HanzKaufmann HanzKaufmann komentáře u knih

Ženitba Ženitba Nikolaj Vasiljevič Gogol

Ke knize se vyjadrilo uz mnoho z vas, ja se vyjadrim k tomu co bylo napsano v zaveru knihy od vydavatelstvi Artur.
Bylo to o Gogolove zivote a autor toho textu si dal praci s tim aby Gogol vypadal jako velky Ukrajinsky vlastenec a hlavne Ukrajinec.
Chapu vydavatelstvi ze to takhle napsalo v teto dobe, kdy je presne po tomhle politicka poptavka, ale dovolim si k tomu kratky komentar.
Gogol se narodil 1809 v Poltave v Ruske risi, zemrel 1852 v Moskve v Ruske risi.
Myslenka Ukrajiny vznikla v roce 1917 a Ukrajina jako stat vznikla v roce 1991.
Takze delat z Gogola Ukrajince je mimo.
Ale stalo se strasidelny na tom je ze toto prepisovani historie a lhani je dnes vsudypritomne a proniklo i do klasice litaratury.

29.02.2024 4 z 5

Policajtem snadno a rychle Policajtem snadno a rychle Petr Gruber

Sranda, holky, zbraně, skvělá kniha k oddychu!

25.02.2024 5 z 5

Psychologie nevědomých procesů: Přehled moderních teorií a metod analytické psychologie Psychologie nevědomých procesů: Přehled moderních teorií a metod analytické psychologie Carl Gustav Jung

Dobra kniha, jelikoz mam za sebou od Junga Cervenou knihu, tak me to z trenek uplne nevystrelilo, ale i tato kniha ma svoji cenu.
Doporucil bych knihu vsem tem kteri o Jungovi cerstve slyseli, ale jeste od nej nic necetli.
Jung v knize popisuje vnitrni lidske protiklady sveho vedomi a nevedomi.
Priklad: Jako ze vedome moralkou zdomestikovane ja nesvede jinou zenu kdyz uz doma jednu zenu ma. (Nebo snazi se to neudelat).
No a kontra tomu stoji jeho animalni instinkty zakorene generacne v jeho nevedomi, kteri v one divce vidi dobry geneticky material pro svoje deti.
Nevedomi pochopitelne moc nerozumi moralce, takze v hlave dost hlasite krici, aby jeho potreby byly uspokojeny.
Do toho moralni ja tento hlas nevedomi v nas samotnych nazyva hlasem dabelskym a snazi se s nim bojovat.
Jelikoz lidi temto procesum v nas samotnych nerozumi a tezko tento vnitrni boj snasi, obcas si lidi prozenou kulku hlavou, protoze to nezvladaj.
Nekteri lidi na to zacnou jist prasky, aby se s tim vyrovnavali no a nekteri lidi to proste pochopi a povznesou na bozskou uroven
-> existence, kdy nejste v rozporu sami se sebou.
Muj zaver k tomuto boji se sebou samotnym?
Jist prasky reseni neni, bojovat s tim reseni taky neni, reseni je to pochopit, ale to je dost narocne a statisticky to moc lidi nesvede.
Sebevrazda? Ano, seriozne je to reseni pro urcite jedince.
Mozna si reknete ze mluvim jako barbar bez spetky citu A mozna mate pravdu.
Ale ja mluvim pouze tak jaky zivot ve skutecnosti je, je barbarsky a mnohdy bez spetky citu a je mu uplne jedno co si Vy o tom myslite.
Dam vam takovou malou radu do zivota, ktera mozna usetri ne jeden zivot.
Obcas zapomente na moralku kdyz o necem premyslite, protoze moralka byva pricinou vaseho trapeni.
Mnohdy zjistite ze to co chce vase nevedomi zas uplne tak mimo neni a ze mimo spis bude moralka, kterou stavel clovek a ne priroda. Takze pojmenovat nektere Vase tuzby dabelskymi zas uplne neni potreba, jsou to seriozni tuzby, ktere bud odmitnete, nebo prijmete, ale sebemrskat se za rouhacske “dabelske myslenky nema smysl.

