Harmonika_one Harmonika_one komentáře u knih

Mickey7 Mickey7 Edward Ashton

Kniha se četla dobře, bez škobrtání, odpočinkové čtivo, přestože se dotkne i vážných témat. Kniha mě bavila, ráda ji doporučím - mohla by se líbit i těm, kteří SF nevyhledávají, těším se na film.
Zároveň mi v ní něco chybělo. Až díky komentáři uživatelky Madla81, se kterým se plně ztotožňuji, mi to došlo. Emoce! Já se vlastně celou dobu těšila na moment, kdy praskne, že jsou dva, po emoční stránce mě kniha nedokázala (až na pár drobných výkyvů) strhnout.

02.08.2023

Universalchymie Universalchymie Petr Heteša

Pokud jste dosud nečetli žádnou autorovu knihu, zvolte raději jinou. Přestože mě kniha do kapitoly Labyrint velmi bavila - výborný nápad, klasický hetešův styl psaní, spád a akce sympatický hrdina, pak přijde dlouhá nezáživná popisná pasáž, kdy jsem se do čtení musela nutit a nechybělo mnoho, abych knihu odložila. Od výletu do Barcelony opět super akce. Uspěchaný závěr komentovat nebudu.
Doufám, že příště si budu moct přečíst skutečnou novinku a nikoliv to, co autor po třinácti letech vytáhl ze šuplíku. Bylo to na knize znát..., kdo má autora načteného, pozná, že to Heteša umí mnohem líp.

26.02.2023

Spasitel Spasitel Andy Weir

Čtivé od první stránky, napínavé, ale i dojemné a vtipné. Přemýšlivé. Skvělé skvělé skvělé. Konec mě překvapil, potěšil... i dojal - překvapivě zejména ty dvě poslední věty... Knihu si užije i ten, který SF moc nečte, já jsem příkladem. Líbila se mi, i přes vědecké pasáže, kterým jsem příliš (ehm, téměř vůbec) nerozumněla . Tohle je kniha, která ve vás zůstane ještě dlouho po přečtení.

26.11.2022 5 z 5

Lars mele maso Lars mele maso Daniel Gris

(SPOILER) Tak tohle se hodně povedlo! Za mě nejlepší díl série. Vyvážená směsice Larsova humoru a hlášek, hudebních vsuvek, napětí, ale i mouder a hořskosladkého smutku. Bravurně napsané a poskládané, čtenář se nenudí, vše do sebe zapadne, líbily se mi drobné i větší odkazy na předchozí díly. Prostředí zápasů mě překvapivě vtáhlo a nevadí, že Larsovi pomůže náhoda a štěstíčko. A i když s blížícím se koncem knihy začne čtenář tušit nevyhnutelné, přesto (nebo možná právě proto?) si čtení o to víc užívá.
I když Larse žeru, jsem stokrát radši za důstojný konec, než rozplizlou sérii o 10 a více dílech... Odejít se má v nejlepším. A to se povedlo. Tleskám a děkuju.

30.09.2022 5 z 5

Člověk za oponou Člověk za oponou Martin Goffa

Goffa píše stále čtivě, příběh nedrhne ani není nijak zvlášť překombinovaný nebo snad vyhnaný ad absurdum, odehrává se v českém prostředí a je poutavou směsicí fikce a reálného základu. Autor psát umí.
Bohužel už je asi "přegoffováno", jednotlivé díly série mi splývají, dočtu a za měsíc už nevím, o čem byl. Série Miko Syrový mě bavila výrazně víc, tu jsem četla i na úkor spánku, přinášela mnoho emocí, atmosféru (Dítě v mlze si vybavím ještě teď), zatímco u Marka to tak nemám.
Tento díl mi přišel nudný a konec uspěchaný. Už se zjevně jede na kvantitu, je to čtivé, řemeslně dobře odevedené, ale současně "nemastné-neslané", nudné. Instantní. Psané "na sílu", bez radosti? Nedokážu to lépe vyjádřit. Něco už knihám chybí. Jako by snad autora samotného už psaní tolik nebavilo...? Tvůrčí krize? Vyhoření? (spekuluju).

