Harry Harry komentáře u knih

Je po dešti Je po dešti Judita Čeřovská

Charizmatická zpěvačka , více známá a ceněná v zahraničí , vzpomíná ve své knize na svůj pestrý život, který byl ovlivněn těžkým zraněním po automobilové nehodě - stačí si přečíst přiložený výpis zranění... Kniha je bohatá na fotografie a také jsou v ní texty nejznámějších písní zpěvačky.

07.11.2015 3 z 5

V ráji šumavském V ráji šumavském Karel Klostermann

Román znalce Šumavy není nijak veselý - taková byla i doba, kterou K.K.popisuje, přestože se díky "zlatému broučku" kůrovci "topili" místní obyvatelé v penězích. Většina z nich ale doplatila na to , že to nebylo nastálo a že podlehli klamné iluzy. Paradoxně vydělávali na zkáze svého prostředí a přáli si, aby "zlatý brouček" řádil co nejdéle...Autor popisuje osudy lidí, mnohdy i tragické a nesmlouvavé vztahy rodičů a dětí, pokud se jednalo o vypořádání majetku. A samozřejmě Klostermann umí nádherně vypodobnit krásu šumavské přírody, která však dokáže ukázat i krutost (zima, bouře, bažiny, prales ,...).

05.11.2015 4 z 5

Takový byl Václav Trégl Takový byl Václav Trégl Ondřej Suchý

Kniha o herci vedlejších postav se přečte za den- neobsahuje totiž příliš textu, za to ale přes čtyřicet stránek obrazové přílohy. O.Suchý měl určitě problém sehnat nějaké informace , o soukromí V.Trégla se kniha téměř nezmiňuje-asi to nikdo neví...

27.10.2015 3 z 5

Hospoda U nesváru Hospoda U nesváru Antoon Coolen

Román z brabantského venkova v Holandsku před II.světovou válkou přibližuje osudy obyvatel jedné vesnice, kteří se často setkávají v místní hospodě U nesváru. Kniha nemá hlavního hrdinu a z mnoha postav utkví v paměti trojice žen různorodých povah a samozřejmě osudy (mnohdy i tragické) ostatních obyvatel. Autor věří v osud, před nímž máme mít pokoru a zároveň hlásá optimistický příslib , že život může být zlý, ale je třeba v něm vytěžit co se dá, třeba i pro příští generace.

26.10.2015 4 z 5

Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel Herec Antonín Novotný - První filmový milovník, který zmoudřel Václav Junek

Antonín Novotný se stal hercem, tak trochu překvapivě a samozřejmě hlavně díky svému atraktivnímu "exteriéru". Neměl žádné herecké vzdělání a jeho herecký projev byl velice civilní-on ani nehrál, jenom že tím právě slavil úspěchy. Do Prahy se Novotní přestěhovali z Tábora ( ne z Písku !), kde se jim dařilo až do krize dobře.Jeho velkou zálibou byla chemie a v té se po ukončení herecké kariéry proslavil ve světě - emigroval do Německa. Ve filmu působil i jeho bratr Vladimír, uznávaný kameraman a "vynálezce" filmových triků.

16.10.2015 3 z 5

Rýže po charvátsku / Stínová hra Rýže po charvátsku / Stínová hra Hana Prošková

Kriminálky z doby socialismu nijak noslní, přečetl jsem je, za chvíli na ně zapomenu, ale nebylo to tak špatné čtení- no se Stalkerem, kterého jsem nedávno zhltl, se to srovnávat nedá...

10.10.2015 3 z 5

Josef Abrhám Josef Abrhám Dana Čermáková

Josef Abrhám je noblesní herec a také kniha jeho vzpomínek se nese v tomto duchu. Většina z nás ví, že jeho nejúspěšnější role jsou spojeny s dvojicí Svěrák-Smoljak a samozřejmě s Činoherním klubem.
V knize popisuje své dětství , raná divadelní léta a pak svoji úspěšnou hereckou dráhu a rezignaci na divadlo.

02.10.2015 4 z 5

Námluvy v Ke-vo Námluvy v Ke-vo Vladimir Sangi

Na knize nejvíce zaujme prostředí, kde se "příběh" odehrává-asi málokdo byl na Sachalinu a setkal se s místními obyvateli. Autor, který prostředí velice dobře zná, nás seznamuje s nelehkým životem v tajze, s místními zvyky a s postupujícími novotami. Ale v době carského Ruska příliš změn nebylo ...

