hannah2000 hannah2000 komentáře u knih

Hrad ve Skotsku Hrad ve Skotsku Julie Caplin

Sice zase příjemná oddechovka, ale v tomto příběhu mi chybělo víc povídání o Skotsku. V předchozích knihách bylo vyprávění a popisy míst, kde se děj odehrával, příjemným doplněním k jednoduchému romantickému příběhu.

03.06.2023 3 z 5

Domek v Irsku Domek v Irsku Julie Caplin

Příjemná romantika na odreagování, sympatičtí hlavní hrdinové, popisy smaragdového ostrova, jak Irsku říkají, sem tam vaření a dobrá whiskey :-D a hodně klidné pohody. Ideální na odpočinek od dnešní uspěchané doby. Jen je v tomto příběhu méně napínavých míst. Ale i tak knihu doporučuji a už se těším na další příběh. Je totiž sympatické, jak na sebe příběhy této série volně navazují, takže hlavní hrdinku vlastně už známe z předchozí knihy. I proto se vyplatí číst knihy ve správném pořadí.

17.12.2022 5 z 5

12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu 12 pravidel pro život. Protilátka proti chaosu Jordan B. Peterson

Ne všechno mě v této knize zaujalo, ale pár míst ano. Asi je to tím, že pár míst se dotklo toho, s čím bojuji já. Nejdřív jsem chtěla dát jen ***, ale toto nakonec rozhodlo o výsledných ****. To, že jsem na pár místech našla návod pro sebe. Asi i trochu pomohlo to, že autor střídá v knize popis svého života a problémů s radami, jak se k tomu postavit. Ne, jak to vyřešit. Některé situace totiž řešení nemají. Ale je úplně jasné, že každý tuto knihu uchopí a pochopí z jiného úhlu, jednoho zaujme, druhý ji projde letmo.

A pro ty, co ji ještě nečetli, přidám jeden úryvek:
"... Nároky každodenního života neustanou jen proto, že vás postihla pohroma. Pořád si musíte plnit své běžné povinnosti. Jak to všechno zvládnout? Tady je pár věcí, které jsem se naučil:
Každý den si vyhraďte trochu času a popřemýšlejte a promluvte si o nemoci či jiné krizi a o tom, jak ji zvládat. Mimo tento čas se o ní nezmiňujte ani slůvkem. Pokud ten rozkladný účinek neomezíte, vyčerpá vás to a všechno začne klesat ve spirále ke dnu. Ničemu tím nepomůžete. Proto raději šetřete síly. Vedete válku, ne jen bitvu, a válka sestává z mnoha bitev. Musíte zůstat bojeschopní po celé její trvání. Když obavy související s krizí vyvstanou i mimo vyhrazenou dobu, připomeňte si, že je důkladně proberete v určenou chvíli. To obvykle funguje. Oblast vašeho mozku, která generuje stres, především zajímá, zda máte plán. Jeho podrobnosti jsou pro ni vedlejší. A nenechávejte úvahy o krizi na večer nebo noc, protože pak neusnete. A bez dostatečného spánku se vám začne život rychle hroutit. ..."

24.11.2022 4 z 5

Čarodějnice Čarodějnice Roald Dahl

Zajímavé a napínavé. Dahl vyniká originálními náměty a výborným zpracováním a tato kniha není výjimka. Jen tedy nedokážu odhadnout, jak starému dítěti bych ji s klidem doporučila. Dětem od 7 let ale asi ne.

28.04.2022 5 z 5

Jak se vám líbí Jak se vám líbí William Shakespeare

Poutavé a humorné a plné nezapomenutelných a pravdivých replik. Za mě jedna z nejpovedenějších her od Shakespeara.

31.01.2022 5 z 5

Jan Masaryk - Pravdivý příběh Jan Masaryk - Pravdivý příběh Pavel Kosatík

Čekala jsem obyčejný životopis Jana Masaryka a dostala jsem rozsáhlou knihu se spoustou informací. Kromě popisu jeho života zahrnuje i nahlédnutí do života jeho blízkých a také nabízí jiný pohled na jeho otce. A kromě toho nechává nahlédnout i do doby, ve které žil. Zajímavě a z jiného úhlu, než je obvyklé, popisuje dějiny a historické souvislosti. Chronologicky, jak do nich Jan Masaryk zasahoval a ovlivňoval je, a jak události doby ovlivňovaly jeho. Z toho důvodu je to čtení na dlouho, aby bylo možné vstřebat tu spoustu zajímavých informací.

