Graem Graem komentáře u knih

Rusko a jeho místo ve světě -  Za co a s kým jsme bojovali Rusko a jeho místo ve světě - Za co a s kým jsme bojovali Natalia Alexejevna Naročnickaja

Tato kniha sice neobsahuje vůbec žádné odborné a nestranné informace o ruské historii, nicméně její přínos je v tom, že ukazuje na stav současné ruské historické politiky. Pokud se rádi týráte autory ruských učebnic, jako je Filippov či velikášskými projevy ruských politiků a vidíte v nich hlubší diskurzivní smysl, bude mít smysl do knihy nahlédnout. Jak jinak porozumět ruskému mocenskému komplexu než skrze ty, kteří se měřítkem ruské historické vědy mohou považovat za odborníky?

12.02.2024 odpad!

Vraní dívka Vraní dívka Erik Axl Sund

Neuvěřitelně dlouho odkládaná kniha a nakonec takový skrytý klenot! Moc mě bavila psychologie postav, příjemný poměr mezi detektivním příběhem a osobním pozadím. Napínavá a chytlavá kniha, skvělá série.

04.12.2019 5 z 5

Štěnice Štěnice Ben H. Winters

Jeden z těch lepších hororů/thrillerů. Za jeden večer máte přečtené. Nečekaný závěr. Zajímavý vývoj.

04.12.2019 4 z 5

Poslední akt lásky Poslední akt lásky Cathy Rentzenbrink

Velmi silná kniha. Chytla mě a nepustila téměř do konce. Styl vyprávění umožňuje ztotožnit se se situací a prožívat je s hlavní hrdinkou. Kniha je lidská a jde na dřeň.

04.12.2019 4 z 5

Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Pojď sem, ať ti můžu dát pusu Griet Op de Beeck

Moje srdcovka.

01.09.2018 5 z 5

Máš mě vůbec rád? Máš mě vůbec rád? Fausto Brizzi

Knihy psané lidmi, co si sáhli na duševní a životní dno, mají něco do sebe. Asi větší porozumění, protože jdou pod povrch a mluví o tabu. Tohle se mi četlo skvěle, taky se mi to dostalo do ruky v pravou chvíli, skoro jako kdybych hledala odpověď a našla její část v knihkupectví. Styl psaní je vřelý, vtipný a upřímný. Můžu jen doporučit.

29.08.2018 5 z 5

Skvrna Skvrna Gillian Flynn

Průměrná povídka, rozhodně mi nepřišla tak hororová, jak anotace slibovala. Konec mi přišel hodně narychlo spíchnutý a nezáživný. Je to moje druhá kniha od Gillian a už vím, že příště dám přednost klasickému dlouhému formátu.

13.12.2017 3 z 5

Uvnitř mé hlavy Uvnitř mé hlavy Francesca Zappia

Skvělé a (nemůžu najít český ekvivalent) relatable. Je vidět, že občas jsou největšími šílenci ti, kdo na to nemají lékařskou diagnózu.

29.10.2016 4 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Bohužel. Takhle nízké hodnocení bych autorovi, který si mě získal knihou Sputnik, má láska i Afterdark, nedávala, kdyby to nebylo nevyhnutelné. Překvapilo mě, jak moc se jeho styl proměnil a spadl spíš do jednotvárné slohové práce, bez zvláštností, které na jeho tvorbě tak obdivuji. Ilustrace jsou krásné, ale příběh nezachrání. Postavy nezapamatovatelné, nemohla jsem se s nimi ztotožnit - jako by neměla žádná z nich jediný specifický rys - jen vypravěčka, dítě a manžel. Pořád jsem čekala, kdy se příběh začne víc vyvíjet a gradovat - bohužel nic. Možná se Murakami víc hodí na delší formát, připadá mi, že v téhle knize to byl v jednom momentu začátek a chvíli na to konec - který mě také překvapil svou nenávazností na předchozí děj či téma knihy. Na jeho knihy jsem ale určitě nezanevřela.

