harena harena komentáře u knih

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Ani pět hvězdiček nestačí. I tento poslední díl je o hokeji, ale také o ambiciózních rodičích, o přátelství, namyšlenosti, šikaně, o osobních tragédiích a o sounáležitosti a síle sportu. Backman prostě umí psát, pohrává si s emocemi, umí dojmout i rozesmát a snad všechny jeho postavy mi přirostly k srdci i ty z Doliny.
Nechtěla jsem ještě z Medvědína odejít, našla jsem si jeho zfilmování, zatím jsem viděla jen první sérii a je to příjemné zopakování příběhu, ale na knihu to nemá. Doporučuji a určitě jsem celou trilogii nečetla naposledy.

30.05.2023 5 z 5

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Moc příjemné a pěkné čtení. Je rok 2020 a chystá se oslava významných narozenin Emy, když tu se náhle na ni dostaví i nečekaný host a jako tsunami zaútočí vzpomínky na rok 2004, kdy všichni trávili krásnou dovolenou v Thajsku na Phuketu, kde mimo jiné také zažijí skutečnou tsunami. V knize je láska, nenávist, propletené vztahy i napětí adalší jako bonus je její výborná čtivost. Moc mě bavila, musím si přečíst i další spisovatelčiny knihy. Spokojenost.

O smutku a štěstí O smutku a štěstí Vlasta Pittnerová

O smutku a štěstí je také šest překrásných povídek z dávných časů ve stejnojmenné knize od spisovatelky Pittnerové, která zemřela už téměř před sto lety. Také nemohu jinak, než dát plný počet a děkuji za doporučení mé oblíbené čtenářce knihomolce1197. Krásné počtení.

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

"A na noční obloze mezi vločkami padajícího sněhu tančí polární záře."
Další vynikající severská detektivka, která je psaná v pomalejším tempu a více se zabývá vykreslením postav a jejich myšlením, a velkým plus je sugestivně vykreslená ledová švédská zima. A to se mi právě moc líbí. Mrtvoly a pátrání po vrahovi samozřejmě neschází, napětí pozvolna graduje a odhalení vrahů je nakonec překvapující. Vyšly i další díly, těším se na dobré počtení.

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Kniha podle skutečné události, která se odehrála v budově, která skutečně existuje, vypráví o osudu muže, který prožil tragédii. Proložené přemýšlením o osudu, životě, přírodě, přátelství, budoucnosti a minulosti, o smrti a o Bohu. Perfektní čtení, vtáhne a nepustí.
"Jeden dům, jeden stavitel. Jedno Boží oko a jedna věta. Dům, ve kterém se staly podivné věci.
Podle čeho vybírá Bůh? Co je po smrti?"

Kniha o tichu Kniha o tichu Josef Formánek

Tu si koupím, tu chci mít doma, byla moje první myšlenka, když jsem začala číst. Jsou tu dechberoucí příběhy lidí, spousta myšlenek o nalézání vlastní laskavosti a míru v sobě, blízkým, přírodě a Bohu.
"Navíc jsem si v životě již vyzkoušel. že nejlepší reakce na negativní akci vůči mě je .... úsměv a nereakce."

" Umínil jsem si, abych na to už nikdy nezapomněl, že si pokaždé, když se probudím a též když vyjdu ven z domu, zopakuji podle prstů na své pravé ruce pět slov: pokora, laskavost, čistota, klid a mír."
Jak se změní můj život, když tak budu žít den co den? Co se bude dít?"