30.12.2021 5 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

HLAS NITRA
Kdo právem člověkem se zveš,
v tvém srdci žluté hádě sedí
jak na trůně; jen slyš, zda nedí
„ne“ pokaždé, když „chtěl bych“ rceš?

Když oko tvé, jež touhou hoří,
se v nymfy luzné zraky noří,
dí hádě: „Pamatuj, co smíš!“

Ploď děti nebo sázej štěpy,
se dláta chop, verš piluj lepý,
dí: „Večer budeš živ? — to víš?“

Co člověk sní, co započíná,
to neúprosné hádě čeká,
jej dotíravým hlasem leká
a „rozpomeň se!“ napomíná.

VIII.
Ó Smrti, kapitáne starý, plavbu počni!
Ten břeh je plný nud, ó Smrti, již je čas.
Jak inkoust nebem, zemí tma se lije noční,
však v srdcích, ty je znáš, tam vládne samý jas!

Ten oheň pokud plá, ať síly neztratíme,
tvým jedem občerství nás číše nalitá!
Buď Peklo tam neb Ráj — jen nové buď, až zvíme,
čím propast Neznáma nás na dně uvítá!

(přel. Jaroslav Goll)

PS: V jenom starším komentáři jsem četla, že po přečtení dekadentní poezie se má údajně dostavit špatná nálada. Tak za mě můžu potvrdit, že asi ano. Dopoledne jsem strávila v teple, s touto knížkou a voňavou kávou. Pohlcená do knihy, ... četla jsem, listovala, vracela se ... A odpoledne stálo za "starou belu". A nevím, jestli to bylo tím zamračeným dešťovým počasím nebo se dostavil účinek těch zvláštních temných básní.

30.12.2021 5 z 5

Copak ze mě bude? Copak ze mě bude? Svenja Ernsten

Kniha mě zaujala názvem i obálkou. Je velmi hezky zpracovaná - jak texty tak obrázky - a myslím, že zaujme nejen děti. Popisy jsou totiž velmi zajímavé a v podstatě odborné, jen podané jednoduše, aby jim děti rozuměly. Kniha je čtvercového formátu a listy má pevnější, tak by měla dobře odolávat zvídavým dětským ručkám při prohlížení.

PS: Toto je již několikátá naše knížka od nakladatelství Kazda a zase moc pěkná. Toto nakladatelství si k vydání vybírá hlavně knihy s přírodní tématikou a všechny, které jsem viděla, jsou moc pěkně zpracované.

23.06.2021 5 z 5

Drak spí Drak spí Michaela Klevisová

Čtivé a dobře napsané. Jen bych knihu nezařadila mezi krimi, ale mezi společenské, možná ženské romány s krimizápletkou. Je to příběh o třech ženách, které se znají z dětství a nyní se po letech znovu potkají. Příběh ze zapadlé malé obce, kde jedna bydlí a dvě tady hledají klid. Jedna utíká z velkoměsta, jedna se vrací pro odpovědi. Každá z žen má jiný problém, jiný přístup k životu, vyznává jiné hodnoty. A na tom je příběh postavený. Po letech se jejich životy znovu propletou, přidají se další postavy a osudy, sem tam se děj vrátí do minulosti, zamotá se to vraždou a pak zase postupně rozmotává...
Je to příjemné čtení na víkend a já dávám 4,5*.
PS: Toto byla moje 1. kniha od M. Klevisové a po dalších se určitě podívám.

