Grzimek Grzimek komentáře u knih

Poslední dny dinosaurů Poslední dny dinosaurů Vladimír Socha

Můj dojem z knihy přesně koresponduje s hlavním tématem knihy - pádem druhohor. Mé nadšení bylo na konci ve vteřině smeteno stejně, jako byl smeten svět dinosaurů.
Ačkoliv hodnotím plným počtem hvězd, nemohu si odpustit drobný komentář. Kniha je výborná, čtivá, na naše poměry ojedinělá. Po celou dobu jsem měl pocit jako při čtení Crichtona, dosud bezchybná kniha. ALE! Ten konec. Ach, ten konec.
Konec knihy byl i koncem mého nadšení, nikoliv vyvrcholením. Jsou jisté věci, jež jsem schopen akceptovat, např. Robben v 8. kapitole, ale co nejsem schopen akceptovat, je 9. kapitola a epilog. Ne snad pro nereálnost, ale pro svůj vnitřní pocit, že blběji to skončit nemohlo. Kdyby kniha skončila již 8. kapitolou, měl bych hned lepší pocit.
I přes výše napsané musím znovu zdůraznit, že kniha je výborná a vřele ji doporučuji, věře, že ne každý bude mít stejný vnitřní pocit jako já. Proto i přes svou rozmrzelost z konce dávám plný počet.

19.07.2022 5 z 5

Zavátý život Zavátý život Josef Augusta

Augusta - Burian, nic víc se nemusí psát.

Ztracený ráj divokých zvířat Ztracený ráj divokých zvířat Bernhard Grzimek

Smutné svědectví našeho nezodpovědného a blbého chování k divoké přírodě na třech kontinentech. Z obrovských stád všech možných druhů a poddruhů kopytníků nám naší vinou zbyla pouhá torza a někde ani to ne. Krásné šelmy udržující rovnováhu v přírodě a zabezpečující nepřemnožení jiných zvířat jsme si na mnoha místech úplně vyhubili. Grzimkova kniha není jenom o velkých savcích, zaměřuje se i na drobné savce, ptáky, plazi a obojživelníky a ryby, které naše zkulturňování krajiny v Evropě, Severní Americe a asijské části SSSR přivedlo na pokraj vyhubení. Velice zajímavý je i doslov od dra. Hanáka, který mapuje osudy jmenovaných zvířat v Československu. Kniha rozhodně stojí za přečtení, je plná zajímavých informací a Grzimkových osobních příhod a nádherných fotografií.

Nevinné bestie Nevinné bestie Hugo van Lawick

Jedna z nejvýznamnějších knih, které započaly proces přehodnocování našeho vztahu k šelmám. Obdivujeme lvy, levharty a gepardy, ale zatracujeme psy hyenovité, hyeny a šakaly. Říkáme, že ten je silný jako lev, a na straně druhé říkáme, že je zbabělý jako hyena. Je to nevhodné a zavádějící, protože hyena rozhodně není zbabělec. Stejně tak je naprostým nesmyslem až moc používaný hyenismus. Srovnávat prospěšnou činnost hyen s odpornou činností lidí je volovina. Někdo by mohl namítnout, že hyeny přece kradou jiným zvířatům kořist. To je jistě pravda, ovšem kradou všichni, lvi, hyeny, levharti, gepardi, šakali, psi. Mnohem lepší je někoho nazvat člověkem než hyenou, hyena si nezaslouží nadávky a je to výstižnější.
Do napsání této knihy toho bylo o životě těchto šelem známo velice málo. Musíme proto děkovat autorům, že svůj čas a veškeré své úsilí věnovali studii těchto nádherných a neprávem opomíjených a ještě větším neprávem zatracovaných šelem. Právě díky nim jsme mohli nahlédnout do životů nevinných bestií, poznali jsme, že kromě nemilostných vrahů a lupičů jsou také starostlivými rodiči, jejichž mateřská láska je obdivuhodná. Každá mince má dvě strany, i člověk má dvě strany, proto je naprostým nesmyslem odsuzovat jenom na základě prvního dojmu, jak se bohužel dělo. Pohled na psy hyenovité, kteří rvou vnitřnosti z břicha živé antilopy, není pro každého. Je potřeba si uvědomit, že přes tu všechnu krev a žaludky, je práce nevinných bestií jednak potřebná pro zachování rovnováhy v ekosystému, jednak zajišťují eliminaci nemocných zvířat, jednak potřebují živit svá mláďata. V neposlední řadě jsou uklízeči savan, bez nich by byly pláně Serengeti a všude jinde po celé Africe posety zapáchajícími zbytky lvích, gepardích a levhartích hostin a to by nebyl hezký pohled.
Nádherná kniha, nádherné fotografie, nádherné vyprávění o radostech i smutcích nevinných bestií a mnoho zajímavých informací. Každý, kdo má rád přírodu, by tuto knihu měl číst.

