Hendrychova.K

Nejsem jako vyNejsem jako vyJodi Picoult

Chlapík letí v horkovzdušném balónu a ztratí se. Klesne nad pole a zavolá na kolemjdoucí ženu. "Můžete mi říct, kde jsem a kam směřuji?"
"Jistě," odpověděla žena. "Nacházíte se na 41. stupni, 2 minutách a 14 vteřinách severní šířky a na 144. stupni, 4 minutách a 19 vteřinách východní délky. Jste v nadmořské výšce 762 metrů a právě teď se vznášíte na místě. Byl jste však na vektoru 234 stupňů a 12 metrů za vteřinu."
"Obdivuhodné! Díky! A mimochodem, nemáte náhodou Aspergerův syndrom?"
"Mám!" odpověděla žena. "Jak jste to poznal?"
"Protože všechno, co jste, je pravda, poskytla jste mi mnohem detailnější informace, než jsem potřeboval, a sdělila jste mi je způsobem, který mi je naprosto k ničemu."
Žena se zamračila. "Hm. Nejste psychiatr?"
"Ano, jsem, " řekl muž. "Ale jak jste na to proboha přišla?"
"Nevíte, kde jste. Nevíte, kam směřujete. Do svého současného postavení jste se dostal tak, že jste se nechal unášet větrem. Po pár otázkách hned člověka označíte nějakou nálepkou a jste přesně tam, kde jste byl před pěti minutami, ale teď je to kupodivu moje chyba!"

19.03.2016

Pořád jsem to jáPořád jsem to jáLisa Genova

Neuvěřitelně dojemná, skvěle napsaná, strhující kniha. Knihu jsem přečetla během jednoho večera a můžu s klidným srdcem říct, že ať už by se mě zeptal kdokoli, zda stojí za přečtení, moje odpověď bude vždy ANO. (jen si připravte papírové kapesníky)

"Hrozně se bojím, že se na tebe budu jednou dívat a nepoznám tě. - Myslím, že i když jednou nepoznáš, kdo jsem, budeš pořád cítit, že tě mám moc ráda. - A co když se na tebe podívám a nebudu chápat, že jsi moje dcera ani že mě máš ráda? - Tak ti to řeknu a ty mi budeš věřit. - To se Alici líbilo. Ale budu vždycky milovat já ji? Bydlí láska v hlavě nebo v srdci?"

"S Alzheimerem se nedá smlouvat. Nemůžu mu výměnou za jména svých dětí nabídnout jména amerických prezidentů. Nemůžu mu dát hlavní města všech amerických států a nechat si vzpomínka na manžela."

"Kdysi jsem věděla, jak funguje jazyk a myšlení, a uměla jsem druhým říct, co o tom vím. Kdysi jsem byla někdo, kdo toho hodně ví. Teď už se mě nikdo neptá na názor nebo na radu. Stýská se mi po tom. Kdysi jsem byla inteligentní, nezávislá a sebejistá. Stýská se mi po tom, když si je člověk něčím jistý. Je na nic, když si člověk nemůže být nikdy ničím jistý. Stýská se mi po tom, jak mi dřív všechno šlo snadno. Stýská se mi po tom, být součástí toho, co se kolem děje. Stýská se mi po pocitu, že mě někdo potřebuje. Stýská se mi po mém životě a po mojí rodině. Svůj život a rodinu jsem milovala."

06.01.2016

Rozmarné létoRozmarné létoVladislav Vančura

Musím říct, že knížku jsem si zamilovala už na střední škole. Není to kvůli jejímu příběhu, ale právě kvůli jazyku, který zde Vančura používá. Je to vlastně taková óda na český jazyk, hraní s možnostmi našeho jazyka. U této knihy je potřeba vychutnat si každé slovo.

26.04.2013

Se mnou jsi v bezpečíSe mnou jsi v bezpečíK. L. Slater

I když mě Anna už od začátku neskutečně sr..(štvala), tak se mi kniha hodně líbila. A určitě předčí mnoho všemi propagovaných thrillerů. Kam se hrabe Dívka ve vlaku a jim podobné.

01.08.2018

Žena v okněŽena v okněA. Finn (pseudonym)

První část knihy, přibližně 150 stran, jsem myslela, že knihu odložím. Hlavní hrdinka nesympatická, po slově Merlot se mi už ježily chlupy. Nakonec mě kniha ale chytla a závěr byl pro mě velice překvapivý. Na hlavní hrdinku jsem názor nezměnila, ale na knihu ano.

07.10.2018

Sůl mořeSůl mořeRuta Sepetys

Pfuu, co na to říct. Prostě bomba. Nemám slov. Rozhodně všem doporučuji.

