Hebrey Hebrey komentáře u knih

Bolívie Bolívie Radek Buben

Oproti dvěma jiným knihám z této řady poněkud slabší, respektive méně čtivá.

10.12.2021 3 z 5

I přesto, nebo právě proto, že je poměrně dramatický až tragický, je tento díl z mého pohledu asi nejzdařilejší. Určitě oceňuji začátek, v němž se autorka vymanila ze stereotypu vše vyprávět výhradně z Harryho pohledu a stejně tak, že se vymykal i některými dějovými liniemi, které byly v předchozích dílech poněkud podobné.

04.12.2021 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Opět bych asi potřebovala tu půlhvězdičku navíc. Díl je čtivý a napínavý podobně jako předchozí. Má něco do sebe. Snad je poněkud moc tragický a ponurý. Což místo nějakého toho záblesku naděje autorka "zjemňuje" poněkud nevěrohodnými událostmi, které snad ani nebyly nutné. Navíc se mi opět potvrzje, že paní Rowling umí vymýšlet nejrozmanitější postavy. Některé jsou až fantasticky zdařilé, u jiných, žel někdy velmi důležitých postav, jí chrakteristika poněkud ujiždí.

29.11.2021 3 z 5

Harry Potter a Ohnivý pohár Harry Potter a Ohnivý pohár J. K. Rowling (p)

Opět mi trochu chybí půlhvězdičky, kdyby byly, asi bych dala 4,5. Přesto ale musím uznat, že se mi "čtyřka" prozatím zdá nejlepší a nejzajímavější. Přeci jen s v několika drobnostech liší od předchozích dílů a kromě toho, zápletky, kterými se to tu jen hemží, nejsou úplně jednoduché. Navíc zrovna tento díl je jako dělaný do dnešní doby. Kniha dá člověku víc, když se trefí do momentálních pocitů a událostí.
Na čem bych o tu půlhvězdičku ubrala, je opět poněkud táhlý, nevýrazný a zdlouhavý začátek. Navíc je autorka nejspíš přebornicí na vymýšlení nejroztodivnějších postav a postaviček s vlastnostmi ještě roztodivnějšími. Samo o sobě by to na škodu nebylo, ale místy mi připadá, že se v jejich charakteristikách autorka sama občas nevyzná, ztrácí a pak to "vyžehlí" nějakým kouzlem.

22.11.2021 5 z 5

Dala bych 3,5 hvězdičky, protože závěrečné vyvrcholení příběhu nebylo tak špatné. Nicméně dlouhé kapitoly před ním se zádly být poněkud nudnější, snad proto, že se v lecčems podobají přechozím dvěma dílům. Navíc i s tím konečným překvapěním, je "trojka" poměrně snadno předvídatelná. Na čtivosti ovšem neztratila.

07.11.2021 4 z 5

Harry Potter a Tajemná komnata Harry Potter a Tajemná komnata J. K. Rowling (p)

Zatímco "jednička" mě přesvědčila o tom, že Harry Potter není zase tak k zahození a nalákala k přečtení i dalších dílů, tento mi přišel o něco slabší. Nebyla to vyloženě nuda, ale některé zápletky byly takové "vycucané z prstu". Až závěr to poněkud vylepšil.

31.10.2021 4 z 5

Velká svačinková bichle Velká svačinková bichle Pája (p)

Právě dorazila, takže jsem podel ní zatím žádnou svačinku nepřipravila. Ale to přijde brzo :). Kniha je nádherná, s krásnými fotografiemi a nápady, za což děkuji, protože jsem v situaci, kdy svačiny musím připravovat třem školákům a občas i sobě do práce, a to člověku často vlastní nápady dojdou a inspirací nepohrdne. Autorkám ale nutně musím vytknout jednu celkem závažnou chybu, tj. naprostou neinformovanost ohledně bezlepkové a jiných diet. Tedy, v úvodu je uvedeno, že recepty jsou určené lidem bez intolerancí. Nad každým receptem jsou ale pak symboly označující svačinky vhodné pro lidi s tou kterou intolerancí. Proč je přeškrtnutý klásek právě u těch, kde je pečivo nebo kuskus, to mi do hlavy moc nejde. Já si s tím samozřejmě poradím, syn už má bezlepkovou dietu dlouho, ale pro někoho, kdo se s BZL teprve učí žít, může bát třeba ten kuskus dost matoucí.

30.09.2021 4 z 5

Zvěrolékař a kočičí historky Zvěrolékař a kočičí historky James Herriot (p)

MIlé příběhy.

14.09.2021 5 z 5

Přece to nevzdáš Přece to nevzdáš Helena Žižková

Moc krásný příběh, který problém váné nemoci řeší dětskou, dětem přijatelnou formou.

14.09.2021 5 z 5

Moderní pohádky Moderní pohádky Hana Klánová

Docela zajímavé, pro mne neznámé pohádky. Ačkoliv nejsou pohádky lidové, ale vymyšlené autorkou, nechybí v nich ponaučení, drobné, pro děti vhodné, dobrodružství a v některých ani klasické pohádkové postavy.

