hermína14 hermína14 komentáře u knih

Nesčetně hvězd Nesčetně hvězd Muriel Barbery

Do pozadí ustoupilo zaměstnání, věk i stav, aby mohly zasvítit vztahy a rozjímání. Ta síť blízkých lidí, které měl Haru okolo sebe, byla fascinující. Pomalu tekoucí hovory způsobily, že vlastně bylo úplně jedno, jestli a kam se příběh posune. Růže sama to možná dobarví.
"Muž, který se domnívá, že se zná, je nebezpečný."
"Vysvětlování je západní nemoc."
"Dala bych ti všechno, ale ty o to nestojíš."

16.03.2024 4 z 5

Tichý společník Tichý společník Pavel Göbl

Ve stínu za větami bublá příběh nevyslovený a ty jasně vyklenuté mu nijak nepřekážejí. Pod peřinou zoufalství a trpké stojatosti občas vybublá moudrost, prozření, touha a síla...a to všechno na jednom malém prostoru, popisem poety.
"Je mu zhruba čtyřicet, ještě nezačal žít minulostí, čas mu zatím nebere, ale přináší."
"...světlo spí hluboko pod horizontem událostí..."

02.03.2024 4 z 5

Přitažlivost pádu Přitažlivost pádu Noel O' Regan

Jak přestoupit na jiný vlak, když důvody naší jízdy nejsou v souladu s naším srdcem a my o tom nemáme tušení? Lidi by spolu asi měli mluvit dřív, než je pozdě...a se sebou samými taky:). Další O´Reganovu knížku budu zvědavě vyhlížet.
"Je člověk starý, jenom když prožil dlouhý život, nebo může být starý, když cítí, že mu už prostě docházejí síly?"
"Měli ve zvyku kupovat dva výtisky jedné knížky, aby ji mohli číst oba zároveň a probírat spolu její přednosti i nedostatky, sdílet myšlenky."

05.02.2024 5 z 5

13! 13! Pavel Tomeš

Svěží, rozmanité, důmyslně vystavěné a voní to lehkostí. Navíc u čtení slyším autora nezaměnitelný poloudivený a polopopuzený hlas:). Favority jsou mi Facka, Schrödingerová, Poklad, autorské čtení a přílohy.
"Mám taky spoustu rituálů, který dělám, jen abych k tomu psaní zase nemusel sednout, protože je to strašně úmorný a vyčerpávající úsilí s naprosto nejistým výsledkem...je to horší než mít děcka."

27.01.2024 4 z 5

Kočičí životy: Drama volyňských Čechů na Ukrajině Kočičí životy: Drama volyňských Čechů na Ukrajině Eda Kriseová

Výjimečné slovní obraty a střídmé střídání časů často nevídané vnesly lehkost do témat neuchopitelných bez třesu. Trčí tu opět otázka, zda je smutné nebo pokorné pro všechny se rozdat a svůj život nevědomky(?) nevybarvit. A fotograf na konci byl zářivou perličkou.
"Asi přežil proto, že byl tak neosobní, tak dokonale prost vší sebelítosti."
"Jak mu má vysvětlit, že nezasáhl do její každodennosti a tedy jí ho nebude nic připomínat."

14.01.2024 5 z 5

Prsa a vajíčka Prsa a vajíčka Mieko Kawakami

Nic neskrývá a úhledně nebalí. Neotřelé představy a nápadité popisy prostých situací a jejich citlivě uchopené vjemy posouvají příběh, který je sám o sobě podpokličkově křiklavý, o patro výš. Z okna vlaku přemoderního střihu Nacumi pozoruje své vlastní věky fungující tradice a má se rozhodnout, jak se chce cítit. A vyřeší to s vědomím, že raději udělá chybu než nic...
"Proto odvracím zrak a snažím se na to nemyslet. Pak je ovšem čím dál těžší rozeznat, jestli jádro své úzkosti odháním, nebo ho k sobě naopak připoutávám."
"Touha důvody nepotřebuje."
"...ale probírali jsme spolu různé nápady a sdíleli jsme své myšlenky, jak si to všechno představujeme."