12.06.2021 4 z 5

Na konci října Na konci října Lawrence Wright

Mnohovrstevnatý příběh, kde hlavní roli hraje pandemie, která zachvátila svět. Na začátku jsem si říkala, že to je jako naše skutečná současnost. Jenže L.Wright začal knihu psát už v roce 2017 a dokončil ji v roce 2019, takže děj je tedy jen pouhá fikce. V současnosti ale působí až děsivě, jak dokázal popsat průběh pandemie v souvislosti s šířením, chováním politiků i reakcemi lidí. Naštěstí pro náš svět současnost není tak apokalyptická jako děj v knize.
Je to čtivý, napínavý a zajímavý thriller, který obsahuje vše, co správný thriller má mít. Zajímavá zápletka, sympatický hlavní hrdina, který se, všemu navzdory, nevzdává, vojenské zápletky, politika, ... K tomu osobní příběhy hlavních hrdinů a trochu (tedy spíš víc, ale rozhodně zajímavé) teorie k hlavní zápletce. Takže části s hlavní dějovou linkou jsou proloženy informacemi o virech, bývalých epidemiích i pandemiích a to včetně moru, eboly, Sarsu, hledání vakcín, ... Do toho je namícháno vyprávění o životě a rodině hlavního hrdiny Henryho, ale i o životě vedlejších postav. Kniha se dotkne i problematiky muslimů, politiky, ale také i etiky výzkumů. V první půlce knihy se vše postupně rozvíjí, v druhé půlce děj doslova letí všemi směry, trochu na úkor propracovanosti. Přesto se mi kniha líbila a doporučila bych ji všem, co rádi čtou napínavé thrillery se zajímavou zápletkou. To, že se autor trefil dobou vydání do doby covidové (přestože ji psal bez tušení, že něco takového přijde), knihu dělá hodně aktuální a o to víc zajímavou.

24.05.2021 5 z 5

Všechno nejlepší, Anno Všechno nejlepší, Anno Petra Jirglová

Po dočtení hodnotím knihu 4*, neboť čtení (ušima) jsem si opravdu užila a pomohlo mi odreagovat se od únavné reality. (Na začátku jsem tedy tipovala hodnocení spíš 3*.)
Celý příběh je takový mix - sem tam humorná scéna, hodně hudrování dospělé/nedospělé hlavní hrdinky nad nespravedlností života a její trochu svérázné řešení problémů a vztahových exkapád, které se na ni stále “valí”, občas příběhy vedlejších postav a hodně uklízení. Doplněné popíjením kávy Starbucks a čaje s mlékem, pojídáním sušenek a toustů s limetkovou marmeládou a večerním popíjením vína. Stačí se začíst, přesunout se do Anglie a žít jiný život. Děj je sice jednoduchý, ale čtivý.
Takže pro mě to byl skvělý relax navzdory tomu, že hlavní hrdinka byla občas (spíš dost často) na “proplesknutí” :-D.

12.05.2021 4 z 5

Čokoládový průšvih Čokoládový průšvih Petra Hülsmann

Jednoduchý příběh, ale čtivý a relaxační. Ideální čtení na víkend na odpočinutí od hektického týdne. Trochu mi v některých částech vadil styl vyprávění à la "puberťačka", ale zase dávám plus za to vaření a povídání o květinách během vyprávění :-D. A po dočtení jsem vyzkoušela i recept na Čokoládový průšvih a ano, je to opravdu moc dobré.
(PS: Info pro ty, co chtějí recept také vyzkoušet - použila jsem 85% čokoládu Lindt a pekla raději 11 minut na 220°C - z poloviční dávky byly 3 méně plné mističky na suflé :-D)

21.02.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Tuhle knížku jsem si koupila hlavně ze zvědavosti, co se tak asi může skrývat pod pojmem “Románová kronika ztraceného města”. Nic jsem nečekala, nic si nepředstavovala. Ale jak jsem se postupně začítala (tedy zaposlouchávala - mám audioknihu), tak mě to tak nějak začalo do příběhu vtahovat. Na začátku nenápadně. Postupně jsem poznávala postavy a nelehký život v havířském městečku na konci 19.století. A to hlavně z pohledu ženských postav, ale sem tam i dětských a mužských. A pak jsem příběhu propadla. Děj se totiž postupně košatí, přibývají postavy, odkrývá se realita tehdejšího života, vrší se zápletky. A vše vás víc a víc upoutává a vtahuje.
Knihu řadím mezi nejlepší, co jsem četla a to jak způsobem vyprávění, tak i rozsahem a zasazením děje do reality života na přelomu 19. a 20. století. Už se těším na další pokračování. Doporučuji všem, kdo mají rádi reálné příběhy i těm, co se zajímají o historii Těšínska, kde snad nikdy nebylo lehké žití.
PS: Audiokniha je namluvená paní Vilmou Cibulkovou a též se řadí mezi velmi zdařilé. Jak zpracováním, tak hlasem interpretky.

