Harry_ Harry_ komentáře u knih

Komiks pro Ukrajinu Komiks pro Ukrajinu * antologie

Jsem komixový analfabet, takže mě jména neuchvátila, hlavní myšlenka a cíl akce ano. Kniha obsahuje velmi krátké příběhy motající se okolo zlu jménem "válka". Odhadem třetina ji popisuje s pohledu svého komixového universa, bez ohledu na současné dění nebo třeba vůbec o válce na první pohled ani není. Třetina naznačuje aspekty současné války a třetina se odehrává přímo na Ukrajině. Zvláštní antologie, ale hodná zájmu. Veselé čtení to (až na drobné výjimky) rozhodně není.

11.03.2024 4 z 5

Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci Star Wars Skywalker útočí - Zúčtování na pašeráckém měsíci Jason Aaron

Napínavý příběh, oblíbené postavy, doplnění kánonu SW. Opět jde (naštěstí, protože příběh je ucelený) o složeninu více komixů, takže čekejte odlišné kresby, což je trochu rušivé, ale nic s tím nenaděláme. Hvězda dolů, protože jsou tam (i v rámci kánonu a hrdinského komixu) rušivě přehnané a nedovyprávěné scény, kterým se následující díly lépe vyhnuly.

23.01.2024 4 z 5

Víly Víly neznámý - neuveden

Jak je v anotaci - znovupoužitelné, čisté, zábavné, neotřelé. Hvězdu sundavám za ilustrace a téma, snad najdeme i lepší.

18.01.2024 4 z 5

Balada o dvou vlcích Balada o dvou vlcích Bartosz Sztybor

Konečně něco méně temného, než byly předchozí díly. Pořád je to ale temný "zaklínačský" svět, kde není kladných postav. Potěší odkaz na klasické středoevropské pohádky, však je autor Polák, že. Úsměvné je klasické rozuzlení jak v detektivkách, kdy se podezřelí naženou do jedné místnosti a ve velkém finále se vše odhalí.

29.12.2023 5 z 5

Nářek čarodějnice Nářek čarodějnice Bartosz Sztybor

A pak že komixový příběh nemůže být složitý, temný a k zamyšlení. Klasický "zaklínačský" temný svět bez kladných postav. Kresba pro mě na hraně čitelnosti.

29.12.2023 4 z 5

Ptáci – poznej 85 zajímavých druhů Ptáci – poznej 85 zajímavých druhů Holger Haag

Přehledné, poučné, stručné, řada obrázků. Příroda nejen pro děti.

06.12.2023 5 z 5

Zábava se samolepkami pro dvouleté Zábava se samolepkami pro dvouleté kolektiv autorů

Zabaví, dvouleťáka poučí, dobré to je. Problém je s kvalitou samolepek, které se trhají tam, kde nemají. Manfactured in China, tak možná je to tím.

04.11.2023 3 z 5

Listy z Kostnice Listy z Kostnice Jan Hus

Je dobře, že Listy konečně vyšly v úpravě pro 21. století. Kromě pár badatelů a jazykovědců původní text nikdo číst nebude. Pokud chceme opravdu vědět, proč 6.7. nechodíme do práce, měli bychom si přečíst aspoň něco o mistru Janu. Více autentické, než tyto Listy to pravděpodobně nebude. Útlou knihu doporučuji, dá se přečíst právě během zmíněných letních svátků, i když to není lehké čtení k vodě (možná tak k vodám Bodamského jezera)...

10.07.2023 5 z 5

Kamarád nočníček - Už běhám bez plenek! Kamarád nočníček - Už běhám bez plenek! Eva Kadlecová

Doporučovaná knížka pro děti na nočník, ale zatím se moc u 19měsíčníka neosvědčila, uvidíme později.

09.04.2023 2 z 5

Z masa a ohně Z masa a ohně Aleksandra Motyka

Konečně normální kresba, možná není moderní a progresivní a kdovícoještě, ale je přehledná a věcná. Více odpovídá visuálu her, což potěší jejich fanoušky, stejně jako letmý odkaz na datadisk Srdce z kamene a Ofier. Jen tak dál!

