HanzKaufmann HanzKaufmann komentáře u knih

Svět jako vůle a představa - svazek I. Svět jako vůle a představa - svazek I. Arthur Schopenhauer

(SPOILER) Wow, wow, wow.
Schopenhauer se timto dilem stane nesmrtelnym, minimalne do doby kdy bude existovat civilizovane spolecenstvi.
Cetl jsem pred tim Kanta, takze mi nic v knize nedelalo problem.
Celou dobu se me obsah dotykal velmi silne.
Na strane 388 v kapitole kritika Kantovi filosofie me brali zavrate a mel sem pocit na zvraceni,
z toho jak silne to bylo v pozitivnim slova smyslu.

Na tuto knihu jsem si delal nejaky cas predstudium a na samo cteni jsem mel zhruba 2 mesice, kdy jsem mohl peclive kazdy den nekolik hodin cist a delat si vypisky a zamyslet se nad nima.

Myslim ze pro pochopeni tohoto dila je nutne byt v psychicke pohode a mit na to spoustu casu.
Je to fakt tezka kniha.
Ne tak tezka jako Kant, protoze Schopenhauer nedelal tolik chyb, ktere bylo slozite pochopit. :D
Jo a taky je to v celku citelne na to jak je to deep.

02.12.2021 5 z 5

O Sókratově daimoniu O Sókratově daimoniu Plútarchos

Otec Sokratovi nenarizoval co nema delat, ani co delat ma. Pouze se za nej modlil k Bohu, aby to zvladl.
—————-
Jestli pak tenhle “blaznivy” pristup neni pricina toho jak velikym se Sokrates stal.

09.11.2021 5 z 5

Faidón Faidón Platón

Kdyz Sokrates vypil jed, jeho pratele se rozbreceli.
Sokrates rika: Co to sakra delate? Vzdyt prave proto jsem poslal zeny pryc :D aby nedelaly takove zbytecne veci; umirat se ma v tichu slychal jsem. Nuze zachovejte klid a budte silni!

05.11.2021 5 z 5

Genealogie morálky: polemika Genealogie morálky: polemika Friedrich Nietzsche

(SPOILER) Myslite ze jste bdeli? Myslite ze vedome a racionalne zijete svuj zivot?
Ano? V ten moment kdy vyslovite s plnou vaznosti onen souhlas, tak s Vami Nietzsche zatrese a bude na vas kricet “DOBRE RANO NULO!!!”

Pri cteni knihy one “DOBRE RANO NULO” uslysite i nekolikrat na strance.

Po tom co doctete knihu mohou nastat jen dve situace.
1) znova usnete a budete pokracovat v hlubokem spanku

2) po tom co jste se divali klicovou dirkou do reality, budete chtit od Nietzsecheho aby Vam do reality otevrel cele dvere!

17.10.2021 5 z 5

Tractatus logico-philosophicus Tractatus logico-philosophicus Ludwig Wittgenstein

Wittgensteinova neduvera v kauzalitu mi zveda oboci tak, ze mi to asi do smrti zustane.

Mam rad kdyz v knihach dostanu odpovedi na moje otazky.
U tohoto autora jsem dostaval do moji hlavy dalsi otazky.

Ve finale jsem se nic podstatneho nedozvedel.
Jak autor rekl: vylezl jsem po zebriku a nasledne jsem ho skopnul

Tak nejak se citim :D

05.10.2021

Základy metafyziky mravů Základy metafyziky mravů Immanuel Kant

Moje vule je nezavisla na vuli ostatnich lidi, vsechno co bude chtit, tak ji dam.
Priroda to tak zaridila, aby byla vule schopna dosahnout ceho si umane.
Vidim v tomto cistem uvazovani cosi Bozskeho... neco co je uplne odtrhnuto od pravidel dnesniho civilizovaneho sveta.
Uvedomuji si, ze se spolecnosti nepodarilo ze me udelat homo domesticus.
Dekuji za dar takto silne a nezlomne vule.

*Kanta opravdu miluju, ozbrojil me a zbranim dal pozehnani v boji o zachovani druhu Homo Sapiens. (Zbrani jsou mysleny postoje a myslenky).

28.06.2021 5 z 5

Římský katolicismus a politická forma Římský katolicismus a politická forma Carl Schmitt

Velky podnikatel nema zadny jiny ideal nez Lenin, totiz “elektrifikovanou zemi”. Oba se vlastne prou pouze o spravnou metodu elektrifikace. Americti financnici a rusti bolsevici jsou za jedno v boji za ekonomicke mysleni..

