Gurus Gurus komentáře u knih

Legendy & latéčka Legendy & latéčka Travis Baldree

Přesně v co jsem doufal jsem dostal a to je dobře! Krásná mile napsaná knížka. Taková Becky Chambers, kdyby psala fantasy. Celkově se mi svět, ve kterém se příběh odehrává velmi líbil. Těším se na druhý díl.

13.03.2024 5 z 5

Střet myslí Střet myslí Martha Wells

Sice to neni nejlepší díl, ale pořád super! Tak snad se dalsi díl v ČR vyjde dřív.

29.06.2023 4 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Výborná sbírka, hodnotím s velkým odstupem od dočtení. Zapoměl jsem si to odškrtnout :D

26.04.2023 4 z 5

V mrtvé zóně V mrtvé zóně Jakub Mařík

Tohle bylo lepší než předchozí díl, méně tříštění a přeskakování mezi postavami než v minulém díle. Sice konec mě uplně neuspokojil, ale celkově za 5/5. No teď, aby co nejrychleji vyšel díl pátý.

26.04.2023 5 z 5

Žalm pro divostrojné Žalm pro divostrojné Becky Chambers (p)

Becky to zase dokázala, vytvořila zajímavý svět, ve kterém by člověk rád žil. I když občas to bylo až moc sluníčkový. Echo byla zajímavá postava stejně tak Hnízdo. Určitě si přečtu pokračování až výjde.

20.01.2023 4 z 5

Spasitel Spasitel Andy Weir

Marťan byl top, Artemis byla težký průměr a Spasitel je nadprůměr. Spasitel je po stránce techniky super a líbí se mi tam ten posun v technologiích, ale pořád si myslim, že zrovna s ruskem by se moc počítat nedalo. Trošku mi vadí, že se pořád cpe do sci-fi...ok má technologicky primitivní rakety co fungujou a maj čupr Orlan..ale to je asi tak vše....

Spasitel je tedy méně uvěřitelý než Marťan, ale i tak prostě ten styl psaní se mi prostě líbí a Andy si tak připsal dalsí úspěch.

11.01.2023 4 z 5

Transport ledu Transport ledu Alastair Reynolds

*možné spoilery*

Knížka v půlce ztratila dech. Po přistání na Janusovi to byla, taková blamáž až do příchodu fontánovců. Nepochopil sem pak ke konci to nelogické jednání hlavních postav. Plus mínus jedinej kdo zůstával konstantní byl Perry a Bela...Světlana se chovala občas dobře a občas šílené. Pak ten konec....najednou Perry a Světlana opustí dítě co mají a ani se to v knížce nezmíní...chyběla mi tam nějak ta citová vazba na tu jejich Emily. Celkově konec mi přišel moc useklý.

07.12.2022 3 z 5

Capricorn 70 Capricorn 70 * antologie

Velmi nevyvážená sbírka povídek. Některé jsou výborné a jiné jsou nudné až špatné. Nejvíce se mi líbily: Vrak, Vesmír z druhé strany, Nájezdníci (až na ten konec), Ex Luna Anihilato a Cesta do hlubin UI mysli.

Titulní povídka Capricorn byla celkem ujetá a dost sado maso, ale byla čtivá i když to byla vlastně blbost.

02.05.2022 3 z 5

Abych přežila Abych přežila Yeonmi Park

Kniha se silným příběhem jedné dívky. Neuvěřitelné čím si vytrpěla. Tohle by měla být povinná četba na škole a hlavně by si to měli přečíst obdivovatelé režimů jako je ten v Severní Korei nebo v Rusku!

Jak je důležité mít kritické myšlení a nepřebírat všechno automaticky.

22.04.2022 5 z 5

V Krvavém pásu V Krvavém pásu Jakub Mařík

po přečtení V ledovém sevření, jsem se na tenhle díl opravdu těšil a byl jsem rád, že mě nezklamal. Každopádně jako hlavní vítku mám, že tam bylo moc dějových linek. Pokud by jich bylo o dvě mín tak pak bych dal 5/5.

22.03.2022 4 z 5

Útěk z Falaise Útěk z Falaise John Flanagan

Po dlouhé době opět pořádnej Hraničářův Učeň. Sice by bylo lepší kdyby 15. a 16. díl byli jedna kniha (chtěli víc peněz), i tak to byl kvalitní díl. Hlavně jsem se konečně dočkal všech oblíbených postav (Will, Halt, Horac). Maddie už není tak protivná jako dřív a celkem je fajn a dá se sní vydržet.

