gretl74 gretl74 komentáře u knih

Dneska bude všechno jinak Dneska bude všechno jinak Maria Semple

Knížka se ke mně dostala čirou náhodou, jako dárek zdarma k nákupu. Naštěstí. Již po přečtení prvních pár stránek jsem nabývala dojmu, že to nebude můj šálek kávy. Nesedí mi styl psaní, hlavní hrdinka je mi strašně nesympatická. Pak teprve jsem nahlédla do místního hodnocení ... a mohu s klidným svědomím odložit (nejlépe někam do knihobudky). Nemám tolik času, abych ho marnila s touto knihou. Nedočteno...

22.08.2022

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Tak nakonec to vůbec nebylo špatné. Je to prostě strašidelná pohádka a jako k takové se k tomu musí přistupovat. Velmi kladně hodnotím čtivost i budování atmosféry, zápletka i řešení očekávané, přesto fajn. Nemám ráda popisy násilných činů, takže jsem těch pár stránek s hnusnymi detaily jen přelétla. A pobavil mě klasický "překladatelský oříšek", kdy si jde hlavní hrdinka do města "vyzvednout maily".
Prima prázdninové čtení 3,5*

20.08.2022 3 z 5

Rhodos Rhodos Hans E. Latzke

Hezky zpracované, spousta krásných fotografií, samostatná mapa, hromada užitečných informací z nejrůznějších oblastí - historie, doprava, obchody, tipy na ubytování a restaurace v různých cenových hladinách, gastronomie, výlety. Líbily se mi i autorovy osobní tipy a názory, i když se nemusí trefit do vkusu každému.
4,5*

16.08.2022 4 z 5

Seňor Pupík Seňor Pupík Seňor Pupík

Taková úplně zbytečná knížka. Dítko miluje buldočky a mopslíky a za 9,- Kč ve slevě to byla docela dobrá koupě (jen bych chtěla potkat blázna, který za toto veledílo vypláznul původních 349,- Kč). Zvířátkům navlečeným v oblečkách moc nefandím, na jeden vtipný popisek jich připadne dalších deset nevtipných až trapných. Škoda papíru, Pupíkovi to určitě sluší na Instagramu mnohem víc.

14.08.2022 2 z 5

Game Game Anders de la Motte

Not bad! :)

09.08.2022 4 z 5

Afterdark Afterdark Haruki Murakami

Podivná knihovna mě zklamala, ale tohle byla úplně jiná liga. Sama patřím mezi "sovy", takže o dlouhých nocích ve městě něco vím :) Atmosféra mě naprosto dostala a vtáhla, postavy byly zajímavé a zrovna tady bych klidně přidala pár set stran, abych se o jejich osudech dozvěděla mnohem víc.
4.5*

27.07.2022 4 z 5

Přechod Přechod Justin Cronin

Velmi těžko se mi hodnotí. Četla jsem ve formě e-knihy, na své poměry poměrně dlouho.
Některé kapitoly se četly samy a stránky letěly jak splašené, některé se táhly jak med. Stejně jako spoustě čtenářů přede mnou mne dost iritoval přechod mezi jednotlivými časovými obdobími a po pravdě mi Kolonie a její systém k srdci moc nepřirostly. Ale po prokousání se pár kapitolami to nabralo pěkný spád a těším se na další díly.
Hodnotím jako průměr mezi 3* a 5*, takže ve výsledku krásné 4*
Škoda, že se prý seriál moc nepovedl, ale i tak možná pár dílů zkusím ...

