gretl74 gretl74 komentáře u knih

Dracul Dracul Dacre Stoker

Pomaloučku plynoucí upírský román, který zajisté potěší všechny milovníky klasického žánru. Stránku po stránce se napětí stupňuje a atmosféra houstne. Perfektní lokace, poctivě vykreslené charaktery ... rozhodně neudělá praprastrýčkovi ostudu :)

22.08.2023 4 z 5

Vysněné světy Vysněné světy André Maurois

Po dlouhé době návrat ke starší literatuře - v případě André Mauroise chybu neuděláte, tyhle knížky jsou totiž o lidské povaze a tím pádem moc nestárnou.

23.07.2023 4 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Nemám moc v oblibě knihy, kde jednotliví aktéři vyprávějí ze svého pohledu po kapitolách, mě to většinou ruší a narušuje celistvost a plynulost děje. Po pravdě mi také ani jeden ze čtyř hrdinů nebyl zpočátku moc sympatický. Jenže asi tak po třetině knížky do sebe začínají jednotlivé věci a informace zapadat, nabalují se detaily a s postavami jsem se začala sžívat, což byla vzhledem k předem danému osudu samozřejmě "chyba". Nakonec mě celý příběh strhl - autorka měla vše do detailu promyšlené, některé malé pointy bych přirovnala třeba k těm v Haně od Mornštajnové. Veskrze originální, napínavé, depresívní čtení, od kterého se v posledních kapitolách nemůžete odtrhnout, a i když znáte předem osud celé lodi a strašlivé statistiky, do poslední chvíle doufáte a držíte palce.

18.07.2023 5 z 5

Báječný čas života Báječný čas života Abby Williams (p)

To nebyl můj šálek čaje. Na můj vkus všeho moc - moc dlouhé, moc jednoduché, moc červené... A když už si autorka zvolila styl střídání dvou vypravěček, z nichž jedné je přes dvacet a druhé skoro osmdesát, ale obě se vyjadřují naprosto stejným stylem, postrádá to na důvěryhodnosti. Pro milovnice sladkých příběhů možná dobrá oddychovka, ale já bych se s tím nudila i na pláži.
Za mne 3* s odřenýma ušima.

26.06.2023 3 z 5

Citadela Citadela Kate Mosse

Moje první kniha od autorky a asi to bude chvíli trvat, než dám šanci další.
Nebylo to úplně špatné čtení, zhruba prostřední třetina měla spád i děj, byla napínavá, postavy známé a karty rozdané a svištělo to jako na drátkách. Ale velký problém jsem měla s prvními dvěma stovkami stran. Za prvé se to táhlo jak turecký med (nevadí mi dlouhé popisy, když mají smysl, tlusté bichle mě vážně nevylekají, ale musí to mít nějakou míru a význam pro příběh). A potom - stovky francouzských slov a názvů vložené do textu, kde ty francouzské výrazy neměly ve většině případů ale vůbec žádné opodstatnění. Netuším, zda to tak bylo i v originále či zda je to "bonus" od překladatele, který si s tím prostě nevěděl rady, tak nám to tam prsknul v originále. Sem tam vložený název by nevadil (alespoň se dozvíme, že "bagaudes" jsou bandy dezertérů a "passeur" je převaděč, ale když si přečtu, "Aujourd´hui, appelez-moi Jeanne", jak si jen tak mezi sebou povídají Francouzi francouzsky, nějak nechápu, proč se nám nedostalo překladu a jaký je speciální význam vložené cizojazyčné věty. Pro rýpaly podotýkám, že základy francouzštiny mám :)
Vyrostla jsem na dobrodružných a fantasy knížkách, takže linie Kodexu mi vůbec nevadila, ale jeho závěrečné použití v příběhu se mi nelíbilo a k celkovému pojetí knížky mi to vůbec nesedělo.
Takže první a třetí třetina za 3*, ta prostřední by klidně mohla být i za 5*.

