Gooverka Gooverka komentáře u knih

Autismus & Chardonnay Autismus & Chardonnay Martin Selner

Ještě nikdy jsem nečetla knihu o autistech z pohledu jejich vychovatele a musím říct, že mi autor docela dost otevřel obzory. Kniha není jen popisem toho, co je to autismus a jak se s ním žije. Mezi řádky si Selner pokládá mnohem důležitější otázky a moc se mi líbilo, že se snažil i o sebereflexi. Na jedné straně jsem se dokázala pousmát a o pár řádků dál rozesmutnit. Miluju nakladatelství Paseka, která si s podobou těch knih dá extra záležet a pak v ruce držíte skvěle zpracovanou knížku, s úžasnou typografií, rozložením stránek, papírem, prostě vším.

02.03.2020 4 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Jako všechny knihy, které jsem dosud od Petry Dvořákové četla, je i tato nadprůměrná. Autorka se skvěle vcítila nejen do mužského hlavního hrdiny, ale i do lékařského prostředí. Setkáváme se s doktorem, který je nám každou stránku více či méně sympatický. A i když provádí věci, se kterými nesouhlasíme, dokážeme je pochopit. Zajímal mě osud celé jeho rodiny, a i když byl někdy děj trochu předvídatelný, vůbec mi to nevadilo. Poslouchala jsem ji jako audioknihu, kterou můžu jen doporučit, je výborně namluvená.

02.03.2020 4 z 5

Digitální minimalismus Digitální minimalismus Cal Newport

Ač jsem podobných knih četla v minulosti několik, tahle byla určitě nejaktuálnější a nejpovedenější. Více než co jiného jsem se zamyslela nad tím, jak sama sociální sítě používám a potvrdila jsem si, že po mobilu sahám hlavně ze zvyku a možná i z nudy. Určitě je to kniha, ke které se budu vracet, protože bude platná i za několik let. Hodně se mi líbilo, že autor propojoval historii a způsob práce lidí v minulosti s tím, jak dnes sociální sítě používáme.

20.02.2020 4 z 5

Chlapec na vrcholu hory Chlapec na vrcholu hory John Boyne

Ani nevím, kdy jsem naposledy četla o druhé světové válce z tak zajímavého úhlu pohledu. Knížka se četla skvěle, příběh byl tak akorát dlouhý a hlavně pro mě naprosto neodhadnutelný. S hlavním hrdinou soucítíte a zároveň jste na něj naštvaní. I když vlastně chápete, co jeho jednání a chování způsobilo. Hodně pocitů se ve mě mísilo po celou dobu čtení a fakt bych knihu doporučila.

11.02.2020 4 z 5

Žena v okně Žena v okně A.J. Finn (p)

Asi chápu hype kolem této knihy, za mě se ale jednalo jen o lepší průměr. Thriller jsem poslouchala jako audioknihu, proto si myslím, že měl příběh možná ještě větší účinek, díky hlasu hlavní postavy. Od začátku jsem měla několik teorií, kam by se příběh mohl ubírat a nutno říct, že autor si se čtenářem dost dobře v této rovině hraje, takže až do poslední chvíle nic moc netušíme. Konec jsem neodhadla a docela mě mile překvapil. Vlastně knize kromě rozvleklosti nemám co vytknout, ale můj šálek kávy to tolik nebyl.

07.02.2020 3 z 5

Nimbus Nimbus Neal Shusterman

Mám prostě tuhle young adult fantasy ráda, a i když se mi asi první díl líbil více, druhý byl také skvělý. Chápu ho jako překlenutí jedničky k trojce, které řešilo spíše filosofickou rovinu celého příběhu. Dost se také objevovala politická linka a na nějaký vývoj postav moc nezbýval čas. Dávám pět hvězd i kvůli tomu, že konverzační kapitoly se střídaly s těmi, kde bylo plno akce a souběžně s tím se střídali i vypravěči. Konec mi přišel trochu uspěchaný a unáhlený, ale moc se těším, jak to celé bude pokračovat.

01.02.2020 5 z 5

Sen o olympiádě Sen o olympiádě Reinhard Kleist

Nemohu hodnotit, zda se komiksová podoba příběhu opravdu držela všech skutečných událostí, které se v životě somálské běžkyně staly, ale vlastně ani nechci. Důležitější podle mě je, že se autor prostřednictvím příběhu Samii Jusuf Omarové pokusil vyprávět o tom, že je na světě hned několik zemí, ve kterých není normální běhat jen tak po venku, ještě když jste žena. A možná i co všechno musíte udělat pro to, abyste dosáhli svého snu. Příběh je strašně smutný a emotivní, hlavně když víte, kam celou dobu směřuje.

