Hani77 Hani77 komentáře u knih

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Všechny sloupky a fejetony se krásně četly, některé byly nostalgické, jiné k zamyšlení a u dalších mě bolelo břicho od smíchu!! Rozhodně DOPORUČUJI pro zlepšení nálady. A pokud bych nějaký list přeci jen vytrhla, tak jenom proto, abych si jej dala na nástěnku, abych nemusela listovat. Ale protože nemám nástěnku, nechala jsem všechny listy pohromadě.

15.02.2023 5 z 5

Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do XV. století Nový epochální výlet pana Broučka tentokrát do XV. století Svatopluk Čech

Výlet pana Broučka mě moc bavil, jen některé pasáže byly popisované trochu zdlouhavě. Autor uměl krásně vystihnout povahu některý lidí-viz citace:
"Každý rozumný člověk musí jen chváliti, že pan Brouček přešel od Pražanů k táborům, když se mu zdálo, že si tím své postavení polepší (bylo to arci krásné polepšení!!) a že se vydával před domnělými německými křižáky za Němce, aby svůj život národu zachoval. Pro podobné věci hrozí nyní nejvýše papírový novinářský pranýř, který pro ustavičné vzájemné zrádcování našich politiků skoro již pozbyl veškeré účinnosti. Kdybychom teď každého, kdo takto jedná, vrazili místo do novin po husitsku hned do sudu, stalo by se brzy v Čechách bednářství nejvýnosnějším řemeslem."

15.02.2023 4 z 5

Psí život Psí život Jeff Kinney (p)

Kniha splnila cíl: krátké oddychové čtení a zároveň splnění dalšího bodu výzvy-kniha se žlutou obálkou. Několik příhod mě hodně pobavilo, nejlepší byl telefon Beruška.

12.02.2023 4 z 5

Čekárny mého života Čekárny mého života Lenka Reinerová

Velice příjemné čtení o čekárnách celého světa. Rozhodně se při nejbližší příležitosti dojdu podívat na pražskou hlavní poštu, protože to musí být úžasné místo :⁠-⁠). Nikdy mě nenapadlo přemýšlet o tom, kolik času člověk stráví v čekárnách. V knize se odráží autorčin život, který zřejmě nebyl lehký, ale všechny těžké situace popisuje z té optimistické stránky, i čekárnu na onkologii líčí jako místo plné radostí. Neuvěřitelně pozitivní kniha.

11.02.2023 5 z 5

Mala a její kočka Mala a její kočka Mala Kacenberg

(SPOILER) Příběh se četl dobře, ale zdálo se mi tam být několik nesrovnalostí.

POZOR SPOILER!!

Např. kočka Malach provázela Malu nejen na cestách okolím Tarnogródu, což se mi zdálo logické a pochopitelné, ale vždy si Malu našla i v cizím prostředí!!! Navíc na konci knihy mi neseděl počet let, kdy ji provázela. Mám pochyby, jestli je to skutečnost nebo fikce. Ale pokud neřeším reálnost některých faktů, tak je to velice milé (a velice smutné) počtení. V závěru knihy jsem opět narazila na to, jak špatně se po válce chovali Poláci k Židům, to bylo až neuvěřitelné, čeho byli kvůli majetku schopnosti. Stejně tak pro mě bylo nepochopitelné, jak mladí nuceně nasazení Poláci při odjezdu z Německa kradli

09.02.2023 4 z 5

Přitažlivost planety Krypton Přitažlivost planety Krypton Jiří Mádl

Kniha se mi četla velice dobře. Na začátku jsem se sice nestačila divit, pak mě ta zápletka začala velice bavit, v polovině knihy přišla slabší část, pak se zase začal hezky rozvíjet příběh, ke konci přišel velký smutek a na závěr slzičky dojetí. A upřímně, v postavě Martina jsem pořád viděla i slyšela Jirku Mádla.

04.02.2023 4 z 5

Návrat Krále Šumavy Návrat Krále Šumavy David Jan Žák

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy, protože je na DK jako e-kniha volně ke stažení, ale nečekala jsem, že mě tak nadchne. Velice zajímavé (a velmi smutné) čtení. Úplně jsem se v tom tmavém lese bála a doufala, že vždy vše dobře dopadne. Ne všechny přechody hranic měly šťastné konce. A mnohdy jsem se nestačila divit, odkud přicházely zrady ... Určitě doporučuji k přečtení.

03.02.2023 5 z 5

Pes baskervillský Pes baskervillský Arthur Conan Doyle

Dokonalá tajemná detektivka s výbornou zápletkou. Vzhledem k tomu, že jsem kdysi viděla film, tak jsem nějaké tušení měla (a vlastně jsem viníka odhalila hned na začátku), ale bylo velice poutavé, jak Watson s Holmesem postupně rozkrývali jednotlivá tajemství. DOPORUČUJI.