19.06.2023 3 z 5

Cirkadiánní kód Cirkadiánní kód Satchin Panda

Spousta zajímavých informací, spousta nápadů pro zlepšení celodenního rytmu a zdraví. S knížkou mám jen jeden problém, popírá totiž existenci skřivanů a sov. Já jsem, bohužel nebo bohudík, sova, ale nikdo mě nikdy nenutil chodit pozdě spát, nikdo mi násilně nepřevracel denní rozvrh, nikdy jsem nechodila na noční směny. Přesto jsem sovou od malička. Už jako mimino i malé dítě jsem vstávala pozdě, na všech táborech i školách v přírodě ostatní radostně vyskakovali, kamarádky už si před budíčkem četly nebo povídaly, jen já byla k neprobuzení. Učení na zkoušky mi šlo vždycky líp v noci. Ráda fotím, už mám nafocené desítky západů slunce, ale jeho východ jsem spatřila asi dvakrát v životě ;)
Možná by si to zasloužilo ještě nějaký další průzkum.
Jinak to určitě stojí alespoň za přečtení.

05.06.2023 3 z 5

Kaspický déšť Kaspický déšť Gina Nahai

Moc jsem od této knížky neočekávala, ani si vlastně nepamatuji, jak se mi do knihovny dostala. Pro mě to bylo veliké překvapení. Citlivě a dobře napsané, velice smutné, často beznadějné, bohužel ze života ...
Určitě zkusím i Anděly nad Teheránem.

26.05.2023 4 z 5

Koláč s kapkou jedu Koláč s kapkou jedu Alan Bradley

Stejně jako ostatní rozhodně doporučuji knihu až pro starší čtenáře. Chemie tam nakonec nebylo tolik, kolik jsem očekávala, ale těch vsuvek a informací navíc (z historie, literatury ...) je tam spousta a mladý čtenář bude buď otrávený nebo zmatený. Mě osobně začal příběh víc bavit až od tatínkova vyprávění, což je ale až skoro v polovině knihy. Jinak ústřední zápletka a osa příběhu jsou vymyšlené dobře, ale k dokonalosti mi ještě kousek chyběl.
Každopádně - zatímco do půlky knihy jsem váhala, jestli ji neodložit, po jejím dočtení dám možná šanci i dalšímu dílu :)
3.5*

20.05.2023 3 z 5

Vídeň / MP průvodce nová edice Vídeň / MP průvodce nová edice kolektiv autorů

Využito na poznávací víkend do Vídně, ale po pravdě řečeno se žádné velké nadšení nekonalo (z průvodce, ne z Vídně). Informace suchopárné, málo faktických info, ale i málo zajímavostí a osobních názorů. Pokud mám srovnat třeba s průvodcem po Rhodu od vydavatelství Dumont, tak toto byla velká slabota. Přišlo mi to spíš jako reklamní brožura na jídlo a ubytování. A korunu tomu nasadilo závěrečné nesmyslné dělení map, kde je například Schonbrunn několikrát, ale vždy jen kousíček a ani jednou vcelku. Na příští poznávací cestu budu vybírat lépe...
A pozor, navzdory 8. upravené verzi z roku 2020 jsou již ceny vstupů i jidel úplně nekde jinde...
2,5*

11.05.2023 2 z 5

Noční tango aneb Román jednoho léta z konce století Noční tango aneb Román jednoho léta z konce století Jiří Kratochvil

Hm, tak toto vůbec nebyl můj šálek čaje. Tak v polovině jsem byla na vážkách, zda se jedná o geniální originální počin nebo totální blábol, po přečtení se kloním spíš k tomu druhému, s tím, že si z nás autor prostě dělá srandu.

01.05.2023 2 z 5

S elegancí ježka S elegancí ježka Muriel Barbery

Je mi líto, ale nedočteno ... nehodnotím hvězdičkami.
Po několika desítkách stran vzdávám. Z knihy mám dojem, že autorka absolvovala večerní kurz filozofie a okamžitě se cítila povinována o tom zpravit a poučit celý svět. Nesedl mi způsob psaní, hlavní postavy mi nejsou sympatické ... není důvod, proč se dál trápit.

