Královnu ohně - upozadili Vélina a série tím utrpěla, alespoň pro mě se pak stala hůře stravitelnou a trošku zmatečnou.
Na druhé straně série Draconis Memoria byl sice zajímavý pokus, ale tohle - tohle je to, čeho ses měl držet, Anthony.
Volání vlka pěkně plyne, věnuje se Vélinovi a je velice čtivé. Důstojný návrat ke starému světu s novými postavami, ale i některými našimi oblíbenci. Jsem moc zvědav, co se z toho vyvine - po dlouhé době se u Ryana budu opravdu těšit na novou knihu a skočím po ní hned, jak se na mě usměje z regálu v knihkupectví.

13.12.2020 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

První díl se hodně věnoval Jarvimu, proto mě trošku zklamalo, že je nyní Jarvi trošku upozaděn. Nicméně... rozhodně mi to nevadilo, Jarvi byl stále tahounem děje, jen jsme se na to dívali z trošku jiné perspektivy.
Postavy jsou jako vždy skvěle vykreslené a oblíbil jsem si snad i záporáky.

Jen mě štvaly výrazy typu 'Ta, jež tluče do kovadliny', Matka válka, Matka vran, Otec míru, Otec holubů...
Je to pěkný prvek 'wordbuildingu', jejich kultura... ale jelikož takový výraz byl snad na každé druhé stránce, někdy i 3 v jedné větě... velice brzy jsem dostával chuť se zahryznout do stolu.

Celkově na mě kniha působila lépe, než první díl a přečetl jsem ji opravdu rychle (ovšem taky díky tomu, že jsem na to měl čas.)

08.11.2020 5 z 5