hanak_v_exilu hanak_v_exilu komentáře u knih

Převážně neškodná Převážně neškodná Douglas Adams

Je trošku smutné, že se Douglas Adams vypořádal s dějem minulé knížky v krátkém odstavci, kterým ho trochu neuctivě shodil ze stolu. Pátý díl by v klidu mohl existovat bez předchozích dvou. Tedy, jak se to vezme. Příběh se chvíli zmateně motal, aby během posledních dvaceti stran uzavřel celou ságu téměř impozantním způsobem. Kdyby vzal Adams to lepší z trojky a čtyřky a přidal k tomu závěrečnou pasáž z pětky, tak bych prohlásil, že napsal špičkovou humoristickou trilogii. Takhle jsou z toho dva špičkové a tři průměrné díly, z nichž každý trpí něčím jiným.

11.03.2023 3 z 5

Poslední odbočka na Babylón Poslední odbočka na Babylón Roger Zelazny

Dlužno dodat, že mi knihy autora nikdy moc nesedly. Přišlo mi, že Zelazny nedokáže využít svých skvělých námětů, takže z jeho příběhů pravidelně čpí zmařený potenciál. Tomuhle prokletí se nevyhnul ani v Poslední odbočce na Babylon. Jenže tentokrát je prostředí tak chytlavé a postavy tak nosné, že jsem se přes to rád přenesl. Putování po mýtické Cestě sice volalo po ambicióznější zápletce, ale i tak jsem byl spokojený.

08.03.2023 4 z 5

Proč tak snadno... Některé rodinné důvody sametové revoluce Proč tak snadno... Některé rodinné důvody sametové revoluce Ivo Možný

Brilantní kniha, která zaujme svou výmluvností, stručností a přesvědčivostí. Není divu že se dočkala čtyř vydání. Ivo Možný nabízí neotřelý výklad kolapsu komunistického režimu. Netvrdím že jsem jeho argumentaci pochopil beze zbytku, ale dává větší smysl, než obecně přijímané vysvětlení, že všeobjímající totalitní stát zbortila skupinka od společnosti izolovaných disidentů a jedna malá demonstrace ze 17. listopadu.

08.03.2023 5 z 5

Sbohem, a díky za ryby Sbohem, a díky za ryby Douglas Adams

Ucelenější, srozumitelnější a čtivější než třetí díl, přesto hluboko pod úrovní prvních dvou. Douglas Adams už věděl o čem chce psát, takže děj vedl vcelku sebejistě od bodu A do bodu B. Cestou popsal několik ztřeštěných zážitků, nabral jednu zajímavou postavu a mimoděk utrousil jednu důležitou informací. Minule jsem trochu přidal, abych mohl dát tři hvězdičky. Tyhle jsou sice také tři, ale poctivé.

08.03.2023 3 z 5

Poznámky o elitách, válce a míru Poznámky o elitách, válce a míru Petr Hampl

Útlá knížečka, spíše brožura slouží jako doslov ke knize Prolomení hradeb: Dvojka, a zároveň reaguje na turbulentní změny vyvolané nebo urychlené válkou na Ukrajině. Pro svou stručnost se špatně posuzuje, protože autor téměř neargumentuje - rovnou píše, jak se věci mají. Argumenty podporující jeho tvrzení si musíte najít jinde. Vcelku jsem neměl co dodat. Snad jen to, že zahraniční politika České republiky má historicky dvě priority - touhu zavděčit se, k níž po Sametové revoluci přibylo i opájení se vlastní morálností. S tímhle se národní zájmy prosazují jen velmi těžko.

28.02.2023 4 z 5

Život, vesmír a vůbec Život, vesmír a vůbec Douglas Adams

Mám pocit, že Douglas Adams byl tak dychtivý napsat jakékoliv pokračování veleúspěšných prvních dvou dílů, až přišel s tuctovou zápletkou o dávné válce, a aby ji natáhl do vhodné délky, připlácal k ní směsici různorodých nápadů. Příběh skáče od tématu k tématu, občas něco nakousne, aby se k tomu už nikdy nevrátil. Fakt že to nedává smysl nevadí tolik, jako že se ztratila autorova typická lehkost. Humor mi přišel trochu křečovitý a místy zbytečně ždímaný. Zasmál jsem se, sem tam jsem se nechal překvapit, ale bylo toho málo.

28.02.2023 3 z 5

Labyrint síly a ráj slabosti Labyrint síly a ráj slabosti Robert Kagan

Podstata knihy tkví ve snaze dokázat, že pohled Ameriky a Evropy se zase tak neliší, takže spíš než zdůrazňovat rozpory, je užitečné hledat průniky a shodné zájmy. V teorii to opravdu dává smysl. Evropa má zájem na stabilitě, míru, volném obchodu a demokracii, a USA dávají najevo, že nikdy netoužily po ničem jiném. Bohužel praxe je v mnoha ohledech odlišná. Autor to tehdy ještě nemohl vědět, ale jím vyhlížené dobrodružství na Středním východě skončilo jako fiasko se stovkami tisíc mrtvých a rozvrácenou křehkou rovnováhou, což vedlo k bezprecedentní migrační krizi, která nejvíce dopadla na Evropu. Evropská Unie se postupem času k Americe opravdu přimkla a NATO našlo nový smysl života ve starém nepřátelství k Rusku, což ze zpětného pohledu vypadá logicky, ovšem asi až budoucí historikové zjistí, jestli tím jen nevytvořilo sebenaplňující se proroctví, které v důsledku opět primárně zasáhne Evropu.

