Haloon Haloon komentáře u knih

Kruh Kruh Bernard Minier

Kruh je krimi thriller z fiktivního univerzitního prostředí kdesi na jihozápadě Francie. Co se týče hodnocení, není vůbec snadné vypíchnout nějaké ty superlativy, v knize jsem si žádné nenašel v pozitivním ani negativním smyslu.
Právě proto byla délka knihy docela znát. Vcelku pěkné popisy a vyprávění mi občas kazila nějaká ta příběhová podivnost a žádná z postav mi bohužel příliš nepřirostla k srdci. Za mě jde o vcelku průměrnou krimi.

13.04.2024 3 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Tak tedy, toto se skutečně povedlo. Stačí se pročíst lehce ucouraným začátkem a je tu napínavý případ plný zvratů a emocí. Autor se moc hezky vyhrál s charaktery postav a napětím, načež výsledkem je překvapivě emotivní a epické finále. Harry Hole v něm naplno předvede, že má nervy ze železa. Tentokrát ho totiž čeká trochu drsnější mizera než dřív.

09.04.2024 5 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Je to příběh o postavě, která se dostala do poněkud nepříjemné situace, pokud to slovy příliš nezlehčuji. Ovšem z literárního hlediska, by to bylo jen odvyprávění úvahy: co kdybych odjel na samotu do hor a stalo se mi...
Dobrá myšlenka pro diskuzi nad pivem.
Jenomže v Karikově podání je to tak nějak ze života. Nejenom, že by se to stát mohlo, ale skrz duševně ztrhaného protagonistu cítíme všechny myšlenky, zoufalství a opatrně se spouštíme až do temného jádra jeho duše.

29.03.2024 4 z 5

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Nejproslavenější a obecně nejopěvovanější Sněhulák. Číst toto dílo se neobejde bez velkých očekávání a to dokáže často zalomcovat výsledným dojmem. Ano, pořád je to báječná severská krimi, která vyčnívá nad průměrem, ale jen z autorovi tvorby znám hned několik lepších.
Prvek větší mrazivosti dílu určitě neuškodil a Harry Hole byl famózní jako vždycky. Spíše jde o případ, který se mi zdál místy trochu přitaženější za vlasy a na úkor dramatického dojmu jsem se jednou dvakrát pozastavil nad logikou jednání té či oné postavy. Ovšem včetně tohoto dílu je celá řada prostě nádhera a já rozhodně zůstávám fanouškem.

26.03.2024 4 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

V tenoučkém díle silný příběh, kde se bijí protiklady čerstvé lásky a nesmyslné války. Života a smrti.
Při čtení se zdá celý konflikt až absurdní na pozadí toho, co prožívají obě postavy, které touží jen po lásce a štěstí z toho druhého. Copak je nějaký důvod, proč jim to nedopřát?
Knížka a krutost války v ní, nám na to dá svoji odpověď.

12.03.2024 5 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Děj šesté knihy série nás vrhne přímo do nitra Armády spásy a jak i název díla napovídá, okolo tématu křesťanského spasení a pykání za hříchy se případ točí hodně.
A znovu nezbývá než se udivovat, kolik si toho autor o tématu zjistil, jak věrohodně to dokázal podat a dávkovat informace v tu správnou chvíli, aby celek vyšel jako úžasná a mrazivá krimi, kterou spasitel bez pochyby je.

12.03.2024 5 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Pratchett se opět ukázal a přinesl nám lehkou a vtipnou knížečku o... smrti. Tedy přesněji o Smrťovi, vcelku veselém pánovi s kosou, který touží po dlouhé dovolené, ale jeho náhradou je pak někdo jako čerstvě zamilovaný Mort, čímž začínají potíže.
Na odbornou práci mají být holt odborníci.
Knížky ze Zeměplochy jsou báječnou protiváhou těžších fantasy ság a nabízí zajímavé pohledy na všelijaká témata a hlavně pobavení. Ještě že toho Pratchett napsal tolik a je kde navázat.

