harena harena komentáře u knih

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Výborně napsané a přesvědčivě zpracované aktuální téma. Protože já nelovím na sociálních sítích, ani na nich nesdílím svůj život, tak snad proto se mnou chování Melánie a dětí otřásl. Strhující příběh, který by si měl každý přečíst a ten závěr knihy je vlastně z budoucnosti a je naprosto reálný. Opravdu moc doporučuji.

Skočný příliv Skočný příliv Rolf Börjlind

Další severská detektivka, kde se řeší dvě vraždy. Jedna se stala před dvaceti lety a jedna v současnosti. Nesedl mi styl psaní, krátké věty, přeskakování mezi liniemi vyšetřování a z jedné postavy na druhou, ale závěr se povedl a překvapil. Za mě "dobrý".

28.06.2023 3 z 5

Povídky, které pomáhají Povídky, které pomáhají Michal Viewegh

Povídky moc nečtu, ale zaujal mě přebal knihy, tak jsem po knize sáhla. Nejvíc se mi líbila Povídka o velkém dubu od Sáry Saudkové, potom moc zajímavá byla povídka od Jany Pavlouškové Píp Vánoce. Jsou tu povídky od 13 spisovatelů, některé se mi líbily víc, jiné méně, ale jsem spokojená, určitě ani vy nebudete zklamáni.

28.06.2023 4 z 5

Ty chladné oči Ty chladné oči Scarlett Wilková

Jedna z nejkrásnějších knížek tohoto roku. Neskutečně silné životní příběhy na pozadí historických událostí, navíc ještě skvěle napsané, to vše se Scarlett Wilkové podařilo vložit i do této knihy. Obě její knihy jsou pro mě TOP za tento rok. Ani tato kniha nešla odložit. Nic není černobílé, ať jde o chování hlavních hrdinů nebo Němců či Rusů. Šílené a pro nás nepředstavitelné, čím vším lidé za války procházeli.
Tak šel život a nikdo nevíme, jak bychom se my zachovali. Dlouho jsem o tom po přečtení přemýšlela. Děkuji spisovatelce za krásný literární zážitek !!!!!!!
Myslím, že nám tu v Čechách vyrůstá další skvělá spisovatelka a já se ptám: Paní Scarlett, proč jste nezačala psát už před třiceti lety???? Pište prosím dál!!!!

Stvůra Stvůra Kristýna Trpková

Sláva, opět pěkná naše detektivka a čtení byla jedna radost. Napínavé, bez zbytečných odboček a hlavní hrdinka Laura mi byla opravdu sympatická jak chováním mezi kolegy, tak i jak zaujatě snad přes 100% pracovala, že někdy ani nestačila říct kolegovi, co jde dělat. Čtivé, svižné čtení, už mám zamluvené další dva díly.

Vodní hrob Vodní hrob Martin Goffa

Chcete-li dobrou českou detektivní jednohubku, tak jste tu správně. Opět skvělé čtení, žádné nudné pasáže a pátrání se opět odehrává v českém prostředí. Autor píše lehce a vtipně jen doufám, že brzy vyjde druhý díl, kde se vyřeší nejen sudeťáci, ale dozvíme se i jak se vše skutečně událo. Kvůli konci hvězdička dolů.

06.06.2023 4 z 5

Cestou špendlíků nebo jehel Cestou špendlíků nebo jehel Zuzana Říhová

Tak to není literatura pro mě. Asi na straně 60 jsem knihu zavřela, protože se mi z toho, co čtu, dělalo špatně. To není horor, aby se člověk bál, toto je podle mě jenom vyprávění o hnusných pohnutkách a odporném chování.

