HarryHaller HarryHaller komentáře u knih

Zimohrádek Zimohrádek Ivan Wernisch

Kniha jako jiný svět.

08.01.2013 5 z 5

Veřejná růže Veřejná růže Paul Éluard

Éluard převedl ve verše mé vlastní sny. Neskutečně sugestivní a citlivé zároveň. Prorokování obrazných vizí surrealisticky pokřivené mysli skloubené dohromady s naivním okem romantického básníka keatsovského či shellyovského typu. Skutečně. Kniha se zařadí nejblíž k mému lůžku, s těmi básněmi se chci probouzet!

24.11.2012 5 z 5

Krátký úvod do literární teorie Krátký úvod do literární teorie Jonathan Culler

Krátký, stručný úvod, který čtenáře seznamuje se základními myšlenkovými proudy 20. století, a především jejich aplikaci do světa literární vědy. Pokud je čtenář obeznámen s koncepty hermenautiky, dekonstrukce a podobně, bude pro něj kniha opakováním základům, ale opačnému typu čtenáře dá jednoduše ochutnat z každého kousku a nechá na něm, zda jeho zájmy propuknou a nechají se odvést k některému z oborů. Culler je více skeptikem než dogmatikem a tak se stává, že v jeho slovech je více otázek než odpovědí, ale tak to má s teorií, pokud tedy teorií má zůstat, být.

17.04.2012 4 z 5

Sto sonetů o lásce Sto sonetů o lásce Pablo Neruda (p)

kdyby tvé oči neměly barevnost měsíce,
ohně, břidlic a práce v úsvitu vlídném,
kdybys neovládala hbitý let vichřice,
kdyby ses nestala pro mne jantarovým týdnem,

kdybys mi nebyla chvílí, která je plavá,
když po břečťanech podzim šplhá k půnebí,
kdybys nebyla chlebem, jež luna zadělává
a při tom rozprašuje mouku po nebi,

ó milovaná, sotva bych láskou k tobě se mučil!
Já objímám svět, když beru tě do náručí,
písčiny, stromy, čas, déšť, co se lije

a všechno, co existuje, abych já mohl žít,
všechno mám blízko, všechno smím okusit:
ve tvém životě vidím všechno, co žije.

09.05.2011 5 z 5

Maggie, dítě ulice Maggie, dítě ulice Stephen Crane

Myslím si, že Warren Miller nalezl pro svého geniálního Prezydenta Krokadýlů inspiraci právě zde.

09.05.2011 4 z 5

Jakub a jeho pán Jakub a jeho pán Milan Kundera

"Prozradím vám velké tajemství. Odvěkyž trik lidstva. Vpřed - to je kamkoli."

Jako bych četl další pokračování Tristrama Shandyho. Nemůžu se dočkat, až si přečtu i Diderotovu "verzi" :)

30.11.-0001 5 z 5

Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Pchjongjang – Výlet do Severní Koreje Guy Delisle

Velký bratr tě sleduje..neustále sleduje! Jestli je jen z poloviny pravda co zde autor nastínil, tak vidět Severní Koreu by pro mě znamenalo být v depresi až do konce svých dní..

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Moudrost není sdělitelná. Moudrost, kterou se pokouší moudrý sdělit, zní jako bláznovství...

Temný obraz Temný obraz Philip K. Dick

Nádherná studie feťácké paranoi a schizofrenie.

30.11.-0001

První láska První láska Samuel Beckett

Nevěřil jsem vlastním očím! Tolik naturalismu, nihilismu, nechuti a opovržení světem a lidstvím! Skryté pocity a noční můry promlouvaly skrze písmo!

30.11.-0001 4 z 5

Slavné romány 20.století: 50 nejvýznamnějších moderních románů Slavné romány 20.století: 50 nejvýznamnějších moderních románů Joachim Scholl

Ač je prakticky zločinem udělat tak drobný výběr z tak hektického a plodného období, jakým bylo století dvacáté, musím říct, že nebýt této knihy nepoznal bych spoustu skvělých autorů a na seminářích světové literatury bych jen seděl tiše v koutku a ani nedutal:)

Carrie Carrie Stephen King

Málem jsem se pozvracel už během prvních padesáti stránek...

30.11.-0001 odpad!

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

Po formální stránce je geniální udržet vyprávění pouze za pomoci monologu a neustálým opakováním některých jeho subjektů značit běh času, ale po příběhové stránce nezaujalo. Asi je třeba v brzké době druhé čtení.

Big Sur Big Sur Jack Kerouac

Naprostéo psychopatické, ke konci až lehce avantgardní, šílenství, jehož spojení s Dr. Jekyllem a panem Hydem není jen nějakou náhodou ;)

Zjevení Orfea Zjevení Orfea Jack Kerouac

Hodnocení už spíše z nostalgie, musím ale říct, že kolem osmnáctého roku života mě tento příběh fascinoval a já jej četl pořád dokola.

Vize Gerarda Vize Gerarda Jack Kerouac

V dobách, kdy jsem Kerouaca četl a miloval a toužil žít, tak jak on psal, se mi do rukou dostal i tento něžný a milý příběh. A musím říct že to nebyla ta správná doba. Kerouac v něm předvedl protipél Big Sur, který je jeho největším experimentem a já se nemohu dočkat, až si tuto přečtu znovu a snad ji ocením lépe.

Hubitel! Hubitel! William Seward Burroughs

Pravda, nečetl jsem zřejmě příliš pozorně a nebo jsem v té době příliš nerozuměl formalismu, cyberpunku a avantgardě, jinak věřím že bych byl jistě nadšenější..

Swannova láska Swannova láska Marcel Proust

Ač je to jen část (a chybí nám tedy úvod a závěr prvního dílu Světa Swannových, tedy část V Combrei), příběh sám o sobě má veškerý znaky který má román mít. A vyprávění na pomezí romantismu, psychologicko-sociologického románu s prvními prvky experimentu, kterým celé Hledání bezesporu je, prostupuje, z této drobné knížečky, v každé stránce v každé větě a my musíme jen čistě číst protože tomuto se skutečně říká krása básnictví ve formě románu ;)

30.11.-0001 5 z 5

Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Hledání ztraceného času I. – Svět Swannových Marcel Proust

Kniha knih! Škoda jen, že další díly se schání tak špatně :(