31.10.2021 5 z 5

Zrada ve Faranoru Zrada ve Faranoru Jan Kšanda

Příběh pokračuje, kde přestal v předešlé knize, přesto můžete gamebook hrát úplně v klidu bez znalosti prvního dílu. Autor se stále inspiruje slavnou sérií LW, ale protože ji neznám celou, mohu říci, že je Zrada dost originální a čtivá. Je také o dost těžší než první díl, protože ten jsme prošli napoprvé, tenhle nám trval dva dlouhé večery a museli jsme hledat správnou posloupnost. Cesta k cíli nevede tak přímočaře jako v první knize a hra za Mirka Dušína nevede k úspěchu. Přesto se mi příběh, toulání městem a gildami moc líbilo a dávám plný počet. Třeba se Honza k počaté sérii Warenorské kroniky někdy vrátí.

17.09.2020 5 z 5

Americký deník Americký deník Jana Ciglerová

Kniha splnila očekávání. Velmi názorně na praktických ukázkách a životních situacích ukazuje život v Americe (OK, na Floridě) a porovnává s naší (československou) mentalitou. Neposuzuje, neodsuzuje, ale komentuje a vysvětluje. Přestože s řadou věcí amerického životního stylu nesouhlasím a nesouzním, alespoň je víc chápu a pár věcí se můžeme i přiučit.

17.09.2020 5 z 5

Starcraft Starcraft Bart Farkas

Zajímavý nakladatelský počin firmy Stuare, která již neexistuje. Jedná se o překlad z amerického originálu a je vidět, že překladatel se v "oboru" moc nepohybuje, protože některé překlady jsou děsivé (Třecí louže, Metla, Prznitel), přičemž některé jednotky rozumně raději nepřekládá (Ultralisk). Právě za překlad ubírám hvězdu. Kniha nereflektuje datadisk Brood War, protože vyšla společně se hrou v roce 1998. První díl hry je o dost těžší, než známější dvojka, proto se nějakým netrpělivým či nezkušeným hráčům může tento podrobný návod hodit. Pro ostatní je to spíš docela unikátní sběratelský kousek.

17.09.2020 4 z 5

Caliban Cove Caliban Cove Stephani Danelle Perry

Přišlo mi o něco lepší než první díl, čte se stejně dobře, akorát cíl hlavního zloducha je divný, asi nejsem dost šílený.

15.08.2020 4 z 5

Živelné měňavice Živelné měňavice Petr Kopl

Originální příběh, humor i pro dospělé, vtipné jazykové přesmyčky, roztomilá a přehledná kresba, prostě parádní komix. Nejlepší byla chiméra Morganka ;)

20.07.2020 5 z 5

Konspirace Umbrella Konspirace Umbrella Stephani Danelle Perry

Kniha zapadá do "universa" Resident evil. Dobře se čte, je to akční, žádné sáhodlouhé psychologické pochody či popisy. Tím pádem je trochu povrchní, ale od tohoto typu knih to přece nečekáte. Ubírám hvězdu za některé přece jen nelogické konstrukce.

14.06.2020 4 z 5

Co nevíme o slepicích Co nevíme o slepicích Melissa Caughey

Kniha je vedena v odpočikovém vypravěčském stylu s odbornějšími částmi. Je vidět, že to není chovatelská nebo odborná kniha, ale spíš fanouškovská s načtením několika faktických knih a článků. Když k tomu tak přistoupíte, budete spokojeni. Milovníci slepic do 2h přečtou, protože je to docela čtivé s mnoha povedenými fotografiemi. Chyběl mi nějaký přehled plemen. Kniha je americky pozitivní, nenašel jsem žádná negativa chovu slepic, rizika, náklady, problémy. Jistě se ale něco nového dozvíte.

29.01.2020 4 z 5

Australští papoušci Australští papoušci Milan Vašíček

Poměrně podrobné encyklopedické pojetí. Najdete zde popis papoušků a mnoho informací k odchovu. Základy budou stále platné, nějaké detaily budou po 40 letech asi již překonané. Popisy, zoologické zařazení ptáků, jména v různých jazycích, to vše bude ale platné plus minus pořád.

20.12.2019 4 z 5

Mallorca Mallorca Lara Dunston

Praktický formát, aktuální vydání, hodně mapového podkladu, tipy na výlety. Chyběla mi vyšší úroveň detailu u památek aspoň v hlavním městě.

17.09.2019 4 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Povinná četba pro politiky, správce a manažery Kritické infrastruktury státu. Technická úroveň dostatečně nízká, aby to mohli číst všichni a dostatečně vysoká, aby se ajťáci neošívali po každé větě (i když vysvětlování IP adresy k tomu má blízko ;)

16.09.2019 5 z 5