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Chvilku jsem si zvykala na způsob psaní, kdy přímá řeč bez uvozovek plynule přecházela v popisování děje. Jinak to není žádný optimistický příběh, je to bolestivý vhled do života jedné rodiny očima Veroniky, její náctileté dcery a syna. Veronice zemře matka, s kterou neměla nijak vřelé vztahy a zůstává otec s počínající demencí, o kterého se snaží postarat, samozřejmě začnou problémy v práci a hlavně s pubertálními dětmi. Příklad sendvičové generace. Psychicky vyčerpaná Veronika nakonec udělá závěrečné rozhodnutí a jen další roky jí ukážou, jestli to bylo správně.
Vzhledem k tématu je to smutné čtení a ke konci je to už na depku, ale nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

07.05.2023 4 z 5

Slepá ulička Slepá ulička Joy Fielding

Další kniha mojí oblíbené autorky a moc pěkné počtení. Rodinné drama lidí, kteří žijí v jedné uličce je skvěle propracované, jednotlivé osoby jakoby žily vedle nás a proto jejich problémy a dramata prožíváme s nimi. Přečteno jedním dechem, příjemně ztrávený čas s knihou.

07.05.2023 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Podepisuji se pod nadšené komentáře. Dlouho jsem Kinga odkládala, protože Pod kupolí byl opravdu děsivý horor, ale díky Čtenářské výzvě jsem sáhla po této dobře hodnocené knize. Zpočátku mě zaskočil ten jednolitý monolog, myslela jsem, že to asi nedám, ale posléze jsem už jen četla a četla a byla jsem příběhem naprosto pohlcena. Není to ani tak horor, jako spíš drama a jak se King dokázal vcítit do staré ženy s tak těžkým osudem je neuvěřitelné. Neuvěřitelně čtivé, napínavé a uvěřitelné!
"Já byla v kuchyni, dělala jsem mu tu obloženou žemli, zpívala jsem si pro sebe a myslela jsem si - "Udělej to dobrý, Dolores - dej mu tam červený cibulky, to on rád, a pořádně hořtice, ať to má říz. Udělej to dobrý, poněvadž je to poslední jídlo, který kdy bude jíst."

07.05.2023 5 z 5

Most přes řeku Léthé Most přes řeku Léthé Valja Stýblová

Krásný příběh, i když jsem před lety nejdříve přečetla druhý díl Most sebevrahů, nevadilo to. Příjemné čtení, psychologicky dobře propracované postavy a příběh, který hned zpočátku čtenáře pohltí. Četla jsem Valju Stýblovou už v pubertě a mám chuť se k jejím knížkám znovu vrátit.

06.05.2023 5 z 5

Lucia Lucia Bernard Minier

Asi nová série, trochu mi chyběl Servaz. Začátek dobrý, svižný, ale posléze mě čtení přestávalo bavit a závěr působil jako směsice lidových písní. Za týden už asi nebudu vědět, o čem kniha je.

06.05.2023 4 z 5

Kdo roste v parku Kdo roste v parku Kateryna Michalicyna

Krásně zpracovaný naučný příběh!!!!! Díky čtenářské výzvě jsem půjčila dětem knížku od ukrajinské autorky a byla jsem moc mile překvapena. Krásné, milé a vlídné povídání o tom, jak malý semenáček chodil parkem a hledal strom, kterému se podobá, aby viděl, jaký bude, až vyroste.
Nesmím zapomenout na nádherné ilustrace a už je jisté, že si přečteme i další díly od obou autorek.

06.05.2023 5 z 5

Lepší člověk Lepší člověk Louise Penny

Jsou knihy, které je radost číst a tato patří mezi ně. Není jen o vraždách nebo o smrti, má sice kriminální zápletku, ale je to příběh o lidech, o jejich pohnutkách a důvodech, proč musel někdo zemřít, o vzájemném přátelství a toleranci nejen mezi obyvateli v zdánlivě poklidné vesničce Three Pines. Je tu opět trochu víc psychologie, rozebírání lidských vztahů a já jsem ji četla pomalu, abych si ji vychutnala. To se nedá uspěchat, to se musí prožít.

25.04.2023 5 z 5

Osudné svědectví Osudné svědectví Robert Bryndza

Třeba jsem knihu nečetla ve správný čas, ale tentokrát se mi pátrání zdálo zdlouhavé, občas jsem zjistila, že nevnímám text. Závěr byl rychlý a hlavně mně nesedlo, jak byla Erika zbrklá a když viděla shodu v písmu, okamžitě vrahovi řekla, jak to udělal a tím se ocitla ve velkém nebezpečí. No ale pravda, kdyby si nejprve vše ověřila, tak by to nebylo tak napínavé. Další díl, který pan Bryndza píše, si ale jistě opět přečtu.

