Gooverka Gooverka komentáře u knih

Nejrudější růže rozkvétá Nejrudější růže rozkvétá Liv Strömquist

Stejně jako předchozí autorčina komiksová kniha, i tahle je geniální. V životě byste neřekli, jak moc se na životě Leonarda DiCapria dá ukázat, co znamená láska.

04.04.2021 5 z 5

Cop Cop Lætitia Colombani

Skvěle napsaná prvotina, kde se setkáváme s třemi naprosto odlišnými ženami a jejich osudy, které se ale nakonec spletou dohromady. Úsporný styl psaní, krátké kapitoly a přeskakování z příběhu do příběhu pro mě tuto knihu udělaly dost zajímavou. Něco málo tomu chybělo, abych dala hvězd pět, ale celkově moc zdařilá kniha a těším se na další autorčina díla.

16.03.2021 4 z 5

Má sestra je sériový vrah Má sestra je sériový vrah Oyinkan Braithwaite

Zajímavý námět, originální prostředí Nigérie a příběh dvou sester, kdy se naprosto otáčí role - fandíte spíše vražedkyni, než obětem. Vůbec to nebyla špatná knížka, ale asi si ji za pár dní nebudu pamatovat. Hlavně ke konci by to chtělo větší spád a možná nějaké rozuzlení. Poslouchala jsem ji jako audioknihu.

28.02.2021 2 z 5

Řeka v temnotě Řeka v temnotě Masadži Išikawa

Četla jsem už pár knih s KLDR tématikou, takže když jsem do této knihy šla, věděla jsem, co mě asi tak čeká. Musím ale říct, že jakkoliv dobré byly knihy, které jsem na toto téma četla, žádná z nich se nerovnala Řece v temnotě. Většinu času mi bylo úzko a jak hlavní hrdina blížil v popisování utrpení v letech nového milénia, naprosto mě to šokovalo. Myslela sem si, že ty největší hrůzy už má sever dávno za sebou. Skvěle napsané a myslím si, že by si takovou knihu měl přečíst vážně každý, aby věděl, jak se my v Evropě a demokracii vlastně máme.

19.02.2021 5 z 5

Mimo řadu Mimo řadu Malcolm Gladwell

Musím říct, že něco tak mimořádně zajímavého jsem vůbec nečekala a od autora si určitě přečtu další jeho knihy. Gladwell v několika kapitolách rozebírá, proč je mnoho významných osobnostní či skupin tak dobrých v tom, co dělají. Proč měl Bill Gates ty správné předpoklady pro založení Microsoftu, proč jsou hokejisti narození v lednu úspěšnější než jejich vrstevníci, proč jsou asiati lepší v počítání ale horší při řízení letadla apod. Musím říct, že některé pasáže z knihy asi nikdy nezapomenu a knihu hodnotím tak skvěle, protože mě zábavnou formou poučila o spoustě věcech. Musím říct, že se na úspěch už navždy budu koukat úplně z jiné perspektivy a už nikdy nebudu věřit zjednodušujícím pohádkám o tom, jak se někdo zázračně z chudoby vypracoval k úspěchu. Odteď už budu vědět, že kromě štěstí záleží na příležitostech i tvrdé práci.

13.02.2021 5 z 5

Podbrdské ženy Podbrdské ženy Jana Poncarová

Další z dlouhé řady skvělých českých autorek, od které si ráda přečtu i další její knihy. Podbrdské ženy jsem poslouchala jako skvěle namluvenou audioknihu a moc mě bavila. Bohužel ale ne natolik, abych na ní ještě několik dní myslela a za pár dní si asi nevybavím ani o čem byla. Mám moc ráda vyprávění z pohledu několika postav, ještě když se jedná o jednu rodinu, v tomto případě ženskou linii. V tomto případě začínáme u první světové války a pokračujeme až do dnešního světa. Po dočtení jsem se vážně zamyslela nad tím, že se musím babiček zeptat, jak jejich život vypadal, když byly mladší.

09.02.2021 3 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Je sice pravda, že Heřmánkové údolí u mě zabodovalo daleko více, ale i tato kniha byla velmi solidním čtením. Bavila mě od samého začátku, mám moc ráda příběhy, kde je více vypravěčů a sledujeme osudy jedné rodiny. Na několika místech mě příběh dost překvapil a hodně se mi líbilo dobové zasazení do let kolem první i druhé světové války. Moc se těším, že si od autorky přečtu něco dalšího.

20.01.2021 4 z 5

Nejsem klasický čtenář scifi, takže moje hodnocení vychází hlavně z toho, že jsem moc podobných knih nečetla. Moc mě bavil úvod a závěr, ale uprostřed, kdy se prakticky nic nedělo se mě to teda nedotýkalo vůbec. Moc se mi líbila stavba celého světa, i popis různých druhů "lidí", postavy jsem si zamilovala a některé jejich osudy byly dost šokující. I přes veskrze epický závěr nemohu dát více než tři hvězdičky, protože kniha ve mě nic nezanechala a asi si ji za pár týdnů už vůbec nebudu pamatovat.

16.01.2021 3 z 5

Nebe patří nám Nebe patří nám Brendan Ian Koerner

Klasicky skvěle odvedená práce v dalším reportážním románu z Absyntu. Autor nám přibližuje éru americké historie, kdy byly únosy letadel na denním pořádku. Líbilo se mi, že se knihou táhne jeden dost zajímavý případ únosu, který je po kapitolách doplňován dalšími epizodami jiných únosců, a také postoji americké veřejnosti k bezpečnosti létání. Dozvěděla jsem se mnoho nového, a hlavní příběh Holdera a Kerkowové mi spíše připomínal nějakou detektivku. Mám mezi absyntovkami sice jiné favority na pětihvězdičková hodnocení, ale tohle se jim hodně blížilo.