25.01.2021 5 z 5

Kalendář Kalendář Karel Čapek

Knížka plná zamyšlení a vtipných pohledů na vše možné. Milé, čtivé, moudré. Doporučuji jako čtivo na odreagování a získání nadhledu nad současným světem.

A něco málo ukázek:
DOBRÉ ÚMYSLY
U některých lidí se to dostavuje pravidelně na Štědrý večer, u jiných až na Silvestra a u ještě jiných třeba i o jejich narozeninách nebo kdy; zkrátka každý člověk má svůj den, ve kterém pojímá dobré úmysly. Tak to na něj zničehonic přijde jako nachlazení nebo zjevení; nejdřív je mu trochu hloupě, pak se mu udělá morálně nanic, a potom si řekne, že sám je tím vinen a že by všechno mohlo být jinačí a lepší, kdyby nějak zreformoval svůj život. To je okamžik, kdy se člověku zpravidla vynoří Dobrý Úmysl.
O ZNÁMKÁCH JARA
Jsou různá znamení na zemi i na nebi, která provázejí příchod jara, například kosové; jakmile kosové začnou křičet a pískat na flétnu, můžete vzít na to jed, že už je březen, a že to tedy začíná.
...
Jsou ovšem i jiné, stejně spolehlivé známky, například když domácí ženské začnou čistit okna. Přijde to na ně jako na tu čemeřici, nejspíš nějakým vnuknutím z vesmíru; v každém patře visí modrá sukně a růžová zástěra, mává utěrkou a zpívá; a strážník na ulici dělá, jako by to neviděl, protože ta Káča, to se ví, není přivázána; ale jak známo, zjara obyčejně holky z oken nepadají.
...

PS: Ke knížce se ráda vracím a nějaký ten úryvek si zase znovu přečtu a vždycky mi spolehlivě vyloudí úsměv na tváři :-).

03.01.2021 5 z 5

Obchůdek na rohu Obchůdek na rohu Nicola May

Jednoduché, ale odpočinkové a čtivé.
Hlavní hrdinka má svérázný přístup k životu, dalo by se přímo říct, že jí není nic svaté. Jenže to je tím, že se s ní život moc nemazlil a ona se takto brání proti zklamání. Záhadné dědictví jí ale vše otočí naruby. Postupně se děj čtivě zamotává a ač jsou některé části v podstatě předvídatelné, vtáhne to čtenáře do příběhu.
Toto je přesně ten typ knihy, po kterém ráda sáhnu, když si chci odpočinout od světa kolem nás. Když chci zapomenout na realitu a ponořit se do romantiky. Za mě doporučuji.

18.12.2020 4 z 5

Šarlatán Šarlatán Josef Klíma

Zajímavý příběh nevšedního člověka, jehož život ovlivnil dar léčit i doba, ve které žil. A také temné stránky jeho povahy. Zároveň se mi líbilo literární zpracování pana Klímy.
Na film do kina teprve půjdu, ale myslím, že oproti filmu má kniha jednu obrovskou výhodu. Na konci je totiž dovětek pana Klímy, který se svou typickou lačností po ověření, jak to bylo doopravdy, pátral v archivech a mluvil se žijícími svědky. A pak čtenáře seznámil i s Janem Mikoláškem skutečným a porovnal tyto skutečnosti s příběhem. To dalo tomu literárnímu příběhu další rozměr. Za mě doporučuji všem, co rádi životopisy, i těm, co se zajímají o přírodní léčitelství.
PS: Poslouchala jsem audioknihu a dávám *****. Je velmi dobře namluvená i zpracovaná.

