Hall3006 Hall3006 komentáře u knih

Kopírák Kopírák Sam Holland

Průměrný thriller od začínající spisovatelky. Kniha má vlastně originální nápad. Ale to zpracování... Motivace vraha je...? Proč ten konec?
Pro začínající čtenáře, kteří dosud tento žánr nečetli asi dobrý úvod. Pro ty co už nějaký ten rok čtou bude kniha plná klišé, šablonovitého děje, nejasného motivu a trapných přešlapů policie. Brutalita byla nápaditá, zřejmě inspirovaná Carterem a chtěla ho překonat a tím trochu zhutnit docela řídký děj plný děr a naprosté absence invence. Podotýkám, že sám na sobě cítím přehlcení krimi knih a pokládám si otázku, zda četbu tohoto žánru omezit a více se zaměřit na jiné žánry. Nebo to byl jen krok vedle a určitě u nás vycházejí i kvalitní díla, která nemají takový marketing. (Proč?)

04.01.2024 3 z 5

Atlantida Atlantida David Gibbins

Po dlouhé době kvalitní román o Atlantidě, respektive o jejím hledání. Moc pěkně zde autor nastínil jednu z možností jak to s Atlantidou bylo na základě střízlivých vodítek držící se vědeckého poznání. K úplné dokonalosti chybělo, resp. přebývalo, mnoho stran zabývající se konflikty mezi mafiány bažící po pokladu a hrdiny, kteří si necenili jeho nominální, ale kulturní hodnoty. Kdyby místo nich byly tyto stránky naplněny popisem, ač spekulativním, života a migrace dávných lidí prchající z Atlantidy, bylo by to asi na plný počet. Knihu jsem měl poměrně dlouho v knihovně pořízenou na nějakém blešáku, ale rád si přečtu i další knihy jenž spojuje hlavní postava Jack Howard. Doporučuji.

01.01.2024 4 z 5

Hlubinná bouře Hlubinná bouře Lincoln Child

Velmi nečekaný příběh oproti anotaci. Nejprve jsem si říkal, že první část měla čtenáře nalákat na pořádnou atlantskou záhadu a nakonec se z toho vyklubal napínavý technothriler s pěknou klaustrofobickou podmořskou základnou, stojící na objevu vskutku zničujícím. Je lidstvo připraveno na takový objev nebo by nemělo tolik pospíchat do míst, kde není pro pozemský život místo? Vyhrajte vědec nebo voják? Knihu jsem dostal a jsem za to rád.

28.12.2023 4 z 5

Knihu jsem dostal k zapůjčení v nemocnici po přečtení vlastních zásob a nějak se stále nemohl začíst. Nejprve to bylo dost monotónní, ale postupně se zvyšovalo napětí až do bodu kdy jsem už nevěřil v nějakou naději. Tíživá atmosféra ztracené holčičky byla náročná na čtení, no závěr mě emočně zasáhl. Dát však větší hodnocení nemohu vůči jiným dílům mistra.

24.12.2023 3 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Alegorie o vzestupu a selhání totality je pro čtenáře, jehož země totalitou prošla a nemá pokřivené vidění zcela jasná. Ač kniha je útlá je tam vše, co pro usvědčení z totalitarismu stačí. Moc povedená kniha, která mi ukratila dlouhou chvíli na nemocničním lůžku a pomohla ji nevnímat.

20.12.2023 5 z 5

Černá smečka Černá smečka František Kotleta (p)

Výborná kniha pokud jste upoutáni na lůžku na JIP a nic jiného nemáte po ruce. Díky tomu všemu jsem knihu dočetl. Ono to není napsané zle, stránky utíkají a občas se zasmějete přirovnáním či výrazům použitých v dialozích. Ale celkově je kniha zcela mimo to, co mě baví. Jelikož jsem tuto novinku chtěl přečíst jako to "pravé kotletovské", abych měl ponětí co zde znamenají "kořeny tvorby" se v dalších knihách zaměřím na vývoj od těchto kořenů.