19.04.2016 3 z 5

Místnost Místnost Jonas Karlsson

Dost neobvyklý zážitek, ani kniha není tuctová. Dostala se mi do rukou vlastně docela náhodou, protože mě autor zaujal na besedě o severské literatuře, tak jsem si ji rovnou nechala i věnovat, aniž bych o ní něco věděla.
Je to příběh, který připomíná divadelní představení. Všechno se odehrává víceméně na jednom místě, atmosféra je tak nějak správně dramatická, ne explicitně, ale tušíte to. A jak je pro knihy ze severu asi typické, hlavní hrdina nesplňuje měřítka pro "normálního člověka". V tomhle případě je neoblomně přesvědčen o své výjimečnosti a schopnostech, naopak v ostatních vidí jen chyby. Je tím otravný, ale přesto není vyloženě nesympatický. Párkrát jsem se zasmála a troufám si říct, že to byl docela intelektuálně strávený čas. Kniha nesedne každému a to je možná ten důvod, proč si u mě své místo našla.

23.01.2016 4 z 5

Marťan Marťan Andy Weir

Vtipná a užasná kniha. Rozhodně špička roku 2016 (dočetla jsem sice zatím jen dvě, ale vypadá to pro ni víc než dobře). Je těžké se jí vyrovnat, protože přináší něco nového. Zatímco jsou regály stále plněny přepisy toho samého, Marťan přináší moc příjemnou změnu v podobě meziplanetárních trablů jednoho geniálního botanika, které jsou zajímavé z psychologického, vědeckého a technického, ale i literárního hlediska. Je to kombinace více osvědčených prvků, co dělá tuhle knihu výjimečnou. A musím uznat, že co se týče vtipu, Mark je se svou (sebe)ironií a sarkasmem a zároveň optimismem nepřekonatelný. Napětí jsem si užila také dost a rozhodujících momentů a zvratů bylo přesně podle mého vkusu. Několik dní jsem žila dva paralelní životy, jeden na Zemi a druhý s Markem na Marsu, kde jsem si s tím chudákem prošla všemi stádii zoufalství i výbuchy radosti, natolik je kniha sugestivní a příběh živý. Pohlcující zážitek o který nechcete přijít.

17.01.2016 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Číst tuhle knihu bylo jako žít chvíli jiný život. Spousta kulturních referencí, příběh, co není předvídatelný a má zajímavý spád, napětí, které vám nedovolí odložit knihu uprostřed akce (což je skoro všude). K tomu neuvěřitelně sympatické a geniální postavy, s jejichž vypracováním si dal autor určitě velkou práci, jsou naprosto realistické a k závidění inteligentní a vynalézavé. Wade je takový nešťastný puberťák, který si na netu připadá mnohem líp, než v reálu, protože tam není konfrontován se svým okolím. Zrovna jeho charakterový vývoj mě moc bavilo sledovat, myslím, že během knihy celkem výrazně "dospěl". Další z hlavních postav byly naprosto úžasné, ale opět tím realistickým způsobem. Co se týče stylu, také to byla radost číst, nejsem sice velká hráčka ani počítačový znalec, ale prostředí virtuálního světa zábavy je tu tak dobře a lákavě vykreslené, že jsem i já dostala chuť si "oprášit pár starých videoher".

15.06.2015 5 z 5

Neuróza a lidský růst Neuróza a lidský růst Karen Horney

Opravdu hodně složité, rozhodně by to chtělo číst s nějakým dříve nabytým povědomím o tématu. Na to, že jsem to četla jen kvůli krátké práci na psychologii, jsem si teda naložila. Ale na druhou stranu mě obohatila novými informacemi z oblastí, o jejichž existenci jsem pomalu neměla tušení. Opravdu logicky podávala vysvětlení všech svých teorií a tvrzení a pro někoho, kdo se zajímá o neurózu obecně a o to, co se v člověku s neurózou odehrává, je to skvělá kniha.

14.12.2014 4 z 5

Kreslený svět podle Annie Kreslený svět podle Annie Laura Lee Gulledge

Fantastický komiks, upřímný, vtipný.. a taky trochu surrealistický díky těm kresbám! Moc jsem si ho užila, i mně obohatil život o pár nových uvědomění. Je to umělecké dílko, jde z něj taková pozitivní nálada.

11.12.2014 5 z 5

Šitíčko Šitíčko Marjane Satrapi

Byly výbuchy smíchu a zase se mi trochu přiblížila íránská kultura. Vtipné, skvěle zpracované, oduševnělé. Komixy Marjane Satrapi mě nepřestávají příjemně překvapovat :)

21.09.2014 5 z 5

Temné kouty Temné kouty Gillian Flynn

Docela povedená detektivka s hororovými prvky. Gillian píše dobře, její styl mi sedl, ale místy mi to přišlo moc rozvleklé. Každopádně mě ale vtáhla do příběhu a mě doopravdy zajímalo, jak to celé dopadne. Škoda, že si na úplný konec nechala tak málo místa. Taky se mi líbilo střídání pohledů hlavních postav.. Jenom nějakého děsu a hrůzy jsem se nedočkala - přitom všechny reklamy slibovaly, že je to opravdu něco. Myslím, že tady je to spíš věc psychologie než hororu, ale i tak to bylo zajímavé čtení.

