Hellrampage Hellrampage komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Perfektné technické sci-fíčko a tentoraz o triedu ešte lepšie než Marťan. Z príbehu nechcem nič prezrádzať, pretože každý čriepok informácie je spoiler, no je to jazda od začiatku až do konca. Odporúčam prečítať. Na film sa už teraz neviem dočkať.

11.12.2023 5 z 5

Planeta, která neexistovala (I) Planeta, která neexistovala (I) Philip K. Dick

Ďalšia fajn poviedková zbierka od Dicka. Niektoré poviedky boli čisto hororové, čo ma prekvapilo, iné zase post-apokalyptické. Je to síce jeho raná tvorba ale každá jeho poviedka sa dobre čítala.

11.12.2023 4 z 5

Kenozoikum Kenozoikum Sergej Lukjaněnko

Kenozoikum plynulo nadväzuje na prvý diel. Autor všetky otázky zodpovie a kniha je viac filozofická, no chýbal mi v nej väčší spád a napätie. Dlho sa v nej nič moc nedeje. Flashbacky ma vôbec nebavili a prišli mi zbytočné. Od tohto autora odporúčam skôr sériu Hlídka.

22.09.2023 3 z 5

Kvazi Kvazi Sergej Lukjaněnko

Do Lukjaněnkového Kvazi som sa dlhý čas nevedel začítať. Až niekde od polovice knihy som si začal príbeh viac užívať. Je to detektívka, tak očakávajte pomalší postup a máme tu svet zombie, ľudí a kvazi. Hlavne tí poslední kvazi sú na tom všetkom najzaujímavejší. 70%

22.09.2023 3 z 5

Kryptonomikon Kryptonomikon Neal Stephenson

Stephensonov Kryptonomikon nie je príbeh len o šifrách a enigme. Je to príbeh ľudí, ktorí zažili druhú svetovú vojnu a ranú éru internetu. Je to veľmi náročné čítanie, na ktoré sa musíte sústrediť, no Stephensen píše skvelo. Je tu veľa výborných častí, je tu napätie a celá kniha je pretkaná skvelým humorom. Najviac ma bavila linka s mladým Shaftoeom, ktorý sa snažil prežiť druhú svetovú vojnu a jeho hlášky s nadriadeným. Tie nemali chybu. Autor pri každej postave trochu mení štýl písania - pri Lawrence Pritchard Waterhousovi je skôr technický, pretože rozmýšľa ako matematický génius a úplne inak než normálni ľudia a pri mladom vojakovi Shaftoeovi je veľmi humorný a o dosť jednoduchší. Kniha ma veľmi bavila, len bola niekedy dosť uťahaná a niektoré pasáže by som úplne vynechal. Aj tak sa mi autorov štýl písania dostal rýchlo pod kožu a užíval som si každú jeho vetu. Po Anatému je Kryptonomikon ďalší skvost od tohto autora, ktorý sa oplatí prečítať. 90%

23.08.2023 4 z 5

Outsider Outsider Stephen King

Outsider je skvelý temný detektívny thriller, v ktorom vás bude baviť sledovať, ako sa vyšetrovanie vyvíja a kto je nakoniec vrahom. Akčných pasáží tu nie je moc ale to vôbec nevadí, pretože sú napísané kvalitne - prestrelka pred súdom je luxusná, rovnako ako záverečné dve scény. Bude vás mraziť a je tu veľa drsných častí. Ralpha a Holly, ktorá prišla v druhej polovici, som si najviac obľúbil. Aj keď to je jeho novšie dielo, stále som mal pocit, že čítam starého Kinga zo starej Ameriky. Pozrel som si aj niekoľko častí seriálu, no tam je veľa vecí inak a prestrelku pred súdom dosť odflákli. Fakt si radšej prečítajte knihu.