10.09.2015 3 z 5

Otakar Brousek o sobě (...sága rodu Brousků) Otakar Brousek o sobě (...sága rodu Brousků) Milan Cais

Známý herec, ze kterého vyzařovala noblesa , inteligence a pefektní řečnický výraz, byl přitom v podstatě dítětem venkova a jeho vzpomínání přibližuje čtenáři , jak miloval prostředí kolem Sázavy. Napsal o sobě, že byl pokřtěn Sázavou a snad i proto měl rád nestojaté vody a liboval si v dravém proudu.Jeho velkou láskou byla hudba a poezie. O.Brousek se v knize vyznává k lásce k životu a o chuti stále pracovat i v pokročilém věku. Nemám rád životopisy herců, které jsou plné statistických výčtů jejich rolí a co o nich napsali kritici- a právě tato kniha taková není a je plná příjemného povídání a vzpomínání nejen Otakara Brouska st., ale i jeho potomků Ťuldy a Jáji a vnuka Ondřeje.

03.09.2015 4 z 5

Stalker Stalker Lars Kepler

Kniha je bezvadná, kdyby měla tisíc stránek, tak by mi to nevadilo. Nejsem takový čtenářský borec, abych ten příběh zvládl za dva dny (jak jsem se dozvěděl v komentářích, tak je to možné, jen nevím, jak si to ten hltoun naštosuje do hlavy a co si z toho pamatuje).
Vyhovovalo mně, že je kniha dělena do kratších kapitol , děj pěkně šlape a "Stalker" je překvapivý.Rád si přečtu další (doufám, že obsáhlou) knihu od autorů, píšících pod jménem Lars Kepler.

25.08.2015 5 z 5

Gustav Nezval ...Oči spíše sympatické Gustav Nezval ...Oči spíše sympatické Pavlína Vajčnerová

Gustav Nezval, herec stvořený pro role milovníků, což se také v prvorepublikových filmech opravdu dělo- někdy stačily jen jeho oči a odnesla to např. Viktorka v Babičce...Autorce knihy zřejmě dalo dost práce sehnat o G.Nezvalovi informace- on totiž nebyl "hvězda se vším všudy",ale stačila mu jedna manželka na celý život, neměl rád "humbuk" kolem sebe, příliš zpráv o jeho mimodivadelním či mimofilmovém působení není známo a byl to zásadový, přímý člověk, jak dosvědčuje řada svědectví od jeho kolegů,přátel a známých, kteří měli možnost se s ním setkat.Velice zajímavá je osobní vzpomínka jeho syna Jiřího, kterou si přečtěte nejméně dvakrát...

10.08.2015 4 z 5

Mulatka Gabriela Mulatka Gabriela Jorge Amado

Zajímavá kniha z prostředí brazilského provinčního městečka z minulého století, což je pro nás, středoevropany , něco neznámého a kam se těžko dostaneme. Mladá Gabriela, hrdinka románu , bere život v podstatě nekomplikovaně, bez zábran a její styl působí na obyvatele , zvláště na muže, velice příznivě a přitažlivě. Ona má však svého Araba Naciba, majitele místního hostince, který si ji vezme nejprve jako kuchařku a poté i za ženu, což tak úplně nevyjde, ale to není nic divného ani v našich končinách, že ? Kniha je obsáhlá , popisuje modernizaci města i vztahů mezi lidmi , a pokud budete mít čas a trpělivost (např. s portugalskými jmény, kterých je v knize docela dost), pusťe se do četby.

02.08.2015 4 z 5

Jiří Adamíra - noblesní král českého jeviště Jiří Adamíra - noblesní král českého jeviště Jaroslav Kříženecký

Jiří Adamíra byl herecká osobnost s nezapomenutelným hlasem, s noblesním až aristokratickým zjevem a centrum jeho života tvořil čtyřúhelník : role-ženy-víno-děti.
Kniha popisuje v podstatě všechny jeho role, především divadelní, včetně kritik v tisku a na můj vkus až zbytečně podrobně - jelikož nejsem návštěvníkem divadel a neznám příliš divadelní hry (což je určitě moje chyba), tak mi to nic neříkalo. Přečetl jsem již několik biografií a v nich nebylo tak statisticky dbáno na výčet rolí umělce- snad to je i tím, že autor je novinář...