25.01.2020 4 z 5

Slon na Zemplíně Slon na Zemplíně Andrej Bán

Od knihy jsem dostala přesně to, co jsem čekala. Sbírku reportážních textů, které napsal slovenský novinář a které se zabývají hlavně menšími městy a venkovem. Andrej Bán procestoval celé Slovensko a v této sbírce textů přináší nevšední pohled nejen na slovenské dějiny, ale hlavně každodenní život. Vypráví prostřednictvím mnoha postav o historických událostech, které dává do souvislostí s aktuálním děním. Musím říct, že mnoho příběhů mě vážně zaskočilo, připomínaly totiž spíše italské mafiánské podhoubí. Dozvěděla jsem se mnoho nových informací a zase si uvědomila, jak málo o našich "bratrech" vlastně vím. Dávám čtyři hvězdy za někdy nepřehledné pasáže a mnoho zbytečných informací s letopočty a jmény - to se týkalo hlavně textů o historii.

25.01.2020 4 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Kříďák určitě nebude patřit mezi mé oblíbené detektivky, ale vlastně to vůbec nebylo špatné. Řekla bych, že až od prostředku se začalo něco pořádně dít, proto dávám tři hvězdy. Jsem ráda, že se autorka oprostila od klišoidního detektiva a nechala pátrat "klasického člověka". Mám ráda příběhy, kde se prolíná více časových rovin a proto jsem ocenila, že sledujeme příběh z pohledu postav jako dětí, a pak i jako dospělých. Překvapil mě i trochu filosofický přesah. Poslouchala jsem ji jako audioknihu.

20.01.2020 3 z 5

Potrhaná křídla Potrhaná křídla Ruta Sepetys

Ruta Sepetys se řadí mezi moje nejoblíbenější spisovatelky, ale musím říct, že jsem ráda, že jsem tuto knihu četla jako poslední. Kdybych ji četla dříve, možná bych se do ostatních nepustila. Začátek byl hodně slibný, nic podobného jsem zatím nečetla - Amerika, 50. léta, prostituce, chudá čtvrť a osudy lidí žijících v ní. Ač mi byly skoro všechny postavy sympatické a soucítila jsem s nimi, musím říct, že od poloviny jsem tak nějak tušila, co přijde. Příběh jako celek mě tedy tolik neoslovil, i když stejně jako autorčiny ostatní knihy byl podán čtivě. Stejně jako komentující přede mnou, i já byla zklamaná z celkem rychlého závěru.

15.01.2020 3 z 5

Feministky nenosí růžovou a jiné lži Feministky nenosí růžovou a jiné lži Scarlett Curtis

Protože jsem od knihy očekávala zcela něco jiného, nemohu hodnotit jinak. Knize plné feministických esejí nenahrává ani fakt, že se v ní objevuje mnoho chyb, překlepů a překlad na některých místech opravdu originálu nepřidává. Mám hodně rozporuplné pocity, protože podobné knihy čtu moc ráda a aktivně se o témata spojená s feminismem zajímám. Většinou mě i nadchnou. Kniha pro mě měla až moc krátkých textů, kde autorky nedovedly rozvést téma do takové míry, aby mi to něco dalo. Většina textů od známých jmen pro mě byla velkým zklamáním. Kniha pro mě kromě toho, že texty do ní napsaly samé ženy neměla jednotící téma, které jsem očekávala. Některé autorky psaly o mateřství, další probíraly historii feminismu nebo psaly o tom, jak bychom si měly pomáhat a co číst. Některá témata se zase opakovala a potřetí se mi o nich už opravdu číst nechtělo.

09.01.2020 2 z 5

My proti vám My proti vám Fredrik Backman

Když jsem si pokračování Medvědína znovu stáhla jako audioknihu, nesmírně jsem se těšila a ani v nejmenším mě nenapadlo, že by druhý díl mohl být stejně dobrý, jako ten první. Miluju Backmana, který mi každou knihou dokazuje, že patří mezi moje nejoblíbenější autory. Tak trochu obyčejný příběh o dvou nesmířlivých hokejových městech a osudech jeho obyvatel byl znovu plný velkých zklamání, smutku, nečekaných událostí, ale i smíchu a smíření. Zbožňuji vyprávění z více úhlů pohledu a snad nikdy se mi nestalo, že bych se dokázala vcítit skoro do všech postav stejně. Myslím, že mi ještě nikdy z knihy neběhal tolik mráz po zádech, chtělo se mi brečet i se potutelně usmívat zároveň.

09.01.2020 5 z 5

Umrlčí cesta Umrlčí cesta Peter May

Temné detektivní příběhy od Petera Maye miluju, ale tenhle byl zatím nejslabší. K dvouhvězdičkovému hodnocení mu pomohlo, že jsem knihu poslouchala jako audio namluvené Jiřím Dvořákem, jinak bych možná ubrala další hvězdu. Příběh začínal hodně zajímavě (muž se vynoří z moře a nepamatuje si, kdo je, ani co na ostrově dělá), ale od poloviny jsem spíše trpěla. Zápletka se dala dost dobře odhadnout, aktuální problémy světa byly do příběhu naroubovány dost násilně a hlavně by se nic z toho v reálném životě takhle nestalo, což je úskalí mnoha detektivek. Za mě tedy spíše zklamání.