06.06.2023 1 z 5

Babičky Babičky Vlasta Pittnerová

Po přečtení knihy O smutku a štěstí od V. Pittnerové jsem si hned objednala v knihovně její Babičky. Sedm krásných a dojemných příběhů o babičkách, které spisovatelka vyslechla a zpracovala už téměř před sto lety. Stále mě překvapovalo, jak se dokázaly vyrovnávat s problémy a tragédiemi, které jim osud nachystal, jak dokázaly přežít a navíc nezatrpkly a ještě zvládly pomoci ostatním. Citlivý pohled do minulých časů, určitě budu na knihu vzpomínat.

06.06.2023 5 z 5

Vzestup vlka 8 Vzestup vlka 8 Rick McIntyre

Moc pěkná kniha, kterou napsal člověk, který vlky má rád a zasvětil jejich zkoumáním velkou část svého života. Takový vlčí guru, jak se o něm zmiňuje jeho známý. Spolu s ním sledujeme a poznáváme jak se vlci chovají po vypuštění na svobodu, poznáváme jejich rozdílné povahy i život ve smečkách. Moc pěkné a zajímavé nejen pro milovníky vlků.

Hloubka nenávisti Hloubka nenávisti Sharon J. Bolton

S. Bolton nezklamala, dobře napsaný thriller se skvělým tématem. Děsivé pro mě je, že takoví muži skutečně můžou existovat a zmanipulovat je tady nebylo příliš těžké. Tento díl je trochu jiný, než předchozí čtyři, není tak akční a napínavý, ale určitě vás nepustí a udrží až do poslední stránky.

30.05.2023 4 z 5

Krev prvorozených Krev prvorozených Juraj Červenák

Napínavé, akční a okořeněné vtipem. Tyto historické detektivky od pana Červenáka se mi líbí stále víc. Sympatičtí hlavní hrdinové, zvlášť pan notář se mi líbí a navíc se tento příběh odehrává v Praze. Těším se na dalších šest dílů!!!

Vítězové Vítězové Fredrik Backman

Ani pět hvězdiček nestačí. I tento poslední díl je o hokeji, ale také o ambiciózních rodičích, o přátelství, namyšlenosti, šikaně, o osobních tragédiích a o sounáležitosti a síle sportu. Backman prostě umí psát, pohrává si s emocemi, umí dojmout i rozesmát a snad všechny jeho postavy mi přirostly k srdci i ty z Doliny.
Nechtěla jsem ještě z Medvědína odejít, našla jsem si jeho zfilmování, zatím jsem viděla jen první sérii a je to příjemné zopakování příběhu, ale na knihu to nemá. Doporučuji a určitě jsem celou trilogii nečetla naposledy.

Tsunami Tsunami Karin Krajčo Babinská

Moc příjemné a pěkné čtení. Je rok 2020 a chystá se oslava významných narozenin Emy, když tu se náhle na ni dostaví i nečekaný host a jako tsunami zaútočí vzpomínky na rok 2004, kdy všichni trávili krásnou dovolenou v Thajsku na Phuketu, kde mimo jiné také zažijí skutečnou tsunami. V knize je láska, nenávist, propletené vztahy i napětí adalší jako bonus je její výborná čtivost. Moc mě bavila, musím si přečíst i další spisovatelčiny knihy. Spokojenost.

O smutku a štěstí O smutku a štěstí Vlasta Pittnerová

O smutku a štěstí je také šest překrásných povídek z dávných časů ve stejnojmenné knize od spisovatelky Pittnerové, která zemřela už téměř před sto lety. Také nemohu jinak, než dát plný počet a děkuji za doporučení mé oblíbené čtenářce knihomolce1197. Krásné počtení.

Sluneční bouře Sluneční bouře Åsa Larsson

"A na noční obloze mezi vločkami padajícího sněhu tančí polární záře."
Další vynikající severská detektivka, která je psaná v pomalejším tempu a více se zabývá vykreslením postav a jejich myšlením, a velkým plus je sugestivně vykreslená ledová švédská zima. A to se mi právě moc líbí. Mrtvoly a pátrání po vrahovi samozřejmě neschází, napětí pozvolna graduje a odhalení vrahů je nakonec překvapující. Vyšly i další díly, těším se na dobré počtení.

