haWranka

Heřmánkové údolíHeřmánkové údolíH. M. Körnerová (pseudonym)

Velmi silný, smutný příběh. Zároveň ale plný naděje. Pokud je to opravdu podle skutečné události, tak klobouk dolů před ženou, která byla předlohou pro Annu. Co ta musela v životě vydržet! A nejen ona, ale všichni dotčení dobou. Protože tohle historické období muselo být prostě příšerné.

01.06.2021

Tiché rokyTiché rokyAlena Mornštajnová

Opět výborná a naprosto výjimečná kniha od paní Mornštajnové. Jako první jsem četla Hanu. Tady jde o stejný druh vyprávění, ale naprosto jiný příběh. Jiná doba, jiné povahy, jiné osudy. Znovu jsem se nemohla dočkat každé další kapitoly a držela Bohdaně palce, aby byl její život co nejkrásnější. Ovšem život je život...

29.01.2020

Padesát odstínů temnotyPadesát odstínů temnotyE. L. James (pseudonym)

Tak jsem to přečetla. Záměrně píšu "to". Myslíte si, že je to román? Co vás nemá! Já vám řeknu, co to přesně je. Tohle je seznam e-malů (nepočítala jsem to přesně, ale bude to určitě pěkných pár desítek stránek) o ničem, které jsou ohraničené hádkami a usmiřovacím sexem. A ty hádky a usmiřovací sex jsou jako přes kopírák. Ve všech jde pořád o totéž - on žárlí, ona je naštvaná/ona žárlí, on je naštvaný. No a jak takovou hádku vyřešit? Trochu drsnějším sexem. Když je autorka schopná pořád dokola omílat celé dějové linky, věčné opakování slov a slovních spojení už jsou jen třešínkou na dortu (bejby, bejby, bejby, moje vnitřní bohyně, je rozbitý a blá blá blá). Autorka se trochu snažila zapojit nějaký děj, takže přidala pár záporných postav. Jenomže ty jsou tak průhledné, že člověk hned při prvním setkání s nimi tuší, co se stane dál. A světe div se, stane se to přesně tak. Přečetla jsem za svůj život opravdu hodně knížek včetně harlequinek a červené knihovny, takže myslím, že můžu s čistým svědomím prohlásit, že tohle je ta nejhloupější, nejhůř napsaná - no, dobře, je to kniha, kterou jsem kdy měla tu smůlu číst. Možná jsem tak trochu masochistka, když jsem to vážně přečetla od začátku do konce!

16.02.2013odpad!

Kde zpívají raciKde zpívají raciDelia Owens

Naprostá nádhera. Kniha mě pohltila, s Kyou jsem dýchala, plakala, při soudním procesu mi bušilo srdce, jako kdybych tam seděla a držela palce nejlepší kamarádce. Jedna z nejlepších knih, jakou jsem kdy četla.

06.01.2021

Prokletý krajProkletý krajMichaela Klevisová

Opět naprostá bomba! Miluju to pomalé tempo vyprávění, postavy jsou člověku blízko tak, jako by byl s nimi. Připadá mi, jako bych byla s Lindou na dovolené taky a procházela se s ní a Gerdou po lesích. Nemám knize co vytknout.

HanaHanaAlena Mornštajnová

Jsem moc vděčná zdejší čtenářské výzvě, protože jinak bych knihu “nepřečetla” a připravila bych se tak o výjimečný zážitek. Hanu jsem měla v merku dlouho, ale nějak jsem se nemohla odhodlat ke čtení, odrazovalo mě to těžké téma. Pak jsem narazila na audio verzi a rozhodla jsem se dát Haně šanci. Musím říct, že už dlouho se mě nic tak hluboce nedotklo, jako příběh této rodiny. S Mirou a Hanou jsem se usmívala, plakala s nimi a trnula, co bude dál. Autorka píše krásným způsobem, jednoduchým a přitom velmi citlivým. A myslím, že výborná audioverze můj prožitek jen umocnila. Určitě se ke knize vrátím, tentokrát v tištěné podobě. Takže ještě jednou - výzvo, díky!

