Guepp Guepp komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Úžasná práce. I když jsem vlastně něco tak smutného dlouho nečetla. Podobné romány mě vždy donutí zapřemýšlet nad tím, jak se dnes máme krásně a smeknout před předky. Vím, že má každá doba své výzvy, ale z našeho pohledu je to něco neuvěřitelného.
Děkuji i za lepší pochopení společnosti a lidského smýšlení, které se od našeho tolik liší, i když je to vlastně nedávno...
Jen bych snad ocenila lehké "pročesání" popisných pasáží.

06.04.2023 5 z 5

Tvoje dítě jako šance pro tebe Tvoje dítě jako šance pro tebe Zdeňka Jordánová

Kniha je bezesporu jedinečně poučná a změní Váš postoj a přístup k výchově a celkově dětem. Nabízí neobvyklý pohled na různé skutečnosti, které nepovažujeme za důležité nebo například stereotypně opakujeme stále stejnou nepravdu.

Doporučuji všem přemýšlivým. Mne osobně plno kapitol velmi obohatilo, ale s některými mám zase trochu problém a asi jsem je buď nepochopila, nebo nejsme na stejné vlně. Možná bych i volila jiný koncept knihy. Řeší velmi obsáhlé téma a popravdě mi tam dost věcí chybí.

05.04.2023 4 z 5

Jemný porod, jemné mateřství Jemný porod, jemné mateřství Sarah J. Buckley

Mrzí mě, že se autorka více nevěnovala i mateřství. Kniha je jinak velmi obohacující a přínosná.

21.03.2023

Proti lidem a osudu Proti lidem a osudu Alfred Schirokauer

Kniha má hodně prvků dobrodružného románu, který není můj šálek kávy (hledači zlata, výprava do Aljašky, surové popisy zabíjení lidí a zvěře...). Zřejmě adekvátně tomu, že je autorem muž. Kniha se čte rychle, není komplikovaná, má jednu linii příběhu. Je zde mnoho historických reálií, příběh se odehrává kolem roku 1930. Pro mě zde byli dva krásné milostné příběhy - jeden naivní a slepý, druhý vyzrálejší a pevnější. Je asi adekvátní, že román postupně upadá do zapomnění.
"Vyrostl jsem z této velké bolesti, přemohl jsem ji, jako lidé vůbec přemohou každou bolest. Jsou-li to ovšem lidé schopní života. Je to tak. Každá velká bolest má různá východiska. Buď člověk bolest ta přemůže, že nesnese dalšího života a odchází za milovanou osobou dobrovolně, nebo přemůže jeho slabost silná smrt. Nebo přemůže bolest sám a volí život. Přemohl jsem bolest teprve teď a již tehdy jsem volil život. Volil jsem život, aniž bych uvažoval, volil podvědomě, ze silného instinktu. V tom bylo celé rozřešení. Kdo volí život, musí jej prožívat. Žil jsem v New Yorku, v Aljašce, v San Francisku. Dosud jsem je prožíval jen položivotem, který vlastně byl jen strádáním. Nebol to život, nebyla to smrt. Jedno, ani druhé. Ne ne, chcete-li žíti, pak chce žít skutečně, prožívat život v celé kráse, v celé jeho hlubokosti, v plném štěstí, v plné jeho nádheře."

20.03.2023 2 z 5

Mám tě rád, ale zamilovaný už nejsem - Sedm kroků k záchraně vašeho vztahu Mám tě rád, ale zamilovaný už nejsem - Sedm kroků k záchraně vašeho vztahu Andrew G. Marshall

Knihu hodnotím velmi kladně, hlavně kvůli její praktičnosti. Autor předkládá svou teorii získanou z praxe a následně doporučuje, co se situacemi dělat dál, jaké to má úskalí, v čem to může pomoct a tak dále. Velmi komplexní kniha o partnerském vztahu a jeho vývoji. Nečekejte nic převratně nového, plno věcí jste možná někde už slyšeli nebo Vás to samo napadlo, ale v této knize najdete šikovné a detailní dovysvětlení a doporučení. Nezůstává u teorie, ale nabízí tipy, jak problémy řešit a vůbec objevit, že opravdu ve vztahu existují.
Určitě doporučuji každému, kdo chce na svém vztahu pracovat. Opravdu příjemné překvapení.

20.02.2023 5 z 5

Léčivá moc přírody Léčivá moc přírody Josef Karl

Jedná se již o starší text, který ale v mnoha ohledech neztrácí na pravdě. Některé informace jsou stále aktuální, ale i když je slyšíme stále dokola, stejně se podle nich neřídíme. Obsahově je to spíše jednohubka, kterou budete mít za pár hodil prolítnutou. Nad některými věcmi jsem se rozhodně zamyslela a pomohly, ale spíš existují zajímavější knihy na toto téma. Styl - od všeho trochu.

20.02.2023

Slavičí píseň Slavičí píseň Fiona McIntosh

Nezačetla jsem se, nezaujalo mě to. Bohužel... příliš zdlouhavé...

07.11.2022

Chybějící otec, chybující syn Chybějící otec, chybující syn Guy Corneau

Náročnější čtení, čekala jsem ale trochu více, hlavní myšlenka je velmi poutavá a zajímavá. Celkově knihu hodnotím jako obohacující. Např. že otec může být "nepřítomný", i když se fyzicky nachází ve stejné domácnosti nebo důležitost rituálů.

29.10.2022 3 z 5

Ross Poldark - Návrat domů Ross Poldark - Návrat domů Winston Graham

Seriál se mi i líbil, ale kniha mou pozornost neudrzela. Zdlouhave a velmi popisne.