25.04.2023 4 z 5

Napsáno krví Napsáno krví Chris Carter

Opět skvělé. Příběh napínavý, chvíli drsný, ale ne tolik, jako některé předešlé díly Cartera. Trošku psychologických úvah nesnižovalo napětí, takže co dodat? Napínavý thriller, jak má být. Přečteno za dva dny, nešlo odložit.

25.04.2023 5 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

Jedna z nejkrásnějších knížek tohoto roku. Neskutečný zážitek, příběh mě zaujal od první stránky a často to byla veliká emocionální jízda. Nevěděla jsem nic o občanské válce v Řecku, ani že k nám přijelo v jednom roce pětadvacet tisíc řeckých dětí, které neuměly česky, nic nevěděly o svých rodičích a netušily, co s nimi bude. Ale není to depresivní čtení, kniha je lidská, moudrá, milá, děti postupně vyrůstají, přizpůsobují se a je to pro ně jednodušší, než pro jejich rodiče, kteří samozřejmě stále teskní po Řecku, kde bylo všechno hezčí, chutnější a voňavější. Bylo mi smutno, když jsem viděla, že se blížím ke konci. Rodinná sága začíná v r. 1948 a končí v r.2018 a spisovatelce se podařilo vynikajícím způsobem v románové formě zpracovat vyprávění řady řeckých pamětníků. Pro mě jedna z nejhezčích knih, plný počet hvězd a děkuji za velký čtenářský zážitek.

16.04.2023 5 z 5

Strmý pád Strmý pád Linda Castillo

Mám ráda detektivky s policejní náčelnicí Kate, která i v tomto příběhu vyšetřuje vraždy u Amišů. Nejen že se kniha dobře čte, dozvíme se i zajímavosti o životě Amišů a jako v každém předešlém díle nasadí spisovatelka ke konci tak rychlé tempo, že jsme za chvilku na konci a spokojeni. Moje třináctá kniha od Lindy a ráda si přečtu další.

16.04.2023 4 z 5

Byli jsme mladí a stateční Byli jsme mladí a stateční Hazel Gaynor

Děti misionářů a diplomatů se vzdělávají ve škole v Číně a pohoda končí, když tam přijdou japonští vojáci a děti se postupně stěhují do internačního tábora. Zajímavé bylo, jak se na život tam a na válku dívá mladá učitelka a jak vše vidí desetiletí dívenka. Nejen pěkné vyprávění, ale i kousek historie, o které moc nevíme.

16.04.2023 4 z 5

Hadí oči Hadí oči Isabella Maldonado

Výborný thriller, má spád a je hodně napínavý. Autorka bohatě zužitklovala své vlastní zkušenosti a vyšetřování probíhá věrohodně a realisticky. Užila jsem si napětí, stránky jenom letěly, konec mě i trochu dojal, prostě prima čtení.

07.04.2023 5 z 5

Dokud voda neskončí Dokud voda neskončí Abhejali Bernardová

Inspirující kniha nabitá pozitivní energií. Naše celkem neznámá plavkyně Abhejali (Petra) Bernardová zdolala "Sedmičku oceánů", sedm těžkých úžin. Plavala často v rozbouřeném moři a krutém větru, požahaná od medúz, promrzlá a trpící mořskou nemocí, ale všechny díky své životní filozofii a práci na sobě zvládla na první pokus. Knihu jsem si dávkovala mezi jinými, vždy, když jsem potřebovala potěšit a nabýt trochu opimismu, radostně jsem sáhla po Abhejali. Kniha je plná úžasných fotek, lehce a dobře se čte a já Abhejali a jejím kamarádům držím palce, aby se jim v životě stále dařilo.

07.04.2023 5 z 5