HanzKaufmann

Farma zvířatFarma zvířatG. Orwell (pseudonym)

Verte nebo ne, tuhle knihu jednou zakazou.
Je v ni vic nez si muzete myslet po prvnim precteni.
Orwell je prorok!

(Tohle neni kniha pro deti)

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Miluju cesky sarkasmus a cynismus!
Kniha je toho plna, jsem nadseny!

17.11.2020

19841984G. Orwell (pseudonym)

To ze je Orwell prorok a ze bude brzo zakazanej jsem zjistil u farmy zvirat.
Tady to potvrdil a ten gauner ukazal to ze je i excelenti psycholog a filozof.

Toto neni kniha pro deti!

Zločin a trestZločin a trestFjodor Michajlovič Dostojevskij

Tak za 1) tohle neni kniha pro deti

2) je nekolik rovin v kterych muzete knihu pochopit (ocenit)

Pro skolaka je to proste jen pribeh, dospely clovek v tom vidi mnohem vice.

No a pro psychology a filozofy je to P*RNO literatura.

Zaver: Tuto knihu doporucuji vsem kteri maji kus zivota za sebou.

Nectete tuto knihu moc mladi, nedocenite ji.

R.U.R.R.U.R.Karel Čapek

Nazval bych tohle tim nejspravedlivejsim dilem za poslednich 2.000 let, jake jsem mel moznost cist.
Kniha kazdemu da tolik, kolik je schopen si z ni odnest.
Nikomu neda vice, nebo mene, da presne tolik kolik zasluhujete.
Spravedlivejsi uz je jenom Bible, konkretne stary zakon.

Kniha je pro lidi vsech vekovych kategorii.

Hodnoceni knihy uzivatelu primo umerne odrazi to kolik si byli z knihy schopni odnest.
Uzivatele s mene hvezdickami, si z ni neodnesli tolik co uzivatele s 5hvezdickami.

V knize problem neni, ta je dokonala.
Hvezdicky u teto knihy mnohem vice vypovidaji o ctenarich nez o knize.

Doporucuji!!!

20.05.2021

BibleBible neznámý, neuveden

Za poslednich 2000let tako kniha mela vliv primo nebo neprimo na kazdeho cloveka na teto planete.

No a kdo jsem ja abych to mohl nejak komentovat...?

Reknu snad jen, ze tato kniha je skvely uvod do filozofie.

Robinson CrusoeRobinson CrusoeDaniel Defoe

Moje prvni kniha! Cetl jsem ji zhruba ve 12 letech.
Pamatuji si ze to ve mne rozpalilo ohen. Tenkrat jsem ale nevedel co ve mne zacalo horet.
S odstupem 15 let jsem si uvedomil co to bylo za smer.

Kazdemu ze srdce preji vlastniho Patka.

Proč spímeProč spímeMatthew Walker

Kdybych mel tu moc, tohle je povinna cetba!

Kniha je plna klicovych informaci tykajicich se lidskeho zdravi.

Je to odborna kniha, ale neni to nuda!

Mein KampfMein KampfAdolf Hitler

Velmi narocne komplexni dilo.
Na tuto knihu jsem se pripravoval bez mala 10let.
Stale jsem ji odkladal kvuli tomu ze jsem se necitil byt informacne zraly na to, abych ji pochopil.
Pres tak dlouhou pripravu jsem s knihou v zacatcich stejne bojoval.
Hokej v hlave jsem mel z terminu zid a marxista.
Nebylo mi jasne proc by nekomu byl tak bytostne odporny nekdo s dlouhyma kotletama.
Prece by nikdo neinvestoval takove mnozstvi energie na odstraneni tohoto
“cloveka”.
No a pak jsem prisel k aha momentu.
Od te doby jsem si knihu uzival a nasmal se u ni vice nez u kdejake komedie.
Obcas moje pobaveni autorovou Ironii vystridal pocit frustrace z toho jak problemy ktere predpovedel se do puntiku v nekterych zemi naplnili a hruza na me jde, kdyz vidim kolem sebe vsechen ten konzumni svet zalozeny na spotrebe a na nesplatitelnych uverech, pred kterym Fuhrer varoval.

Myslim ze kniha urcite neni pro laiky.
Jeji pochopeni si zada kvalitni pripravu.
Tohle je to nejnarocnejsi dilo jake jsem kdy cetl.

Na mem osobnim zebricku nejlepsich knih jake jsem kdy cetl bych tuto knihu zaradil do TOP 5.

