HCh HCh komentáře u knih

☰ menu

Reportáž, psaná na oprátce Reportáž, psaná na oprátce Julius Fučík

(SPOILER) V dobách mé povinné školní docházky byla tato bible komunismu povinnou četbou. Tehdy jsem to fakt nečetl a až dnes jsem jsem to zkusil. Věc kterou na této knize musím fakt ocenit jsou pasáže popisující jednotlivé osoby v Pankrácké věžnici ať se jedená o vězně, nebo o dozorce. Tyto pasáže a dále pasáž kdy se Fučík probírá po prvním výslechu, to jsou pasáže bezpochyby velmi čtivé a jsou to nejlepší z celé knihy.
Bohužel největší problém této knihy je v tom jak oddělit pravdu od propagandy a tedy pověstné zrno od plev. Celou knihou se vine motiv, že komunisté byly jediný a výkonný odboj (což úplně neodpovídá pravdě neboť od vzniku 15. března 1939 do napadení Ruska 22. června 1941 byl komunistický odboj málo činný). Asi nejvíc mi přišla pokrytecká následující pasáž: ...."Honza Černý byl zatčen v létě 1942. V tom už nebyla náhoda, nýbrž hrubá nedisciplinovanost Jana Pokorného, který s ním byl ve spojení. Pokorný se nechoval jak bylo povinností vedoucího funkcionáře. Po několika hodinách výslechu - pravda, dosti tvrdého, ale jaký mohl očekávat? - po několika hodinách podlehl panice a prozradil byt...." Proč pokrytecká? Protože už je známo že Fučíkovo zatčení proběhlo trošku jinak než jak je uváděno v různých verzích reportáže a že Fučík při zatčení totálně selhal (viz dokument H. Třeštíkové z roku 1998 Lidé mám Vás rád). Gestapo, které vtrhlo do bytu Jelínkových si Fučíka zprvu nevšimlo měl chvíli čas, aby něco udělal. Gestapáci stáli v tu chvíli zády k němu. Jediné co udělal, bylo to že, zastlal své pistole do postele, (kde je vzápětí nalezlo Gestapo) a vzdal se. Tehdy mu bylo 39 let a jeho zdůvodnění:Vystřelím-li, padnou dříve oni než já. I kdybych chtěl zastřelit jen sebe, začne přestřelka a oni se stanou její obětí. Nebudu-li střílet, posedí si snad půl roku, snad rok a revoluce je vysvobodí živé. Jen Klecan a já z toho nemůžeme vyjít, budou nás mučit – ze mě nic nedostanou, a z Klecana? Člověk, který bojoval ve Španělsku, člověk, který prožil dva roky v koncentračním táboře ve Francii a který se ilegálně uprostřed války dostal z Francie až do Prahy, – ne, ten přece nezradí. Mám dvě vteřiny na rozmyšlenou. Nebo jsou to snad tři vteřiny?
Vystřelím-li,    nic    nezachráním,    jen    sebe    uchráním    muk,    ale    zato obětuji zbytečně životy čtyř soudruhů. Je to tak? Ano! Rozhodnuto. Vystupuji z úkrytu.
PROBOHA TOHLE MÁ BÝT HRDINA ODBOJE. Tehdy mu bylo 39 let. Jaký rozdíl mezi ním a Oldřichem Frolíkem (mimochodem byl to dělník) Tehdy 33 let. Když si pro něj přišlo v září 1942 gestapo prohlásil něco v tom smyslu Pánové nebudu klást odpor, jen si vezmu kabát a půjdu s vámi. Během následujících 30 vteřin dva těžce postřelení gestapáci a jeden lehce a ještě odjel v jejich autě. Nebo jiný příklad z 3. ledna 1945 v Ostravě. Gestapo přišlo zatknout jednoho člena výsadku Silver B, který byl v tu dobu po těžké nemoci a tudíž gestapem velmi rychle přemožen. Jeho ukryvatelka Antonie Bohatcová (tehdy 45) let využila situace a zmocnila se Zemkovy pistole a postřelila 3 gestapáky (tehdy údajně držela zbraň poprvé v ruce).
Na druhou stranu je opravdu pozoruhodné že vydržel nemluvit 7 týdnů což je dokázáno Ústavem pro studium totalitních režimů. Pokud je pravdou zmiňovaná "vysoká hra" (není doloženo ÚSTR), kterou se mu údajně podařilo zachránit několik lidí, tak je to samozřejmě dobrá věc. Jsem rád, že jsem si toto dílo přečetl a autora mohu s klidným srdcem poslat na smetiště dějin někam trochu výše než Viliama Gerika.

