hakunamatata hakunamatata komentáře u knih

Dítě číslo 44 Dítě číslo 44 Tom Rob Smith

Rok 1953 v Sovětském svazu. Doba Stalina, prověřování MGB, špionáže a doba naprostého vymýcení zločinnosti.
Jenže jednoho dne najde Lev Děmidov mrtvolu malého chlapce. Na vlastní pěst se rozhodne pátrat po pravdě a dá tím všanc svoji rodinu, svou důstojnost a své zdraví. Mučící praktiky režimu jsou děsivé a nepřítelem se může stát každý. Ale jen díky tomu zjistí Lev, kam se poděl jeho dávno ztracený bratr.
Současná dějová linka je protkaná minulostí - hladomorem, kanibalismem a sériovým vrahem Andrejem Čikatilem.

Knihu jsem četla jedním dechem, neskutečně mi odsýpala a inspirace skutečnými událostmi byla zajímavá a poučná.

10.03.2024 5 z 5

Běh o život Běh o život Richard Bachman (p)

Příběh odehrávající se v utopickém světě roku 2025 (vydáno 1982 a teď už je to současnost), kdy se lidé baví sledováním pořadů v televizi. Nejoblíbenější je Běh o život, kde lidé utíkají před lovci, kteří je chtějí zabít. Lidé prchající jako kořist se snaží zachránit si život a vyhrát finanční odměnu.

Tak jsem se po dlouhých letech vrátila ke Kingovi a už to nějak nebylo ono. Ale velmi mi to připomnělo epizodu Black Mirror White Bear, kde také probíhal lov na lidi.

10.02.2024 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Zahrada jako místo útěku. Před lidmi, Bohem a sebou samým.
Tak to má Jaroslav Havlát, který zdědil po své matce starý dům se zahradou. Poté, co opustil církev se na něj spousta lidí dívá skrz prsty, nechápou ho, odsuzují. Jedině tichá zahrada jakoby ho chápala, mlčíc, neodsuzujíc, nechává proudit tok jeho myšlenek a naslouchá.
Přesto se Jaroslav seznámí se sousedy, kteří mají děti. A přítomnost dětí ho těší víc než přítomnost dospělých.

Pocity pochopení a zároveň neuvěřitelného zhnusení. Za mě zajímavá kniha, která otevírá tabuizované téma z jiného úhlu pohledu.

03.02.2024 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Všechna zvířata na světě chytí smrtelný virus a jsou nebezpečná pro lidi. Co to ale znamená? Přestanou jíst maso úplně? Lidé jsou odjakživa zvyklí na maso, tudíž existuje jen jediné řešení.
Kanibalismus.
Z některých se stávají chovné kusy, které jsou chovány v klecích a poté jsou odváženy na jatka, stejně jako tomu bylo dřív se zvířaty.
Někteří mají to štěstí, že stojí na druhé straně barikády a nehrozí jim smrt či odkrajování části zaživa, ale mohou si na těchto lahůdkách pochutnávat. Lidské ruce, nohy, hlavy ideálně v nejlepší kvalitě.
Co se ale stane, když pracovník na jatkách dostane jednu chovnou samici jako dárek? Najednou má doma ve stodole člověka, ne jen kus masa. A tahle žena mu může dát víc než pouhé maso a víc než je státem dovoleno.

Pro mě to byl jen příběh, který má ve čtenáři vzbudit hnus. Což se stalo. Místy byla kniha zdlouhavá, psána vcelku zvláštním stylem.

28.09.2023 3 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Jako zabít ptáčka byla určitě jedna z nejhezčích knížek, kterou jsem kdy četla.
Ocitáme se v Alabamě, v době hospodářské krize a sledujeme vnímání života malým děvčátkem jménem Čipera, které není s to pochopit svět dospělých.
Tento výrazný kontrast provází celou knihu dětské nevinné vnímání světa, smysl pro spravedlnost a nepochopení dvojího metru versus svět dospělých, kteří si tvoří vlastní hranice, vlastní pravidla, která často nedávají smysl, ale zrovna se jim hodí.
Čipery otec je muž, který má srdce na pravém místě, stále věří ve své hodnoty a jako jeden z mála právníků se řídí srdcem a ne rozumem. To Čipeře vkládá ještě většího brouka do hlavy proč všichni dospělí nejsou féroví jako její otec?
Důležitá je zde i otázka rasové segregace. Například ve chvíli, kdy paní učitelka vysvětluje dětem, že to, co udělal hitler Židům bylo nesprávné, načež se ozývá Čipera a ptá se, jaký je rozdíl mezi Hitlerem a Židy a učitelčinou nenávisti k černochům.
Kniha je vcelku náročná ke čtení, ale nese tolik krásných myšlenek, že stojí za to si ji přečíst.