Rimsko katolickou cirkev jsem mel ciste jako politickou organizaci.
Schmitt mi ukazal ze to byl prvni korporat.
A kdyby to korporat nebyl? Zadna rimsko katolicka cirkev dnes neexistuje.

Schmitt je skvelej!!!

09.06.2021 5 z 5

Symposion Symposion Platón

Pripadal jsem si jako bych na hostine sedel s nimi, tak skvele byla atmosfera vylicena.
Pocity jake jsem u cteni mel, prijemne nebyly.
Se zatnutyma zubama jsem cetl o tom jak parta homosexualu vymyslela to ze mladym chlapcum bude ke cti, kdyz je budou uspokojovat.
Odmenou za jejich podlezani a ponizovani jim budou napr: funkce v uradech, armade nebo spolecensky kredit.

Defakto kazdy chlapec ktery neco chtel v kariere dosahnout, tak se musel stat dobrym muzskym prostitutem.
To mi prijde na pozvraceni.
Myslim ze po zasluze velke recko a jejich kultura zanikla.
Tohle nemohlo vydrzet dlouho.

Myslim ze meli moc volnyho casu, oddavali se odpocivani, pitkam a temto nechutnym praktikam.
K jejich skode vedli malo valek, do techhle extremu, verim ze by to jinak nedoslo.

Moje osobni pocity z knihy musim oddelit od vecneho hodnoceni.
Kniha Vas dobre zasveti do deju a praktik te doby, zaslouzi si pres vsechny ty nechutnosti plnej pocet.

29.05.2021 5 z 5

Pojem politična Pojem politična Carl Schmitt

Dante vystavil zvlastnimu pohrdani a trestu ony andely, kteri ve velkem boji mezi Bohem a dablem zustali neutralni, a to nejen proto, ze spachali zlocin, kdyz porusili svoji povinnost bojovat za pravo, ale take proto, ze nerozpoznali svuj nejvlastnejsi a nejopravdovejsi zajem!

Kniha je uzasna, pravdiva a pro pacifisty bolestiva.

26.05.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Nazval bych tohle tim nejspravedlivejsim dilem za poslednich 2.000 let, jake jsem mel moznost cist.
Kniha kazdemu da tolik, kolik je schopen si z ni odnest.
Nikomu neda vice, nebo mene, da presne tolik kolik zasluhujete.
Spravedlivejsi uz je jenom Bible, konkretne stary zakon.

Kniha je pro lidi vsech vekovych kategorii.

Hodnoceni knihy uzivatelu primo umerne odrazi to kolik si byli z knihy schopni odnest.
Uzivatele s mene hvezdickami, si z ni neodnesli tolik co uzivatele s 5hvezdickami.

V knize problem neni, ta je dokonala.
Hvezdicky u teto knihy mnohem vice vypovidaji o ctenarich nez o knize.

Doporucuji!!!

20.05.2021 5 z 5

Sobecký gen Sobecký gen Richard Dawkins

Hodnoceni dila Dawkinse je pro me velmi slozite.
Proto musim oddelit jeho osobu a tuto konkretni praci.
Sobecky gen u me ma 9/10.
Libil se mi velmi racionalni a matematicky pristup k veci.
Teorii her vysvetlit jak se to ma s tou nasi evoluci, to bylo absolutne skvele!

Jedine co mi na nem malinko vadi je jeho zabedneny pristup k nejvyssi pricine.
(Sam sebe zabednencem v tomto nazval, takze je to polehcujici okolnost).
Dawkins moc dobre chape kauzalitu vsech jevu, ale odmita prvni pricinu.
Dawkins moc dobre umi pocitat s pravdepodobnosti, ale pres to bude tvrdit ze vehicle (clovek) o 80miliardach soucastek ktere funguji jako hodiny je dilo nahody.

Ach jo...

Kniha si zaslouzi 5 hvezdicek.
Doporucuji vsem ktere zajima Biologie.
Jako prvni knihu do Biologie bych Sobecky gen urcite nevolil.
Doporucuji zacit Darwinem, nebo Lorenzem.