27.09.2022

Hon na mrtvého Hon na mrtvého Tim Weaver

Omylem jsem začala 2. dílem a jsem za to ráda, protože tento první mě příiš nenadchl a kdybych začala jím, nejspíš bych neměla chuť přečíst další.
Úvod zaujme. Prostředek knihy zdlouhavý, kdy mi děj přišel chaotický, zamotaný až překombinovaný, místy absurdní. Kniha mě začala na 100 % bavit až od páté části (45. kapitola a dál) kdy děj začne být napínavý, odsejpá a nejde se od knihy odlepit. V závěru je vše vysvětleno, jednotlivé dílky skládačky do sebe zapadnou, není nouze o překvapivé zvraty.
Zkusím ještě jednu knihu... tento konkrétní díl na mě jako celek velký dojem neudělal.

30.08.2022 3 z 5

Údolí mrtvých Údolí mrtvých Tim Weaver

Čtivé, napínavé, atmosféra vykreslená tak, že vám místy běhá mráz po zádech, nechybí překvapivé momenty, děj rozvětvený (nepátrá se pouze po Megan), rozuzlení se mi líbilo. Pěkně napsané. Moje první setkání s autorem. Už chápu, proč je autor tolik oblíbený. Určitě si přečtu další díly.
(Omylem jsem začala druhým dílem, moje chyba a nepozornost - inu, Hon na mrtvého nebo Udolí mrtvých, to se jeden splete hned).

08.06.2022 5 z 5

101 minut 101 minut Štěpán Kopřiva

Prvních cca 70 stran je bravurních. Obzvlášť když je čtete při jízdě metrem. Kniha je spíše reportáží, autor realisticky vykresluje prostředí a postupy, kdy ani v sebemenším nepochybujete, že přesně tak to při záchranné akci chodí. Jenže ta odborná složka a popisné pasáže dle mého názoru nestačí. Obojí převažuje, zatímco dialogů je málo a jsou to povely, provozní pokyny. Postavy záchranářů se mi spojily do jedné bezejmenné. Po přečtení jsem dokázala vyjmenovat pasažéry (např. dívka s růžovými vlasy, muž v maskáčové čepici, ať nespoileruju) ale už ne jména hasičů. Ani k jednom jsem si nevytvořila vztah. Ke konci knihy jsem si přála, ať už to proboha dočtu..., namísto abych seděla přikovaná k židli a napětím ani nedýchala. Možná proto mě závěr ani příliš nezasáhl. První třetina knihy mi přišla výrazně zajímavější a napínavější než závěrečná.
Smekám před autorovou rešerší a nepochybuji, že si zmiňovaný úsek metra skutečně osobně prošel. I proto si myslím, že v tomto konkrétním případě by dílo fungovalo mnohem lépe zfilmované, ta vizuální složka tu citelně chybí (já takovou představivost nemám). Nepochybuju, že metrem se mi na zmiňovaném úseku nebude jezdit snadno.

01.05.2022 4 z 5

Meta Meta Pavel Bareš

Na úvod se patří říct dvě věci: Nejsem cílovka (je mi 40+) a Projekt Kronos jsem po pár stránkcáh odložila a vzdala. Na Metu jsem však slyšela/četla chválu ze všech stran, že jsem se rozhodla dát knize potažmo autorovi šanci. A výsledek?
Je to vážně dobré, ba přímo skvělé! Nejsem mileniál, zpočátku jsem si proto musela zvyknout na "styl mluvy", hovorová čeština, anglicismy, nicméně knize to sedlo, i s ohledem na cílovou skupinu. Autor umí napsat naprosto uvěřitelnou ženskou postavu. Tohle mě asi překvapilo ze všeho nejvíc. Dokáže do textu přidat vážné pasáže, které donutí se zamyslet. Chvílema mě při čtení mrazilo, nebyla nouze o překvapivé momenty a zvraty. Vážné společenské téma zpracované v kulisách SF/F světa. Po přečtení jsem uznale pokývala hlavou. Divím se, že kniha nesbírá jedno ocenění za druhým.
Autorovu tvorbu budu určitě dál sledovat, ráda bych si od něj přečetla opět něco dalšího, co přesahuje škatulku SF/F.