21.02.2023 3 z 5

Kruh se uzavírá Kruh se uzavírá Kirsten Beyer

Pátá kniha ze série Voyager relaunch. Zároveň je to první díl Kirsten Beyer, která pak napsala i zbylých devět, začátek mise do kvadrantu Delta a příběh navazující na minisérii Volání osudu. Proto asi dává smysl, že nakladatel předchozí čtyři díly vynechal. Naštěstí autorka jejich děj sem tam připomněla, takže jsem ani moc netápal. Knížka je rozdělená na dvě diametrálně odlišné poloviny. Ta první je příjemně dobrodružná a sympaticky obtočená okolo známých postav. Ta druhá se odehrává ve stínu zkázy, kterou za sebou zanechala vyhlazovací válka Borgu. Tón je najednou mnohem vážnější a povahy labilnější. Kupodivu mi ten ostrý přelom ani nevadil, protože dává logický smysl a dotváří charakter oblíbených hrdinů.

20.02.2023 5 z 5

Restaurant na konci vesmíru Restaurant na konci vesmíru Douglas Adams

Tu pravou myšlenkovou hloubku, o níž jsem mluvil u předchozího dílu, tady zažijete v plné parádě. Představa zcela autonomního vládce vesmíru nezávislého na lobismu, zákulisních tlacích, ideologii, občanech nebo dokonce i racionalitě a empirii je úplně fascinující. Nevím sice jak by systém fungoval v praxi, ale pravděpodobně lépe než Evropská komise, která sice taky ignoruje občany, racionalitu a empirii, ale zbytkem se nechává radostně vláčet.

19.02.2023 5 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Kniha je nejen vtipná a plná bláznivého dobrodružství - což člověk od humorné sci-fi přirozeně očekává, ale je kupodivu i velice chytrá. Filmová adaptace jí dělá medvědí službu, protože i když je děj téměř stejný, ty drobnosti v nichž se liší, jsou podstatné. Terry Pratchett je vytříbenější a údernější, ale co se sci-fi týče, tak Adamsovi konkuruje jen Červený trpaslík.

19.02.2023 5 z 5

Zlomený meč Zlomený meč Poul Anderson

Fantasy temná jako les za bezměsíčné noci a krutá jako severská zima. Vítejte v Anglii devátého věku. Mocenská struktura sedmi království se pomalu rozpadá pod tlakem cizích válečníků připlouvajících na lodích s dračí hlavou. Staří bohové neochotně ustupují tomu novému, který pro své následovníky zemřel na kříži. Stranou od lidí, skrytí ve stínech a neviditelní očima smrtelníků vedou elfové a skřeti nemilosrdnou vyhlazovací válku, jež zachvátila celý kontinent. Poul Anderson má pravdu když v úvodu tvrdí, že jeho příběh je trochu neotesaný a zbrkle vystavěný. Na kvalitě mu to ovšem neubírá. Škoda jen, že nám do tohohle světa dovolil sotva letmo nahlédnout.

04.02.2023 5 z 5

Smrt na kolejích Smrt na kolejích Leonid Slovin

V Rusku se na vlaky pohlíží jinak než v Evropě. U nás se od něj čeká, že cestujícího dopraví z bodu A do bodu B, pokud možno rychle a bez vzrušení. Rusové jsou zvyklí že jízda trvá několik desítek hodin, během nichž se musí nějak zabavit. Ve vlaku se navazují letmé známosti i pevná přátelství, a spíš než dopravní prostředek připomíná tábor na kolejích. Autor tento mikrokosmos zachytil vcelku zdařile, bohužel s detektivní složkou to tak slavné nebylo. I když byl Slovin tak hodný, že do děje rozmístil několik indicií, tak jsem se v něm ztratil. Výsledné tři hvězdičky jsou trochu nadhodnocené, protože nebudu zastírat, že mám pro železnici slabost.

01.02.2023 3 z 5

Historie včel Historie včel Maja Lunde

Nezbytnost včel pro přežití lidské civilizace je stejně urpurně tradovaný nesmysl, jako umanutě opakované tvrzení, že amazonský prales jsou plíce planety. Ekologická linie na mě tedy příliš nefungovala. I přesto musím uznat, že tohle je skvěle napsaná a chytře vypointovaná kniha. Nejvíc mě zaujal příběh z historie, i když nemá téměř žádné líbivé postavy a opírá se o nejméně naléhavou zápletku. Příběh z budoucnosti mi přišel předvídatelný, protože jsem jeho tajemství odhadl už před polovinou.