PS: nemejte predsudky, udrzujte se zdravi jak na duchu, tak na tele a budte stastni.

Peace!

25.02.2021

Kritika čistého rozumuKritika čistého rozumuImmanuel Kant

(+ SPOILER) Zacatek Kanta byl pro me utrpeni, na kazdych 5min cteni, jsem potreboval 10min na googlu, abych si vygooglil terminy a pochopil o cem vlastne mluvil.
Dost jsem se u toho nadrel, a u cteni jsem premejslel jestli na to nejsem jeste mlady a mel jsem chut to zabalit.
Nakonec jsem vydrzel, zabral špónu a prokousal se po par strankach denne az k “dezertu”.
Tam jsem zazival pocity absolutni extaze.
Zazil jsem u toho takovy stavy jako bych se zamiloval.
Po tom co jsem sporadal cely dezert jsem mel maly melancholicky zachvat.
Uvedomil jsem si ze nikoho vetsiho jak Kant uz asi cist nebudu.
Stavy melancholie presly a ja si rekapituloval vsechno co mi Kant dal.

Uznal jsem ze me naucil lepe myslet a ze kniha byla tak velka, ze 5hvezdickove hodnoceni dostatecne neoceni jeho dilo.
Kdyby to slo, dal bych mu hvezdicek 6.

Kniha neni pro “zacatecniky”.
Je velmi slozita a cte se pomalu.
Vyzaduje plne soustredeni.
Kniha neni pro deti.

To ze nektere jeji casti dnes jeste nejsou oznacene jako nevhodne a nepodlehaji cenzure, je proto ze kniha je tak slozita ze omezenci kteri cenzuru delaji nemaji kapacitu na to aby ji pochopili :)

27.04.2021

Dopisy psané stoikemDopisy psané stoikemLucius Annaeus Seneca

Stoikove a jejich “moralka” To je pro me cislo 1 v anticke literature a jeji snaze o nastaveni hodnot a pristupu k zivotu!

Premyslis jestli si tuhle knihu koupit a dostal si se tak daleko, ze ctes recenze?

Proste ji kup!

11.09.2020

Hovory k soběHovory k soběMarcus Aurelius

O Marku Aureliovi jsem si myslel pred prectenim knihy toto:

Markus ma slabost na zensky, je schopnej prodat celej Rim za vuni Kleopatriny musle.
Jako vojevudce stoji za houby.

Po precteni jsem si ale myslel uz toto:

Markus ma slabost na zensky, je schopnej prodat celej Rim za vuni kleopatriny musle.
Jako vojevudce stoji za houby

Pilne studoval Stoiky, napsal perfektni knihu, ale nic si z toho nevzal.

Nic to nemeni na tom ze knize dam plnej pocet.

17.09.2020

Sapiens: Stručné dějiny lidstvaSapiens: Stručné dějiny lidstvaYuval Noah Harari

Skvela kniha! Sice tam bylo par “nesmyslu”, ale jsem s tim v pohode, bylo jich tak malo a uzitecne informace tolik prevazovali ty neuzitecne, ze nedokazu dat jinak nez plnej pocet.

VladařVladařNiccolò Machiavelli

Nadprumerne inteligentni Alfa teto knize nemuze dat min nez plnej pocet.

Jste zena a tato kniha se vam vic nez jen libi?
Mate skvele predpoklady stat se milenkou Alfy, nebo jste proste jen psychopat.

Nejbohatší muž v BabylóněNejbohatší muž v BabylóněGeorge Samuel Clason

Pokud nezijete v pralese a nezivite se jako lovec a sberac, pravdepodobne Vam obsah teto knihy bude uzitecny.

Penize hrajou dulezitou roli v nasich zivotech, prectenim teto knihy pochopite zakladni principy toho jak penize vydelat, udrzet a akumulovat.

Nechapu proc tohle neni uz davno povinna cetba.

Tohle je kniha pro lidi vsech vekovych kategorii i deti!

Metafyzika láskyMetafyzika láskyArthur Schopenhauer

Pred ctenim teto knihy jsem byl s vetsinou myslenek vnitrne ztotoznen.
Proto cteni teto knihy pro me byla slast!
Strucne, vecna, jedna excelentni myslenka strida druhou, zadny zbyteceny balast.

Me osobne nejvic zasahla pasaz o vuli individua versus vule druhu.