16.01.2024 4 z 5

Barmské dny Barmské dny George Orwell (p)

Skvělá kniha!
Chcete vědět co si myslel Orwell o Britské politice a morálce? Přečtěte si tuto knihu.
Orwell vytvořil podle mě postavu Floryho, aby světu řekl jací jsou Britové prevíti.
Mohl by napsat novinový článek, ale ten by zapadl mezi další podobné články bezvýznamných buřičů. Orwell na to šel chytře, napsal román, kde sdělil světu co chtěl a ještě k tomu se stal slavným.
Po tomto románu, kde mluvil zcela bez obalu musel zřejmě malinko dostat za uši, protože v jeho další tvorbě už není tolik konkrétní s tím koho kritizuje.
Podle mě mu bylo řečeno: Orwelle, píšeš dobře, lidé tě mají rádi, ale jestli ještě někdy budeš psát o politice přímo, obviníme tě z vlastizrady a zavřeme tě!
Na to Orwell odvětí a když budu psát o politice budoucnosti (1984) a o politice mezi zvířátkátky (farma zvířat), tak to bude v pořádku pane komisaři? :D
Po tom co mu vyšlo 1984 a Farma zvířat za ním jistě přišel znovu nějaký komisař, který mu řekl že napsal opravdu populární knihy, ale že jestli nechce jít do basy, tak bude muset veřejně odsoudit Nacisty a Komunisty, aby si lidé nemysleli vzhledem k jeho minulé tvorbě že pořád kritizuje Brity a západní koloniální politiku.
Orwell byl socialista, ale hlavně dobrý člověk, čím víc jsem od něj přečetl, tím víc mu rozumím.
Pokud chcete začít číst něco od tohoto autora, nezačínejte touto knihou, dejte si třeba farmu zvířat a pak toto, myslím že tomu celému pak budete víc rozumět.

13.01.2024 5 z 5

Moravské letopisy Moravské letopisy Lubomír Emil Havlík

Tuto knihu jsem dostal jako dar.
Ten ktery me obdarovaval touto knihou me zrejme chtel zradikalizovat pro myslenku vzkriseni Moravskeho naroda.
Jako bych snad uz nebyl dost radikalni xD.
Kdyz jsem knihu cetl, citil jsem bolest, bolest z malosti a slabosti Moravanu poslednich generaci.
Da se rict “pravem byla Morava zbavena vlastni historie (ta je dnes pripisovana Cecham), lide byli zbaveni prava prihlasit se k narodu z ktereho vzesli a nechali se pripravit i o velkou cast puvodnich uzemi.
Morava shorela, zustal z ni kourici popel, z ktereho uz neni zrejme CO to vlastne shorelo.
Popel je zatim ale jeste zhavy, verim ze s partou spravnych fanatiku jsme schopni rozfoukanim poslednich zhavych casti popeliste vzkrisit ohen a z ohne nechat vzletnou Moravu jako fenixe.
Musime ale dat pozor, aby se nam do toho popela nikdo nesel “vychcat, protoze to nevim jestli by z toho pak slo vyfoukat to co by jsme radi.
Ted chvili seriozne: kniha ma pro Vas smysl, pokud citite v nitru sebe prazdnotu, zkouseli jste tu diru zaplnit Cestvim, Evropanstvim, Germanstvim, ale nejak to tam uplne nepasovalo a Vy nevite jakej dilek zkusit, aby jste se citili “kompletni v tom kam patrite.
Chytit se Moravske myslenky ma pro me velky vyznam, je to slozite, temer bez perspektivy pro budoucnost.
Vidim v tom sebe, cloveka ktery nemel mit budoucnost, karty byly rozdany tak aby se ztratil v propadlisti dejin.
Byl jsem outsider, Morava je mezi narody dnes taky outsiderem.
Tak jsme na sebe s Moravou tak nejak zustali.

14.12.2023 5 z 5

Otto Weininger: Sexualita a věda v císařské Vídni Otto Weininger: Sexualita a věda v císařské Vídni Chandak Sengoopta

Otto byl zajímavá postavička, stojí za to si o něm něco přečíst.

19.07.2023 4 z 5

Stručné dějiny ruské revoluce Stručné dějiny ruské revoluce Geoffrey Swain

Celkem mě zaujalo jací byli Bolševici demokrati, to jak se donekonečna diskutovala důležitá témata, jak určité věci nedopadly, protože se prostě nedomluvili, jak někdo složil mandát, aby prostě přesvědčil ostatní, aby přehodnotili svoje stanoviska a tomu či onomu záměru dali podporu, případně ho zamítli.
Někdy těch diskusí na můj vkus bylo až moc, v některé momenty jsem si říkal, teď tady měl byt Stalin :D.
Kniha mi vyvrátila určité předsudky které jsem o revoluci měl a rozšířila mi obzory.

