hanucha hanucha komentáře u knih

V rovníkové Africe V rovníkové Africe Tomislav Petr

Úžasná kniha plná dobových svědectví, odborných informací, map a celkově skvěle propracovaná, i když pár chyb se sem tam najde. Určitě doporučuju všem, kteří se chystají do světa ať už jako vědci nebo experti na cokoliv, nebo jako dobrovolníci. Co mě ale naštvalo byl font mrňavého bezpatkového písma, které jsem při umělém světle nezvládala číst. Pokud si knihu "šetříte" na později, tak to rozhodně nedoporučuju, a to si myslím, že zase tak stará nejsem...

02.08.2023 4 z 5

Kladivo na Čaroděje Kladivo na Čaroděje Alex Vigaš

Četly jsme s náctiletou dcerou a shodly jsme se, že kniha se sice velice dobře čte a je zajímavá, ale takovýto zmatek v sobě jsme v období hledání sebe sama ani jedna z nás neměla. Takže aspoň pro mě bylo dost obtížné se do Niky vcítit, i když ji člověk opravdu litoval a fandil. Konec je na mě hodně drsný, člověk, který má v životě tak málo sebevědomí a obtížně hledá své místo na světě by neměl mít ještě takto naloženo. Chyběla mi taky víc rozpracovaná linie ze začátku knihy s dlažební kostkou, aspoň zmínku, jestli s tím policie něco udělala :-) Ale na prvotinu pěkné, dám autorce šanci :-)

02.10.2022 4 z 5

Kon$pirace Kon$pirace Pavel Hénik

Uf, skvělé, jen kdyby to byla opravdu fikce... Spousta situací je tak reálných, že z toho až mrazí. Ale konec to hodně spravil. Určitě stojí za přečtení a k zamyšlení, jak moc jsme ochotni omezit svoji svobodu ve prospěch společnosti. Zvlášť teď v situaci korony. Skvěle promyšlený příběh, jen by mě zajímalo, jak to s některými protagonisty pokračovalo dál, bude mít kniha pokračování?

28.06.2021 5 z 5

Puntíkatá andulka Puntíkatá andulka Mária Szepes

Knížka mě hodně zklamala. Krásné obrázky Heleny Zmatlíkové ilustrují krkolomně napsaný/přeložený příběh se spoustou faktických chyb. Synek byl nejvíc pobaven mými nasupenými komentáři než vlastním příběhem. Nedoporučuju.

17.05.2021 1 z 5

Taková medvědí rodinka Taková medvědí rodinka Zbyněk Černík

Já jsem spokojená. Příběhy tak akorát délkou úměrné věku synka, jeho to bavilo, i když si myslím, že toho dost vůbec nepochopil, ale nějak zvlášť nám to nevadilo. Pěkné obrázky, i jsme se společně před spaním nasmáli :-) Už máme na nočním stolku další autorovy medvědí příběhy.

12.01.2021 4 z 5

Pandemie Pandemie Michal Kubal

Jedním slovem - super! Přestože jsme dál a vidíme situaci optikou aktuálního stavu, určitě doporučuju každému přečíst a nahlédnout tak do zákulisí rozhodování o našich životech na začátku pandemie. I když je kniha tak tlustá, nakonec se četla rychle, určitě by se dala zhustit do méně stránek tak, aby to případné čtenáře na první pohled tak neodrazovalo (taky se přiznám, že jsem dost váhala). A jak tu píše Babouš v komentáři přede mnou, že mu vadilo nekritické a nekomentované přejímání vyjádření AB a dalších, tak já to rozhodně vnímám ne jako "neúmyslně jim udělal píárko", ale napak jako poodhalení naprosté neschopnosti a nekompetentnosti zejména toho hlavního aktéra. Mazec.

02.01.2021 5 z 5

Mezi rezedami Mezi rezedami Petr Čermáček

Nádherná haiku, je neuvěřitelné, jak takové kratičké útvary dokážou člověku hned navodit atmosféru a přenést jej na úplně jiné místo :-)

28.12.2020 5 z 5

České maličkosti, aneb, Jako by to trochu drhlo České maličkosti, aneb, Jako by to trochu drhlo Pavel Varvařovský

Taková jednohubka, fejetony jsou ideální délkou do MHD nebo na čekání u lékaře. Přestože skoro deset let staré, stále jsou některá témata aktuální. Spousta z nich je hodně vtipná, určitě doporučuji :-)

