green-tea

Co odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaustCo odvál dým aneb Jak jsem přežil holokaustMiloš Bondy

Kniha, která se nečte snadno, ale přesto se od ní nedokážete odtrhnout. Doporučuji hlavně mladé generaci, která má tendenci bagatelizovat události z doby nacistického holocaustu. Zde je na příběhu jedné jediné rodiny celá ta hrůza ukázána.

21.06.2020

Encyklopedie magických místEncyklopedie magických místZdeněk Thoma

Překrásné fotografie, poutavý slovní doprovod - po všech stránkách nádherná kniha, kterou nelze, než doporučit.

Modrý ptákModrý ptákAnna Müller-Tannewitz

Zajímavé a do jisté míry i poučné líčení života indiánského kmene za minulých časů. Knížka je sice primárně určená dětem, ale já se k ní ráda (spolu se svými syny) ráda vracela i jako dospělá. Tak snad na tom i oni budou stejně...

Žil jsem na ČukotceŽil jsem na ČukotceTichon Zacharovič Sjomuškin

Knížku jsem četla jako holka a doslova jsem hltala popis života domorodců i jejich zvyků a pověr. Úplně nejvíc jsem obdivovala jméno Tagraj a říkala si, že jednou tak pojmenuju svého syna... (ale nestalo se) :-)

21.06.2020

Divoký pes Dingo aneb Příběh o první lásceDivoký pes Dingo aneb Příběh o první lásceRuvim Frajerman

Knížku jsem si z naší školní knihovny odnášela s nadšeným očekáváním, ale doma mě čekalo veliké zklamání - nebyla totiž o žádném pejskovi, jak jsem se původně domnívala.

08.08.2019

MikešMikešJosef Lada

Moje oblíbená dětská knížka. "Zdědila" jsem ji po starším bratránkovi a když dozrál čas předat ji v rodinné štafetě dál, bylo mi po hrusických kamarádech dlouho smutno.

08.08.2019

Školák Kája Mařík 1. dílŠkolák Kája Mařík 1. dílF. Háj (pseudonym)

Káju Maříka jsem nečetla jako knihu, ale kdysi v dětství v jakémsi časopise, který odbírala naše sousedka a pravidelně mi ho každý týden půjčovala (no, spíš nutila) k přečtení. Četla jsem to však spíše ze slušnosti (protože ona to byla opravdu moc hodná paní), protože mi neustále se modlící premiant Kája přišel už jako holce nějaký divný - skoro jako mimozemšťan. To už i Malý Bobeš mi byl bližší...

16.05.2012

Staré pověsti českéStaré pověsti českéAlois Jirásek

Pojďte a poslyšte pověsti dávných časů. Poslyšte o našem praotci, o předcích, jak přišli do končin naší vlasti a usadili se po Labi i po Vltavě i po jiných řekách této země.
Slyšte i, co více dochovalo se z temnoty věků, co zůstalo z báječných vypravování přešlých pokolení, jež klaněla se bohům v šeru starých hájů a jež obětovala studánkám v tichých ouvalech, jezerům i řekám i svatému, živému ohni.
Aj, počněme o nich tu pověst...

Ano, právě ten archaický styl mě na tu vždycky ohromně přitahoval. Přišlo mi to takové zvláštní čtení...skoro až velebné.

PsohlavciPsohlavciAlois Jirásek

Jojo, pan Jirásek byl pěkný pohádkář! Za "Psohlavce" by jej bodří Chodové asi pěkně prohnali čakanama...byl to původně hanlivý název. Ale knížka se čte hezky, když ji člověk nebere až tak doslova.

15.05.2012

Čtyři z tanku a pesČtyři z tanku a pesJanusz Przymanowski

Jejda, tankisty jsem milovala...hlavně Olgierda! Knížku mám dodnes, ale takovou brožovanou, dvoudílnou někdy ze7O. let. Bylo tam i dost fotek - hezká vzpomínka.
:-)