26.04.2022 5 z 5

Rémi Rémi Martin Goffa

Trvalo dlouho, než jsem knihu dočetla, vyloženě jsem se do čtení musela nutit. A to při čtení Goffových knih nemám. Ten, kdo autora zná z detektivek, bude dle mého názoru spíše zklamán. Stylem psaní jde o něco jiného než na co jsme zvyklí, kniha mi hodně připomněla Štvanici (kterou jsem hodnotila jako "slabší"). Snová scéna mě doslova zmátla. Autorovi nelze upřít, že umí vykreslit atmosféru a emoce, podtitul rozervaný román je výstižný.
Zkrátím to - mě kniha neoslovila. Svůj pocit z knihy bych přirovnala k dlouhé jízdě vlakem, kdy klimbám a občas mě něco probere z letargie, ale po příjezdu do cíle si průběh cesty vlatně ani moc nevybavuju.

21.02.2022 2 z 5

Ženská na odstřel Ženská na odstřel Martin Goffa

Ze začátku jsem si říkala, že se vlastně nic moc převratného neděje, že příběh plyne lehce a bez škobrtání, že zápletka je vlastně jednoduchá a už jen dokázat to takhle napsat je umění. A pak přišla 30. kapitola a ty následující, kdy jsem až do konce ani nedutala a hlavou mi běželo jediné: Goffa opět potvrdil, že je geniální spisovatel.
Plný počet hvězd. Jsem nadšená.

18.11.2021 5 z 5

Asfalt Asfalt Štěpán Kopřiva

Fascinující a svým způsobem i geniální. Nelituju, že jsem přečetla, znovu však popravdě číst nebudu. Ze záčátku jsem si musela zvyknout autorův styl (vyprávění v přítomném čase), jeho profese scénáristy je na rukopisu knihy hodně znát. Začetla jsem se až ve chvíli, kdy se komando ocitne v pekle. Místy mě kniha bavila, místy nudila, překvapila, občas mi děj přišel chaotický a já se ztrácela, závěr "překombinovaný" (a nejsem si jistá, zda jsem ho vůbec pochopila).
Oceňuju nápad/y, charaktery a psychologii postav, nejen členů komanda. Ze všeho nejvíc mě bavily pasáže psané kurzivou. V podstatě jsem knihu četla jen kvůli nim.
Doporučení: nic pro útlocitné povahy, ozvlášť pokud to, co čtete, vidíte rovnou před očima v živých barvách. Není nouze o brutální, násilné, až nechutné pasáže, mučení - tohle být film, mám furt zavřený oči. Vzhledem k počtu stran zároveň doporučuju číst tehdy, máte-li na čtení víc než hodinu času denně.
Vlastně nevím, jak knihu hodnotit. Místy mě bavila na 100 %, avšak po dočtení se nedostavil takový ten "wow efekt". Nicméně naprosto rozumím nadšení ostatních. Asi jsem fakt na tuto knihu moc cimprlich. Kniha je totiž jistým způsobem skutečně naprosto jedinečná.

20.10.2021

Sekta Sekta Martin Goffa

(SPOILER) Goffu čtu ráda, čas s knihou tedy nebyl promarněný, nelituju, že jsem si Sektu přečetla. Jen si myslím, že tento díl je slabší, ne-li nejslabší z dosavadní autorovy tvorby. Proč? Subjektivně - po dočtení mám rozpolcený pocit. To se mi u Goffy nestává.
Plusy: Úvodní kapitoly s dopisem byly bravurní, stejně jako téma sekty a na jakém principu fungují včetně konkrétních příkladů sekt. Sugestivní popis Terencova uvěznění. Velké plus za zmíňku o Mikovi (Snad se dočkáme knihy s oběma postavami v hlavní roli). Pobavila mě pasáž: "Co takhle kdyby internet existoval v Ježíšově době?" a jak je to dál rozvedeno.
Mínusy: chyběl mi tu výrazný moment překvapení. Kdo Terencovi pomohl mi bylo jasné ještě předtím než autor zmínil Rút. Obykle čtu Goffovy knihy hluboko do noci na úkor spánku, u Sekty jsem šla radši spát s tím, že pokračování si dám zase až zítra. ;))
Téma COVID do knihy zakompováno měrou tak akorát, i přesto mě to osobně vadilo. Přesně jak píše Lenka.Vílka, mám toho dost v reálu a je mi nepříjemný si tím zaplácávat hlavu ještě i v beletrii. Byť chápu, že kniha bude na trhu několik let dokud jí nevyprší licence, takže zřejmě nejde toto téma zcela ignorovat, obzvlášť když se děj odehrává v Itálii a kniha vyšla v roce 2020.