17.10.2020 5 z 5

První obrázky První obrázky Oldřich Mikulášek

Komentář není třeba :-), stačí si přečíst pár veršů:

V
Nebe déšť jako mladé víno stáčí
pro hrdla stromů, co jich je.
Na zdraví tedy — i když nevím na čí?
Na zdraví třebas této aleje!

Dva zmoklí blázni zrovna tudy kráčí.
On říká jí, že obejmul by svět!
A ona jemu zas, ať ji obejme radši,

že mohla by mu jinak uletět,
a svět — ať počkat ráčí!

Jak sám jsem byl v té chvíli na světě!

XI
Jak víno čistý vzduch je v zimě.
A vítr tedy připíjí mně,
až třaská pohár jiskrný!
Tak užíváme celé dny,

krystalky ledu na dně číší.
A když se potom vítr ztiší,
slýchávám tlouci srdce své

a všechno, co se žene tepnou.
Ze zavátých brázd s křikem vzlétnou —

v sněhu schoulené koroptve.

17.10.2020 5 z 5

Tradiční český rok Tradiční český rok Josef Lada

Poměrně dlouho jsem hledala knížku, která by obsahovala české pověry, pranostiky, svátky, zvyky a popisy méně známých, dneska už moc nedodržovaných tradic. Hlavně, kde se vzaly a co vlastně původně znamenaly. A to vše v této knížce je. A je to doplněno úžasnými tradičními obrázky Josefa Lady, říkankami pro nejmenší, texty písniček, které se vážou ke svátkům a tradicím, a povídáním. Pěkně seřazeno od jara do zimy. Přestože je knížka zařazena jako dětská, zaujme i dospělé, které zajímá historie z hlediska tradic. Je to knížka na studování po celý rok. Stačí si pěkně sesednout - malí i velcí - a číst a povídat si a plánovat, co z toho musíme zavést doma i my. Čtení téhle knížky je příjemné zastavení k odreagování od dnešního uspěchaného života. PS: Já třeba měla nejraději svátek svaté Barborky - večer dát punčochu za okno a čekat, co v ní asi ráno bude :-)

06.09.2020 5 z 5

Devátá vlna Devátá vlna Viktor Dyk

Básně Viktora Dyka jsem pro sebe "objevila" teprve nedávno. A tak postupně jeho knížky poezie procházím, pročítám a pokaždé mě v nich něco zaujme. A tuhle sbírku si zařadím mezi ty, ke kterým se budu vracet.
A přidávám něco pro ostatní, kteří knihu ještě nečetli, třeba zaujme i někoho jiného.

Sestřička starost

Sestřička Starost s námi chodí.
Neujdeš jí vlakem, neunikneš jí lodí;
a jsme tak na sestřičku zvyklí,
že bychom ani jí neunikli.
Víme to, doznáme to plaše,
že patří k nám a že je naše.
Osudem tak už je určeno,
že milujem i své břemeno.
Jen touha školácká občas nás jímá
odskočit chvilinku, když Starost dřímá,
stavit se v sousedově sadu,
tropit něco bez ladu a skladu,
jít bez cíle a vesele,
květů se navonět jetele,
naslouchat, kterak hučí splav,
zavolat horám na pozdrav,
říc‘: Svět je krásný, dobří jsou lidé.
A vždy je chvíle, která omámí!
Sestřička Starost za námi přijde,
šátečkem mává už za námi!

05.07.2020

Zapomenuté básně Zapomenuté básně Viktor Dyk

Já pro sebe V.Dyka-básníka objevila teprve nedávno a teď objevuji "nové a nové" kousky z jeho tvorby, které stojí za přečtení. A jen pro inspiraci a ukázku jedna báseň z této knihy:

JÁ PŮJDU DALEKO

Já půjdu daleko a nevím dobře, kam.
Zlého se nebojím, dobrého nečekám.
Když kříž svůj vzali jsme, tož donesme svůj kříž.
Jen jsem se zastavil a nezastavím již.
Já půjdu daleko a nevím, dojdu-li.
Noc. Mnozí nedošli a mnozí usnuli.
Já půjdu, na bránu zavřenou zaklepu.
A jestliže je noc, tož půjdu poslepu!

09.05.2020