14.07.2015 3 z 5

Faon Faon Pavel Naumann

Kniha, psaná formou dopisů a zasazená do období kartaginských válek a slávy a moci Římského impéria, je svým stylem poměrně netypická a neobvyklá. Jejím protagonistou je Faon, který vlastně celý svůj život zasvětil boji proti Římanům a stal se i velitelem vzbouřenců, jenomže svůj sen o svobodném Řecku a porážce římského kolosu nemohl nikdy uskutečnit.
V knize se objevuje velké množství řeckých a latinských jmen, jednak měst a vesnic, jednak osob, takže četba je i z tohoto hlediska náročnější. Malá ukázka o původu hlavního hrdiny : Pocházím z Rhegia a Kleander, syn Basilidův, byl mým otcem. Rod, ke kterému se po otci hlásím, jsou Rhombovci z fyly Geleontes. Z našeho rodu byl i Antimnéstos, který přišel z Chalkidy...a v podobném duchu to pokračuje dále... Zajímavé je, že čtenář, byť sebepozornější, v celé knize nenajde ženskou postavu - zřejmě ženy v té době mnoho neznamenaly ...

29.06.2015 3 z 5

99 písní Olympicu 99 písní Olympicu kolektiv autorů

Olympic je moje nejoblíbenější skupina a kniha přináší jednak fotografie z "dávné" historie i z nedávna a pro muzikanty i noty a texty většiny "hitovek", což je docela dobrá pomůcka nejen pro hudební začátečníky .

29.06.2015 5 z 5

Josef Kemr Josef Kemr Milan Cais

Josef Kemr byl vyjímečný herec , což by měl potvrdit každý, kdo jej viděl v nějaké roli a byl to i zvláštní člověk, hluboce věřící, který si k sobě hned tak někoho nepustil. Kniha popisuje jeho život od dětství až po účinkování v Národním idvadle- převážně formou vyprávění ( bratr , známí i herci). Miloval hudbu, sám hrál na violu a i další nástroje a rád se zúčastňoval koncertů se svými přáteli a známými- samozřejmě aktivně - měl rád Bacha.
V jednání byl velice slušný, až obřadně a dopravu si zajišťoval trabantíkem se sedadlem pouze pro šoféra. Knihu doporučuji k přečtení, samozřejmě zvláště milovníkům divadla a filmu a v knize je také spousta zajímavých fotografií.

11.05.2015 4 z 5

Antuka má barvu krve Antuka má barvu krve Antonín Karous (p)

Dva detektivní příběhy, ve kterých se současný čtenář vrací do doby, kdy se o naši ochranu staral SNB. Čte se to celkem dobře, oba problémy jsou samozřejmě vyřešeny, příslušníci pochváleni a pokud jste v té době žili, můžete se zamyslet a případně srovnávat ...

02.04.2015 3 z 5

S kým mě bavil svět S kým mě bavil svět Marie Poledňáková

Paní Poledňáková zažila v životě dost nepříjemných věcí a zřejmě i proto jsou její filmy nenáročné, úsměvné a divák při jejich zhlédnutí nemusí příliš namáhat svůj mozeček, což většině českého občanstva vyhovuje. Je nepochopitelné, že i v těchto nenáročných dílkách našel minulý režim škodlivé jevy. Kniha vzpomínek je zajímavá a autorka se s mnohými věcmi i osobami nemazlí .

12.03.2015 4 z 5

Theodor Pištěk aneb Filmové nebe první republiky Theodor Pištěk aneb Filmové nebe první republiky Radim Kratochvíl

Theodor Pištěk byl nejvíce obsazovaný herec, zřejmě nejen v českém filmu. Toto jeho filmové snažení pramenilo z velké části v tom, že se mu nepovedl projekt jednoho němého filmu, velice se zadlužil a byl nucen dvanáct let splácet a k tomu samozřejmě potřeboval odpovídající příjem. S nadsázkou lze říci, že nechyběl téměř v žádném prvorepublikovém filmu a jeho postavy , velice často v tandemu s A.Nedošínskou, si byly dost podobné - otcové rodin, ředitelé, apod./ otec Kondelík, Kráčmera,.../ Po roce 1945 jeho hvězda pohasla, protože typ jím představovaný se příliš nehodil do nové doby. Naposled se ve filmu objevil v Princezně se zlatou hvězdou.

10.03.2015 4 z 5

Přelíčení a omyl Přelíčení a omyl Anthony Berkeley

Zajímavý námět : představte si, že vám zbývá pár měsíců života a přemýšlíte, jak s tím naložit, Co třeba prospět lidstvu a zbavit ho nějakého člověka - "škůdce" ?
A právě s tím se trápí hlavní hrdina románu, pan Todhunter. Dlouho se mu to nedaří a když konečně najde vhodný objekt, tak se to zkomplikuje a z vraždy je obviněn někdo jiný. Pan Todhunter teď musí přesvědčit policii, že vrahem je on. Je to netradiční situace : místo , aby se pachatel bránil, náš "hrdina" se snaží sama sebe usvědčit. Jestli se mu to povede, tak to se můžete dozvědět, když si knihu přečtete a já vám knihu doporučuju.

05.02.2015 4 z 5