Tentokrát prostě nemůžu s čistým svědomím dát plnej počet hvěz, dokonce ani čtyři.

Z knihy jsem si vypsala:
"Kdo se chce nechat obelhávat, toho nezachráníš."
"Řeknete, že jedna plus jedna jsou tři, a jste za blázna. Zpochybníte, že jedna a edna musí být vždycky jen dvě, a je z vás mudrc."

27.07.2021 3 z 5

Děvčátko Děvčátko Martin Goffa

Kniha na mě silně zapůsobila pro své téma (drogy, motiv pomsty) a psychologický přesah - jde psychologické drama jedné rodiny. Postava pachatele, jeho motivy a "bod zlomu", kdy a proč se v obyčejném člověku probudí jeho temná stránka - to vše bravurně vykresleno, včetně toho, co situaci předcházelo. Zoufalství otce, který už nemá co ztratit a bere spravedlnost do svých rukou...
Příběh samotný není rozvětvený, tím spíš je tu prostor právě pro to vykreslení postavy pachatele - a to se mi líbilo, potřebuju pochopit, proč se daná postava tak chová. Kniha mi tak typově připomněla Vánoční zpověď a Dítě v mlze - právě pro to vykreslení postavy pachatele a svou formou vyprávění - dialog mezi dvěma ústředními postavami, skrz který se dozvídáme celý příběh.
Už samotný začátek je tak napínavej, že jste chyceni a už se od čtení neodtrhnete. Po dočtení jsem si pustila tu jednu konkrétní live verzi písně od Nightwish, a tím se mi kniha nesmazatelně vryla do paměti.
Plný počet hvězd.

09.07.2021 5 z 5

Muž z chatrče Muž z chatrče Martin Goffa

Na Goffových knihách mám (mimo jiné) ráda, že vždy dostanu kvalitní příběh, který je bravurně napsaný, naprosto uvěřitelný a čtivý. Že se pokaždé něco nového dozvím. Násilí a temné scény tu nejsou pouze na efekt nebo s cílem šokovat. Naopak. Autor ví, kdy a kde přesně je použít. Ukazuje to, jak skvělý je Goffa spisovatel, nemusí si pomáhat žádnými berličkami, kterými čtenáře oblbne.
U Muže z chatrče jsem ocenila vysvětlení a zpracování kauzy LTO, vůbec jsem neměla tušení... :-(
(Osobní poznámka: Jsem ráda, že jsem si po sérii s Miko Syrovým dala od Goffy měsíc-dva pauzu, protože jak jsem se v 1. díle nemohla "přeorientovat" z Mika na Terence, pauza pomohla - Terence jsem si oblíbila.)
Těším se na další díly. Autorovy knihy jsou prostě návykové. Proč? Třeba i proto, že:
"Proč jsem teda šel na žurnalistiku a ne rovnou na policejní akademii? Vždycky mě bavil spíš vyprávět příběhy, to až později jsem zjistil, že nejkouzelnější jsou ty, které se doopravdy staly."

07.07.2021 5 z 5

Obnažená Obnažená Sylvia Day

Pohádka pro dospělé, na odreagování, se všemi klišé (on bohatý,krásný, všechny ženy ho chtějí atd., už při prvním setkání létají vzájemné jiskry a chemie, on ji ve svém životě potřebuje a "nemůžu o tebe přijít" a bla bla bla), a tak je potřeba to brát.
Kdybych se v tom měla víc vrtat, asi bych zmínila to, jak moc je asi pravděpodobné, aby Eva po tak velkém traumatu z dětství byla v dospělosti sexuální mašinou, jestli by snesla v posteli i v životě takového dominantního, majetnickýho, narušenýho chlapa jako je Gideon a chtěla ho "zachraňovat", protože on má své démony, a láska zmůže všechno, že. Možná jo, nejsem psycholog. :-) Sex je tu odpovědí na všechno, orgasmy při každém styku... prostě pohádka no. Literání porno, nic víc.