11.09.2021 2 z 5


Bombardér T-2990 se odmlčel Bombardér T-2990 se odmlčel Vilém Bufka

(SPOILER) Před několika dny proběhla internetem zpráva že v Holandsku u Nieuwe Niedorp je vyzvedáván bombardér typu Vickers Wellington sériového čísla T2990 - tedy Bufkův stroj a jelikož se blíží 80. výročí od jeho sestřelení (22.6.1941) proč si jednoho z mnoha hrdinů té doby nepřipomenout? Vytáhnul jsem po mnoha letech z hlubin své knihovny tuto knihu. Neztratila svůj půvab ani po více než 60 letech od napsání.
Děj knihy, který je psán formou je rozhovoru otce se se synem během první noci po příletu syna do vlasti má něco do sebe a u jiných memoárů jsem tento způsob nezaznamenal.
Samotné líčení příběhu je velmi citlivé. První mrazení jsem měl při líčení sestřelení nočním stíhačem (hauptmanem Egmont prinz zur Lippe-Weissenfeld z I gruppe NJG 1, který bohužel sestřelil asi 3 naše welingtony), další následovalo při líčení života v zajateckých táborech a samozřejmě o událostech na pražském gestapu. Bylo neskutečné co musel absolvovat, aby vůbec měl šanci přežít.
Knihu mohu jen doporučit.

12.06.2021


Jičínské pole mrtvých Jičínské pole mrtvých Vlastimil Vondruška

Po dlouhé době jsem si s chutí přečetl knihu Od Vlastimila Vondrušky. Oproti některým posledníém knihám s Oldřichem z Chlumu, které mi přišly na jedno brdo, mě tato kniha přišla jako vzpruha a přečet jsem jí takřka jedním dechem.

03.12.2018 5 z 5


Máj Máj Karel Hynek Mácha

Tak jsem to přečet díky čtenářské výzvě, ale asi nejsem ten správný cílový čtenář. Archaický jazyk, kdy při čtení člověk musí bádat, co tím chtěl básník asi říci, to prostě pro mě není. Dát jen jednu hvězdu a zařadit to mezi odpad to rozhodně není správné, ale víc jak dvě hvězdy tomu dát prostě nejde.

01.12.2018 2 z 5


Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Bylo to náročné čtení, knihu znám ve třech podobách, jako film, audioknihu i jako klasickou, papírovou. Každá podoba má něco do sebe. I když je to hodně náročné čtení, nakonec jsem to dal, líbilo se mi, že kniha měla několik "vrstev". Za mě paráda.

28.11.2018 4 z 5


Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Včera jsem se koukal na film a docela se mi líbil. I když se mi film líbil, na databázi filmů je hodnocení spíš rozporuplné. Pak jsem zjistil, že autorem je Dominik Dán a že kniha byla načtena ve dvou verzích jednou od Martina Stránského a podruhé od slovenského herce Jozefa Vajdy. Pro poslech jsem zvolil druhou variantu a nelituji. Námět detektivky je hodně zajímavý, děj podle mě nemá hluchá místa. Protože toto je moje první setkání s tímto autorem a líbí se mi jeho styl, určitě si ještě nějakou Dánovku přečtu/poslechnu.

22.01.2018 5 z 5


Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Film znám a tak jsem se odhodlal přečíst si i literární předlohu. Nelituji. Příjemné poetické čtení. Vlastně to byl můj první přečtený Hrabal.

21.01.2018 5 z 5


Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Rozmarné léto jsem viděl jako film, který nebyl špatný. Díky výzvě jsem si ho přečetl jako E-book. Přiznám se že dějově mě to moc neuchvátilo, ale jazyk jakým to je psaný mě celekm zaujal.