13.10.2022

Kočovná nevěstka Kočovná nevěstka Iny Lorentz

Čtivé, nekomplikované, černobílé, předvídatelné, oddechové.
Klasická historická romance. Nic víc - nic míň. Těším se na pokračování.

10.10.2022

Milovat cizince Milovat cizince Kathleen E. Woodiwiss

Mám moc ráda knihy autorky, ale do této jsem se bohužel nezačetla, což mě mrzí. Možná mě osloví jindy...

09.10.2022

Kniha o mužství Kniha o mužství Steve Biddulph

Jedná se o příjemný a lehký vhled do dané problematiky, ideální pro začátečníky s daným tématem. Jednoduché poučky nejdou do hloubky. I tak je zde plno zajímavých informací, které se budou čtenáři hodit. Je to průměr. Uvidíme, jak na tom budou další knihy autora. Zajímá mě to kvůli lepšímu porozumění syna a manžela.

03.10.2022 3 z 5

Opuštěnost a sebeodcizení Opuštěnost a sebeodcizení Kathrin Asper

Analytická jungovská psychologie plná symbolů, archetypů a pohádek. Pro neznalce může být čtení náročné a nejednoznačné.

15.09.2022

Nebezpečný efekt Nebezpečný efekt Mary Aiken

Přiznám se, že jsem v knize hledala konkrétní odpovědi na své otázky, spíš jsem tedy přeskakovala. Kniha je výrazně obsáhlá a snaží se téma zasadit do širokého kontextu. Což je výhoda i nevýhoda. Vše je psáno čtivě a poutavě, text plyne hezky.
Líbí se mi, že autorka nabádá k řešení situace, která tu vývojem je a už navždy bude. Online svět zasáhne každého, je tedy zbytečné nadávat a mluvit stále o negativních dopadech závislosti, ale spíše se zaměřit na adaptaci a edukaci. Celkově mi ale přijde, že kniha spíš vybízí k debatě, než že by dávala jasnou vizi, co se s daným tématem má dělat. Nehodnotím hvězdičkami, není to mé téma. :)

12.09.2022

Rozhovory v tichu Rozhovory v tichu Ada Becker

Když na mě kniha vykoukla v knihovně, svým pojetím, myšlenkou a ilustracemi si mě získala. Milé, jemné, lehké.
Jelikož nemám tak staré děti, abych to s nimi mohla sdílet, budu hodnotit pouze pohled dospěláka.
Matka psycholožka se svou dcerou rozebírá témata jako duše, nemoc, šikana, odpuštění, přátelství, sebeláska, rozvod, svoboda, sebepoznání a plno dalších složitých a těžko uchopitelných životních témat.
Podle mě člověk, který se už seberozvojem zabývá, to bude vnímat jako ztrátu času. Bohužel je to plné klasických rádoby vzletných vět, které všichni známe, ale moc nám to stejně nepomáhá. Netvrdím, že nemají pravdu, ale pokud si 100x přečteme "jaký život si vytvořím, takový jej mám", tak nás to stejně nechá na stejném místě. Jasně, opakování je matka moudrosti, bezesporu, ale i tak mi kniha přijde spíš zajímavý scénář, jak je možné mluvit s dětmi o určitém tématu.
A přesně až jejich dovyptávání a zvědavost nás třeba může posunout, abychom podobným větám dali význam.
Určitě z ní nemám pocit rychlokvašky, je plná otevřenosti, přijetí a intimity.
Za mě tedy momentálně kniha přišla v době, kdy mi nemá moc co nabídnout, ale určitě se k ní třeba za pár let vrátím, až děti dorostou.
Proto prozatím nehodnotím hvězdičkami.

12.09.2022

Květy na vodě Květy na vodě Kathleen E. Woodiwiss

Druhá kniha od autorky a jednoznačně mi dokázala, že od ní musím přečíst všechny knihy, než mě zase zájem zavane k jinému žánru. Knihy dokonale čtenáře vtáhnou. V dnešní době si myslím, že by její romány byly vydané na více dílů, zápletek je tam opravdu požehnaně. Jakmile jedna skončí hned se objeví další. Je to akce.
Doporučuji, Shemaine a Gaga si zamilujete!
Ale samozřejmě je blbost, abyste v knihách podobného typu hledali něco jiného než naivitu, emoce, velká gesta, černobílost, předvídatelnost...
Tady jde o pocit. :)
Pokud ve své životní etapě nejste na něco takového naladěné, tak tím ani neztrácejte čas.

10.09.2022 5 z 5

Sestřičky Sestřičky Donna Douglas

Nebavilo mě to, v půlce jsem to vzdala. Bohužel. Těšila jsem se.

09.09.2022

Umění rozumět. Příběh života a nemoci z pohledu individuální psychologie. Individuální psychologie 1 Umění rozumět. Příběh života a nemoci z pohledu individuální psychologie. Individuální psychologie 1 Alfred Adler

Konkrétní výpověď dívky je analyzována a interpretována stylem - věta dívky, komentář Adlera. Pro zájemce o individ. psychol. nejspíš užitečné.

07.09.2022

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Smutné, velmi čtivé, určitě doporučuji. :)
Nejzajímavější mi přišla první povídka.

30.08.2022 4 z 5

Léčba zraněného srdce Léčba zraněného srdce Dan B. Allender

Nedočteno, nepřekousala jsem se přes křesťanské pasáže. Moje chyba, předem jsem si nic nezjistila o autorovi.

29.08.2022