17.07.2022 4 z 5

Zkamenělá zoo Zkamenělá zoo Joris Chamblain

Tak tahle knížka mi udělala velikou radost. Styl obrázků možná není zpočátku úplně bombastický, ale potom právě krásně vyniknou všechna zvířátka ze zoo ,) Příběh je srozumitelný a naprosto přiměřený dětskému věku. Trošku tajemna, trošku roztomilosti, možná se až moc tlačí na pilu ve stylu "vyhrnem si rukávy...", ale mně to vůbec nevadilo. A na rozdíl od záplavy vykonstruovaných strašidelných příšer, ufonů, zombie a upírů, kterými se jiné knížky pro děti jen hemží, mi tenhle skoro "obyčejný" příběh připadal jako pohlazení po duši. Jako malá bych se určitě nadšeně tohoto projektu zúčastnila ... no, vlastně asi i teď ... :)
Knížku jsem vzala s sebou na dovolenou jako překvapení pro dcerku. Za jednoho deštivého odpoledne nadešel její čas - a pak bylo hodinku tichoučko, a dcerka, ač jinak čtenářka spíš z donucení, dobrovolně četla a moc si příběh užila.

17.07.2022 5 z 5

Toulky s dětmi v báglu: Rakouské Alpy a okolí Toulky s dětmi v báglu: Rakouské Alpy a okolí Jana Červenková

Dovolenou v Alpách jsme plánovali už před dvěma lety, ale nějak z ní sešlo, během posledních covidových dvou let jsme pro jistotu brouzdali jen mezi vrcholky Krkonoš. Knížka zakoupena letos na jaře s rozhodnutím, že letos to už musí vyjít ... a taky vyšlo :) V knížce je spousta a spousta informací, použitelných nejen pro rodiny s dětmi. Protože je kniha informacemi nabitá, někdy se mezi nimi hůře hledá to, co konkrétně potřebujete, ale zase najdete nějakou zajímavost, se kterou jste ani nepočítali. Trošičku mě mátly fotky - některá úžasná panoramata se díky pozornějšímu prohlédnutí změnila na dvě podobné fotografie vedle sebe - takže to "panorama" bylo najednou poloviční, ale to je banalita.
Celkovou mapu, která je umístěna až na poslední straně, bych uvítala hned na začátku.
Letos jsme využili jen dva nápady z knížky, ale už teď doufám, že snad dojde i na některé další.

11.07.2022 4 z 5

Michaela Michaela Miloš Urban

Tak toto opravdu nebyl muj šálek kávy...

21.05.2022 1 z 5

Běžecký klub na konci světa Běžecký klub na konci světa Adrian J. Walker

Začátek byl velmi slibný, prostřední kapitoly chvílemi svižné, napínavé, později už častěji nuda a opakování zápletek, konec se mi nelíbil vůbec, respektive nezanechal žádný dojem.
Nejlepší kapitola: Sídlo rodu Bartonmouthů.

12.05.2022 3 z 5

Dva životy pana Perla Dva životy pana Perla Timothée de Fombelle

Vzhledem k tomu, že to bylo moje první setkání s autorem a nemám tudíž s čím srovnávat, jsem naprosto spokojená. Některé části byly trošičku pomalejší a nudnější, ale jiné to bohatě vyrovnaly. Originální knížka, plná poetiky, fantazie a kouzelné atmosféry.
4,5*

17.04.2022 4 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Příjemné nenáročné čtení. Nevím proč, ale nějak jsem si podle titulního obrázku usmyslela, že to bude trochu fantasy literatura, takže jsem pořád čekala, kde ta magie v knihovně vykoukne, že asi nejspíš v tajemném archivu. No, nevykoukla ,) Každopádně se četlo velmi dobře, trošičku rozvleklejší, ale pokud máte tu správnou náladu, hrnek čaje, teplou deku a za oknem pravé anglické pošmourné počasí, není ta utahanost na překážku. Jen závěr mi přišel trošičku uspěchaný.

31.03.2022 3 z 5

Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky Garpíškoviny aneb Bibi a čtyři kočky Barbara Nesvadbová

Přečteno s devítiletou dcerkou. Takové nijaké, málo děje, hodně zmatených krátkých vět, některé informace pro děti hůř uchopitelné. Jako nejlepší se nám nakonec jevily ilustrace s vtipnými popisky. Kniha nás moc neoslovila, vracet se k ní asi nebudeme.
3* s odřenýma ušima

31.03.2022 3 z 5

Mona Lisa virus Mona Lisa virus Tibor Rode

Hlavní téma nebylo zvoleno špatně a styl psaní je velmi čtivý. Ale jinak se Dan Brown o své místo na výsluní rozhodně obávat nemusí, toto mu nesahalo ani po kotníky. Desítka splácaných témat, chvílemi nelogické chování postav, nadpřirozené prvky v tomto typu knihy... to vše celkový dojem sráží hodně dolů.