20.01.2018 3 z 5


Osud byl mým přítelem Osud byl mým přítelem Miroslav Vild

Před revolucí to bylo moje první setkání se vzpomínkami letce z 311 bombardovací perutě. Dodneska se k této knize občas vracím. Je o hrdinech jakých už moc není.

20.01.2018 5 z 5


Tři vánoční povídky Tři vánoční povídky Petr Šabach

Příjemné krátké povídky s nečekaným rozuzlením. doporučuji

20.01.2018 5 z 5


Četník Josef Bojas Četník Josef Bojas Michal Dlouhý

Příjemná útlá knížečka.

20.01.2018 4 z 5


Lovec králíků Lovec králíků Lars Kepler

Myslím, že toto byl můj poslední Kepler. Námět zajímavý, ale zabalený do spousty balastu. Zdlouhavé nudné popisy, krev a mozky tam tečou proudem, příliš mnoho osob, které se dějem mihnou a poté do něj dále nezasahují atd. Jsem rád, že jsem to nekupoval,ale měl to jen půjčené. Nebýt výzvy, ani jsem to nedočetl.

15.01.2018 1 z 5


Prokletí brněnských řeholníků Prokletí brněnských řeholníků Vlastimil Vondruška

Opět příjemná Vondruškova detektivka. Zajímavý námět a zajímavé rozluštění.

12.01.2018 5 z 5


Sestřelen Sestřelen František Fajtl

Tuto knihu jsem poprvé hltal jako malý kluk ještě před sametem. Díky spisovatelským pracem generála Fajtla jsem jsem se začal seznamovat s osudy našich západních letců. Tato kniha na mě už tehdy působila zvláštně a vybočovala z řad pamětí letců. Popis napínavý popis útěku před zajetím, kaleidoskop drobných osudů neznámých lidí kteří mu pomohli a které autor popisuje vytváří velmi silný příběh. Rád se k němu vracím i po nějakých 26-ti letech od doby, kdy jsem jej četl poprvé. na knize vubec není znám že vznikla jič před 69 lety.

09.01.2018 5 z 5


Povídky nejen o psech Povídky nejen o psech Jan Werich

Včera když jsem nemohl spát, jsem se pustil do četby této útlé knížky. Povídky byli zajímavé a čtivé. Ale asi to ení fakt četba pro každého.

04.01.2018 4 z 5


Deník Deník Anne Frank

Knihu mám jako audioknihu a je to možná lepší, než kdybych jí četl sám. Velmi silný příběh mladého děvčete. Měl by si přečíst každý.

03.01.2018 5 z 5


Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Svěží dílko,dobře se čte. líbily se mi postřehy autorky, její sebeironie a občas vtipně popsané příhody.

03.01.2018 4 z 5


Válčil jsem v poušti Válčil jsem v poušti Richard Zdráhala

K této knize jsem se vrátil po nějakých 20-ti letech. Jak psali jiní přede mnou, kniha je zajímavá, že se jedná o vzpomínky dělostřelce, nikoliv letce. Pokud vím, tak jsem nikde jinde nečetl vzpomínky na studium ve vojenské akademii v Hranicích, což je určitě veliké plus této knížky. Za mě ani po těch dvaceti letech neztratila knížka svůj půvab.

03.01.2018 5 z 5


Podmořský lovec Podmořský lovec Hans Göbeler

Jedna ze dvou knih, jejichž autoři jsou bývalí příslušníci Kriegsmarine. Pěkná čtivá kniha popisující bez příkras jednak život na válečné ponorce během bojových akcí za druhé světové války, tak i zážitky odehrávající se na pevnině v době odpočinku mezi jednotlivými plavbami. Určitě se k této knize ještě vrátím.

03.01.2018 5 z 5


Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Rychle přečtená, zezačátku zajímavá, ale ke konci mi to přišlo na jedno brdo. Jsem ale rád, že jsem si jí mohl díky výzvě přečíst.

03.01.2018 3 z 5