Hanka_Bohmova Hanka_Bohmova komentáře u knih

Papírové království Richarda Vyškovského Papírové království Richarda Vyškovského Josef Kropáček

Půjčila jsem kvůli dceři, která moc ráda lepí modely architektury. Ji to nezaujalo, jen litovala, že je knížka z knihovny a nemůže si tudíž složit obsaženou vystřihovánku soběslavského kostela a radnice. Já jsem si těch pár rozhovorů a vzpomínek přečetla ráda.

09.09.2023

Neznámé Čechy - Posvátná místa středních Čech - II. díl Neznámé Čechy - Posvátná místa středních Čech - II. díl Václav Vokolek

Obrazově skutečně dobře zdokumentované, ezo pasáže jsem nějak přetrpěla.

09.09.2023

Vítězství Vítězství Joseph Conrad

Místy snad trochu šroubované, ale to lze přejít. Kdybych měla knihu vyjádřit jedním slovem, tak tedy konfrontace. Postavy mají určité sebepojetí, určitý přístup k životu - a do tohoto prostoru vstupují události, jimž se nelze vyhnout. A jimiž se leccos v člověku odhaluje. Napjatost a donucení ke střetu jsou tu strašně silné. Zase jsem si musela vzpomenout na Bernanosovu větu o tom, jak jsme všichni společně svázáni hříchem - jedni aby se jím kochali, druzí aby jím trpěli.

09.08.2023 4 z 5

Láska, sex a něžnosti v říši živočichů a rostlin Láska, sex a něžnosti v říši živočichů a rostlin Filip Kolář

Jako obvykle oceňuju, že tenhle učební text věnuje velkou pozornost základním konceptům. Knihu jsem otvírala už po určitém promýšlení tématu (vzděláním jsem chemik, ne biolog) a měla jsem v hlavě hned několik průřezových otázek, k nimž jsem si chtěla něco vyhledat. Všechny tu byly osvětleny nebo okomentovány. A s nimi i další, které bych ani nedokázala zformulovat. Pro mě velmi obohacující.
Ilustrace tradičně rozverné.

Pět báječných strýčků Pět báječných strýčků František Nepil

Vzala jsem ji dětem :o) Knížka plná baronů Prášilů, v uměřeném množství je to zábavné, na více stránkách už by asi unavovalo. Vyprávěním se proplétají praštěné Bornovy ilustrace z (pořekadlového) života čertů.

Jídlo a pití za Rudolfa II. Jídlo a pití za Rudolfa II. Magdalena Beranová

V knihovně mi na ni zrušili rezervaci, kniha prý přestala existovat. Přechozímu čtenáři asi připadala tak skvělá, že než ji vrátit, raději s ní uprchl do Mexika.
Každopádně je to zajímavé čtení. Protože se na proměnách kuchyně učíme se synem dějepis, jde mi hlavně o historicky nové postupy a suroviny, což je zde v receptech i v doprovodném textu pěkně doloženo (vidličky, patizony). A recepty jsou... no, taky zajímavé, ehm, samé maso nasladko... naštěstí syn dokázal vybrat pár jídel, která je ochoten spoluvařit a hlavně pak ochutnat.

09.08.2023 4 z 5

Prsten Nibelungův Prsten Nibelungův P. Craig Russell (p)

Snad je lepší, když člověk zná předlohu, jinak příběh může drhnout na (ne)pochopitelnosti motivací postav. Připadalo mi to místy trochu fragmentární. Jasně, pořád se kniha dá číst tak, že věci se prostě dějí a my je sledujeme.
Krásná kresba občas spadne pod obvyklou úroveň - tím myslím, že výraz nevyjadřuje to, co by měl. Hrozně se mi líbil Loge, tam ta stylizace perfektně ztvárnila můj dojem z něj. Zato jsem se pokaždé lekla Brunhildy - a asi to tak má být.
3,5 hvězdy

Případ Mauricius Případ Mauricius Jakob Wassermann

Kniha-zápas na mnoha osobních rovinách. Zápas o pravdu a spravedlnost, naproti tomu zápas s pravdou ve snaze uchovat si svou iluzi, konstrukt. Když se zřítí konstrukt, je možné žít dál?

09.08.2023 4 z 5

Hadrián z Římsů a jiné veselohry Hadrián z Římsů a jiné veselohry Václav Kliment Klicpera

Místy je to přímo ukrutně vtipné. Jestli ale tahle kvalita ospravedlňuje pozvednutí veselé historky na divadelní hru? Pokud jde o mě, ne úplně přesvědčivě.

Ptáci a jiné povídky Ptáci a jiné povídky Daphne du Maurier

V knize na mě silně působilo to nepřímo vyslovené: sny, vzpomínky, myšlenky. Zpochybňují představu, kterou jsem si o postavě utvořila, nutí mě přehodnocovat, co je realita. Tahle dvojakost je pořádně znepokojivá. Autorku obdivuju od chvíle, kdy jsem před mnoha lety přečetla Dům na pobřeží - mistrný popis propadu do závislosti, "schovaný" v dobrodružném mysteriózním příběhu. Je na čtenáři, jak jej bude číst, čeho si bude všímat. A podobné je to i u těchto povídek.

