gretl74 gretl74 komentáře u knih

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Těžko napsat něco, co tu ještě napsáno nebylo. Murakamiho styl mám ráda a je to další z jeho velkých románů, které vás vtáhnou do naprosto jiného světa, pokud tomu dáte čas a příležitost. Atmosféra opuštěných hor v kombinaci s hudbou a obrazy, navíc okořeněná zvukem tajemné rolničky, to v ruce mistra prostě musí fungovat. Netvrdím, že jsem všechno pochopila, mezi metaforami a idejemi jsem se spíš ztratila úplně. Jinak jsem si čtení ale užila moc, se všemi těmi zdlouhavými popisy, typicky japonskými dialogy, nejasnými hranicemi mezi snem a realitou a s nevšedními postavičkami (tentokrát Komtur místo Ovčího mužíka). Za velmi urychlený konec a tolik nezodpovězených otázek snižuji o půl pomyslné hvězdičky. 4,5*

18.02.2023 4 z 5

Kolo osudu Kolo osudu Barbara Cantini

Roztomilá dětská knížka. Po rychlém prolistování v knihkupectví a spatření Pufa v tutu baletní sukénce bylo rozhodnuto, tahle knížka nám nesmí v knihovničce chybět. Svižný příběh, krásné a vtipné obrázky ... nám se to prostě líbilo.

15.02.2023 4 z 5

Fantom Benátek Fantom Benátek Thomas Brezina

Moc pěkné! Napínavé a s úžasnými benátskými kulisami.

22.01.2023 4 z 5

Knihkupkyně Knihkupkyně Cynthia Swanson

Nejdříve jsem se nějak nemohla začíst. Ve chvíli, kdy už se obě alternativní reality rozjely, to začalo být o chloupek zajímavější. A vzhledem k tomu, že doma jednoho takového Michaela máme, tak se mě to začalo i mnohem více dotýkat. Konec mi přišel příliš urychlený, jinak je to napsáno poměrně dobře a čtivě.
3,5*

21.01.2023 3 z 5

Lidi jsou idioti a já to můžu dokázat Lidi jsou idioti a já to můžu dokázat Larry Winget

Jedna z knih o osobním rozvoji, která může být někomu i k užitku a svým „hulvátstvím“ někoho vybudit k větším a lepším výkonům. Já k ní mám ale poměrně dost výhrad.
První z nich je stejná pro všechny americké knihy osobního rozvoje - proč tam, kde by stačilo vydat článek na A4 je popsáno 200 stran? Tak ano, vím proč, protože za A4 si barák nekoupíš…
Nijak mě neuráží název knihy, má vyniknout mezi ostatními v zavalených poličkách knihkupectví, tak proč ne. I základní nosná myšlenka (pozor – spoiler!) – proč jsme vlastně všichni idioti - má svou logiku a rozhodně jí nepopírám, i já se k těmto idiotům řadím. Většina z nás dobře ví, co a jak dělat, abychom se měli líp, ale prostě ty věci neděláme, protože jsme na to líní. Takže zvedněte zadky a něco dělejte. Ale tím pro mne přínos knihy tak nějak končí.
Do ruky se mi dostal bazarový kousek s překladem z roku 2014 a některé výrazy jako „výlev“ a „špílec“ mi nedají spát dodnes, protože jsem je prostě v souvislosti s textem nějak nepobrala.
A co mi ještě dost vadilo:
• Autorova hláška „váš názor mě nezajímá, není pro mě důležitý“
• Po pěti týdnech tréninku se autor stal úžasným profesionálním řečníkem a od té doby řeční na témata, o kterých dosud nevěděl ani „ň“ lépe než ti, kteří se tomu věnují dvacet let, pozoruhodné.
• Poučí vás o vhodném oblečení, ale sám je na fotkách v saku s květinami a lebkami, na prstu maxi-prsten s motýlem
• Poradí vám i v oblasti přátelství a komunikace, ale jeho nejlepší přítel je buldoček
• Můžete jej požádat i o radu ve vztazích, ale pokud mu žena řekne, že nosí raději tenisky než botky Manolo Blahnik, tím se u něj definitivně odepsala
• Musíte si všechno naplánovat, pak už jsou to jen samá pozitiva a sociální jistoty … tak já (i vzhledem k jistým životním zkušenostem) vyznávám spíš postoj „chcete-li rozesmát Boha, řekněte mu o svých plánech“. Něco prostě nenaplánujete ani když se na hlavu postavíte, nemoc svojí nebo v rodině, třeba i tu pitomou válku na Ukrajině
• A nakonec věty, které mě vážně zaujaly a kterými si autor tak nějak střílí do vlastních řad 1) „kdo neumí, koučuje“ a 2) „neblábolte jenom proto, že se rádi posloucháte“ – pravil proslulý kouč a řečník
Váhám mezi 2-3 *