18.12.2023 2 z 5

Sextrapásky Sextrapásky Jiří Müller

Kdo se pustí do takové knihy, nemůže přece čekat vysokou literaturu. Sáhl jsem po ní abych se odreagoval a zasmál. Hodnotím 60% celek protože jednotlivé texty měli různou kvalitu. Někde byla satira kousavá či zápletka povedená, jindy se však vtip či pointa nepovedla. Občas mě napadlo "vida nejsem sám kdo zažil takový trapas". Není důvod jí necist, když chcete na pár chvil vypnout.

09.12.2023 3 z 5

Noční lovec Noční lovec Chris Carter

Třetí případ detektiva Huntera byl zase o něco zajímavější a propracovanější než minulý díl, kde byla i ezo linka, která mi moc nesedla. V tomto díle chytají vraha, který zase vraždí ženy, ale jinak a z jiného důvodu než v první knize, motiv byl řádně ujetý a vlastně hodně smutný.
Nápady, kterými oplývá Carter, jsou originální a nechce se mi věřit, že to někde nevyčetl. Na druhou stranu jsem rád, že to je fikce, protože to co vrah předvádí je opravdu brutální. Zatím nejlepší díl, ale než si dám další, zkusím něco oddychového. Jen postřeh na okraj: je zajímavé, že ženy mají více chvály na knihy Cartera než muži. Čím to bude?

07.12.2023 4 z 5

Tereza Raquinová Tereza Raquinová Émile Zola

Náročné čtení, ale co čekat od Zoly. Jeho naturalismus v té době průkopnický, nyní poněkud zdlouhavý. Ač kniha má málo stran, klidně mohla být, bez opakujících se pasáží, zkrácená na novelu. Někdy až absurdní, za normalitou vykreslené obrazy, chování či myšlenky aktérů byla jistě v době napsání módní, mě však připadala až infantilní. Četl jsem ji jen kvůli zmínce v knize od Kinga a čtení mě spíš nebavilo.

03.12.2023 3 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Druhý případ Roberta Huntera byl o něco lepší a čtivější. Vlastně to nebyl tak úplně jeden a jelikož v L.A. je víc vrahů než detektivů, dostane hlavní dvojice na hrb práce až až. Takže mrtvoly přibývají a opět detektivy tlačí čas zastavit to. Nyní byla zápletka docela napínavá a motiv vraha děsivě obyčejný s kořeny v minulosti. Vlastně hodně lidí by takovou motivaci k vraždění našlo a důvod brutality dlouhého utrpení obětí byla jasná už za půlkou. Dávám proto 3,5* a pokud s každým dílem bude kvalita stoupat...

01.12.2023 3 z 5

Sníš o druhé Zemi? Sníš o druhé Zemi? Temi Oh

Taky jsem se nechal nachytat na tuto knihu. Čekal jsem, že ten úvod bude více o výcviku a stavbě vesmírné lodi. Jak jsem postupoval, začal jsem chápat o čem kniha je. Let na druhou Zemi je jen kulisa, kniha je vztahovka mezi náctiletými. Přivřel jsem oči a zatnul zuby a četl dál s nadějí, že se to rozjede.
Ale ouvej, po startu se nic nezměnilo a děj se táhl. Měli letět dvacet tři let, protože se to odehrává v roce 2012 není žádná hybernace. Takže trpíme dál na palubě lodi, kde ... ano zase vztahovka mezi vynervovanými dospívajícími. Jenže v téhle táhlé zoufalosti se daleko nedostaneme a můžeme se "těšit" na další díl, kde se snad k cíli posádka přiblíží. To už se nedozvím, čas ztracený touto knihou mi nikdo nevrátí a jdu si dát dalšího Cartera, abych čtecí krizi způsobenou touto "knihou" zažehnal. Alespoň mi poslouží do čtenářské výzvy, ale pro čtenáře kvalitního sci-fi to opravdu není. Musím si trochu rýpnout na komentář Carol1122. Jestli je z této knihy "mile překvapena" a zároveň chválí Spasitele od Weira, reálně se začínám bát co mě v knize čeká.
Knihy od Laseru jsem vždy považoval za kvalitní, ale proč si kazí jméno takovou slátaninou?