31.01.2023 5 z 5

To jsme, prosím, nebrali To jsme, prosím, nebrali Stanislav Rudolf

(SPOILER) Přestože nepatřím k cílové skupině, tak se mi příběh četl moc hezky. Je na něm ale vidět, že byl psán za dávného socialismu, což mi místy vadilo. A ten zootechnik ze školního statku byl opravdu na ránu. Neumím posoudit, jestli to v zemědělství takto probíhalo, ale nelíbilo se mi to. A v jiné kapitole jsem zase našla "faktickou" chybu: při chemii se rozhodně neučili o "orbitech", tedy "oběžných drahách", ale zřejmě se učili o orbitalech. Pokud tomu autor nerozuměl, neměl tam ty odborné výrazy dávat raději vůbec. Může to být ale i "překlepnutí" v e-knize, kterou jsem si vybrala já. O tom běžném životě životě studentů mě bavilo číst, prožívat s nimi jejich příběhy. Mnohé hlášky mě pobavily!! František byl skvělý táta, moc se mi líbil jeho nadhled.

30.01.2023 4 z 5

Čarovný zeměklíč: Tatranské pověsti a báje Čarovný zeměklíč: Tatranské pověsti a báje Václav Cibula

Sbírku pověstí jsem si vybrala proto, že mám moc ráda Tatry. Všechny povídky jsou čtivé, některé končí dobře, mnohé jsou spíše smutné. Nejvíce mě dostaly Zvony z Lendaku. Kniha určitě stojí za přečtení.

28.01.2023 4 z 5

Oidipús vladař Oidipús vladař Sofoklés

Díky ČV jsem se opět dostala k dílu, po kterém bych jinak nesáhla. Četlo se velice dobře, ale končí smutně. Určitě si ještě seženu další autorova díla, především Antigonu.

25.01.2023 5 z 5

Zabiják Zabiják Émile Zola

(SPOILER) Román byl napsaný velice poutavě. První polovina se mi líbila, fandila jsem hlavní hrdince, ale pak to s ní začalo jít z kopce a byl to opravdu "nářez". Byl to velmi odstrašující příběh. Myslím, že u této knihy platí, že jednou přečíst stačí. Vždycky jsem ráda četla romány z Francie 17.-19. století, ale vždy to bylo z prostředí smetánky. Tohle byl první příběh té nejspodnější chudiny. Opravdu děsivé prostředí.

17.01.2023 5 z 5

Benátský kupec Benátský kupec William Shakespeare

Přečteno jedním dechem. Dílo se mi moc líbí, pointa je skvělá.

07.01.2023 5 z 5

Petrohradské povídky Petrohradské povídky Nikolaj Vasiljevič Gogol

Nejvíc se mi líbila povídka Něvská třída. Všechny povídky měly něco do sebe, ale nečetly se zrovna lehce.

07.01.2023 3 z 5

Vítězný oblouk Vítězný oblouk Erich Maria Remarque (p)

Dlouho jsem přemýšlela o 4*, protože mě neustále neskutečně rozčilovala jedna z hlavních postav, ale druhá polovina knihy mě tak pohltila, že nemůžu hodnotit jinak než plným počtem. Opět velice zajímavé myšlenky, jako ve všech autorových knihách.

06.01.2023 5 z 5

Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Pravý výlet pana Broučka do Měsíce Svatopluk Čech

Jazyk je trošku náročnější na čtení, ale je to moc hezký příběh.

02.01.2023 4 z 5

Ze života hmyzu Ze života hmyzu Karel Čapek

Kdysi jsem viděla hru a ta se mi moc líbila. V psané podobě byly pasáže, které byly poutavé, člověk v hmyzu krásně viděl lidskou společnost, a některé pasáže mě bavily méně. Ale jako celek se mi dílo líbí.

01.01.2023 4 z 5

Kronika města Kocourkova Kronika města Kocourkova Ondřej Sekora

Stará dobrá klasika. Přečteno v rámci ČV "kniha, kterou nebudete číst poprvé", protože tato kniha se dá číst opakovaně a nikdy se neomrzí.

01.01.2023

Vítězství vůle Vítězství vůle František Kožík

Čtení o Zátopkovo běhání mě bavilo, některé historky byly dojemné nebo i úsměvné, ale socialistická agitace sílila po Vítězném únoru stále více, jedna kapitola nebyla ke čtení vůbec. Tyto řádky jsem jen přelétala očima, abych knihu mohla dočíst. Jinak se mi dílo líbilo.

01.01.2023 4 z 5

Neříkej autista, to se nehodí Neříkej autista, to se nehodí Natalie Ficencová

Příběhy z jejího života byly zajímavé, ale některé články mě moc nebavily. Jsem ráda, že jsem se ke knize dostala a trochu poznala svět autistů.

31.12.2022 4 z 5