23.04.2021

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Zaujal mě název a obálka, od autorky jsem ještě nic nečetla (a pravděpodobně už ani nebudu). Prostřední prestižní internátní školy, sestry-dvojčata - námět tedy hodně slibný. Líbilo se mi, že příběh byl prokládán zápisy z policejních výslechů. Tím však klady končí.
Dlouho jsem se neomhla do knihy začíst. Bel i Rose - žádná z nich mi nebyla sympatická. Příliš mě nezaujaly ani ostatní postavy, snad trochu Sarah, byť byla dost naivní.
Vadil mi krkolomý překlad, často z vět čišel původní anglický slovosled, nebo doslovný překlad či nepochopení idiomů. Pár příkladů:
Počasí se změnilo na mokré a syrové. - Syrové? To česky neřekneme, nebo ano?
Řekla Sarah s uzlem v žaludku – snad lépe: se staženým žaludkem
Bel zasáhla živý nerv. – šlo by lépe: Bel ťala do živého.
Knihu hodnotím jako průměr. Ocení ji spíše dospívající čtenářky.

18.04.2021 2 z 5

Vánoční zpověď Vánoční zpověď Martin Goffa

Líbil se mi způsob, jakým je kniha napsána, rozhovory mezi Adamem a vězeňským psychologem jsou bravurní, už jejich první setkání je skvělé, výtečná psychologie postav. Až v závěru se dozvíme, co konkrétně Adam udělal, jak velká beznaděj ho vedla k tomu, že vzal spravedlnost do svých rukou.
Na Goffových knihách oceňuji, že se pokaždé něco nového dozvím - tady pozadí a fungování sázek, jak funguje byznys lichvářských společností, plus nahlédnutí do života člověka s dluhy (jak snadno lze do nich spadnout, prohloubit je a jak moc společnosti typu Fair money vydělávají na zoufalství druhých).
Právě pro svvé téma (které je stále aktuální) bych knihu doporučila jako povinnou četbu.

13.04.2021 5 z 5

Přiznat vinu Přiznat vinu Martin Goffa

Po přečtení série s Mikem jsem se hned pustila do prvního dílu nové série s Markem Vrázem a to byla chyba. Je totiž těžké si hned oblíbit nového hrdinu. V první půlce knihy mě totiž víc zaujal detektiv Malík než novinář-elév Marek/Terence.
Přestože první půlka knihy byla zajímavá například co se týče pohledů do začátků novinařiny, návrat do 90. let mě moc neoslovil, přestože si Makarenu moc dobře pamatuju. :-) Druhá polovina knihy už byla mnohem zajímavější a odhalení překvapivé až děsivé.
S hodnocením si tentokrát nevím rady. První půlka knihy mě příliš nebavila, zatímco druhou jsem zhltla. První díl série se vždy obtížně hodnotí a tomu všemu pořád v hlavě Mika. Musím si dát od Goffy chvilku pauzu, abych měla pro nového hrdinu/novou sérii čistou hlavu. Protožeaktuálně jsem si z knihy na zadek teda nesedla. A není to tím, že by autor neuměl psát, chyba bude na mé straně z výše zmíněných důvodů.

10.04.2021 4 z 5

Primární důvěra - úhel pohledu Primární důvěra - úhel pohledu Martin Goffa

Konec mě zaskočil a překvapil, po prvotním šoku však musím autorovi poděkovat, že zvolil právě tento konec, kdy nechal jeho vyznění na čtenáři samotném, přesně podle hesla "úhel pohledu". A to říkám jako někdo, kdo potřebuje jasně s jistotou vědět, dopadlo to tak a tak. :-) Zde to není natvrdo napsáno nebo dovysvětleno odstavcem "o půl roku později" – a snad právě proto hodnotím závěrečný dvojdíl jako bravurní.
Celá série mě bavila (nejvíc Dítě v mlze), nikdy jsem dosud nepřečetla tolik knih za jeden měsíc. Díky Mikovi i Tonymu, díky Praze, uvěřitelnosti, humoru, hláškám ze života, prostředí, psychologii postav, logičnosti vývoje, a především autorovým spisovatelským a vypravěčským schopnostem, před kterými hluboce smekám.
Myslím, že pokračování už nebude. Zdá se mi, že autor měl dopředu rozmyšleno 10 knih, vidím mezi nimi větší i menší spojistosti, kdy celá série přes konkrétní uzavřené případy dohromady tvoří jednotný celek. Miko si toho tolik prožil a, co je hlavní, rozloučil se se ctí.
Autorovi nejen za to patří jedno velké DĚKUJU.

07.04.2021 5 z 5