Gooverka Gooverka komentáře u knih

Ganbare! Workshopy smrti Ganbare! Workshopy smrti Katarzyna Boni

K Japonské kultuře nemám prakticky žádný vztah, ale knížka s tématem Fukušimy mě zaujala hned, protože si tuto strašnou událost velmi dobře pamatuji ze zpráv. Chtěla jsem se o ní dozvědět více a z knihy jsem dostala daleko více informací, než jsem vůbec očekávala. Samotná havárije je popsána jen na několika málo stránkách, a zbytek jsou rozhovory s lidmi nebo úryvky japonské kultury. Velké překvapení a jedna z nejlepších absyntovek.

06.09.2018 5 z 5

Sítě Sítě Petra Dvořáková

Petra Dvořáková ve všech třech povídkách dokázala, že opravdu psát umí, a to navíc o tématech, se kterými se alespoň já nesetkávám často. Tři ženy, tři příběhy, ale jedno mají společné, nízkou sebedůvěru. Ač jsem se se žádnou z nich nedokázala plně ztotožnit, pochopila jsem jejich jednání a fandila jim. Hlavně při první povídce mě dost mrazilo a bylo mi i trochu fyzicky špatně.

31.08.2018 4 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Tématika knih s druhou světovou válkou je mi vlastní, ale musím i tak říct, že Osvětimská knihovnice je výjimečná. Vždy se snažím k podobným textům přistupovat jako k příběhům, které mají reálný základ, ale jsou hodně beletrizovány. V této knize se ale skrýval opravdový příběh, což mě na konci nadchlo snad ještě více. Nechápu, jak něco takového mohl napsat španělský autor, který k tématu nemá až tak blízko. Po polovině knihy, kdy už jsem si myslela, že se nemůže dít nic horšího, teprve přišla opravdu krutá část, ze které je mi smutno ještě teď. Výjimečná kniha.

24.08.2018 5 z 5

Armada Armada Ernest Cline

Na Armadu jsem se moc těšila a musím říct, že příběh jako takový byl zase skvěle promyšlený a originální. V mnoha částech knihy jsem ani nedýchala napětím a musela číst dál, abych věděla, co se stane. Bohužel byl na mě styl, kterým je kniha napsána, až moc young adultovský a některé části příběhu také. Konec mě docela zklamal.

13.08.2018 3 z 5

Odposlechnuto v Praze Odposlechnuto v Praze kolektiv autorů

Kniha je plná velmi krátkých ale celkově velmi trefných minirozhovorů, které se dají zaslechnout hlavně v MHD. Moc se mi líbily minipříběhy s vtipem, několik sentimentálních pasáží bych asi vynechala, protože tak by měla kniha jednotný styl. Moc oceňuji že výtěžek jde na dobrou věc.

06.08.2018 4 z 5

Jen aby, řekla moje žena Jen aby, řekla moje žena Michael Třeštík

Facebookové statusy Michaela Třeštíka sleduji už dlouho, ale takto koncentrovaně v knížce byly snad ještě lepší. Krátké úryvky ze života umělce, manžela i dědečka, který je na svůj věk prostě strašně cool a umí si ze sebe udělat srandu za každé situace. Hned několik statusů mi zůstane v hlavě ještě dlouho.

01.08.2018 5 z 5

Láska za časů cholery Láska za časů cholery Gabriel García Márquez

Marquézovi nemohu upřít nádherný styl psaný i dechberoucí příběh, od kterého jsem se chvílemi nemohla odtrhnout. Oceňuji, že jsem se do postav dokázala vcítit, i když mi ani jedna z nich nebyla bůhvíproč sympatická. Na druhou stranu, kdyby knize chyběla půlka stránek s vedlejšími postavami a jejich příběhy, myslím, že by to knize neuškodilo. Příběh se díky dlouhým kapitolám a nepřerušenému textu četl špatně.

20.07.2018 3 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

První polovina knihy, kdy se seznamujeme s Jakubem, jeho dětstvím a letem do vesmíru mě nesmírně bavila a viděla jsem v ní velký potenciál i díky flashbackům do let minulých a příběhu celé rodiny. V půlce se pro mě ale kniha zlomila, mimozemská linka mě v knize vůbec nebavila a kdyby příběh skončil v polovině, vůbec bych se nezlobila. Některé závěrečné části byly super, ani vyznění mi nevadilo a autor zcela jistě umí dost dobře psát. Škoda, potenciál to mělo opravdu velký a rozhodně autorovu tvorbu nespustím z očí.

03.07.2018 3 z 5

Srdcový král Srdcový král Hanna Krall

Téma druhé větové války, Židů i Osvětimi najdeme v mnoha knihách, ale musím říct, že tento příběh byl opravdu originální. Ještě jsem se nesetkala s tak silnou hrdinkou, i když "konec" knihy mne trochu zklamal. Oceňuji krátkost i údernost knihy, krátké kapitoly mě bavily, ale musím říct, že jsem se někdy ztrácela ve jménech i ději, jelikož autorka dost přeskakovala. Asi ne úplně nejlepší absyntovka, ale stojí za přečtení.

28.06.2018 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Pro mě byla Artemis naprosto stejně skvělá, jako Marťan. Příběh měl velký spád, který mě nutil číst stále více a více stránek a ke konci už bylo napětí skoro k nevydržení. Oceňuji Weirův brilantní popis celého vesmírného světa Artemis a skvělou hrdinku, která mi byla sympatická už od začátku. Konec naprosto splnil všechna má očekávání.