23.08.2023 4 z 5

Planeta, která neexistovala (II) Planeta, která neexistovala (II) Philip K. Dick

Dickove poviedky sa mi čítali oveľa lepšie než niektoré jeho romány. Sú jednoduchšie a pritom plné nápadov. Aj po 70 rokoch od toho, ako ich autor napísal, nútia k zamysleniu a budú vás baviť. Odporúčam všetkým fanúšikom sci-fi. 90%

Hleď, prázdnota Hleď, prázdnota Philip Fracassi

Výborné hororové príbehy so skvelou atmosférou. Štýl písania Philipa Fracassiho a aj obsah poviedok mi veľmi sadol. Najviac som z textu cítil Kinga - postavy má psychologicky vykreslené bravúrne a životmi ľudí a detí naozaj nešetrí. Určite vám bude behať mráz po chrbte. Každá bola trochu iná a originálna. Najviac ma bavil Oltář, Surfer Girl a aj posledná Mandala. 90%

Rytmus války Rytmus války Brandon Sanderson

Štvrtý diel sa stále skvelo čítal podobne ako tretí diel, no niektoré postavy ma absolútne nebavili - časť s Žhnoucími. Mám to podobne ako niektorí uživatelia tu, že ich viac bavili prvé dve knihy, ktoré boli komornejšie a viac zamerané na hlavné postavy a objavovanie sveta. Teším sa na piaty diel.

Meč Přísahy Meč Přísahy Brandon Sanderson

Tretí diel Sandersonovho Archívu je zbytočne dlhý a rozťahaný. Vo viac než 1100 stranách je jasné, že tam budú hluché miesta, ktoré vás budú baviť menej. Je tu dosť kapitol s Dalinarovou minulosťou, ktorá ma k smrti nudila a potom politické časti s Navani. Kapitoly s Kaladinom boli opäť skvelé - stále pre mňa ostáva najlepšia postava celej série. Ako som predpokladal, s vyzradením viacerých vecí po druhej knihe sa z tretej vytratilo tajomno a celý konflikt s hlavným záporákom je príliš zdĺhavý. Posledných 150 strán ale bolo skvelých a od nich sa nedalo odtrhnúť. Celkovo sa kniha stále dobre a rýchlo číta na to, koľko má strán. Sanderson teraz píše piaty diel a má napísaných nejakých 41%, takže než sa k nám dostane CZ vydanie, tak to potrvá. A sám sa bojí, koľko strán piata časť bude mať. Osobne to tipujem na oveľa oveľa viac než má tento tretí diel.

30.04.2023 4 z 5

Gwilanina harfa a jiné povídky Gwilanina harfa a jiné povídky Ursula K. Le Guin

Dosť rôznorodá poviedková zbierka od autorky, ktorá ma už dlhšie zaujímala. Niektoré jej poviedky boli menej zaujímavé, niektoré naopak bavili viac. Posledná púštna poviedka bola výborná, rovnako ako ústredná o harfe. Kniha má krásne originálne prevedenie a aj číslovanie poviedok.

16.04.2023 3 z 5

Slova paprsků Slova paprsků Brandon Sanderson

Druhý diel je podobne kvalitný ako prvý. Postavy dostávajú viac priestoru, rozvíjajú sa ich schopnosti a stretávajú sa navzájom. Opäť ma najviac bavil Kaladin a jeho čtvrtá mostní. Niekedy je to trochu pomalšie a nebavilo ma čítať o minulosti Šalán, no od posledných asi 300 strán sa nedalo odtrhnúť. Na konci sa trochu stratí to spomínané tajomno, ktoré bolo také lákavé v prvých dvoch knihách, no konečne zistíme hlavného záporáka (asi) celej série.

22.03.2023 5 z 5

Cesta králů Cesta králů Brandon Sanderson

Prvá kniha Archívu Bouřné záře je napísaná famózne. Svet je vykreslený veľmi dobre a je originálny. Rovnako ako fauna, flóra alebo velebouře. Fungovanie mágie nám autor v tomto prvom diele ešte dávkuje postupne a je zahalené tajomnom. Všetky hlavné postavy a ich minulosť sú napísané skvelo, najviac ma bavil Kaladin, potom Šalán a nakoniec Dalinar a jeho syn Adolin. Vo svete a ich mestách nie je problém sa orientovať, pretože tu máte peknú veľkú mapu a dej sa odohráva tak na dvoch miestach. Postáv nie je veľa na to, aká rozsiahla sága to bude, no to som rád. Aspoň sa autor môže naplno venovať ich linke. Zaujímavou vedľajšou postavou bol Szeth, ktorý sa sem-tam mihol. Rozsah 900 strán mi vôbec nevadil a okamžite som sa musel pustiť do druhého dielu.