02.08.2023 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Asi je vám jasný, že ne všichni máme v životě naloženo stejně. Ale co život naložil Štěpce Kiliánové, to je docela nářez.

Štěpka není ledajaké děvče, je to žena, která umí vzít sekeru a naštípat dříví, umí střílet z luku a přepere kdejakého chlapce.
Ale.
I taková dívka sní o svatbě.
Bohužel Štěpce osud nepřeje a zůstane pro ni jen její bratranec Pavel, který je nemocen.
Diagnóza je zdrcující. Syfilis.
Pavel tudíž nemůže mít děti, které by si Štěpka tak přála, navíc on začíná bláznit.

Má Štěpka ve svém osudu vepsán alespoň kousek štěstí? Snad ano. Přece jen, bláznivého manžela, o kterého se musí starat a je atrakcí pro celou ves, si nezaslouží.

Za mě je Jaroslav Havlíček jedním z nejlepších českých spisovatelů spolu s Ladislavem Fuksem. Drásavá psychologická próza, to je moje.

05.02.2023 5 z 5

Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Jak nechutně zbohatnout v rozvojové Asii Mohsin Hamid

Chcete nechutně zbohatnout v rozvojové Asii? Pak si přečtěte tuto knihu. Zjistíte, že peníze opravdu nejsou všechno…

Sledujeme příběh Někoho, který se díky nelegálním způsobům dostane mezi bohatou smetánku. Jenže ani všechny peníze světa nedokážou zachránit jeho matku před rakovinou a zacelit díru v srdci.
Kniha je plná kontrastů, nejvýraznější však je kontrast chudých čtvrtí a bohatých.
Kniha je psána trochu těžkopádně, není to oddechovka, ale je docela zajímavá. Za mě takový průměr.

28.01.2023 3 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Lovci hlav byla jedna z nejlepších detektivek, které jsem kdy četla.
Upřímně, začátek byl hodně mdlý, nezáživný, až jsem měla pocit, že knihu odložím. Když se ale prokoušete tím nudným začátkem, čeká vás smršť.
Nejvíce mi utkvěla scéna s latrínou (asi jako každému), která je popsána tak detailně, že je to fakt na grc.
Tohle za mě jo.

23.10.2022 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

Chystáte si vypnout hlavu a jen tak si přečíst něco nenáročného? Tadá!
Manželé vyrazí na oslavu k sousedům a nechají svoji holčičku doma, kontrolují ji přes chůvičku. Jenže dítě zmizí.
Kdo je únosce? Někdo z města, ulice, přímo sousedé nebo dokonce někdo z rodiny?
Klasicky zamotané nitky příběhu se po půlce rozmotají a už je vám jasné, kdo je vinen.
Konec trochu přemrštěný, ale jinak fajn detektivka, která je psaná jednoduše a přečtete ji jedním dechem.

28.09.2022 4 z 5

Ostrov v Ptačí ulici Ostrov v Ptačí ulici Uri Orlev (p)

Ostrov v Ptačí ulici je vyprávění dvanáctiletého Alexe, který se ukrývá v Ptačí ulici během vyhlazování židů. Zde má počkat na svého tatínka.
Sledujeme příběh o přežití očima malého chlapce, který je osamocen a bojuje o svůj život.
Kniha je fajn způsob jak dětem přiblížit nacistické Německo, i když musím říct, že občas byl pro mě popis města dost zmatečný a nevěděla jsem, kde se právě vypravěč nachází.

Přežije Alex? Setká se se svým otcem? A co ostatní židé?

11.09.2022 4 z 5

Věř mi Věř mi J. P. Delaney (p)

V téhle detektivce bylo fajn ozvláštnění - verše z Květů zla. Jinak je to klasika - rychle se to čte, děj se několikrát otočí a za půl roku vůbec nebudete vědět, o čem to bylo.
Jako nějaká jednohubka je to dobrá detektivka, ale nic, co by ve mně zanechalo hlubší stopu.

04.07.2022 3 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Moc jsem se na knihu těšila, ohlasy byly dobré, navíc po Vránách…
No…
Je to naprosto průměrný příběh obyčejného doktora, který neustále chlastá a mluví sprostě. Lidské osudy byly sice smutné, ale byly vylíčeny tak zdlouhavě, že mě polovina knihy nudila. Ubrat 150 stránek nebo zrychlit spád, a ne se furt jen utápět v negativistických myšlenkách, by za mě knize prospělo.

19.06.2022 3 z 5

Ta přede mnou Ta přede mnou J. P. Delaney (p)

Ta přede mnou je fajn thrillerová oddychovka. V knize se prolínají příběhy dvou žen, kapitoly jsou psány na přeskáčku (Jane, Emma, Jane, Emma…).
Kniha je psaná z ženských pohledů, zároveň je zde vykreslený dům plný technologií. Snoubí se zde tedy ženská psychologie a téma, které je bráno spíše jako typicky mužské.