27.11.2023 1 z 5

Stříbrná cesta Stříbrná cesta Stina Jackson

Souhlasím s adela2316. Román splňoval všechny body severské krimi docela podle mustru, autorka původem Švédka mě nutila místa googlit, popisy zvládla avšak chtěla psát světově a proto sklouzla k mnohým klišé. Příběh z velké části je o hledání ztracené dívky jejím otcem, kdy už to ostatní vzdali. Když se však ztratí další, jenž by mohla být její dvojče, zápletka se rozjíždí. Zaporaka jsem začal tušit ve druhé třetině, ale mohl to být kdokoliv z toho panoptika, postavy jsou napsány zdařile. Závěr je povedený a vytáhl celkový dojem na 3.5*

22.11.2023 3 z 5

Poupátka Poupátka Hana Lehečková

Bylo velmi znepokojující číst něco takového, o to víc, že na pozadí děje potkávám známé destinace jižních Čech, kde jsem vyrůstal a žil v onom období sám školou povinný i když doufám, že nikoliv přímo mé město, ale už ten pocit, že mohlo...
Nepřikrášlený pohled Františky na celý děj a okolí byl velmi bezprostřední a říkal jsem si, že leckdy jsem mohl hlavní hrdinku potkat v normálním běhu světa, kde nikdo nic netuší, kromě malého města, kde Mirek a jeho "divadelňák" dvacet let "působil". Konkrétní místo je zamlčeno, ale místní jistě ví.
Nejvíc šokující nebyly vzpomínky na zneužívání, nejsou zde explicitně popsány, je to napsáno s pubertálním nadhledem vypravěčky. Nejvíc šokující bylo odhalení, co vše se vědělo a co vše se nakonec našlo v podobě důkazů. Nedozvíme se, jakého trestu se pachatel dočkal, to ani není důležité. To důležité bylo vyprávění, které asi nebylo snadné napsat a ostatním číst.

20.11.2023 4 z 5

Dvojitý kříž Dvojitý kříž Chris Carter

Klasická americká detektivka s thrillerovými prvky. Na základě komentářů dřívějších čtenářů jsem nabyl dojem, že mě čeká nějaký pořádný krvavý a odporný děj. Ne, očekávání se nenaplnilo. Je to dobrá kniha, vše má dobře postavené, napsané je to místy šablonovitě, někde jsem kroutil očima nad vyloženým klišé. A to je škoda. Kniha nepřináší překopání žánru, pevně se ho drží. Rozuzlení bylo nečekané a nápadité, ale u takhle slavného spisovatele jsem nečekal nic jiného i když jsem si říkal po odhalení vraha: vážně by ten hnus zvládl? No a teď mohu doufat, že zbylé díly co mám už budou jen lepší.

18.11.2023 3 z 5

Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Pět životů: Neznámé příběhy obětí Jacka Rozparovače Hallie Rubenhold

Vskutku výborná a prospěšná kniha. Obžaloba viktoriánské společnosti utiskující ženy a předsudky přežívající do dnes zde defilují ve své nahotě celou knihou. Nechutné "zkulturnění" sprostého vraha, který si vybral za oběti ženy, jenž si to rozhodně nezasloužily, neustále pošlapávající skutečný příběh v laciných populárně kulturních "dílech"
Tato práce bourá obraz "prostitutek" a "lišáckého" vraha, který nebyl nikdy dopaden právě díky předsudkům orgánů a společnosti v té době ovládané výhradně muži. Není to jednoduché čtení a vyvolává ve mě otázky, proč ženy nebojovali za svá práva dříve než slavné sufražetky na začátku dvacátého století. Uběhlo pouhých 140 let, kdy ženy byly ceněny jen pro svou roli manželek a matek a zcela podléhali útlaku mužského světa. Tato kniha by rozhodně neměla zapadnout, skrze neutěšené obrazy zde popsané můžeme lépe pochopit, jak moc se naše společnost posunula a jak bychom měli zabránit, aby se dopustilo tolerovat zpátečnické názory na roli ženy ve společnosti.