27.02.2022 3 z 5

Dům na Hrabivém vrchu Dům na Hrabivém vrchu Mikki Lish

Po delší době zase pěkná knížka pro děti. Psáno příjemným srozumitelným jazykem, hlavní hrdinové jsou sympatičtí, zápletka originální, je to přiměřeně napínavé a strašidelné. Oceňuji hezkou obálku a zároveň chybějící ilustrace, takže fantazie musí pracovat naplno. Jako "zkušebního předčtenáře" mě to moc bavilo, teď ještě jak se k tomu postaví naše malá čtenářka ...

17.02.2022 4 z 5

Plážová chatka Plážová chatka Christina Olséni

Nenáročné odpočinkové čtení, jako oddychovka mezi náročnějšími kousky ideální. Přímořská oblast tomu dodává tu správnou prázdninovou atmosféru. Vyšetřovatelé sympatičtí, vše poklidně plyne ... pro mě lepší než knihy plné krve a detailně popsaného násilí. Partička seniorů bláznivá snad až příliš, na papíře je to celkem vtipné, ale třeba za sousedy bych je asi úplně nechtěla ... :)

05.02.2022 3 z 5

Buď sám sebou Buď sám sebou Poppy O’Neill

Pro někoho možná i užitečné, ale já nemám pocit, že by tyto aktivity mohly nějak výrazně pomoci. Pro dítě je nejdůležitější podpora ze strany jeho nejbližších, malováním do knihy větší sebeúctu nezíská.
A není mi jasné vydání ve dvou knihách (Buď sám sebou a Jsi jednička) jsou totiž víceméně identické.

03.02.2022 3 z 5

Jsi jednička Jsi jednička Poppy O’Neill

A není mi jasné vydání ve dvou knihách (Buď sám sebou a Jsi jednička), jsou totiž víceméně identické.

03.02.2022 3 z 5

Proč spíme Proč spíme Matthew Walker

Vzhledem k tomu, že málo spím (ráda bych víc, ale okolnosti to bohužel vidí jinak), řadím knihu spíš k těm hororovějším. Určitě je dobré vědět, jak moc je vlastně spánek důležitý a že zjevně ovlivňuje mnoho dalších aspektů života. Ale stejně tak, jako je každý jinak velký, jinak stavěný s jinou barvou vlasů, jsem si jistá, že i potřeba spánku je u každého jiná a že úplné zevšeobecňování má své hranice. Dost mě mate, že podle této knihy prokazatelně existují skřivani a sovy (což jsem já a vždycky jsem byla, už od malička). Naopak podle knihy Cirkadiánní kód zase naopak nic takového neexistuje. Takže si můžu vybrat - a rozhodně hlasuji pro "soví existenci" :)
Další věc, kterou bych rozporovala, je neúčinnost melatoninu v tabletkách. S velkým úspěchem ho používám jednou za čas u sebe i u dětí, když potřebujeme srovnat spaní třeba po prázdninách, a pokaždé zabírá.
První část knihy, hlavně díky zajímavostem ze zvířecí říše, byla vážně dobrá a skvěle se četla. Zato poslední kapitoly byly z říše utopie. No a pak ten klasický nešvar amerických "poučných" knih - opakování do nekonečna ...
Kniha rozhodně stojí za přečtení, nebo alespoň prolistování, ale nelze vzít všech 400 stran za bernou minci.
Vzhledem k současné situaci s energiemi a Greendealy půjde za chvíli elektřina jen každý třetí den, takže večer nebudeme svítit ani zírat do monitorů (protože nebudou nabité) a budeme chodit spát se slepicemi. Autorův sen se splní, my všichni budeme happy, zdraví, výkonní a odolní ... co víc si přát.
No a dneska možná zalehnu o pár minutek dřív.... tedy pokusím se!

30.01.2022 3 z 5