04.03.2019

Jak jsem vyhrál válkuJak jsem vyhrál válkuPatrick Ryan

Nejsem kdovíjakým milovníkem válečné satiry. Třeba Švejk jde mimo mě. Tady ale byla ta absurdita popsaná naprosto neodolatelně. Vypravěč je figurka zosobňující naprosto všechno - nebetyčnou oddanost, naivitu, hloupost a do toho má obrovskou dávku sebestřednosti (trochu mi to připomíná současnou politickou scénu, echm...). Byly okamžiky, kdy mi běžel mráz po zádech, ale naštěstí jich bylo pomálu. Většinou jen člověk kroutil hlavou. A někdy jsem se musela i nahlas smát - třeba scéna z řecké křižovatky je nazpomenutelná.

30.04.2020

Ostrov šedých mnichůOstrov šedých mnichůMichaela Klevisová

Kniha mě naprosto nadchla! Atmosféra byla celou dobu hutná, postavy výrazné. Moc se mi líbilo, že příběh byl pojat z pohledů několika postav, kdy každou chvíli byla hlavní některá jiná (někdo více, někdo méně, samozřejmě). A to řešení vraždy, na to jsem opravdu nepřišla. Určitě od této autorky nečtu poslední knihu, těším se na její další. (Knihu jsem poslouchala jako audio, a to bylo velice povedené, jedno z nejlepších, s jakými jsem se setkala.)

09.10.2017

Drak spíDrak spíMichaela Klevisová

Opět skvělé čtení! Detektivky od Michaely Klevisové mám ráda proto, že nejsou přehnaně nechutné a detektiv není "zkažený", jak je teď moderní. Naopak si vyloženě užívám to pomalé tempo, nahlédnutí do hlavy všech aktérů. Tenhle případ krásně navázal na předchozí. Jen jedna věc mi trochu vadila - ráda bych se byla dozvěděla trochu víc o tom, jak o pachateli smýšlí po odhalení jeho okolí.

09.11.2021

TrhlinaTrhlinaJozef Karika

Naprosto strhující zážitek! A to především první část knihy, kdy se hlavní hrdina potuluje po "blázinci" a hrabe se ve starých materiálech. Druhá, toulací část, byla pak opravdu děsivá. Samozřejmě v dobrém slova smyslu! Musím říct, že zážitek určitě umocnilo i to, že jsem knihu slyšela v bravurní audio verzi. Jsem moc ráda, že jsem se díky čtenářské výzvě dostala k tomuto autorovi, protože Trhlina určitě není poslední kniha, kterou od něj čtu.

13.07.2018

Zmizela v mlzeZmizela v mlzeMichaela Klevisová

Za mě opět spokojenost. Líbí se mi ten pomalý způsob vyprávění, odhalování niter jednotlivých postav. Žádné velké drama se nekoná, ovšem to neznamená, že člověk není napjatý a nestrachuje se o osud postav. Určitě se pustím i do dalších případů detektiva B.

01.09.2020

Sněžný měsícSněžný měsícMichaela Klevisová

Opět výborná kniha s detektivem B. Líbil se mi návrat do našich končin - úplně jsem se v těch lesích viděla. Tento díl mě bavil velmi - díky menšímu množství postav jsem v nich neměla guláš, motiv měl skoro každý, takže vraha jsem jen tak neprokoukla.

22.09.2020

Chemie smrtiChemie smrtiSimon Beckett

Opravdu dobrý krimi/thriller, skvěle vykreslená atmosféra a rozuzlení, které jsem sice tak trochu prokoukla, ale ne úplně, a to už se mi moc často nestává. Někdo tu psal, že byl hlavní hrdina nudný, ale já si to nemyslím. Je to prostě normální chlap. Někteří čtenáři detektivek jsou už asi příliš zvyklí číst o cynických alkoholicích, jak je poslední dobou zvykem. Klasický hrdina je pro mě příjemným osvěžením. Už se těším na další díl.

06.07.2015

TatérkaTatérkaAlison Belsham

Další z řady kriminálních thrillerů, tenhle se ovšem řadí rozhodně mezi povedenější. Člověk jen tak nezapomene, o čem to bylo. Zajímavé bylo sledovat vyšetřování z pohledu tří různých postav, kdy každá má jinou nejen povahu, ale i motivaci. Rozhodně jsem se nenudila a i když jsem vraha prokoukla a velké překvapení se nekonalo, můžu knihu určitě doporučit.