22.08.2020 4 z 5

Kniha má nádhernou obálku a krásný námět, takže jsem se těšila, první cca pětina byla taky celkem slibná. Ale čím déle jsem četla, tím víc mi něco vadilo. A přestože jak už psal někdo níže, dialogy hlavních hrdinů byly naprosto nereálné a nevěrohodné, spíš to byly přemoudřelé monology, tak nakonec to byl nejspíš překlad, který tu knihu úplně zabil. Protože francouzsky celkem umím, druhou půlku knihy jsem si v podstatě jen snažila pro sebe přeformulovat, jak bych danou pasáž přeložila tak, aby to znělo česky a ne francouzsky s českými slovy. Vůbec se to nedalo číst! Nechápu, že si nakladatelství toto nepohlídá, a to už vůbec nemluvím o spoustě formálních chyb, které se vinou celou knihou. Já vím, že jsem docela hnihopich, ale toto fakt ne. Mít překladatele po ruce, tak mu snad dám pěstí (předtím by mi mohl vysvětlit, o čem pojednávají knihy o zahradnictví)... Jedna hvězda za obálku a druhá za námět :-(

14.08.2020 2 z 5

Stopy – Antologie mladé slovenské prózy Stopy – Antologie mladé slovenské prózy * antologie

Knížka mě trochu zklamala, dvě povídky byly pěkné, ale ostatní dost utrpení. Sice pěkná dobová atmosféra, ale určitě je spousta daleko lepších věcí na přečtení. Jen proto, že nerada odkládám knihy nedočtené, jsem to přetrpěla.

30.07.2020 2 z 5

To jsme byli my To jsme byli my Golnaz Hashemzadeh Bonde

Sice mi určité sobectví a urputnost Nahíd dost lezly na nervy, ale přesto knihu hodnotím velice pozitivně a trochu mě i přiměla k zamyšlení, jestli i já se leckdy ve vztahu ke svým blízkým nechovám zbytečně sobecky, a taky jestli oni nevnímají vypjaté situace úplně jinak, než bych předpokládala. Rozhodně doporučuju ke čtení, nic podobného jsem dosud nečetla, zajímavá kniha! Velké plus pro mě je, že moje teta emigrovala právě do Švédska a s komunitou emigrantů z Íránu se často setkávala.

04.07.2020 4 z 5

Třicet let v Africe aneb Občasně dobrodružný život Třicet let v Africe aneb Občasně dobrodružný život Karel Koreš

Moc pěkná knížka, dobře se čte, a hlavně není potřeba ji přečíst najednou, neboť jsou to jednotlivé příběhy, studie, zamyšlení... nad různými situacemi, které se staly nebo mohou stát expertovi v Africe. Škoda toho množství chyb, ale určitě to autorovi odpustím, stojí rozhodně za přečtení :-)

09.05.2020 5 z 5

Čekání na období dešťů Čekání na období dešťů Tomáš Lindner

Přestože je kniha přes deset let stará, má v sobě spoustu stále platných poznatků. Čte se dobře, ale přece jen jsem od autora z Respektu zvyklá na lepší texty :-)

23.04.2020 4 z 5

Říkadla pejska Dana Říkadla pejska Dana kolektiv autorů

Klasická říkadla pro děti, konečně je máme i s jinými obrázky než s těmi od Lady :-)

08.02.2020 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Naposledy jsem regulérní záchvat smíchu dostala před 5 lety právě při čtení předchozího dílu, a pak dnes. Nevím, jak to autor dělá, přitom to zas takový zázrak není. Ale pokud je vám smutno, doporučuju :-) Prodloužila jsem si život o dobrou hodinu, děti si myslí, že matka zešílela...

05.01.2020 4 z 5

Kdo pomůže lišákovi? Kdo pomůže lišákovi? Stuart Trotter

Celkem milá a moc hezky nakreslená knížka. A dokonce přiměla synka jít si sám od sebe čistit zuby :-) Jen vyklápěcí obrázky jsou trochu chatrnější a kramlavé malé ručičky je celé potrhaly...

04.01.2020 4 z 5

Já a Kaminski Já a Kaminski Daniel Kehlmann

Tak tohle se nepovedlo. Mě to teda děsně nudilo, a jen proto, že knihy nerada odkládám nedočtené, jsem se tím protrpěla. Mahlerův čas i Vyměřování světa bylo úplně jiný kafe, tak jsem se těšila. Teď mám doma Tylla a skoro se ho bojím otevřít :-(

04.01.2020 1 z 5

Jdeme do ZOO Jdeme do ZOO Luboš Huml

Jedna z oblíbenějších knížek obou dětí. Pěkné obrázky a ne úplně hloupé verše.

Nejkrásnější dětská říkadla Nejkrásnější dětská říkadla Vlasta Švejdová

Dětská říkadla a básničky i s návodem, co zrovna při čem dělat (houpat, lechtat, ...). Naše jedna z nejoblíbenějších, až mě to už někdy opravdu nebaví stále dokola číst :-) Bonusem jsou krásné srozumitelné obrázky.

Autostop.cz Autostop.cz Jan Cempírek

Taková lehká letní pohodová knížka, zvlášť pro lidi, kteří rádi a často jezdili stopem. Jelikož k nim patřím, je mi trochu smutno, že dnes už se stopování moc nenosí. Na stopu většinou narazíte jen na zoufalce, které někdo okradl a podobně, ale že by někdo jel někam jen tak stopem, to už jsem dlouho nezažila, a to stopaře beru (pokud mám místo).