19.01.2023 2 z 5

Samurajův meč Samurajův meč Thomas Brezina

Moje třetí z Klubu tygrů a možná zatím i nejlepší. Logicky vystavěný příběh, napětí a pátrání akorát. Téma japonských samurajů možná tentokrát ocení víc kluci než holky, ale mně se to líbilo moc.

13.01.2023 5 z 5

Nezbytné věci Nezbytné věci Stephen King

Už po pár stránkách je jasné, že dílo vyšlo z rukou mistra, který dokonale ovládá své řemeslo a přesně ví, kam a jak své čtenáře povede. Horory úplně nevyhledávám, od Stephena Kinga jsem četla pouze sérii Temná věž. Tady se také v podstatě o horor jako takový nejedná, na pěti stech stránkách je brilantně rozehraný psychologický thriller, jehož gradace je pozvolná a neúprosná.
Hodnotím 4,5*, sražená půlhvězda je za pár posledních stránek, které mi zase tolik nesedly. Jinak jsem ale nadšená. Brilantně napsáno, základní nosná idea je v pravdě geniální a rozhodně donutí pár lidí popřemýšlet a pokusit se nahlédnout na dna svých dušiček (včetně mě).
Děkuji čtenářům na Databázi, že mě svými hodnoceními k této knížce přivedli.

revize hodnocení o pár dní později - plných 5* :)

12.01.2023 5 z 5

Strašidelný obchod Strašidelný obchod Thomas Brezina

Ač už dávno nepatřím mezi cílovou skupinu čtenářů, i tak si takovýhle příběh ráda přečtu. Zvlášť, když mi ho nadělil Ježíšek :) Je to tak akorát napínavé, zápletka pěkně vymyšlená, vysvětlení logické, čte se jedním dechem. Ale musím přiznat, že bez lupy bych některé úkoly nevyřešila.
Začínajícím dobrodruhům rozhodně doporučuji.

... no a pak už zbývá jen případné malé detektivy poučit, že s cizími lidmi se do bytu neleze!

27.12.2022 5 z 5

Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Poslední ovečka: Trochu jiný vánoční příběh Ulrich Hub

Totálně praštěný a ujetý "pravdivý" příběh. Způsob zpracování by vůbec nebyl špatný, ale pár věcí mi trochu vadilo. Některé části bych malinko zkrátila (ubíraly na údernosti), někde se na ten humor tlačilo až moc. Ale pár vtípků tam bylo a ovečka s nudlí u nosu nás bude asi pronásledovat ještě hodně dlouho. Přečtení rozhodně nelituji, zpříjemnilo nám to jedno "nemocné odpoledne".
3,5*

26.12.2022 3 z 5

Cesty s tetičkou Cesty s tetičkou Graham Greene

Hm... Téma slibné, ale zpracování mě nějak neoslovilo. Většina postav si mé sympatie nezískala. Od "humorných" knížek očekávám, že se čas od času zasměju. Tady ale bylo lehce úsměvných pasáží jen pár, jinak jsem se spíš většinu knihy nudila.
3* s odřenýma ušima

16.12.2022 3 z 5

Prevítem snadno a rychle Prevítem snadno a rychle Simon Brett

Přečteno kdysi dávno ještě bez dětí. Před lety to byla docela bomba, celkem jsme se nasmali, dnes už by asi v konkurenci neobstala ... a mě už smích přešel...

30.11.2022 4 z 5

Chrám hromů Chrám hromů Thomas Brezina

Perfektní knížka pro první setkání s dobrodružnou literaturou. Sympatičtí hrdinové, jednoduchý příběh, přiměřený jazyk. Lupa je skvělým bonusem. Určitě vyzkoušíme pár dalších dílů!