22.01.2023 4 z 5

Nekonečný příliv Nekonečný příliv Kirsten Beyer

Kirsten Beyer měla tu čest napsat i předchozí tři romány série, takže si mohla připravit půdu pro epickou zápletku hýbající časem i prostorem. Vcelku uspěla, protože se jí podařilo téměř nemožné, a vymyslela mytologii rasy Q, která dává smysl a nevypadá úplně hloupě. Bohužel se mi zdá, že se snažila pospojovat až příliš volných konců Star Trekovského univerza, takže dějové zákruty občas působí trochu křečovitě. Literárně je tedy kniha super, příběhově zase až tak ne.

22.01.2023 4 z 5

Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Kolaps a regenerace: Cesty civilizací a kultur Václav Cílek

Očekával jsem od knihy hodně, a dostal jsem ještě více. Dokonce i to, co jsem vůbec nechtěl. Některé kapitoly se totiž tématu kolapsu dotýkají jen velice volně, nebo vůbec ne. Mluvím zejména o sice odborné, ale ubíjejícím způsobem podrobné studii o nejstarších středoevropských mincích, a částečně i o poslední pětině knihy nazvané Člověk a přírodní prostředí. Ve zbylých kapitolách se autoři rozmáchli do široka. Probrali Kelty, starověkou Čínu i Egypt, popsali rozpad několikero říší, od Římské, přes Španělskou, Britskou, Osmanskou, Ruskou, až po formálně neexistující Americkou. Protože je to česká sbírka, nezapomněli ani na domácí dějiny. Až mě zarazilo, kolik kolapsů naše historie zažila.

20.01.2023 4 z 5

Stráž času (5 povídek) Stráž času (5 povídek) Poul Anderson

Příběhy o cestování časem se dají rozdělit do tří kategorií. Buď se historie nedá změnit, nebo se dá změnit, nebo příběh nemá vnitřní logiku. Povídky Poula Andersona oscilují mezi druhým a třetím případem. Témata jsou různorodá. První tři se točí okolo záchrany milované osoby, a opravdu "typická strážcovská" povídka je až poslední Delenda est. Přesto je nepřiznaným vrcholem sbírky deziluzivní závěr z Odvaha býti králem, a také vše co se točí kolem Daneliánů.

14.01.2023 5 z 5

Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Krev, pot a skluzy - Ivánku, kamaráde... Petr Čtvrtníček

Navzdory mojí představě to není pouhý přepis divadelní hry. Petr Čtvrtníček ho opatřil dlouhým dramatizovaným úvodem, který je sice kompletně vycucaný z prstu a absurdně přepálený, ale přesto je v zásadě nerozlišitelný od policejních odposlechů. Až tak daleko mimo příčetný svět stáli aktéři největší korupční kauzy českého fotbalu. Poslední třetina knihy je věnována jejímu stručnému popisu, kupodivu stejně čtivému, jako ty první dvě.

10.01.2023 4 z 5

Ostrov pokladů Ostrov pokladů Robert Louis Stevenson

Je to stěží uvěřitelné, ale téměř všechny typizované představy o pirátech vycházejí ze dvou knih - z Všeobecných dějin loupení a vražd nejproslulejších pirátů od neznámého autora, a z téhle. Zvlášť Ostrov pokladů přeformátoval naše představy tak hluboce, že si nedokážeme představit piráta bez šátku na hlavě, dřevěné nohy a truhly s pokladem. Kniha vycházela na pokračování v dětském časopise, což hodně vypovídá o pomalu končícím 19. století, protože se v ní nešetří ani násilím, ani úkladnými vraždami. Navzdory tomu si příběh udržuje atmosféru prázdninového dobrodružství. Není divu že posloužil - patřičně zjemněný ovšem, jako předloha dvaceti filmů.

08.01.2023 4 z 5

Můj generál Můj generál Karlludwig Opitz

Víte proč Němci nemají smysl pro humor? PROTOŽE NA NĚMECKU NENÍ NIC VTIPNÉHO!!! - Není to sice pravda, ale faktem je, že tahle satira mi občas přišla křečovitá, občas vychtěná. Kdyby to byla vážně míněná antiválečná kniha, zapůsobila by na mě nejspíš mnohem víc. Vzpomínané Jak jsem vyhrál válku je zábavností někde úplně jinde. Literárně ovšem ani moc ne.

10.12.2022 3 z 5

13 hororových povídek 13 hororových povídek * antologie

Spíš než k mistrovským povídkám mají příběhy blíž ke Stopám hrůzy, protože tady se žádná extratřída nekoná. Co se ovšem sbírce upřít nedá, je široký záběr, a schopnost udělat dojem. Prokleté předměty, mystické potvory, sociální fóbie, krimi thriller, tvorové ze záhrobí i gotický horor v novém hávu. Sbírka oplývá variabilitou a nápaditostí. Většinu povídek jsem si poctivě odžil a zapamatoval. Zejména strašidelné Ďáblovy stopy, uspojivou J.R.E. Ponsford, melancholickou Janeček a jeho domeček a nepřesvědčivou, ale syrovou Mít někoho blízkého.

30.11.2022 4 z 5