31.08.2014 4 z 5

Kvantová teorie nikoho nezabije Kvantová teorie nikoho nezabije Marcus Chown

Konečně jsem začala a taky úspěšně dočetla nějakou populárně naučnou knihu! Asi na tom bude mít svůj podíl i tahle "zjednodušená" forma, jasné vysvětlení a trefné analogie. Autor má můj obdiv už jen za to, že těm složitostem sám rozumí natolik, aby se rozhodl je předat dál. A když o vědě, tak kreativně. Chown umí psát inteligentně, k věci, ale zároveň poutavě a zábavně, a na rozdíl od některých si nemusí moc vymýšlet a propagovat nepravděpodobné teorie, aby zaujal. Mně tahle kniha pomohla si trochu rozšířit znalosti, i když mám pocit, že bych si mohla některé kapitoly ještě tak dvakrát třikrát přečíst, nejde to zrovna dostat všechno do hlavy na jeden zátah. To, že kniha kromě různých teoretických odpovědí nabízí i plno otázek, mi nevadí, naopak. Vždyť je to známý princip vědy - získáš jednu odpověď, objeví se xkrát tolik nových otázek. Těším se na další...

29.07.2014 5 z 5

Jak mi Starbucks zachránil život Jak mi Starbucks zachránil život Michael Gates Gill

Sice mě kniha docela inspirovala a nabídla mi nový pohled na uspořádání životních hodnot a na životní nejistotu obecně, nemůžu ji ale hodnotit nějak zvlášť nadprůměrně. Kde je zajímavý obsah, tam pokulhává forma - styl psaní. Opravdu je tu vidět, že se jedná o člověka, který si s tím, jak co napíše a jestli to bude nějak hodnotné, moc hlavu neláme. Je to takové všední, jako když čtete průměrnou slohovku, přídavná jména se pořád opakují a opakují se taky některé části knihy. Taky musím autorovi vyčíst, že tu tolik přetřásá úžasnost Starbucksu. Bylo mi hned jasné, že když je název téhle kavárny už v nadpisu, a ještě v tak lichotivém kontextu, tak o ní asi ještě v knize uslyšíme. Ale ne tolik! "Všechno bylo úžasné, Crystal byla laskavá, byl jsem s novou prací neskutečně spokojený..." já nevím, ale trochu bych té sladkosti a růžového vidění ubrala. Jinak se mi kniha ale četla rychle, i díky tomu "jednoduššímu" stylu psaní, našla jsem v ní něco zajímavého a rozhodně stála za čas, co jsem s ní strávila, jen na mě byla příliš předvídatelná a trochu moc pozitivně-naivní.

29.07.2014 3 z 5

Mikro Mikro Michael Crichton

Mikro jsem měla přečtené během pár dnů, protože mě příběh chytil a nemohla jsem ho na dlouho odložit. Svět, který nám autor představuje, je úžasný, fascinující, navíc se člověk dozví spoustu nového o přírodě. Pořád se něco děje, příběh je plný nečekaných zvratů a naděje na poslední chvíli. Bylo to dobrodružné a poučné zároveň.

12.07.2014 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Nebrečela jsem.
To říkám jen pro to, že z většiny recenzí, co jsem viděla a četla, jsem pochopila, že by vás kniha měla dohnat k slzám. Proto se mi nechtělo dojít až na konec - říkala jsem si, že nemám chuť cítit se mizerně a pak se muset totálně stranit všech, protože mi bude najednou celý svět připadat nicotný /jo, tak to bývá/. Ale když jsem k těm posledním stránkám došlo, bylo to prostě přirozené. Ne, že by z toho nebylo cítit spoustu emocí, které se přesunuly i na mě a donutily mě tím o tom všem přemýšlet - spíš to bylo tím, že jsem nic jiného nemohla čekat, je to realita.
S tím, že je kniha smutná a zároveň vtipná, musím souhlasit - u některých hlášek jsem se dobře nasmála.
Když to shrnu, je to krásně napsaný příběh, přesto, že mě nedostat tak, jak jsem čekala. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

25.05.2014 3 z 5