18.11.2022 4 z 5

Mopslíci z ledového severu Mopslíci z ledového severu Philip Reeve

Dítko miluje všechny "placaté čumáčky", takže nám tato knížka nemohla uniknout. Bála jsem se, aby to nebylo až moooc originální a ujeté, ale nakonec se konalo příjemné překvapení. Příběh s netradičními hrdiny má dobře nadávkované dobrodružství, napětí, humor, roztomilost i nějaká ta vážnější poselství. Moc se nám líbilo! Doporucujeme!
4,5*

16.11.2022 4 z 5

Bubble Bubble Anders de la Motte

Celou sérii jsem slupla jak malinu. Líbily se mi všechny tři díly, každý byl něčím maličko jiný, ale všechny čtivé, napínavé, originální. Tak ano, těch náhod je tam vážně až dost, ale já mám tenhle styl nadsázka+ironie ráda. Něčím mi to připomínalo Poutníka. Každopádně jsem z celé trilogie nadšená a s radostí vyzkouším nějaký další autorův počin.

16.11.2022 5 z 5

Buzz Buzz Anders de la Motte

Spokojenost, nemůžu si stěžovat ,)
Užila jsem si to víc než první díl. V Game jsem měla trošku problém s hlavním "hrdinou", protože ve skutečnosti jsou mi podobní týpkové silně nesympatičtí. Teď už jsem jeho charakteru přišla na chuť a dokonce mu i fandím. Tak ano, spousta toho byla přitažená za vlasy, neuvěřitelných náhod tam bylo neuvěřitelně mnoho a jedno z vláken bylo hooodně překombinované. Přesto jsem četla jedním dechem a na stole už leží připravený díl třetí.

10.11.2022 4 z 5

Meda Mládková – Můj úžasný život Meda Mládková – Můj úžasný život Ondřej Kundra

Zajímavá kniha o zajímavé dámě, která si šla za svými sny. Jakmile se pro něco rozhodla, neuhýbala z cesty, žádná překážka jí nedokázala zastavit. I když mi některé metody, které používala pro získání svého cíle, přijdou dost na hraně a lehce bezskrupulózní, nelze než ji obdivovat jako osobnost, která toho pro svou zem hodně udělala (což se naopak říci nedá). Škoda, že takových nebylo a není víc.
I když mi moderní umění, které měla ve sbírkách, moc neříká a zřejmě ho neumím dostatečně ocenit, poctivě jsem googlila a listovala encyklopediemi o umění, abych se alespoň trochu pokusila nahlédnout pod povrch.

28.10.2022 4 z 5

Café Groll Café Groll Jan Štifter

Nečetla jsem asi v nejvhodnějším rozpoložení a plánovala přidělit 3*. Druhá rovina příběhu mě ale trochu nahlodala. A po zjištění, že je to jedna z těch knížek, které ve vás ještě chvíli doznívají, i když už máte dočteno a odloženo, přideluji 4*. Určitě zkusím od autora další!

08.10.2022 4 z 5

Podivné od začátku do konce. Některé nápady byly velmi originální (úryvky z Filmového průvodce, V-částice), některé už tlačily na pilu moc. Jsem ráda, že jsem si to přečetla, ale teď už se těším na něco úplně tuctového a obyčejného.
Laura se mi líbila mnohem víc, ale tady jsem alespoň pochopila konec ,)

30.09.2022 3 z 5

Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola Lucie Hlavinková

Velmi příjemné překvapení. Často patram mezi dětskými knizkami po necem, co by naše dítko přimělo víc číst. Zatím se to moc nedaří. Ale já při této misi občas objevím moc pěkné kousky ... a tento je jedním z nich. Nemám, co bych knížce vytkla, je psaná pěkným a přiměřeným jazykem, neotřelé téma s historickým i společenským přesahem, troška magie a tajemna. U zvidavejsich malých čtenářů jistě dojde na spoustu doplňujících otázek.

25.09.2022 5 z 5

Podivuhodné příběhy sedmi moří Podivuhodné příběhy sedmi moří Ján Uličiansky

Mně se to prostě nelíbí. Historie i umění jsou plné neskutečně zajímavých příběhů, které by děti mohly (a některé dokonce měly) znát. Stačí je pouze trošku obrousit a zjednodušit. Proč vymýšlet rádobyvtipné příběhy á la cosi a nadělat jim v hlavách ještě větší informační guláš.

22.08.2022 odpad!