Prislo mi ze v te pasazi je “skryto proroctvi” a sice, ze vule druhu vzdy zvitezi nad vuli individua.
Individum muze vyhrat boj, druh vyhraje valku.

V minulem stoleti myslenky individuii vyhrali “boj” proti “druhu” ale jak ja chapu Schopenhauera, vsechno se zase vrati ke sve prirozenosti a podstate.
Myslenka individua nemuze a nikdy nebude rovnocenym souperem v boji proti prirode.

Amen

08.10.2020

Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státuPůvod rodiny, soukromého vlastnictví a státuFriedrich Engels

Do teto chvile jsem nemel svoji knihu cislo 1.
Mel jsem v popredi spoustu skvelych knih.
Uvod a stred knihy je uzasnej, konec ale vygradoval skoro az k dokonalosti.

Ironii je, ze jsem “kapitalista” (momentalne z nutnosti, ne z presvedceni) a spis fasista jak komunista.
Takze to ze tuto knihu oznacim za svoje cislo jedna jsem si nemyslel jeste posledni 2 kapitole do konce.

Jeste dlouho budu nevericne kroutit hlavou nad tim jak me zasahl zaver teto knihy.
100% vim ze tuto knihu prectu 2 a vicekrat!

11.02.2021

Osm smrtelných hříchů civilizaceOsm smrtelných hříchů civilizaceKonrad Lorenz

(+ SPOILER) Kniha nemela chybu, byly v ni shrnuty vsechny hlavni problemy civilizce.
Problem teto knihy je ze vysla 50let pred tim nez ji lide zacnou brat vazne.
Mozna se pletu a lide ji zacnou hrat vazne az za 100 let od jejiho vydani.
Kouzlo teto knihy je v tom, ze kdyz budete chtit naskocit do politiky a budete veci z knihy opakovat dost casto a dost nahlas, zcela jiste se dostanete az do parlamentu.
Obsahu knihy nejde oponovat, ani nijak vyvracet jeji obsah.
Tem kterym se kniha zdala strucna, nebo nesrozumitelna, doporucji od stejneho autora knihu: Takzvane Zlo, prirodni zakonitosti agrese.
Tam vsechno co tady zjednodusil, rozebral na atomy.
Jsem rad ze tuto knihu jsem cetl az jako druhou v poradi, protoze bych asi vsemu taky nerozumel.
Ke Konradovi chovam velkou uctu, tohoto cloveka vidim spis jako vladce na trune, nez jako biologa.
10/10!
PS: u vydani teto knihy neni zadny vlezdoprdelkovsky prozapadni zaver jako u :Takzvane zlo.
Asi Konrado malinko prozrel po tom co tam 10let zil a videl realitu zapadu z prvni ruky.

05.05.2021

Jak získávat přátele a působit na lidiJak získávat přátele a působit na lidiDale Carnegie

Kdyz mi bylo 18let, bylo mym snem byt obchodnik extra trida a vydelat hromadu penez.

Zeptal jsem se jedne autority v obchodu, jaka by mela byt prvni kniha kterou bych mel precist, abych si splnil svuj sen.

Jak asi chapete doporucil mi tuhle knihu.

Tato kniha odstartovala vsechno po cem jsem touzil jako mlady.

Bylo to spravne? Byl jsem stastny? Kolik penez jsem vydelal? To uz je na moji knihu...

Mate-li podobny sen jako jsem mel tehdy ja, tak je tato kniha spravna volba.

O ženáchO ženáchArthur Schopenhauer

Ne/prekvapilo me ze kniha ma tak nizke hodnoceni.
4 a min hvezdicek knize muze dat jen zena.

Myslim ze je otazka casu kdy tato kniha bude patrit mezi “zakazanou” literaturu.

Kniha je skvela! Schopenhauer je skvelej!

Dnesni svet by potreboval nekoho jako byl Schopenhauer, aby spolecnost osvitil. A aby se evropska spolecnost prestala ritit do jeste vetsiho upadku, nez v jakem se prave nachazi.

04.12.2020

RétorikaRétorika Aristotelés

Aristoteles je jeden z mych nejoblibenejsich autoru.
Svoji pozici timto dilem jeste vice upevnil.
Rikal jsem si proc ma toto dilo v uvozovkach tak slabe hodnoceni.
Je to tim ze to dilo je urceno predevsim pro lidi kteri po celou svoji “karieru” mluvi k lidem.
Obchodnici, ucitele, advokati, pro Vas je kniha urcena!
Precetl jsem nekolik “modernich” knih o recnictvi a o manipulaci s publikem, a kdyz se nad tim tak zamyslim, vsichni vychazeli z Aristotela.