24.01.2022 4 z 5

Dominika na cestě Japonskem Dominika na cestě Japonskem Dominika Gawliczková

Příjemný cestopis o zemi, kterou bych si přál jednou navštívit. Jak už tu někdo psal konec je trošku uspěchaný. To je asi tak jediná výtka, kterou bych měl.

13.01.2022 4 z 5

S pokorou a nadějí S pokorou a nadějí Becky Chambers (p)

Citlivě napsané jako poutníci, jen mi tam chyběl větší optimismus. Líbilo se mi, ale zpracování a technické/vědecké popisy. Navíc se ukazuje, že i když by člověk zvládl dlouhou cestu vesmírem tak časovej rozdíl by byl obrovský. Prostě, aby to dalo smysl potřebujeme WARP jako ve Star Treku...

p.s. Poutníci se mi líbili více, kromě té poslední...:)

03.11.2021 4 z 5

Poslední tango v Havaně Poslední tango v Havaně František Kotleta (p)

Mě se to fakt líbilo...byl to nářez jako vždy. Doufám, že bude ještě nějaký plnohodnotný Kosek. Ten propagační na škoda auto nepočítám.
První dvě povídky byli super hlavně ta v Ústí. Líbíl se mi i náhled do romské milotlogie. Povídka v Tokyu byla nejslabší a bylo to v podstatě jen o útěku... Poslední povídka byla taky hodně dobrá jen jsem si říkal tady chybí sex a pak ten konec to bych nečekal! :-D

22.10.2021 4 z 5

Ztracený princ Ztracený princ John Flanagan

Čtivé a občas napínave. Každopádně bylo fajn se vrátit do světa Hraničářova Učně. Jsem rád za překlad a taky to, že už nemáme Willa Treaty jak bylo par dílů zpět, ale zase hezky česky Willa Dohodu.

18.10.2021 4 z 5

V ledovém sevření V ledovém sevření Jakub Mařík

To bylo super :) Ať už je tu další díl.

Co mi vykouzlilo úsměv na rtech byl easter egg na Hvězdnou pěchotu mrk mrk.. :)

09.10.2021 5 z 5

Mexabo Mexabo Kristýna Sládečková

Příjemná oddechová. Párkrát jsem se dobře zasmál :). Vážně jak stopařův průvodce po galaxii.

02.10.2021 5 z 5

Ve stínu slunce Ve stínu slunce Jakub Mařík

(SPOILER) Dobrá military sci-fi, řízlá Battlestar Galactica, Startrek, Stargate a jiné podobné sci-fi :-). Ano jak někteří níže uvádějí, je to jako by se před vámi odvíjel film. Dokonce konec knížky má titulky.

*Spoiler*
Štve mě že Dempsey nepřežil už na začátku jsem si říkal to může být zajímavá postava a on měl tak málo prostoru. Škoda Atwooda :-(.

29.09.2021 4 z 5

Nemám ústa & musím křičet Nemám ústa & musím křičet Harlan Ellison

(SPOILER) Tak tohle byla vážně nuda, jsem si uvědomil během čtení. Vlastně mě zajímala jen povidka Nemám ústa a musím křičet kterou bych ohodnotil tak za 3. Zajímalo mě jestli to bude podobné jako příběh ve hře, která si myslím je lepší než povídka, protože tam můžete AM porazit.

Zbytek byl divný a špatně se četl. Upřímě monolog autora jsem přeskakoval.
Co mě štvalo byla, přehnaná agrese vůči ženám, ale hádam, že s nimi měl Harlan asi nějaký problém...

22.09.2021 1 z 5

Nasterea Nasterea Petra Stehlíková

Asi zatím nejslabší díl. Řekl bych, že tady by bylo méně lépe. Začátek mě fakt nebavil, a pořád jsem si říkal kdy tam bude už konečně pěta dvacítka. Konec se mi celkem líbíl, až na jednu věc viz níže.

*SPOILER*
Nemám rád, když se hlavní hrdina nějakým způsobem změní/znetvoří. Neříkám, že Ilan je automaticky zrůda ale vystouplé naběhlé žíly a další věci....nevim proč zrovna musi vypadat jako Nasterea.

27.07.2021 3 z 5