06.03.2024 4 z 5

Pentagram Pentagram Jo Nesbø

Pentagram je svým způsobem menším vyvrcholením první etapy série o Harry Holeovi, kde se uzavře nejedna dějová linie. A jde v něm řádně do tuhého, přičemž jedním z největších protivníků protagonisty je Harry Hole sám.
V příběhu Pentagramu, kde hraje číslo pět jednu z ústředních rolí, se naplno projeví charakter hlavního hrdiny, okolo kterého se svět utápí v chaosu, ale zlosyni bez trestu nikdy neodejdou.
Koho potěší, když se o naší malé zemičce zmíní ve světě, si v tomto díle přijde taky na své.

21.02.2024 5 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Milá knížečka o prostých věcech, o zcela obyčejných lidech a jejich každodenním životě a samozřejmě o Kersku. Působí to, že právě v takových obyčejných dojmech spatřoval Hrabal krásu, kterou zpracoval skutečně s citem.
Některé povídky byly humorné, některé smutné, ale s celkem jsem měl problém se ztotožnit. Způsob vyprávění ani obsah není bohužel úplně můj šálek kávy.

12.02.2024 4 z 5

Pán věže Pán věže Anthony Ryan

Stylem stejné jako první díl a na kvalitě se nic nemění. Nevím jestli napsat bohužel, nebo bohudík.
Dojem z příběhu zvlášť kazí množství dramatických scén, které vůbec nepadají na úrodnou půdu, když se čtenář nevžije do světa a postav, které se v něm pohybují. Ne snad, že bych je při čtení neměl rád, spíš mi byly úplně jedno a osud světa jakbysmet.
Fantasy příběh musí mít svoje osobité kouzlo, jinak vyznívá trochu hloupě a bohužel právě to z této série cítím. Na druhou stranu, asi může být i hůř.

12.02.2024 3 z 5

Nemesis Nemesis Jo Nesbø

Nemesis, jako zosobnění pomsty a ať už je spravedlivá, či ne, tu prostupuje celým příběhem. Opakuje se v postavách, které jsou zraněny zlobou a žárlivostí, i v tom, jak se staví k vlastní představě o spravedlnosti. A zda na ní mají vůbec právo.
Největší problém, který jsem s Nemesis měl, bylo množství dějových linií, které se složitě větvily, a kvůli kterým se příběh zdál místy rozbředlý. Ale k mému údivu, všechny dějové linky na konci zapadly dohromady, jako kolečka u hodináře a já zase jednou kroutil hlavou nad tím, jak to ten autor dokázal vymyslet.

10.01.2024

Divočina Divočina Cheryl Strayed

Působivý příběh o cestě za novým začátkem. Autorka a zároveň hrdinka příběhu si v životě prošla nejednou zkouškou a ať už ji litujeme, či odsuzujeme za její životní volby, přichází s upřímným svědectvím.
Divočina je příběh o odvaze, návratu k přírodě a očistě skrz útrapy, jenž autorka na pouti prožívá. Něco co někde uvnitř, chce jistě prožít každý z nás, ať už je ta část jakkoli hluboko. Na Divočině se mi líbilo, že právě toho dobrodruha v nás na malou chvíli probudí.

05.01.2024 5 z 5

Červenka Červenka Jo Nesbø

Série o Harry Holeovi je šťastná sázka na jistotu. Není v ní slabých dílů, případy se neopakují a každý je jedinečný svým originálním způsobem a uvěřitelný, přičemž autor to s podklady bere hezky z gruntu.
Červenka to jen potvrzuje. Za mě je přitom jedním z nejambicióznějších dílů, který div nepraskne informacemi a dějovými linkami, které by leckterý autor neuhlídal a udělal z toho chaotický mišmaš, ale Nesbo ne. Příběh je skvěle poskládán a téma Druhé světové války i prolínání dvou časových rovin dělá z díla naprosto jedinečnou záležitost.

10.12.2023

Nová divočina Nová divočina Diane Cook

Dystopický příběh věnující se aktuálním tématům, zvláště vztahu lidské společnosti na přírodu a okolní svět. Obracíme se na skupinku lidí, kteří se pokouší žít životem podobným tomu před neolitickou revolucí na poslední výspě divočiny.
Návrat člověka k přírodě je zde bez romantizující opony a postavy částečně ztrácejí některé prvky lidství, zvláště z hlediska soucitu a morálky. Bohužel ani to nebylo řádným vysvětlením, proč se jedna postava vedle druhé chovala ke čtenářově zoufání a vzteku. Nepochopení a časté nesympatie zde mírně převážily nad zajímavým tématem a příběhem.