22.03.2023 5 z 5

Tomb Raider: Archivy S.2 Tomb Raider: Archivy S.2 Dan Jurgens

Druhé Archívy sú o dosť slabšie. Ako príbehovo, tak kresbou. Dosť mi vadilo, že sa aj v rámci jednotlivých častí príbehov zmenil autor kresby, potom to k sebe vôbec nesedelo. Najviac sa mi aj tak páčila kresba Randy Greena. Ostatní Laru tak dobre nevystihli. Ďalším problémom bol crossover s Witchblade. Ak ste tento komiks nečítali, budete mať problém pochopiť niektoré diely, pretože sa dosť skáče v deji. V jednotke sa mi tie príbehy oveľa viac páčili. Uvidíme, čo prinesú ďalšie dve Archívy.

06.02.2023 3 z 5

Šninklova veliká moc Šninklova veliká moc Jean van Hamme

Tak toto bola pecka. Šninklova veliká moc je originálne fantasy od dvoch talentovaných umelcov. Príbeh sa točí okolo rasy šninklov, ktorí sú v otroctve troch nesmrteľných vládcov. V knihe je veľmi veľa odkazov na Tolkiena, Nový zákon a Ježiša a celý komiks má výborný spád. Kresba je geniálna, dlho som nevidel tak krásne a originálne nakreslené scény. Pôvodnú čiernobielu verziu som nečítal ale kolorovaná mi sadla a užil som si ju. A som rád, že oproti Americkým komiksom sa tu v Európe necenzuruje.

31.01.2023 5 z 5

Dravec Dravec Dave McKean

Dravec na mňa nezapôsobil tak silno ako na niektorých čitateľov tu. Možno kvôli tomu, že to bolo o politike a tú ja nemusím. Inak kresbu to má originálnu, veľakrát až abstraktnú, v ktorej sa môžete stratiť, keď budete hľadať jej skutočný tvar.

31.01.2023 3 z 5

Tomb Raider: Archivy S.1 Tomb Raider: Archivy S.1 Dan Jurgens

Tomb Raider v obrom komiksovom formáte? Prečo nie. Konečne tu máme kompletnú zbierku komiksov s touto hernou ikonou. Kresba je krásna a príbeh viac-menej len akčný. Od príbehov netreba čakať nejaké hlboké myšlienky. Tieto prvé Archívy nakreslil skoro celé Andy Park, no nesedelo mi ako vytvoril Laru. Ako tu už niekto napísal predo mnou - nemala sex appeal. Viac sa mi páčilo ako ju nakreslil Randy Green v druhých Archívoch. Čo mi najviac vadilo bola plytkosť scenára a opakovanie sa textu a podobný postup príbehov. Ale na odreagovanie a zábavu, keď nechcete moc premýšľať, ideálny komiks.

31.01.2023 4 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Stephen King

Kinga stále obdivujem za jeho schopnosť vytvoriť skvelé živé postavy a ich psychologický profil. Vie písať o jednej veci 300 strán a stále vás to bude baviť čítať. Iný autor by na tomto pohorel. Akurát niektoré dialógy po čase začínali byť nudné a pri konci si budete priať, aby chodci konečne už došli na koniec cesty. Záver ma trochu sklamal aj keď v knihe o neho nešlo - išlo o tú cestu. Škoda, že svet nebol vykreslený lepšie. Pôsobil dosť depresívne a temne. Viac by ma zaujímalo aj pozadie, prečo táto súťaž vznikla.

13.01.2023 4 z 5

Azimut: Kniha první Azimut: Kniha první Wilf

Hodnotím oba diely.

Krásne namaľovaná fantasy s originálnym svetom, ktorý sa len tak nevidí. Autori vám spoločne prekladajú svet, kde každá jedná nová vec je pre vás objav. Veľmi ma to bavilo - aj postavy a ako sú vykreslené. Veľký formát komiksu skvelo sedel, užíval som si všetky detaily.

14.12.2022 5 z 5

Posel Posel Markus Zusak

Posel nie je tým, čím sa zdá. Vôbec som netušil do čoho idem ale nakoniec ma táto kniha a jej autor príjemne prekvapili. Mladý taxikár Ed dostáva od neznámeho odosielateľa karty, na ktorých sú adresy a tým ľuďom musí nejakým spôsobom pomôcť. Príbehy ľudí sú výborne napísané, pritom úplne všedné a zo života. Hlavne posledné príbehy ma dojali. Posel sa výborne čítal a páčil sa mi aj použitý jazyk. 90%

07.12.2022 4 z 5