14.05.2021 5 z 5

Osm smrtelných hříchů civilizace Osm smrtelných hříchů civilizace Konrad Lorenz

(SPOILER) Kniha nemela chybu, byly v ni shrnuty vsechny hlavni problemy civilizce.
Problem teto knihy je ze vysla 50let pred tim nez ji lide zacnou brat vazne.
Mozna se pletu a lide ji zacnou hrat vazne az za 100 let od jejiho vydani.
Kouzlo teto knihy je v tom, ze kdyz budete chtit naskocit do politiky a budete veci z knihy opakovat dost casto a dost nahlas, zcela jiste se dostanete az do parlamentu.
Obsahu knihy nejde oponovat, ani nijak vyvracet jeji obsah.
Tem kterym se kniha zdala strucna, nebo nesrozumitelna, doporucji od stejneho autora knihu: Takzvane Zlo, prirodni zakonitosti agrese.
Tam vsechno co tady zjednodusil, rozebral na atomy.
Jsem rad ze tuto knihu jsem cetl az jako druhou v poradi, protoze bych asi vsemu taky nerozumel.
Ke Konradovi chovam velkou uctu, tohoto cloveka vidim spis jako vladce na trune, nez jako biologa.
10/10!
PS: u vydani teto knihy neni zadny vlezdoprdelkovsky prozapadni zaver jako u :Takzvane zlo.
Asi Konrado malinko prozrel po tom co tam 10let zil a videl realitu zapadu z prvni ruky.

05.05.2021 5 z 5

Kritika čistého rozumu Kritika čistého rozumu Immanuel Kant

(SPOILER) Zacatek Kanta byl pro me utrpeni, na kazdych 5min cteni, jsem potreboval 10min na googlu, abych si vygooglil terminy a pochopil o cem vlastne mluvil.
Dost jsem se u toho nadrel, a u cteni jsem premejslel jestli na to nejsem jeste mlady a mel jsem chut to zabalit.
Nakonec jsem vydrzel, zabral špónu a prokousal se po par strankach denne az k “dezertu”.
Tam jsem zazival pocity absolutni extaze.
Zazil jsem u toho takovy stavy jako bych se zamiloval.
Po tom co jsem sporadal cely dezert jsem mel maly melancholicky zachvat.
Uvedomil jsem si ze nikoho vetsiho jak Kant uz asi cist nebudu.
Stavy melancholie presly a ja si rekapituloval vsechno co mi Kant dal.

Uznal jsem ze me naucil lepe myslet a ze kniha byla tak velka, ze 5hvezdickove hodnoceni dostatecne neoceni jeho dilo.
Kdyby to slo, dal bych mu hvezdicek 6.

Kniha neni pro “zacatecniky”.
Je velmi slozita a cte se pomalu.
Vyzaduje plne soustredeni.
Kniha neni pro deti.

To ze nektere jeji casti dnes jeste nejsou oznacene jako nevhodne a nepodlehaji cenzure, je proto ze kniha je tak slozita ze omezenci kteri cenzuru delaji nemaji kapacitu na to aby ji pochopili :)

27.04.2021 5 z 5

Cesta do otroctví Cesta do otroctví Friedrich A. Hayek

(SPOILER) Hayek popisoval jak bude vypadat “hra” jmenem ZIVOT v budoucnu na zaklade her v minulosti, kde mezi sebou hrali svetove mocnosti.

I kdyz se autor zda byt nestranny, bystremu ctenari neunikne ze celkem dost strani jednomu z hracu a jeho herni strategii.

.........................

Myslim ze je jedno jestli svet budou ridit korporace, socialisti, nebo demokrati.
Vsichni maji namireno do temnoty.

Vsichni maji tendenci porad nekoho ridit, smerovat k “pokroku” a nezamestnanosti.
Ke komplikovane spolecnosti zalozene na zvracenych hodnotach, napr: jako humanismus.

Dokud si neuvedomime ze clovek neni to nejdulezitejsi stvoreni na tehle planete a spis se chova jako rakovina, tak mame jako lidstvo dost velkej problem.

Pokrok ke kteremu nas povede kdokoliv, zapricini nas konec.
Vsichni maji za cil jedno - drancovat prirodni zdroje kvuli blahu cloveka.
Zasahovat do rovnovazneho stavu prirody, protoze si mysli ze priroda neco “nedomyslela”.

Haykovi absolutne utekla jedna rovina, ktera je pro me hrozne dulezita.
A to zivot a skutecne hodnoty.
Byl to mestak, odpustim mu to.

Myslim ze kdyby videl dnesni svet, mnoho svych tezi by prehodnotil.

Kniha pro me byla uzitecna, urcite bych ji doporucil vsem co se zajimaji o mezinarodni ekonomiku a politiku.
Kniha neni pro deti.
Nejzdravejsi nazor na knihu si myslim ze bude mit ctenar 40let+, kterej se narodil na vesnici.
S trochou selskeho rozumu dokaze videt celej problem z nejlepsi perspektivy.