25.06.2018 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Českou literaturu miluju a v knize Anny Bolavé jsem viděla velký potenciál. Už od začátku bylo na knize něco příjemně divného, a jak se příběh odvíjel, jako čtenářka jsem se dozvídala víc a víc. Bohužel, děj byl pro mě až příliš pomalý a v druhé polovině knihy ještě více zpomalil. Když se vše začalo blížit konci, z různých náznaků jsem myslela, že se vše nějak vyřeší. Bohužel. Kniha má nádhernou atmosféru, je perfektně napsaná, má zajímavé téma, ale nemohu dát více než tři hvězdičky, protože jsem z ní byla trochu zklamaná.

19.06.2018 3 z 5

Únava materiálu Únava materiálu Marek Šindelka

S "uprchlickým" tématem jsem se setkala vůbec poprvé v životě a proto i celkem chápu, že na české poměry bylo vydání této knihy výjimečné, navíc v době, kdy se podobné otázky řeší celosvětově. Do knihy jsem se ponořila a na některých stránkách mi bylo až fyzicky špatně, což se mi ještě mnohokrát nestalo. Moc mě bavila část, kde hlavní hrdina putoval sněhem, ale zde všechna pozitiva končí. Na hodnocení knihy hodně ubrala nepřehlednost postav, kdy jsem až do konce některé části nechápala a celkově mi přišly dost zbytečné. Polootevřený konec byl jasný už od začátku, ale i tak mě docela zklamal.

11.06.2018 3 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Čtyři hvězdy dávám hlavně za neobvyklé a zajímavé téma i za myšlenku světa, který by opravdu jednou mohl nastat. Kniha se četla sama, i stylisticky mi vyhovovaly krátké kapitoly. Několik věcí mě ale hodně mrzelo, přesně jak se píše v recenzích přede mnou, trochu jsem se celou dobu ztrácela díky přeskakování časových linek, svět Gileádu byl popsán jen nahrubo, i když šlo vlastně o nejdůležitější část příběhu a proto mi některé chování hlavní postavy přišlo zvláštní. Jedná se o nespolehlivou vypravěčku, což bylo také dost zajímavé. Co mě ale vyloženě zklamalo byl otevřený konec, který se dal čekat, ale spoustu věcí tam podle mě nebylo vůbec dovysvětleno. Závěrečné historické bádání bylo trochu divné, i když vím, k jakému účleu sloužilo.

06.06.2018 4 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Skvěle napsaná a čtivá kniha, jejíž téma začínáte pomalu rozkrývat před polovinou knihy. Mám ráda knížky odehrávající se na vesnici, kde mají lidé úplně jiné a přitom naprosto stejné starosti. Prostředí lesa a hub bylo skvělé. Nemohla jsem se od ní odtrhnout, a dávám pět hvězd, i když mi tam některé drobnosti neseděly.

01.06.2018 5 z 5

Ready Player One - Hra začíná Ready Player One - Hra začíná Ernest Cline

Když jsem o knize před několika lety slyšela od zahraničních booktuberů, už v tu chvíli jsem si myslela, že to bude pecka. A taky že byla. Podobné žánry knih moc nečtu, ale asi začnu více. Krásný příběh postavený na reálných základech, s malou lovestory a tisíci odkazech na osmdesátá léta. Také možná trochu hrozba toho, co se stane, když budeme až moc žít ve virutální realitě.

24.05.2018 5 z 5

Příliš mnoho Kateřin Příliš mnoho Kateřin John Green

Asi už jsem od dob knihy Hvězdy nám nepřály "vyrostla", protože tahle Greenovka mě vůbec nebavila, i když byla napsána tím typickým stylem, který mám u autora ráda. Je to taková oddechovka, která je čtivá tak akorát, nebyly mi sympatické ani postavy, ani příběh a nudil mě celý Theorem i poznámky pod čarou.

20.05.2018 2 z 5

Reportáž o Kukluxklanu mě nenechala chladnou, navíc byla skvěle napsaná a téma autorka zpracovala z reálných rozhovorů s lidmi, kteří do klanu patří. Sice je to téma veskrze americké, ale v dnešních dnech dostává naprosto jiné obrysy, hlavně kvůli imigračním vlnám. Odnesu si z ní mnoho zajímavých informací, třeba o tom, jak důležitý byl pro KKK marketing nebo o dnešní době, kdy je v klanu dost válečných veteránů. Autorka se snaží nastínit situaci a dost ocenuji, že připojuje i příběhy, kde bylo právo na straně "bílých". Skvěle a poutavě napsané, kratší kapitoly mi dost vyhovovaly. Absynt jede!

10.05.2018 5 z 5

Malinka Malinka Dita Táborská

Knížka s tématem, které jsem snad ještě nikdy v životě nečetla - adopcí. Autorka umí nádherně psát, tak, že vám při některých scénách buší srdce. Všechny postavy byly uvěřitelné, každá měla svá pozitiva i negativa. Příběh mě na konci možná trochu zklamal, ale přesto dávám plné 4 hvězdy.

01.05.2018 4 z 5

Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus: Můj soukromý buzynes Jan Kraus

Kniha Jana Krause se čte lehce a je v ní ukryto hodně z jeho humoru, který vidíme v Show Jana Krause. Spoustu věcí okolo života tohoto populárního herce a moderátora pro mě byla naprostou novinkou. Ne se všemi jeho postoji souhlasím, někdy mi chyběla větší kontinuita, ale knihu hodnotím velmi kladně.

21.04.2018 4 z 5

Marťanská kronika Marťanská kronika Ray Bradbury (p)

Kniha má velký přesah. Byla napsána před mnoha lety a přesto, je v ní poselství, které platí dnes možná více než kdy dříve. Ne všechny povídky se mi tolik líbily, ale celkově je kniha zajímavým a aktuálním pohledem na dnešní svět.

14.04.2018 4 z 5