14.11.2023 5 z 5

Veronika se rozhodla zemřít Veronika se rozhodla zemřít Paulo Coelho

Jak jedna dívka po své sebevraždě na smysl života přišla. Veronika měla vše, milující rodiče, dostatek ale také moře času se nudit. Její pokus o sebevraždu jí dostal do psychiatrické léčebny, kde poznávala ostatní "blázny" a skrze ní jsme poznávali jejich příběhy. Při pobytu jí byla však odhalena srdeční vada, která jí má brzy zabít. A tak čteme jak se člověk, který si nevážil svého života, začne smrt odmítat a života se držet. Plno myšlenek je zde jasných a potýkají se s nimi všichni ač nejsou "blázni". Kniha nepřináší nic objevného, jen pomáhá čtenáři si utřídit názory na život a je na každém z nás jak si ho zařídíme.

10.11.2023 3 z 5

Jak jedna dívka víru znovu nalezla. Příběh je jen kostra nesoucí náboženské, věroučné a filozofické otázky. Kdo má víru, nepotřebuje institut církve, kdo cítí Boha, nepotřebuje mu dávat jméno. Anotace knihy je schválně neurčitá, aby si v ní každý čtenář našel to své. Prospěje si někdy takovou knihu přečíst i když v neděli nejedete do kostela.

08.11.2023 3 z 5

Lahůdka pro knihomoly. A také pro počítačové nerdy. Co může skrývat tajemné knihkupectví, které tak úplně knihkupectví není? Podle jakého vzorce je vedeno, proč je otevřeno i v noci i když o platícího zákazníka je nouze, hlavní návštěvníci totiž knihy nekupují, ale půjčují ze zadního inventáře. Mají své kartičky a luští. Nový prodavač Clay se pokusí tomu všemu přijít na kloub a vezme si na pomoc nerdy z Googlu.
Knihu, ač nehodnotím plně, za to poselství na konci stojí za to přečíst.

06.11.2023 4 z 5

Budu vším, čím mě chceš mít Budu vším, čím mě chceš mít Mindy Mejia

Kniha, jejíž podtitul "novodobé lolity" jsem musel podrobit testu. Nečekejte však příběh plný zakázané erotiky mezi mladinkou dívkou a chlípníkem. Je to kriminálka v níž se střídají vypravěči jenž nějak figurovali v celé zápletce a jejich postavy vůbec nejsou černobílé či jasně zařaditelné.
Středoškolský učitel si začne ze svou studentkou, zní to jako klišé do doby, kdy se najde její tělo. Rozjíždí se vyšetřování místního šerifa, který všechny zná a s otcem dívky je blízký přítel desetiletí, tak jako se znávají všichni na malém městě. Čtení je to napínavé a postavy uvěřitelné. Na to, že kniha byla ve výprodeji mě pobavila víc než leckteré "bestselery".

31.10.2023 4 z 5

Vypůjčený čas Vypůjčený čas Zuzana Strachotová

Novinka od autorky mě zaujala svou anotací a když jsem měl možnost knihu pořídit ve slevě, neváhal jsem. Ač předchozí kniha mě bavila o hvězdu méně, dal jsem autorce šanci. Je vidět, že kniha vznikala dlouho, propracovaný svět i hlavní hrdinka Sofie probuzená po století a půl od zmrazení, kdy byl nalezen lék na její jinak smrtelnou nemoc, byly vymyšleny pěkně.
Sice se nedozvíme úplné podrobnosti, ale hlavní premisy zničené Země, kde zůstalo oslabené lidstvo v několika megapolích postavených na futuristické technologii a práci bioroidů, byly velice zajímavé a poznávali jsme to společně se Sofií. Cizí jména ostatních postav trochu stíraly českou stopu, ale třeba to byl záměr. Narážky na světovou popkulturu čtenáře sci-fi nepřekvapí, někde jsou narážky pak přímo jmenovány. Vůbec to nerušilo, naopak mi to dodávalo punc sounáležitosti s naším světem.
V druhé polovině se děj už ubíral klasickou stopou sci-fi detektivky hrdinky a generického záporáka, která je tak populární. K závěru se vyjadřovat nebudu, ale ty čtyři hvězdy si kniha jako celek zaslouží. Kniha se četla rychle a neměla zbytečné zákruty.

25.10.2023 4 z 5