31.01.2020

Dům na samotěDům na samotěMichaela Klevisová

Pomalejší rozjezd, ale čím víc člověk čte, tím je kniha napínavější. Nemohla jsem se odtrhnout! Prostě paní Klevisová je klenot mezi českými autory a já se těším na každou její další knihu.

MarťanMarťanAndy Weir

Jako první jsem viděla film a ten mám moc ráda dodnes. Ovšem kniha je samozřejmě lepší, zážitek hlubší, film je prostě zkratkovitý. Nejvíc vypovídající je asi scéna s navrtáváním děr do střechy vozítka. Ve filmu to vypadá ták jednoduše a rychle! :)

Žena v kleciŽena v kleciJussi Adler-Olsen

No já nemám slov! Film jsem viděla už dávno, takže děj mi byl známý. Přesto jsem se nemohla odtrhnout a na konci jsem brečela jak mimino. Jedna z nejlepších knih žánru, kterou jsem kdy četla. Jdu se vrhnout na další díl!

24.04.2020

Spolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůSpolek přátel krásné literatury a bramborových koláčůMary Ann Shaffer

Knihy psané v dopisech mě nikdy nelákaly. Podle téhle jsem viděla natočený hezký film a navíc mi padne do výzvy. Tak jsem si řekla, že do toho půjdu. A jsem moc ráda, že jsem to udělala! Jen co jsem se ve slohu rozkoukala, byla jsem úplně pohlcená. Prostředím, postavami i jednotlivými příběhy. A co se mi líbilo nejvíc? Že nešlo jen o plytkou romanci, ale i o spoustu hlubokých myšlenek a smutného vzpomínání. Klobouk dolů, že autorky do takto těžkého tématu skvěle napasovaly i moc milý, nekřečovitý humor.

19.03.2021

Když se vosy vyrojíKdyž se vosy vyrojíMarie Rejfová

Opět jedno sympatické setkání s Josefínou a partou kolem ní. Tentokrát jsem knížku opravdu zhltla. Případ nebyl kdo ví jak objevný, ale moc se mi líbilo prostředí v lesích kolem zříceniny i kaleidoskop postaviček. Někdo byl vyloženě sympaťák, někdo mi pil krev. Takže mi vlastně nikdo nebyl lhostejný, děj utíkal, zasmála jsem se... Za mě velmi dobře napsané a těším se na další díl.

04.06.2021

Eleanor se má vážně skvěleEleanor se má vážně skvěleGail Honeyman

Zpočátku mi byla Eleanor děsně nesympatická, pak se to nějak nenápadně měnilo a najednou jsem zjistila, že bych za ni dýchala, že je to hvězda a já jí přeju jen to nejlepší. Dlouho se mě nějaký příběh tak nedotkl.

Útok ze tmyÚtok ze tmyJoe Dever

První gamebook s Lonem Wolfem a zároveň i můj první gamebook. Jelikož jsme doma měli jen první tři díly, mám je projeté opravdu mockrát. A přesto pokaždé jedu jinou cestou, jsem napjatá jako struna až do chvíle, kdy uvidím ono uklidňující "Obrať na 350."

14.02.2013

V lese visí andělV lese visí andělS. Bjørk (pseudonym)

Skvělá detektivka s temnou atmosférou. V postavách se člověk snadno orientuje, vše logicky navazuje a dává to smysl. A co pro mě dělá knihu ještě hezčí je to, že jsem to opravdu neprokoukla. Ano, člověk si chvílemi myslí, že je chytrý, ale pak mu dojde, že jen přebral to, co se autor rozhodl v tu chvíli pustit.

19.01.2018

KaštánekKaštánekSøren Sveistrup

Po dlouhé době kniha, kterou jsem opravdu přečetla jedním dechem (tedy ležela jsem v tom dva dny). Přemýšlela jsem, čím to bylo. Postavy nejsou nikterak originální, případ je na mě až moc drsný a nechutný, vraha i samotnou pointu jsem prokoukla celkem brzy... Jenže ta atmosféra, ta vás nenechá se odtrhnout. Je to psané neskutečně chytlavě - přítomný čas, krátké a úderné kapitoly, zapamatovatelné postavy, žádné šílené skoky časem a prostorem. Za mě opravdu dobrá kniha.