15.07.2023 4 z 5

Pokud nekdo hleda vyklad dejin optikou AMERICKO/BRITSKÝCH mocenskych zajmu, tak tady nalezne co hleda!
Koho zajima spise nezaujate popisovani historickych skutecnosti a nezaujaty vyklad dejin, ten bude zklamany.
Autor se velmi rychle nazorove vymezuje a misto toho aby popisoval zeme neutralne, popisuje urcite zeme jako dobro, jine jako zlo.

Boj dobra se zlem budu chapat v nejake propagandisticke knizce, ktera ma ctenare politicky indoktrinovat na tu spravnou stranu.

V mych ocich timto knizku dost znehodnotil, ale ne uplne.
Porad byla sance abych knize dal pozitivni hodnoceni.
Nesmelo by se ale umyslne vynechavat historicke skutecnosti, nesmelo by se zkreslovat, nebo bagatelizivat dost dulezite data.
Pozor, i po tomto vsem bych knize dal dustojne hodnoceni 3 hvezdicky.
Moje hodnoceni je ale 2*.
Proc?
Autor definitivne knihu znehodnotil tim jak ponizoval urcite narody, nebo podprahove vytvarel negativni obraz mensich narodu.
O Mexiku se treba vyjadril jako o: spanelsky mluvicim problemu.

Kdo neni narocnej ctenar, kniha ho uspokoji, bude si spokojene chrochtat, obcas bude mecet jako ovecka me-e-e protoze to co bude cist bude dokonale ladit s tim na co vecer koukal v telce.
A jelikoz clovek nechce mit v hlave nazorovej neporadek, ochotne prijme autorovu verzi vykladu dejin a politicke situace ve svete.
Cestou do prace pak bude svemu kamaradovi vykladat jako expert na politiku lomeno dejiny urcite situace trosku sirsim pohledem! Ale jen to co kamarad slysel vcera vecer v telce ve zkracene podobe.
Zaver: kniha neni uplny odpad, porad se dozvite zajimavosti ktere jste jeste v telce neslyseli, za predpokladu ze na ni nekoukate moc casto.

22.06.2023 2 z 5

Umění války Umění války Sun-c'

SLABIKÁŘ PRO PREDÁTORY!
Čím více budeš rozumět každé větě, každému slovu, tím větší výhodu získáváš v boji o zdroje a o ženy.
Svět se dělí na dva druhy lidí.
1) ti kteří obsahu této knihy nerozumí a jsou ovládáni jinými zbytek svého života s minimem zdrojů
2) na ty, kteří obsahu rozumí a ovládají ty kteří té knize nerozumí.

Jak jednoduché a jak složité zároveň.

22.06.2023 5 z 5

Kupec benátský Kupec benátský William Shakespeare

Poučné, děkuji!

04.09.2022 5 z 5

Deníky od roku 1934 do roku 1944 Deníky od roku 1934 do roku 1944 Alfred Ernst Rosenberg

Alfred Rosenberg jako duchovni otec Nacisticke ideologie.
Kniha nabizi osobni zapisky Alfreda, informace v teto knize maji cenu zlata.
Obsahuje: osobni rozhovory s vudcem, situace z Vudcova hlavniho stanu, vztahy s politickyma elitama ruzne po svete a osobni pocity Rosenberga.
Co jsem ocenil, tak detailni vysvetleni zidovske otazky, tak jak mi to zadna jina kniha nevysvetlila.

Kniha je opravdu perfektni.
Kdyz opomenu na zacatku cca100 stran napsanych zidama, kde Vam vysvetluji co si o Alfredovych denicich mate myslet.

Kniha neni pro laiky!

19.06.2022 5 z 5

Strýček Váňa Strýček Váňa Anton Pavlovič Čechov

-Vsichni nerozvazne nicite lesy a brzy na zemi nezustane vubec nic.
Stejne nerozvazne nicite cloveka a brzo vasi zasluhou nebude na svete ani vernost, ani cistota, ani schopnost obetovat se.
Proc vy nemuzete klidne videt zenu, kdyz neni vase?