Umřel jsem v sobotu Umřel jsem v sobotu Josef Formánek

Kniha podle skutečné události, která se odehrála v budově, která skutečně existuje, vypráví o osudu muže, který prožil tragédii. Proložené přemýšlením o osudu, životě, přírodě, přátelství, budoucnosti a minulosti, o smrti a o Bohu. Perfektní čtení, vtáhne a nepustí.
"Jeden dům, jeden stavitel. Jedno Boží oko a jedna věta. Dům, ve kterém se staly podivné věci.
Podle čeho vybírá Bůh? Co je po smrti?"

Kniha o tichu Kniha o tichu Josef Formánek

Tu si koupím, tu chci mít doma, byla moje první myšlenka, když jsem začala číst. Jsou tu dechberoucí příběhy lidí, spousta myšlenek o nalézání vlastní laskavosti a míru v sobě, blízkým, přírodě a Bohu.
"Navíc jsem si v životě již vyzkoušel. že nejlepší reakce na negativní akci vůči mě je .... úsměv a nereakce."

" Umínil jsem si, abych na to už nikdy nezapomněl, že si pokaždé, když se probudím a též když vyjdu ven z domu, zopakuji podle prstů na své pravé ruce pět slov: pokora, laskavost, čistota, klid a mír."
Jak se změní můj život, když tak budu žít den co den? Co se bude dít?"

Nikdo není sám Nikdo není sám Petra Soukupová

Chvilku jsem si zvykala na způsob psaní, kdy přímá řeč bez uvozovek plynule přecházela v popisování děje. Jinak to není žádný optimistický příběh, je to bolestivý vhled do života jedné rodiny očima Veroniky, její náctileté dcery a syna. Veronice zemře matka, s kterou neměla nijak vřelé vztahy a zůstává otec s počínající demencí, o kterého se snaží postarat, samozřejmě začnou problémy v práci a hlavně s pubertálními dětmi. Příklad sendvičové generace. Psychicky vyčerpaná Veronika nakonec udělá závěrečné rozhodnutí a jen další roky jí ukážou, jestli to bylo správně.
Vzhledem k tématu je to smutné čtení a ke konci je to už na depku, ale nemohla jsem se od knihy odtrhnout.

07.05.2023 4 z 5

Slepá ulička Slepá ulička Joy Fielding

Další kniha mojí oblíbené autorky a moc pěkné počtení. Rodinné drama lidí, kteří žijí v jedné uličce je skvěle propracované, jednotlivé osoby jakoby žily vedle nás a proto jejich problémy a dramata prožíváme s nimi. Přečteno jedním dechem, příjemně ztrávený čas s knihou.

07.05.2023 5 z 5

Dolores Claiborneová Dolores Claiborneová Stephen King

Podepisuji se pod nadšené komentáře. Dlouho jsem Kinga odkládala, protože Pod kupolí byl opravdu děsivý horor, ale díky Čtenářské výzvě jsem sáhla po této dobře hodnocené knize. Zpočátku mě zaskočil ten jednolitý monolog, myslela jsem, že to asi nedám, ale posléze jsem už jen četla a četla a byla jsem příběhem naprosto pohlcena. Není to ani tak horor, jako spíš drama a jak se King dokázal vcítit do staré ženy s tak těžkým osudem je neuvěřitelné. Neuvěřitelně čtivé, napínavé a uvěřitelné!
"Já byla v kuchyni, dělala jsem mu tu obloženou žemli, zpívala jsem si pro sebe a myslela jsem si - "Udělej to dobrý, Dolores - dej mu tam červený cibulky, to on rád, a pořádně hořtice, ať to má říz. Udělej to dobrý, poněvadž je to poslední jídlo, který kdy bude jíst."

07.05.2023 5 z 5