30.03.2020

Děti z BullerbynuDěti z BullerbynuAstrid Lindgren

Klasika všech klasik a zároveň jedna z mých nejoblíbenějších dětských knížek. Všechny příhody jsem prožívala jako člen Bullerbynských dětí - pila jsem malinovou šťávu slámkou, pekla jsem bábovku a utekla i z domova. A to všechno v pohodlí mojí dětské postýlky a s baterkou pod dekou, když mi rodiče přikazovali jít spát a já prostě musela číst dál.

14.02.2013

Francouzské hedvábíFrancouzské hedvábíSandra Brown

První kniha, kterou jsem četla od Sandry Brown, mě připoutala na pěkných pár hodin do křesla. Člověk fandí Cassidymu (a upřímně, která ženská by mu nefandila), ale fandí i Claire. Autorka dokázala velice dobře rozpracovat napínavý přiběh, temnou atmosféru, její postavy mají hloubku. Celou dobu ve mně klíčilo semínko pochybností, jestli je Claire nevinná nebo ne. To je, myslím, známkou poměrně kvalitní knihy, když autor dokáže čtenáře takhle převézt.

16.02.2013

Kdo jinému jámu kopáKdo jinému jámu kopáMarie Rejfová

Taková milá oddechovka. Trochu krimi, trochu romantika - vlastně “román pro ženy”, tak bych to asi nazvala. Jsem ráda, že v knize není nic přehnaného, zbytečně násilného ani cukrkandlového. Ráda si přečtu další díl. A doufám, že tam také budou babiččina koupací moudra, ta jsou skvělá!

09.04.2020

Jako hvězdy v temné nociJako hvězdy v temné nociJojo Moyes

Moc hezká kniha především o přátelství, soudržnosti a životě v nelehkých časech. Opravdu jsem se dokázala vžít do doby i prostředí, autorka píše velmi čtivě. Jen trochu škoda, že místy občas kniha sklouzne až do přílišné limonády. Ale někdy to člověk taky potřebuje. :)

27.05.2021

FrankensteinFrankensteinMary Wollstonecraft Shelley

To, že doktor F. stvořil umělého člověka, ví každé malé dítě. Kostru příběhu a povahy “hrdinů” už ale ne. A já nebyla výjimkou. Takže jsem byla opravdu na vážkách, co z toho vyleze. Začátek mě příliš neoslovil, ale postupně jsem se do příběhu nořila víc a víc a nemohla jsem se odtrhnout. Všechna čest autorce, že se takového tématu nebála a zpracovala ho výborně.

10.06.2021

Chladnokrevný ničemaChladnokrevný ničemaLisa Kleypas

Velmi sympatická romance, která se četla sama. Jen jsem trochu nepochopila, proč by měl být Devon chladnokrevný ničema, byl to milý sympaťák. Bavily mě i osudy ostatních členů rodiny, takže si ráda přečtu pokračování.

16.08.2021

Kavárna v KodaniKavárna v KodaniJulie Caplin

Trochu mě zaráží to vysoké hodnocení. Nechápejte mě špatně, kniha není zlá, jen je tu pár věcí, které srazily mé hodnocení. Ale začnu pozitivy. Knížka je opravdu nabitá příjemnou atmosférou a fajn postavami. Naprosto si mě získaly popisy jídel, hned jsem si hledala recepty. Pokud potřebujete vypnout a máte rádi romantiku, je to pro vás ideální. Bohužel jsou i zápory. Příběh je extrémně průhledný. A tím nemyslím hlavní dějovou linku, to už člověk u romantických knih čeká. Ale já tipla dopředu úplně vše! Tahle postava má tenhle problém? Dopadne to takhle. A ono jo. Nepřekvapila mě ani maličkost. Poslední část knihy mi také přišla zbytečně natahovaná, nafukovaná. Největší problém jsem ale měla s hlavní hrdinkou, nebyla mi sympatická. Dám šanci ještě dalšímu dílu, Sophie mě zajímá mnohem víc.