-Clovek nic netvori, jenom nici.

29.05.2022 5 z 5

Skvela kniha! Sice tam bylo par “nesmyslu”, ale jsem s tim v pohode, bylo jich tak malo a uzitecne informace tolik prevazovali ty neuzitecne, ze nedokazu dat jinak nez plnej pocet.

17.05.2022 5 z 5

Mýtus o věčném návratu Mýtus o věčném návratu Mircea Eliade

Zadne utrpeni neni definitivni.
Po smrti vzdy prichazi vzkriseni.
Kazda porazka je prekonana konecnym vitezstvim.

Arachaicky clovek je cesta ke svobode.
Cesta do raje vede pres archetyp opakovani.

06.05.2022 5 z 5

Obžaloba člověka Obžaloba člověka Sávitrí Déví Mukherdží

Autorka v knize popisuje co vsechno je schopen clovek delat zviratum a prijmout to za “normalni”.
Po precteni teto knihy Vam garantuji ze prehodnotite urcite postoje k tomu jak by se clovek mel chovat ke zviratum a k zive prirode.
Davam 5 hvezdicek kvuli tomu ze kniha ma neco navic oproti jinym kniham, ktere nabadaji k ochrane zivotniho prostredi.
Co presne jsem tim myslel, zjistite po precteni.

13.02.2022 5 z 5

Aspekty nového pravicového radikalizmu Aspekty nového pravicového radikalizmu Theodor W. Adorno

Adorno me vubec nezaujal, jeho argumenty byly velmi chabe. Snazi se v knize rict ze chape to co kritizuje, ale nerozumi tomu.
Nastudoval si autory kteri vychazeli podle me z pseudoved.
Nejsem komunista, ani nacista, ale obe ideologie podle me meli silnejsi argumenty nez tady Adorno.

Fasismus ten aspon vychazel z tradic, z prirodnich ved a da se jim skvele argumentovat.

Kdyz bych si rekl nakrasne ze se chci stat levicakem a mel bych uzivat Adornovi argumenty na svoji obhajobu, tak podle me neobstojim v diskuzi s inteligentnim oponentem.

Je to prvni kniha kterou bych se nikomu neodvazil doporucit.

26.01.2022 2 z 5

Darwin, Wilson, Portmann, Lorenz - Obraz člověka v dílech biologů Darwin, Wilson, Portmann, Lorenz - Obraz člověka v dílech biologů Stanislav Komárek

Skvela kniha ktera strucne shrnuje prace tech nejvetsich kapacit v oboru Biologie.

Nemuzu si pomoct, ale ze vsech tech Biologu mi nejvice prirostl k srdci Konrado Lorenz.

Autorovi zrejme taky, kdyz si ho nechal jako sladkou tresnicku na dortu ke konec knihy.

23.01.2022 5 z 5

Girolamo Savonarola Girolamo Savonarola Théophile Geisendorf-Des Gouttes

Fascinuje me mentalita lidi, kteri jsou ochotni kvuli svoji vire zemrit.
O Girolamovi mi vypravela kamaradka ve Florencii.
Vypraveni o nem me velmi zaujalo a rekl jsem si ze si o nem neco musim precist.

Jsem spokojenej, davam Girolamovi plnej pocet, uz kvuli tomu ze zemrel za svoji viru.

22.01.2022 5 z 5

Ílias Ílias Homér

Po stovky let toto dilo Rekove pouzivali jako Bibli, znali kazdy vers.
Kdyz si timto dilem vylejvate hlavu kazdy den, tezko se z vas stane zbabelec, nebo slaboch.

Miluju vsechny ty anticke hrdiny kteri litali pul metru nad zemi. Stali se velkym VZOREM pro dalsi generace valecniku.
I dnes po necelych 3 tisiciletich tato kniha utvari mysl mladych bojechtivych muzu!

02.01.2022 5 z 5

Za horizontem lidských práv Za horizontem lidských práv Alain De Benoist

Deklarace lidskych prav je jako nastroj na rozvraceni kazdeho rezimu, ktery odmita vyrobni a konzumni styl zivota. Slouzi jako ospravedlneni blaznive masinerie zisku.

18.12.2021 5 z 5