06.01.2024

Podivný případ se psem Podivný případ se psem Mark Haddon

Dojemné, stroze laskavé, s postavami vycizelovanými až k dotěrnému nebezpečí, v němž uvíznutý čtenář nabude dojmu, že rozumí lidem jako je Christopher. Tak jako se nám to stalo po RainManovi:).
"...já ale nechci, aby moje jméno znamenalo příběh o tom, jak jsme laskaví a jak si pomáháme. Já chci, aby moje jméno znamenalo mě."
"Věci bychom měli předpokládat jen v míře naprosto nezbytné."

25.12.2023

Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Smysluplné vztahy: Klíč ke svobodě Michal Bartoš

Ke každému asi (jak vidno) kniha promluví úplně jiným jazykem, a tak to může být. Pokud naše půda pro semínka slov je zrovna ve fázi "potřebuju pár povzbudivých klíčků", určitě si z témat vybere. Hlavu a patu jsem našla, pár vět si klidně "vystřihnu" a pošlu ji dál. Otevřenost, autenticita, respekt, přijetí, radost...to jsou užitečné připomínky:).
"Bez pravdivých dat se špatně orientujeme a můžeme chybně vyhodnocovat chování lidí a situace, ve kterých se nacházíme."

26.11.2023 4 z 5

Nikdy není pozdě na spokojený tým Nikdy není pozdě na spokojený tým Ben Furman

Expandujte, prosím, do ředitelen a kanceláří těch, kteří mohou ovlivnit prostředí svých kolegů. Pak přijde čas, kdy počet stížností prudce klesne. Starost o druhé a kus humoru; jak prosté.
"Problémy chtějí, aby je někdo analyzoval. Cíle chtějí, aby jich někdo dosáhl."

14.11.2023 4 z 5

Nebe Nebe Mieko Kawakami

Neuvěřitelná výpověď se netýká Šilhavce, ale logicky argumentujícího chytrého a přesvědčivého chladného spolužáka. Stránka, na které odpovídá na otázku "proč" je vrcholem šachové partie, ve které nejsou 2 protihráči, ale 2 figurky a několik intuitivních "velmistrů". Vyhrála bezbranná čistota, důvěřivost a nekonečná dobromyslnost nebo neschopnost se vzepřít?
"V dopisech působila Kodžimová energicky a živě, jako úplně jiná osoba než ta, kterou jsem vídal ve škole."
"Lidi jsou jediný na světě, kdo pořád mluví, ke všemu se musejí vyjadřovat a vytvářejí spoustu problémů."

10.10.2023 4 z 5

Meditace zaměřená na řešení Meditace zaměřená na řešení Leoš Zatloukal

Průvodci jdou s námi krok po kroku a navržená cesta je lemována nasloucháním, sdílením, podporou a účastí. Zpátky k intuici rodiče se "starodávným vpisem", co nejdál od současných potíží, rozpadu, tlení a běsů.
"Tento životní standard nám diktuje, co máme potřebovat, abychom mohli říct, že jsme spokojení."
"Ztišení...soucit k sobě...soucit s okolím..."

29.09.2023 5 z 5

Andělina země Andělina země Frank McCourt

Způsob, jakým na sebe Frank nahlíží, působí dokonale. Je otevřený, upřímný, pravdivě vyděšený a křehce nad věcí. Studenty, od kterých se učil učit tím, že jim naslouchal a načetl, co potřebují a v co mohou věřit, musel poznamenat jen tím, že s nimi byl; i když vrávoral nebo usínal. Autentičnost bylo by jeho druhé jméno.
"Kniha je dobrá, kromě začátku, prostředka a konce."
"Přišli jsme na tenhle svět proto, abychom byli zaměstnaní, nebo abychom si mohli pěkně popovídat nad hrnkem dobrého čaje?"
"...cítím slzy, které nemám v očích, ale které pulzují ve mně jako malé moře obklopující srdce."