25.11.2023 4 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Často čtu, že nejslabším dílem série o Harry Holeovi, bude Netopýr, ale za mě ho o chlup trumfnou právě Švábi. Nedokázal bych říct nic, co se mi nelíbilo, snad kromě toho, že mi přišel takový nejvíce nemastný, neslaný. Postavy i prostředí jsem si oblíbil, ale vyloženě nezamiloval. Vražda a vyšetřování mě určitě zaujaly, ale vyloženě neposadily na zadek. Je to skvělá krimi, vlastně nadprůměrná, ale není z nejlepších, jak jsme od autora zvyklý.

06.11.2023

Měsíční močál Měsíční močál Howard Phillips Lovecraft

Po druhém díle si už asi začínám uvědomovat tu osobitou atmosféru Lovecraftova světa, která zřejmě, dle komentářů, ještě graduje v pozdějších dílech. Jinak je za mě Měsíční močál věrným pokračováním první povídkové sbírky jen těžko představitelných hrůz a strašidelných myšlenek. Některé povídky se četly dobře, jiné zas méně, ale pravá hodnota Lovecraftova díla leží právě v tom, že on byl ten z prvních, kdo svému žánru teprve vyšlapával cestičku.

29.10.2023 5 z 5

Netopýr Netopýr Jo Nesbø

Svérázný detektiv, pronásledovaný nejedním démonem, má svůj první případ. Čteno podruhé a já jsem přesvědčený, že série o Harry Holeovi je už teď klasikou žánru severské krimi.
A přesně proto se v prvním díle dostaneme do slunné Austrálie, k autorovu asi "nejslabšímu" dílu, přičemž ty uvozovky bych snad nejraději napsal tučně a s Caps Lockem.
Holeovky jsou vesměs chytré, napínavé a s postavami ani čtenářem se zrovna dvakrát nemazlí. Netopýr navíc vše obohacuje Australskými příběhy a osobitou, jedinečnou kulturou. Zemi, co vypadá jako idylický ráj založený na jedné velké křivdě.

04.10.2023 4 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

U Kinga už jsem si zvykl na to, že umí napsat skutečně děsivé scény, ale jiné, které takové být mají, na mě zkrátka nefungují jak by měly. Bude to nejspíš otázka osobního vkusu, jestli to tak lze o strachu říct. U Osvícení pro mě bohužel platí to druhé.
Přesto byl děj zajímavý a působivý, zvlášť z hlediska postav. Osobnosti příběhových aktérů, to King vážně umí a psychologie postavy Jacka Torrance, byla až nepříjemně uvěřitelná. Často se zdálo, že jde více o bravurní psychologické drama, kterému nadpřirozené prvky spíše ubližují.

17.09.2023 4 z 5

Malé pikantní vraždy Malé pikantní vraždy Jussi Adler-Olsen

Taková malá jednohubka z kriminální tématikou. Obě povídky jsou psány v osvěžujícím komediálním duchu, ve kterém snadno odpustíme mírnou naivitu obsahu.

17.09.2023 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Doposud se mi nestalo, že bych se po zaklapnutí knihy cítil vyloženě nepříjemně. Nebo snad, že bych nad obsahem po několik dalších dní přemýšlel a to se stejnou intenzitou, jako ve chvíli, kdy jsem otočil poslední list. S Trhlinou jsem si mohl odškrtnout obojí.
Jen těžko se píše, o čem tato kniha je, to se zkrátka musí přečíst a zažít. Přitom ani nezáleží na tom, jestli věříte nebo ne. Jde především o ten tísnivý pocit z něčeho, co se možná zdá neuvěřitelné, ale přesto je na tom cosi povědomého, kvůli čemu máme pocit, že se to stát může. I kdyby to mělo být jen v naší hlavě.

28.08.2023 5 z 5