29.12.2018

Poupata odkvétají v májiPoupata odkvétají v májiHerbert Ernest Bates

Tahle kniha je rozhodně svá, až si člověk říká, co si o tom vlastně má myslet. A možná to je právě to,....myslet netřeba. Jen číst a nechat plynout.

10.02.2019

Hoši od Bobří řekyHoši od Bobří řekyJaroslav Foglar

Knihu Hoši od Bobří řeky máme doma již od mého dětství, ale nikdy jsem ji nečetla. Vždy jsem si myslela, že když je to knížka pro chlapce, tak mne nebude bavit. Až nyní jsem si ji přečetla a musím říct, že jsem v dětství prohloupila, že jsem si ji nepřečetla. Knížka by mne, stejně jako dnes, bavila. Škoda, že v dnešní době děti moc nečtou, vzaly by si příklad z chlapců z knížky a třeba by alespoň na čas opustily počítač a šly by ven.

Vteřinu potéVteřinu potéWilliam R. Forstchen

Jedna z nejlepších postapo knih, které jsem četla.

01.01.2018

Deníček moderního páru aneb Ženy jsou z Venuše a muži jsou debilDeníček moderního páru aneb Ženy jsou z Venuše a muži jsou debilDominik Landsman

Já vám nějak nevím. Trošku mi tam chyběl šmrnc. A taky občas humor. Zasmála jsem se jen párkrát. Situace vyvedené často do absurdity. A občas mi vadilo opakování situací jen z jiného pohledu.

04.01.2019

Dítě zvané „To“Dítě zvané „To“Dave Pelzer

Autor má můj obdiv! Tohle já prostě nikdy nedokážu pochopit. Jak někdo může být tak zrůdný k vlastnímu (nebo i nevlastnímu) dítěti?!

05.03.2013

ZhubniZhubniR. Bachman (pseudonym)

Nevím, zda bych žánr knihy nazvala přímo hororem (alespoň ne tím hororem na způsob S. Kinga), ale kniha byla poutavá, zajímavá a konec přímo excelentní.

08.03.2013

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Drama R. U. R. se mi moc líbilo. Poprvé jsem ho četla před maturitou, kdy jsem na přečtení vcelku spěchala. Podruhé jsem si ho přečetla nedávno a musím říct, že se mi líbilo ještě víc. R. U. R. v sobě skrývá hlubokou myšlenku, která vás nahlodá – a vy si musíte položit otázky, kam ta přemíra techniky okolo nás vede? Nebude jednou vše plně zautomatizované? Stroje za nás v tuto chvíli dělají již spoustu činností, není možné, že za nás budou jednou i žít?

RevivalRevivalStephen King

Všechny ty zasraný fláky začínají v E....
Zachraň život, jsi hrdina. Zachraň jich tisíc, a jsi zdravotní sestra....
Neexistuje žádný důkaz o životě po životě, věda neposkytuje žádnou oporu. Máme jenom to holé ujišťování doplněné naší mocnou potřebou věřit, že to všechno dává smysl....
Náboženství je teologický ekvivalent pojišťovacího podvodu, kde rok za rokem platíte pojistné, a potom, když potřebujete čerpat výhody, za které jste platili s nábožnou přesností - odpusťte mi tu hříčku -, zjistíte, že společnost, která si vaše peníze brala, vlastně neexistuje.

06.08.2015

Švadlena z DachauŠvadlena z DachauMary Chamberlain

Hodně čtivé, přečteno za necelé dva dny. Příběh nahánějící husí kůži s velice nečekaným závěrem.

27.12.2017

Sofiin světSofiin světJostein Gaarder

Těžké dějiny filozofie podané lehčí, stravitelnější formou. Tato kniha mi dala víc než pět let na univerzitě.

28.01.2018

Černočerná tmaČernočerná tmaStephen King

První povídka se mi četla trochu ztuha, ale další tři...naprostá pecka!

18.01.2019

Ta přede mnouTa přede mnouJ. P. Delaney (pseudonym)

Nic není takové, jaké se zdá být. Nikdo není takový, jaký se zdá být...

20.01.2019

HypnotizérHypnotizérLars Kepler

Já vám nějak nevím. Asi jsem dle hodnocení, prodejnosti a humbuku kolem čekala víc. A jsem dost zklamaná. Začátek ještě ok, prostředek nic moc, konec ušel. Občas jsem měla problém s nelogickým chováním postav, divnymi (nereálnými) dialogy a samolibostí detektiva Joony, protože on je neomylný a vždycky má pravdu. Maličko jsem měla z celku pocit, že je to jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Dáme tam dobré věci, ale je toho hodně, takže je nám z toho blbě. Klidně bych z jedné knihy udělala tři (Ek, Pokémoni a Hypnotizér). Dám si pauzu a zkusím další knihu. Uvidíme...