27.09.2023 5 z 5

Prameny Vltavy Prameny Vltavy Petra Klabouchová

Linka hodná Podfukářů. Více pozornosti strhávaly postavičky, které se skoro nedostaly ke slovu; svou umanutostí, tvrdostí a cynismem. Asi proto, že ambiciózní, psychopatické a manipulativní osoby jsou už ohleděné a tak moc nás nepřekvapí. Skákající děj musím ocenit a kombinace (či překombinace) posloužily zvědavosti, která mě vláčela stránkami bez odpočinku:).
"Že v jejich vztahu milovali oba celým svým srdcem stejnou osobu. Jeho."
"...nasadila léty prověřený výraz spojující překvapení se znepokojením, který na publikum idiotů, co doma zrovna hltalo krimi zprávy, vždycky zafungoval."

20.08.2023 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

Barvité a obrazotvorné vyprávění v sobě ukrývá pár perliček, kterých jsme se v podobně vystavěných příbězích dosud nedočkali. Za ty to stojí. A připomínka velkých srdcí, do nichž se vejde i to, co obyčejně haníme a odháníme, by mohla být ordinována pravidelně.
"Nejdu pozdě," řekl a objal mě kolem ramen. "Jdu právě včas."
"To jsi vážně na straně 300 nebo přeskakuješ?"

18.08.2023 5 z 5

Dvě slova jako klíč Dvě slova jako klíč Josef Formánek

Klidná síla, která nese příběh vstříc čtenáři, jej zbavuje poučování a nátlaku. Proto se tak hltavě, dojatě a souhlasně čte. A navíc ta slova autor vydechl, nejen vypsal. Film a kniha, to je též dobré pořadí.
"S tyranem vycházet nelze."
"Svět se změnil. Nebo se změnil on?"
"Je to jenom myšlenka. Vezmu ji a odhodím."

09.08.2023 5 z 5

Nejvyšší karta Nejvyšší karta Petra Hůlová

Ta přiznaná zranitelnost a křehkost mě bavily, ač byly jen pečlivě ukrývaným stínem velkoryse a s nadhledem vystupující zralé Sylvie. Jaké by to bylo, kdybychom "nehráli" a ty vnitřní monology říkali nahlas:)? Někdo to umí...
"Každá normální ženská ví, že k ní chlap nemůže bejt absolutně upřímnej."
"S oním provizoriem jsem však byla až na výjimky dokonale srozuměná. Nikdo mi nemusel vykládat, kde je moje místo."

29.07.2023 4 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Možná příliš dokonale sešité; šablonka mohla mít pár záděr nebo aspoň šmouhy. Co mě ale přitahovalo a bavilo, byl vhled do myšlení těch drobně asociálních žen a jejich ulita.
"Taky by ráda dala najevo zájem, ale připadá si jako zamčená ve své hlavě."
"...dovedl ji znejistět a rozebrat její vratké sebevědomí na kousíčky, ale vzápětí ji zase velkoryse poskládal dohromady a na téhle citové horské dráze ji vozil tam a zpátky..."

11.07.2023 4 z 5

Lapači prachu Lapači prachu Lucie Faulerová

S upřímností na dřeň je to náročné, ale jakmile se člověk schová za cynismus a nepustí k sobě ani sebe, je to nečitelné...a celé citelně necitelné. A navíc je tu nevídaně hravě vystavěná role vypravěče, aby se v tom hrdinka netopila beze svědků.
"Ani jí nestačil hlavou proběhnout celý život, co by taky probíhalo, to by se jí hlavou spíš jen líně provalil kotouč smetí a prachu."
"Ihned jsem se k němu upnula, jako by mě mohl spasit, jako by mě mohl opravit..."

08.07.2023 4 z 5

Sbohem a řetěz Sbohem a řetěz Filip Topol

Pokaždé tu něco nového na mě vycení zuby, dloubne nebo pohladí. Ta něžná syrovost se neomrzí. S tak vysokou citlivostí se to 90 let vydržet nedá...
"Žiju nějak obloukem/Nikdy se nedoběhnu."
"Pití na stolku se zhouplo skoro jako moje srdce."

06.07.2023 5 z 5

Essex County Essex County Jeff Lemire

Postavy se mi trochu zamotaly, ale to bude tím mlsným hltáním. Obrázky mají takovou posuvnou hodnotu, že bylo velmi osvěžující rychle si číst. Většinou nedám dopustit na vlastní představy o krajích a osobách, ale tady jsem se ráda svezla.
"Tak na Lebeufovic kluky!" A na bonusy.

05.07.2023 4 z 5