04.01.2020 2 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Komiks se mi těžce hodnotí, protože vychází z kuřimské kauzy, která je dost reálná a děsivá. Autoři k ní nicméně přidávají velké množství fabulace a nových poznatků, které jsem hodně ocenila. Ilustrace tomu všemu ještě přidávají, komiksová podoba je snad tou nejlepší, co jsem kdy viděla/četla.

03.01.2020 5 z 5

Jeď dál! Jeď dál! Austin Kleon

Mám knížky od Austina Kleona prostě ráda. Rozhodně bych doporučila přečíst si jednu z jeho knih na začátek nového roku, protože umí dost dobře nakopnout do práce. Zase jsem si v ní našla hned několik věcí, které si pro svůj osobní i pracovní život zapamatuji.

02.01.2020 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Už si upřímně do detailu nepamatuji předchozí knihy, ale myslím, že tahle byla zatím nejlepší. Dost mě bavilo, že kromě humorných situací a setkání s lidmi tu byl dán velký prostor i informacím o zemích a historii, o kterých jsem povětšinou vůbec nevěděla. Určitě knihu doporučuji, i když jste přednášku viděli dříve, jako já. Měla jsem z ní zase úplně jiný zážitek.

28.12.2019 5 z 5

Na knihu jsem se v určitém smyslu fakt těšila, protože seriál Černobyl, který byl touto knihou inspirován, patří mezi to nejlepší, co jsem minimálně tento rok viděla. Vůbec nehodnotím autorčino zapálení a myšlenku takovou knihu napsat/sestavit. Má velmi silné téma a jsem moc ráda, že vyšla. Na druhou stranu se mi bohužel vůbec nelíbilo, že rozhovory s lidmi byly strašně moc chaotické a někdy mi ani celkově do knihy nezapadaly. Věci se neustále opakovaly, což autorka sice na začátku předeslala, ale celkový dojem mi to dost kazilo. Jako tu někdo psal přede mnou, byl to spíše shluk příběhů různých lidí, které sice mají svou hodnotu, ale podle mě mohly být zpracovány a do knihy dosazeny daleko lépe. Nejvíce se mi líbila první kapitola, ve které jsem dostala přesně to, co jsem od knížky očekávala a která byla ústředním příběhem seriálu. Také jsem často nevěděla, kde jaký příběh končí a kde další začíná, když jich na tři řádky bylo za sebou třeba deset. Důležitá kniha, ale špatně poskládaná. Více než tři hvězdy dát nemohu.

20.12.2019 3 z 5

Kirké Kirké Madeline Miller

Kniha mě určitě obohatila o připomenutí si jmen a činů mnoha antických bohů, které už jsem dávno zapomněla. Nicméně v konečném zhodnocení mi přišla dost průměrná. Tolik nemám ráda pomalé tempo knihy, kdy se na desítkách stran nic moc neděje, ale věřím, že ostatním čtenářům bude třeba zrovna tohle vyhovovat. Autorka určitě umí psát, některé věci mě v příběhu určitě zaskočily a s postavami jsem povětšinou soucítila. Příběh o bohyni Kirké tedy rozhodně nebyl špatný, ale zároveň to asi úplně nebyl můj šálek čaje.

06.12.2019 3 z 5

Clona Clona Samuel Bjørk (p)

Ač moc severské detektivky nečtu, toto je má oblíbená série. Nicméně Clona je za mě asi zatím nejslabším dílem. Hodně se mi líbil progres hlavních detektivních postav, a jako vždy jsem byla celou dobu napnutá, co se bude dít. Bohužel se mi v průběhu podařilo hned několik věcí dost dobře odhadnout a konec byl tak uspěchaný, že jsem mu skoro nevěřila.

23.11.2019 3 z 5

Můj obdiv pro válečné reportéry po přečtení této knihy ještě stoupnul. Přišla jsem na to, že jsem si nedokázala představit, v čem všem spočívá jejich práce. Moc mě bavily kapitoly s konkrétními událostmi a příběhy, protože začátek byl pro mě dost chaotický. Vím, že se autor snažil dát knize strukturu, ale ta mi moc nevyhovovala. Spoustu konfliktů jsem také dopodrobna neznala, takže mezi soupeřícími stranami a celými konflikty jsem se docela ztrácela, proto by asi, jak už tu někdo psal, neuškodilo trochu více kontextu. Nicméně je to kniha, kterou by si měl přečíst asi každý, kdo se o světově dění zajímá. Zas a znovu zjistíte, jak se nám tu vlastně žije skvěle.

18.11.2019 4 z 5