ŽárlivostŽárlivostAlain Robbe-Grillet

Člověk o tomto druhu románu musí něco vědět, aby pochopil jeho neuchopitelnost.

08.03.2013

Krvavý románKrvavý románJosef Váchal

Krvavý román byla asi jedna z nejzvláštnějších knih, které jsem kdy četla. Líbilo se mi, jak si autor s ničím nebere servítky, dokáže být kritický a zároveň si ze všeho umí udělat legraci – i sám ze sebe. Ze začátku mi dělalo problém se orientovat ve všech příbězích, v tolika postavách, ale poté jsem pochopila, že tady ani tak není důležitý děj, jako spíše ztvárnění vražd, absurdnost některých scén a parodičnost, která z každého momentu v knize dýchala.

KrysařKrysařViktor Dyk

Novelu Krysař jsem přečetla až po shlédnutí muzikálu Krysař, jejímž tvůrcem je Daniel Landa, proto jsem příběh již v podstatě znala. Muzikál se lišil v pár drobnostech, ale hlavně také v konci. Zde na konci, po smrti všech ve městě, odchází Krysař a Agnes, aby spolu žili šťastně, a také zde více vystupuje postava vypravěče-Boha, který zde nese poselství, že jsme pouze bezvýznamní tvorové, že si nevážíme svého života. Pokud bych tento muzikálový konec měla srovnat s tím v novele, pak bych dala přednost muzikálovému konci.
Novela se mi četla dobře zvláště díky krátkým kapitolám, rychlým dialogům, skoro žádnému popisu krajiny-prostředí. Nic nebylo rozvleklé, takže se novela četla jedním dechem. Díky tomu (a také zajímavému námětu) se mi novela líbila a určitě si ji ještě někdy přečtu.

26.04.2013

Bylo nás pětBylo nás pětKarel Poláček

Dlouho jsem se čtení této knihy bránila, protože jsem se bála, že bude vyloženě psaná pro kluky a nebude mne bavit. Ale musím připustit, že i když jsem takové dětství, kdy bych prováděla pravé chlapecké rebelie, nezažila, tak se mi knížka četla snadno, byla zábavná a moc se mi líbila. V dnešní době, kdy děti tráví svůj čas spíše u počítače, bych tuto knihu ve škole doporučovala číst, aby si děti uvědomily, že čas se dá trávit i jinak (a mnohdy zábavněji).

InfernoInfernoDan Brown

Přemýšlím, která z knih o Robertu Langdonovi mne asi zaujala nejvíce.... Popravdě? Nevím. Ale můžu říct, že Inferno má dle mého z Langdonovské kvadrologie asi nejpřekvapivější zvraty a nejneočekávanější závěr.

22.09.2013

Zlodějka knihZlodějka knihMarkus Zusak

Nedočteno, nelíbilo se. Styl vyprávění zajímavý, ale téma tuctové. Možná někdy jindy...

29.06.2014

40 dní pěšky do Jeruzaléma40 dní pěšky do JeruzalémaLadislav Zibura

Člověk má hned chuť vyrazit někam na pěší pouť...

16.12.2015

Všemi dary obdarovanáVšemi dary obdarovanáM. Carey (pseudonym)

Úplně jiný pohled na zombie apokalypsu. Takový, řekněme opačný. Ale z konce mi bylo trochu úzko.

13.03.2018

Lesní lišky a další znepokojivé příběhyLesní lišky a další znepokojivé příběhy* antologie

Vyzdvihla bych asi povídky Transit, Lesní lišky. Povídku Kéž bychom tu byli taky bych prosila rozpracovat do celé knihy :D

21.12.2018

Přízraky domu CarrowůPřízraky domu CarrowůDarcy Coates

(+ SPOILER) Kniha se četla dobře. Za mě nejlépe z posledních tří (Craven Manor a Ashburn), ale...ale...(možný SPOILER), co byl proboha ten konec? Horor přešel do wtf fantasy podivna, což by ještě šlo. Ale ten vynucený happyend? Já jsem za to, aby horory, zvlášť takhle dobře rozjeté, tak stoprocentním happyendem nekončili. Ke konci už jsem jen dělala pff (znechuceně odfrkávala). Autorka si zahrála na krále z pohádky Byl jednou jeden král (Odvolávám, co jsem odvolal, slibuji, co jsem slíbil).

14.10.2020

Andělské vteřinyAndělské vteřinyE. Martin (pseudonym)

Překrásná kniha. Ukazuje to, čeho si ani v běžném životě (v běžném spěchu) nestačíme všimnout.

16.09.2011