07.04.2021 4 z 5

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Velmi narocne komplexni dilo.
Na tuto knihu jsem se pripravoval bez mala 10let.
Stale jsem ji odkladal kvuli tomu ze jsem se necitil byt informacne zraly na to, abych ji pochopil.
Pres tak dlouhou pripravu jsem s knihou v zacatcich stejne bojoval.
Hokej v hlave jsem mel z terminu zid a marxista.
Nebylo mi jasne proc by nekomu byl tak bytostne odporny nekdo s dlouhyma kotletama.
Prece by nikdo neinvestoval takove mnozstvi energie na odstraneni tohoto
“cloveka”.
No a pak jsem prisel k aha momentu.
Od te doby jsem si knihu uzival a nasmal se u ni vice nez u kdejake komedie.
Obcas moje pobaveni autorovou Ironii vystridal pocit frustrace z toho jak problemy ktere predpovedel se do puntiku v nekterych zemi naplnili a hruza na me jde, kdyz vidim kolem sebe vsechen ten konzumni svet zalozeny na spotrebe a na nesplatitelnych uverech, pred kterym Fuhrer varoval.

Myslim ze kniha urcite neni pro laiky.
Jeji pochopeni si zada kvalitni pripravu.
Tohle je to nejnarocnejsi dilo jake jsem kdy cetl.

Na mem osobnim zebricku nejlepsich knih jake jsem kdy cetl bych tuto knihu zaradil do TOP 5.

PS: nemejte predsudky, udrzujte se zdravi jak na duchu, tak na tele a budte stastni.

Peace!

25.02.2021 5 z 5

Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu Původ rodiny, soukromého vlastnictví a státu Friedrich Engels

Do teto chvile jsem nemel svoji knihu cislo 1.
Mel jsem v popredi spoustu skvelych knih.
Uvod a stred knihy je uzasnej, konec ale vygradoval skoro az k dokonalosti.

Ironii je, ze jsem “kapitalista” (momentalne z nutnosti, ne z presvedceni) a spis fasista jak komunista.
Takze to ze tuto knihu oznacim za svoje cislo jedna jsem si nemyslel jeste posledni 2 kapitole do konce.

Jeste dlouho budu nevericne kroutit hlavou nad tim jak me zasahl zaver teto knihy.
100% vim ze tuto knihu prectu 2 a vicekrat!

11.02.2021 5 z 5

Takzvané zlo Takzvané zlo Konrad Lorenz

Jako milovnika psychologie me tato kniha chytla za srdce.
Kniha mi vyvratila spoustu naivnich bludu kterym jsem veril o lidech a pricinach jejich chovani.

Poznamka pod carou: kniha mela koncit 13 kapitolou.
Neverim nicemu co popsal v posledni zaverecne kapitole.
Napsal to tak kvuli tomu, aby dilo kteremu zasvetil svuj zivot mohlo zustat na svetle sveta.

19.01.2021 5 z 5

Rétorika Rétorika Aristotelés

Aristoteles je jeden z mych nejoblibenejsich autoru.
Svoji pozici timto dilem jeste vice upevnil.
Rikal jsem si proc ma toto dilo v uvozovkach tak slabe hodnoceni.
Je to tim ze to dilo je urceno predevsim pro lidi kteri po celou svoji “karieru” mluvi k lidem.
Obchodnici, ucitele, advokati, pro Vas je kniha urcena!
Precetl jsem nekolik “modernich” knih o recnictvi a o manipulaci s publikem, a kdyz se nad tim tak zamyslim, vsichni vychazeli z Aristotela.

31.12.2020 5 z 5

O ženách O ženách Arthur Schopenhauer

Ne/prekvapilo me ze kniha ma tak nizke hodnoceni.
4 a min hvezdicek knize muze dat jen zena.

Myslim ze je otazka casu kdy tato kniha bude patrit mezi “zakazanou” literaturu.

Kniha je skvela! Schopenhauer je skvelej!

Dnesni svet by potreboval nekoho jako byl Schopenhauer, aby spolecnost osvitil. A aby se evropska spolecnost prestala ritit do jeste vetsiho upadku, nez v jakem se prave nachazi.

04.12.2020 5 z 5

Jak se dožít 100 let - Tajemství lidí, kteří nejsou nikdy nemocní vypráví příběhy Jak se dožít 100 let - Tajemství lidí, kteří nejsou nikdy nemocní vypráví příběhy Gene Stone

Souhlasim s 90% vsech rad, ktere v knize jsou.
Zbylym 10% bud neverim, nebo je nedokazi pochopit.

Kniha je uzitecna.

19.11.2020 4 z 5