27.04.2023

Pařížský architekt Pařížský architekt Charles Belfoure

Velmi dobře a napínavě napsaná kniha z období 2WW. Válečné literatuře se pokud možno vyhýbám, ale zde jsem moc ráda, že jsem udělala výjimku. Z nějakého záhadného důvodu jsem si ji ve čtečce uložila v domnění, že se jedná o životopis Gustava Eiffela, takže jsem při prvních pár stránkách byla dost vykulená, co to vlastně čtu. Po nakouknutí na DK omyl vysvětlen, i tak jsem chvíli pokračovala ve čtení ... a pak už jen hltala a hltala stránku za stránkou a držela palce těm statečným a odvážným... až do konce.
4,5*

25.04.2023 4 z 5

Pohřbený obr Pohřbený obr Kazuo Ishiguro

Ke knížce jsem se dostala víceméně náhodou a absolutně netušila, co bych od ní měla očekávat (a to bylo možná dobře). Určitě to není čtení pro každého a za všech okolností, musíte mít tu správnou náladu, aby vám to správně sedlo. Ta spousta náznaků a alegorií způsobí, že co čtenář, to naprosto jiný příběh, podle toho, jak si kdo děj vyloží a jak mu pracuje mozek i představivost. Mně se líbila velmi, je to jedna z těch knížek, u kterých sice za chvíli zapomenu děj, ale nálada a atmosféra mi zůstanou v paměti dlouho. Jeden z nejzvláštnějších příběhů, jaký jsem kdy četla.
4,5*

lynxir: prosím, nesuďte podle sebe, pokud něčemu nerozumíte, neznamená to, že to nepochopili ti ostatní ,)

17.04.2023 4 z 5

Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Aby po nás něco zůstalo: Zpověď novodobých zámeckých pánů Anna Novotná

V podstatě nevím, co dalšího bych ještě mohla dodat k předešlým komentářům, kde už je vlastně vše napsáno. I když bych měla trochu výhrady k literární kvalitě, zajímavé téma a lidé se svými příběhy a sny mi to bohatě vynahradili. Poklona všem těmhle bláznům, kteří si svůj větrný mlýn sami vybrali a dobrovolně se pustili do boje, a to nejen pro své potěšení a svůj dobrý pocit, ale i pro nás všechny ostatní. Nezbývá, než jim fandit a popřát hodně štěstí. Vzhledem k tomu, že rozhovory proběhly v létě 2019, doufám, že je následné roky nesemlely a že všichni pokračují ve svých snech okolnostem navzdory.
Celkovou grafickou úpravu knihy vnímám jako originální, ale některé záběry jsou strojené až příliš a také bych raději více prostorových fotografií, než jedno okénko v detailu, byť umělecky provedené ...
Co mě po otevření knihy upřímně vyděsilo byla velikost písma předmluvy, hned jsem listovala, zda není takto celá kniha, naštěstí není (jen u každé kapitolky je jeden "zvětšený" odstavec - nevím, na mě to působilo vyloženě rušivě).
Možná bych uvítala nějakou mapku nebo plánek, ale takhle jsem si alespoň užila u hledání na Mapách.cz a už naplánovala dva výlety :)
4.5*

28.03.2023 4 z 5

Stezka Českem Stezka Českem Martin Úbl

Naprostá nádhera! Celou Stezku v plánu určitě nemám, ale doufám, že k malým kouskům alespoň přičichnu...
Moc hezký počin, díky všem, kteří k celému projektu přispívají.

20.03.2023 5 z 5

Múza Múza Jessie Burton

Prvních pár stránek jsem se vůbec nemohla začíst, Odelle mi nebyla příliš sympatická a některé dialogy mi skoro nedávaly smysl. Ani ten Londýn šedesátých let mi tak úplně nesednul. Jakmile se ale na scéně objevila Olive, obrátilo se to o 180 stupňů - co se týče zápletky, hrdinů, prostředí, barev ... Nakonec jsem s potěšením dočetla a jsem moc ráda, že jsem knihu předčasně neodložila.