Je jen otázkou, jak moc se necháme technologiemi ovládat a kontrolovat. Občas se nám to může vymknout z rukou…

17.03.2022 4 z 5

Doktor Proktor a konec světa. Možná... Doktor Proktor a konec světa. Možná... Jo Nesbø

Tak jsem klasicky začala jakýmkoli dílem, jen ne prvním, jak je u mě zvykem.
Nicméně, Doktora Proktora jsem četla proto, abych mohla doporučit nějakou knihu svým šesťakům. A doporučila bych? Klidně.
Nebyl to vrchol literatury, ale vzhledem k tomu, co za hrůzy čtou…
Tohle je fajn detektivka s vtipnými postavami, jednoduchou zápletkou a nečekanými vynálezy. Za mě to má šmrnc, je to čitelný, pro děti fajn!

16.03.2022 3 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

A nebylo by Nejlepší pro všechny zbavit mě povinnosti a nechat tě u babičky?
Říkala si Hana, matka malého Viktora.
Nezvladatelný Viktor, věčný průšvihář, přerůstá matce přes hlavu. Ona se chce věnovat herectví, příležitostným milencům a Viktor je její koule u nohy, kterou musí vláčet s sebou. Proč tu kouli na chvíli neodstřihnout a nenechat ji u své matky?
Kniha krásně ukazuje typicky zlobivé dítě. Ale když se dozvíte více o tom, v jakém prostředí vyrůstá, je jeho chování mnohem více pochopitelné.
Příběh se volně prolíná s knihou Kdo zabil Snížka?

15.01.2022 5 z 5

Bezhlavý jezdec Bezhlavý jezdec Thomas Brezina

V rámci výuky na 2. stupni čtu dětské knihy, abych mohla něco doporučit svým žákům.
Brezinu jsem sama četla už jako dítě a měla jsem ho moc ráda, tak jsem si ho zas připomněla.
Příběhy jsou krátké a napínavé s logickým koncem, plusem je lupa pomocí které vyluštíte různé indicie a odpovědi.

23.10.2021 4 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

(SPOILER) Hotýlek je kniha o hotelu plného slasti. Ačkoli hotýlek přináší zákazníkům radost a únik z reality, rodina, která ho vlastní, je naopak realitou života v komunistickém Československu doslova drcena.
Václav Mánes, hlavní postava, přišel při narození o otce, jeho žena Lucie se duševně zbláznila, mezitím počal nemanželské dítě a neuvážlivou volbou svých slov poslal bratra do vězení.
A to jsou chvíle, kdy ve mně Mornštajnová vyvoláva rozporuplné pocity, které při čtení jejích knih miluju.
Václava lituji, nebo ho nenávidím?!
Tiché roky a Hanu mám raději, nicméně i tato kniha je skvost.

19.08.2021 5 z 5

Klub divných dětí Klub divných dětí Petra Soukupová

Klub divných dětí od Petry Soukupové.
Být dítětem není lehké, a už vůbec ne, když se odlišujete. Čtyři děti, které se potkají a které mají nějakou zvláštnost, kterou se vymykají.
Milovnice pavouků, introvertní čtenářka, strašpytel bojící se tmy a kluk s berlemi. Tito čtyři se vydají na cestu plnou dobrodružství.
Milé, pěkné čtení, postavy jsou hezky vykreslené a příběh má spád.

25.06.2021 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Petr a Lucie se řadí mezi klasiky. Příběh se odehrává v Paříži během 1. světové války. Ústředním motivem je láska.
Tichá láska mezi Petrem a Lucií, pomalu krystalizující je velkým kontrastem proti hlučné, rychlé a násilné válce. Láska jako by je vytrhla z reálného světa plného bolesti do jiného světa, krásného světa. Jenže nic netrvá věčně a realitě ani Petr s Lucií nedokážou utéct.

23.05.2021 4 z 5

Přes matný sklo Přes matný sklo Petra Hůlová

Na Petru Hůlovou jsem narazila díky předmětu na vysoké škole.
Psychologický pohled do dvou zdánlivě blízkých životů, matky a syna, přesto tak neskutečně vzdálených.
Stárnoucí žena, která si uvědomuje své stáří, svou nemožnost a neschopnost a syn, který se rozvádí a kope všude okolo sebe.
Je sžíravější samota, nebo nucené vztahy beze smyslu?
Víte co, dejte si sklenku nebo dvě... tři...lahev, protože alkohol vyřeší vše. I mezilidské vztahy. Ne?

23.04.2021 4 z 5