09.08.2023 4 z 5

Lucy Crownová Lucy Crownová Irwin Shaw

Bolavá knížka, konflikt vyhnaný na ostří nože. Lucy, Oliver i Tony do něj vstupují s obrovskými hendikepy, neznají sami sebe - u Tonyho vzhledem k věku zcela pochopitelně a je strašné, jak se na něj rodiče pokusí svalit tíhu rozhodnutí. Proto také svým jednáním nezískají, v co doufali. Uběhne tolik promarněných let a událostí, které nelze vrátit zpátky, než se konečně podaří přenastavit kurz.
Nemůžu Lucy hodnotit úplně negativně, pro mě vnitřní autonomie hodně znamená a z jejich pokroucených rodinných vztahů na mě šel až strach. Takže pro její chaotickou vzpouru mám pochopení. Ale když si představím, co mohlo být, kdyby byli schopni včas udělat obrat k něčemu konstruktivnímu...
3,5 hvězdičky

Velká čtyřka Velká čtyřka Agatha Christie

Lámala jsem si hlavu, proč vedle Deseti malých černoušků atd. je zrovna Velká čtyřka vybraná do jistého čtenářského programu pro děti. Copak Agatha nenapsala přehršel mnohem nápaditějších a inteligentnějších detektivek? Ale ono je to možná právě kvůli té odlišnosti. Jako nabídka pro čtenáře, kteří neocení Poirotovo sezení v křesle a dumání nad zločinem v domě.
Takže tuhle záhadu jsem pro sebe vyřešila uspokojivě, ale můj rozpačitý dojem z knihy to stejně nevylepšilo. Kdyby bylo po mém, rozdělila bych ji na pár uměřených povídek.

Stín z času Stín z času Howard Phillips Lovecraft

Přelouskala jsem teď ze studijních důvodu celou řádku hororů, z nichž většina za přečtení nestála. Se zářivou výjimkou H. P. Lovecrafta, ten je pro mě objevem letošního léta. U něj mě obvykle těší už samotné pobývání v příběhu, ani nepotřebuju geniální pointu. A ten "vědecký přístup"... u geografie a geologie v Horách šílenství jsem se tetelila blahem. Opravdu příjemné překvapení, v budoucnu po něm ráda sáhnu znovu.

Čtvrtá kniha krve Čtvrtá kniha krve Clive Barker

Zajímala mě ta vzpoura končetin, na niž jsem náhodou narazila v souvislosti s Bradburyho povídkou Kostra. Nápad fajn a úplný závěr taky, ale všechno mezi tím na mě kdovíjaký dojem neudělalo, včetně "vyřešení" revoluční krize. Zbytek knihy jsem prošla spíš zběžně, celkově mi připadala slabá.

09.08.2023 2 z 5

One summer night /  Jedné letní noci One summer night / Jedné letní noci Ambrose Bierce

Čistokrevné horůrky, černočerná ironie a mysteriózní válečné příběhy - všechny tři typy povídek na mě aspoň v některém svém exempláři slušně zapůsobily. Autor se zdá být specialistou na pointy a za sebe musím říct, že mu to docela často vychází.
3,5 hvězdičky

09.08.2023 3 z 5

Říjnová země Říjnová země Ray Bradbury (p)

Knížku jsem původně půjčila kvůli Kostře, abych dceři trošku zpestřila výuku biologie :o) Bradbury je můj oblíbený spisovatel, takže část povídek jsem dobře znala. Jsou tu příběhy děsivé i "jenom strašidelné", ale nejvíc se mi líbí ty smutné. Bradbury mě dokáže rozlítostnit jako nikdo a je to fakt báječná úleva, moct si občas v klidu pobrečet.

09.08.2023 4 z 5

Antapodosis čili Odplata a další spisy Antapodosis čili Odplata a další spisy Liutprand z Cremony (p)

Nikdy jsem neviděla Hru o trůny, ale takhle nějak si to představuju. Barvité čtení z desátého století a navíc mi biskup Liutprand dokonale znechutil rybí omáčku. O papeži Janovi a Zprávu o cestě jsem vybrala do výuky, na malém prostoru tu i nepoučený čtenář pozná celou škálu témat raného středověku.

02.07.2023 4 z 5

Uchvácen Kristem Uchvácen Kristem Albert Peyriguere

Ta myšlenka se často nabízí při vnitřním neklidu - jít dělat něco lepšího, na lepší místo, s lepšími lidmi, a tím se dostat blíž Bohu. P. Peyriguere naproti tomu zdůrazňuje: Bůh vás hledal a už vás našel, Bůh už je přítomen, žije váš život. Odhalujte tuto skutečnost uprostřed své reality a svých povinností, dávejte jí stále větší prostor. To je prvotní. To nás uschopňuje vidět správně.
Ke mně to hodně promlouvalo.

02.07.2023 5 z 5

Pohádky Pohádky Alexandr Sergejevič Puškin

Původně jsem pohádky půjčila pro nejstarší dceru do výuky literatury, ale předčítají se tak pěkně, že nám všem zpříjemnily pár večerů i čekání na vlak. Jen je takové svérázné, když dítě na veřejnosti hlasitě vymáhá "mrtvou carevičku" :o)

02.07.2023

Kouzelný kolotoč Kouzelný kolotoč Eric Thompson

Nehledaný úlovek z knihobudky, a rozhodně ji už nedám z ruky. Je takovým skvostným způsobem šílená, hned jsem vzpomněla na Jeevese, ale tady se díky pohádkovosti nabízí značně širší prostor možného.

02.07.2023 4 z 5