12.09.2021 5 z 5

Breviář myšlenek Jana Amose Komenského + CD Breviář myšlenek Jana Amose Komenského + CD Jan Amos Komenský

Vzdávám to. Asi na čtyři pokusy, tentokrát jsem si myslela, že kniha půjde i do výzvy, ale nakonec jsem se tím stejně neprokousala. J. A. Komenský je můj oblíbenec a Breviář je určitě myšlen dobře, ale nakhle nakumulované do jedné úzké brožury mi to nějak nesedlo, nebo to bylo na mne moc filozofických úvah najednou - a já, která nad vším moc přemýšlím jsem se holt zastavovala nad každou větou a tím se čtení (poslech jsem u posledního pokusu vynechala) nekonečně táhlo...

20.08.2021 3 z 5

Něfo Něfo David Walliams

Musím říci, že podle anotace se kniha zdála být slibná. Původně jsem ji chtěla pro sebe do výzvy, nakonec jsem ji koupila dcerce a četla s ní. Čekala jsem nenáročný humorný příběh, což v podstatě Něfo je. Ten humor byl chvilkami ale trochu moc hutný a mně osobně, snad krom komických okamžiků, kniha nic moc zvláštního nedala.

14.08.2021 3 z 5

Uprdelismus Uprdelismus Jan Menděl

Musím se přiznat, že mne zaujal především název :D , ale tak nějak jsem od "motivační" knihy příliš nečekala. Po přečtení ale musím přiznat, že je to skvělá kniha, skvěle napsaná, bez křeče, zbytečných řečí kolem, bez tlaku na to, jaký člověk musí být. Ze všech knih na podobné téma mi dala asi nejvíc. Neříkám, že s autorem souhlasím úplně ve všem, nejsem moc fanynka východních filozofií a podobných proudů. Přesto ale knihu hodnotím 5 hvězdičkami a vřele doporučuji.

22.07.2021 5 z 5

Na cestě Na cestě Jack Kerouac

Nijak zvlášť mě neoslovila.

18.07.2021 2 z 5

Malinkatý kretén Malinkatý kretén Zdena Frýbová

Frýbovou mi kdekdo doporučoval jako skvělou spisovatelku, takže jsem se těšila na super knihu, do které se krásně začtu a dočtu ji tak za dva dny. Teď nevím, jestli mi prostě autorčin styl nesedne, nebo jsem začala špatnou knihou. Pár pasáží na začtení a čtenářský zážitek tam je, ale perfektně prošpikovaných naprosto nudnými výčty politických postojů a názorů autorky. Kromě toho musím říci, že mi hlavní postava, Ela (nejspíš s autobiografickými rysy) byla značně nesympatická. Taková snobsky laděná osoba, která si mohla dovolit dvě de facto služky za socialismu i po něm, která si mohla za socialismu i po něm dovolit kratochvíle, o kterých se běžným lidem za totality ani nezdálo, ale tehdy i poté se jí ledaccos nazamlouvalo, ve mne prostě vyvolávala spíš vztek. Devadesátky ani změna režimu nebyly ve všem růžové, ale že by byly tak strašným peklem, si nevzpomínám. Ještě že se Elin příběh neodehrává dnes !

31.05.2021 2 z 5

Darwinova černá skříňka Darwinova černá skříňka Michael J. Behe

Pro laika je to sice trochu složitější čtení, ale chce to jen trochu odvahy a člověk se tím nějak pročte. Zamyslet se nad vznikem života z pohledu biochemie - tedy jeho úplně nejmenších a zároveň však nejpodstatnějších detailů - rozhodně není naškodu. Ba naopak, tato oblast je obvykle při běžné snaze o výklad počátků života natolik opomíjena, že je kniha svým způsobem jedinečná.

15.05.2021 4 z 5

Doktorka Doktorka Ota Dub

Kdyby se dalo hodnotit půlhvězdičkami, možná by to u mne Doktorka dotáhla na 3,5. Žádné veledílo to vskutku není, v podstatě kniha z kategorie "nenadchne, ale neurazí." Zpočátku bylo čtení celkem nuda a v podstatě nemá ani později žádný zvláštní děj,spíše jednotlivé události. V knize jsou chyby faktografické, ale i dějové, postav je hrozně moc, a protože většina z nich jsou lékaři, čtenář se v nich postupně ztrácí, navíc se jim sice autor snažil dát jakousi charakteristiku, ale některé se mu místy vymkly z rukou. ... Na druhou stranu je ale kniha poměrně čtivá, některé příhody mají i zajímavý průběh. Některé drobnosti mne překvapilo, jak je vůbec autor dokázal v dané době do knihy propašovat.

18.04.2021 3 z 5

Bhútán Bhútán Stanislava Vavroušková

Pěkně napsaná knížka o zajímavé zemi.

13.04.2021 5 z 5

Sněhurka a sedm trpaslíků a jiné pohádky Sněhurka a sedm trpaslíků a jiné pohádky Jiří Ota Parma

Tuto knihu jsme měli po tátovi. Mám dojem, že titulní Sněhurku jsme četli nejčastěji a já jsem dlouho měla nejraději Parmovu verzi (s už Disneyovskými obrázky :) ).

06.04.2021 5 z 5

O veselé mašince O veselé mašince Jan Čarek

To byla snad moje nejmilejší knížka, když jsem byla malá. Postupně jsem ten příběh uměla snad nazpaměť.

04.04.2021 5 z 5