Poznámka : Kapitola o šakalech obecných - z dnešního hlediska se již nejedná o druh šakala obecného, který se vyskytuje v Asii a Evropě, protože od roku 2015 se šest v Africe žijících poddruhů šakala obecného považuje za zcela nový druh - vlka afrického.

Ráj divokých zvířat Ráj divokých zvířat Bernhard Grzimek

Nádherná kniha, nádherné ilustrace. Neexistuje klasičtější kniha o ochraně divokých zvířat, které se otec a syn Grzimkovi tolik věnovali.

Letadlem do země šimpanzů Letadlem do země šimpanzů Bernhard Grzimek

Grzimek je prostě Grzimek. Jeho první poválečná expedice do Francouzské Západní Afriky, kam se dostal jako vůbec první Němec od druhé světové války, kde se setkal s mnoha zajímavými lidmi, poznal kulturu místních obyvatel a hlavně se věnoval zvířatům; těm která v této části Afriky zbyla. Útlá knížka, kde se ke slovu v poslední kapitole dostane i syn Michael, je moc krásná a zajímavá, rozhodně stojí za přečtení.

Ještě žijí... Ještě žijí... Jiří Volf

Útlá, leč velmi zajímavá a přínosná kniha. Seznámí nás s historií chovu divokých zvířat v zajetí, s tehdejším stavem zoologických zahrad a její prací. Velice zajímavý je přehled ohrožených a vzácných druhů a poddruhů chovaných v čs. zoologických zahradách k 1.1.1973. Příjemným zpestřením jsou barevné fotografie, které doplňují výběr 80 ohrožených druhů, se kterými se blíže seznámíme.
I dnes je v ní mnoho poučného a bohužel i smutného.

Stepí a pralesem Stepí a pralesem Jiří Baum

Kniha sepsaná před druhou světovou válkou, její vydání v roce 1939 překazila německá okupace; sám autor se zapojil do odboje a za svůj židovský původ zaplatil životem v koncentračním táboře, se k československým čtenářům dostala hned po válce.
V 18 kapitolách se potkáme s mnoha africkými savci, ptáky a plazi, ale i s drobnými obyvateli stepí a pralesů. Autor pro obraz každého zvířete používá základních faktů, vlastních zážitků i zážitků jiných či starších cestovatelů a zoologů, tento obraz je podtržen mnoha černobílými fotografiemi.
Moc krásná kniha.

Slzy slonů Slzy slonů Jan Baltus

U této knihy jsem( z mně neznámých důvodů) váhal s koupí v jednom antikvariátu, nakonec jsem koupil a neprohloupil.
Kniha je smutnou vzpomínkou( jak sám autor píše) na autorova setkání se zvířata žijící v keňských parcích a rezervacích Masai Mara, Amboseli, Tsavo, Shimba a dalších, zvláště se věnuje nosorožcům a slonům. Autor krásně popisuje vlhká rána v pohoří Shimba, kde ještě stále žije dost zvěře, na druhé straně autor líčí obrovské problémy s pytláctvím, zmenšováním velikostí chráněných území a úbytkem zvěře. Kniha krásná i smutná.

Můj život se lvy Můj život se lvy George Adamson

Nádherná kniha plná vzpomínek významného ochránce africké přírody doplněná nádhernými fotografiemi.

Lovy a malování v divoké Africe Lovy a malování v divoké Africe Wilhelm Kuhnert

Nádherné popisy života africké divočiny, nádherné kresby zvířat od mého nejoblíbenějšího malíře zvěře, nádherné příběhy z černé Afriky.
Kniha se již sice značně rozpadá, leč má to výhodu v tom, že přiložené kamenotisky jdou lehce a při troše štěstí neporušené vyjmout z knihy, v rámečku a zasklené se nádherně vyjímají na stěně. Knihu to neochudí, zbývá ještě dost ilustrací v textu a barevné přílohy.

04.01.2021 5 z 5

Objevy pod vrstvami času Objevy pod vrstvami času Vladimír Socha

Zajímavé a čtivé čtení o historii paleontologie i jejího předvědeckého období. Poutavé příběhy o začátcích paleontologie, jejích útrapách za světových válek, fascinujících osobnostech, které se proslavily nejenom přínosy do oblasti paleontologie ale i svým dobrodružným životem. Zkrátka a dobře, kniha O paleontologii jako vědě. Krásná, leč útlá, mohla by být delší.

03.01.2021 5 z 5

Do Afriky za zvěří Do Afriky za zvěří Erich Tylínek

Velice krásná kniha. Nádherné barevné i černobílé fotografie africké fauny a flory i Afričanů, poutavá vyprávění z Afriky i z drážďanské zoologické zahrady.

03.01.2021 5 z 5