16.03.2023 4 z 5

Plán plavby Plán plavby Trish Doller

Příjemné nenáročné čtení, v daném žánru rozhodně jedno z těch lepších. Karty příběhu jsou rozdány hned na začátku, takže vše spíš tak poklidně plyne než aby se konala nějaká velká překvapení, ale to vůbec není na škodu. Jedno velké mínus - skok ze skály do neznámé vody nemohu akceptovat ani v knize, tato "romantika" už usadila do invalidního křesla hodně lidí. A jedno velké plus - itinerář cesty, který by opravdu mohl fungovat, i s popisy jednotlivých ostrovů, které jsem si poctivě hledala na Google mapách. Na jachtu bych to úplně neviděla, ale už teď začínám mít tu pravou prázdninovou náladu...
3.5*

04.03.2023 3 z 5

Zlato bohů Zlato bohů Bear Grylls (p)

Vzhledem k tomu, že doma funguji jako takový "knižní předjezdec", dostala se mi do rukou i tato kniha. A musím říct, že jsem trochu na rozpacích, jak ji hodnotit. Některé tipy na přežití jsou zcela jistě osvědčené a funkční, ale jen pro velmi otrlé dobrodruhy, přecitlivělým duším se bude zvedat žaludek na nejedné stránce. Já osobně bych možná někde přežila s liánami a bobulemi, ohledně ryb a hadů už si nejsem tak jistá. Hlavní hrdina byl pro mne těžko uvěřitelný - světaznalý třináctiletý kluk co spolkl veškeré moudro světa ... ale třeba to dětský čtenář vnímá jinak, mohu hodnotit jen ze svého pohledu. Základní příběhová linie není špatná, některé části jsou svižné a napínavé, některé táhlejší a nudnější, pár stránek mi přišlo hodně prošpikováno výrazy, se kterými by mělo třeba naše dítko problém. Na jedno neznámé slovo se zeptáte, dvě vygooglíte, ale když jich je na dvou stránkách za sebou deset, už to může odradit od čtení.

26.02.2023 3 z 5

Život samá pohroma Život samá pohroma Jon Kabat-Zinn

Kniha, která rozhodně může mnohým něco dát, pro mě však byla spíš tou další deklarovanou pohromou. Nejdříve jsem si všímavě všimla, že se, stejně jako ve všech amerických seberozvojových knihách, pořád dokola opakuje to samé ... a dokola ... a dokola. Poté jsem byla mírně rozhozená z terminologie, nevím, zda se vše opravdu takto nazývá či zda je to dáno trošku i překladem, ale nevím, co se po mně chce, pokud mám "bděle sedět" či "se vcítit do počitků". Co se týče dýchání, přišla mi mnohem sympatičtější a srozumitelnější kniha Ledový muž. Rozhodně nemohu zavrhnout všechny myšlenky v knize předložené, ale asi nejsem úplně vhodným cílovým čtenářem, i když se vážně snažím. Možná by celkové ekologické situaci planety, která je také zmiňována, prospělo, kdyby se těchto 600 stran zkrouhlo na desetinku.
A propos - budhističtí mniši, z jejichž starobylého umění kniha i celé MBSR vychází, by asi nestačili zírat, jak neskutečně dobrý a výnosný byznys se z toho stal.

24.02.2023 3 z 5

Komturova smrt Komturova smrt Haruki Murakami

Těžko napsat něco, co tu ještě napsáno nebylo. Murakamiho styl mám ráda a je to další z jeho velkých románů, které vás vtáhnou do naprosto jiného světa, pokud tomu dáte čas a příležitost. Atmosféra opuštěných hor v kombinaci s hudbou a obrazy, navíc okořeněná zvukem tajemné rolničky, to v ruce mistra prostě musí fungovat. Netvrdím, že jsem všechno pochopila, mezi metaforami a idejemi jsem se spíš ztratila úplně. Jinak jsem si čtení ale užila moc, se všemi těmi zdlouhavými popisy, typicky japonskými dialogy, nejasnými hranicemi mezi snem a realitou a s nevšedními postavičkami (tentokrát Komtur místo Ovčího mužíka). Za velmi urychlený konec a tolik nezodpovězených otázek snižuji o půl pomyslné hvězdičky. 4,5*

18.02.2023 4 z 5