31.12.2020

Genealogie morálky: polemikaGenealogie morálky: polemikaFriedrich Nietzsche

(+ SPOILER) Myslite ze jste bdeli? Myslite ze vedome a racionalne zijete svuj zivot?
Ano? V ten moment kdy vyslovite s plnou vaznosti onen souhlas, tak s Vami Nietzsche zatrese a bude na vas kricet “DOBRE RANO NULO!!!”

Pri cteni knihy one “DOBRE RANO NULO” uslysite i nekolikrat na strance.

Po tom co doctete knihu mohou nastat jen dve situace.
1) znova usnete a budete pokracovat v hlubokem spanku

2) po tom co jste se divali klicovou dirkou do reality, budete chtit od Nietzsecheho aby Vam do reality otevrel cele dvere!

17.10.2021

Za horizontem lidských právZa horizontem lidských právAlain De Benoist

Deklarace lidskych prav je jako nastroj na rozvraceni kazdeho rezimu, ktery odmita vyrobni a konzumni styl zivota. Slouzi jako ospravedlneni blaznive masinerie zisku.

18.12.2021

Tak pravil ZarathustraTak pravil ZarathustraFriedrich Nietzsche

Skvele! Kniha plna krutych pravd.

11.09.2020

Muži jsou z Marsu, ženy z VenušeMuži jsou z Marsu, ženy z VenušeJohn Gray

Stava se Vam ze obcas nerozumite opacnemu pohlavi?

Pokud ano, prectete si tuto knihu.
Mechanizmy podle kterych se rozhoduji/premysli muzi a zeny jsou dost odlisne.

Pochopite ze zena je proste zena a ze muz je proste muz.

A chtit po nich cokoliv jineho, je chtit veci ktere jsou proti jejich prirozenosti.

Tato kniha to dokaze vysvetlit logicky (pro muze) a emocionalne (pro zeny) jak pochopit opacne pohlavi.

Od doby kdy jsem precetl tuto knihu a POCHOPIL, je moje byti na tomto svete zase o neco snadnejsi.

13.09.2020

Najděte si svého marťanaNajděte si svého marťanaMarek Herman

Kdybych mel tu moc, kazdemu paru ktery se chysta mit deti, bych dal ukolem tuhle knihu precist.

Tuhle knizku mi doporucila moje teta ktera pracuje vice jak 20let s detmi v materske skole.
Za jeji doporuceni jsem moc vdecny,
stejne tak budete vdecni Vy mne, jestli muj komentar vas presvedci knihu si koupit.

13.09.2020

Bohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neBohatý táta, chudý táta - Co bohatí učí svoje děti a chudí a střední vrstvy neRobert T. Kiyosaki

Kapitalisticka bible... je to zaklad vsech zakladu.

Diky tomu ze jsem ji precetl celkem mlady, tak jsem si brzy “koupil” svobodu.

Pokud privedete na svet potomka, je vasim ukolem mu dat do zivota tuto knihu.
Pokud teda nechcete aby otrocil za minimalku nekde v uranovych dolech.

Tohle je kniha i pro deti!

ÚstavaÚstava Platón

Platon je mistr “teoretik”

Pokud chcete zacit s filozofii, tak touto knihou nic nepokazite.

17.09.2020

AnabazeAnabaze Xenofón

“S Xenofonem bych sel vstric smrti az na konec sveta”!

Kniha je o odvaze, moralce a cti v anticke dobe.
Jestli mate radi pribehy o Trojske valce, Alexandru velikem, budete nadseni z Anabaze.
Paklize je Vasim oblibencem Machivielli, budete nadseni jakou formou je tato kniha napsana.

19.11.2020

Takzvané zloTakzvané zloKonrad Lorenz

Jako milovnika psychologie me tato kniha chytla za srdce.
Kniha mi vyvratila spoustu naivnich bludu kterym jsem veril o lidech a pricinach jejich chovani.

Poznamka pod carou: kniha mela koncit 13 kapitolou.
Neverim nicemu co popsal v posledni zaverecne kapitole.
Napsal to tak kvuli tomu, aby dilo kteremu zasvetil svuj zivot mohlo zustat na svetle sveta.

19.01.2021