06.01.2021 4 z 5

Karamelová džungle Karamelová džungle Tereza Salte

Od druhé autorčiny knihy jsem dostala přesně to, co jsem očekávala. Milé pokračování plné inspirace a historek, které už jsem četla na jejím blogu, Instagramu a nebo slyšela v podcastu, ale možná trochu rozšířené o podrobnosti. Pokud máte Terezu a její styl psaní či vyprávění rádi, slupnete ji za dva večery, protože se skvěle čte. Nicméně neočekávejte vysokou literaturu, tu a tam se objeví chyba a někdy vás možná budou iritovat slova, která autorka používá stále dokola - "bravurně".

28.12.2020 3 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Na Knihy od Katalpy se vždy mimořádně těším a i přesto, že se mi Zuzanin dech dost líbil, asi nebude patřit mezi to nejlepší, co jsem kdy k tématu židovství a koncentráků četla. Mám ráda knihy, ve kterých je popsán život hlavních postav od dětství až do dospělosti, což tu bylo splněno do posledního puntíku. Kniha se četla skvěle, ke konci jsem jí přímo hltala, i když to vůbec nebylo jednoduché čtení. Závěr mě trochu zklamal.

26.12.2020 4 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Soukupová je jednou z mých nejoblíbenějších autorek vůbec. Ale i já musím souhlasit s některými komentáři přede mnou, že tohle je asi to nejslabší, co jsem od ní četla. Laťka je ale v tomto případě nastavena tak vysoko, že i tak musím knihu hodnotit dost pozitivně. Příběh je sice všední, ale řekla bych, že se v obou hlavních postavách každý z nás alespoň trochu najde, až mě z toho místy mrazilo. Soukupová znovu popisuje děj z pohledu více postav, minimalisticky, syrově a tísnivě, což utváří celou atmosféru knihy. Zklamal mě hlavně závěr, obecně jsem od knihy čekala trochu víc, ale stejně jako u jejích předchozích děl, vše asi skončilo v ten správný čas.

17.12.2020 4 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Tato kniha mě vytáhla ze čtecí krize, a ač ubírám v konečném hodnocení jednu hvězdu, opravdu ji moc doporučuji. V knize se pro mě protnuly dvě věci, které mám při čtení strašně moc ráda - sledujeme hlavní postavu po celý její život a střídají se tu nádherné lyrické popisy přírody s epikou a dějem. Od začátku jsem byla napnutá, kam se příběh bude ubírat a skoro jsem nemohla přestat číst, jak mě osud hlavní postavy zajímal. Autorka má opravdu velký dar vtáhnout nás do života svých postav a opravdu je s nimi prožívat. Ke konci mi možná něco málo chybělo, abych byla naprosto nadšená a dala pět hvězd, ale i tak se mi autorčin styl psaní a vyprávění moc líbí a těším se na další knihy.

07.12.2020 4 z 5

Jako v nebi, jenže jinak Jako v nebi, jenže jinak Aleš Palán

Po dočtení druhé autorovy knihy v této volné sérii mi v hlavě vrtaly naprosto stejné otázky, jako u dílu prvního. Bylo jen zábavné dozvídat se o lidech, se kterými asi nikdy nepřijdu do kontaktu, nebo mi kniha dala něco něco víc? Jelikož se tato otázka v mé hlavě opakovala, ubírám oproti šumavským samotářům jednu hvězdu. U samotářů mi přišlo, že je téma - žití na Šumavě - skvěle spojovalo. U této knihy mi nějaký jednotící prvek chyběl, i když autor hned na začátku vysvětluje, že ho příběhy mít nemají. Hodně jsem se těšila na rozhovor s českým poustevníkem bratrem Andělem, ale ten mě ve výsledku zklamal asi nejvíce. Naopak se mi líbily dva ženské rozhovory. Co musím ocenit hodně, jsou skvělé fotografie Johany Pošové.

02.12.2020 3 z 5

Ochráním tě Ochráním tě Peter May

Trilogii z ostrova Lewis miluju, a proto jsem se těšila i na "Ochráním tě". Kdyby byla kniha pouhým popisem o dětství a dospívání hlavní postavy na ostrovech, dala bych pět hvězd, protože v tom je May prostě přeborník. Nádherná atmosféra, pozvolné tempo a přitom strhující život hlavních postav. Jak se do toho ale zamíchala detektivní rovina, musela sem po dočtení uznat, že tohle se opravdu nepovedlo. Spousta nelogičností, špatné motivace postav i závěr, který by se možná hodil na plátna kin do nějakého drahého překombinovaného bijáku. Poslouchala jsem ji jako audioknihu a ta byla namluvená skvěle, ač nechápu, proč dvěma herci (muž a žena) kteří oba mluvili za hlavní ženskou postavu.

18.11.2020 2 z 5

Jméno větru I. Jméno větru I. Patrick Rothfuss

Když jsem vybírala, do jaké fantasy bych se pustila, Jméno větru bylo mezi oblíbenými fantasy sériemi skoro první. Musím říct, že rozhodně nelituji a možná se rovnou pustím do dílu druhého. Mám moc ráda styl vyprávění, kterým nás Rothfuss provádí - přeskakuje ze současnosti do minulosti. Vyprávění o dětství hlavního hrdiny mě zajímalo každou stránku, a moc se těším, co mi tento magický svět nabídne v další knize.

11.11.2020 4 z 5

S nadsázkou se dá opravdu říct, že je to jediná kniha o jídle, kterou potřebujete. Myslím, že jen v málokteré kuchařce najdete tak dobře shrnuté ty nejzákladnější věci - jaké oleje používat, proč jíst dostatek sacharidů, jak číst etikety apod. Dozvěděla sem se spoustu nových věcí a příjemně mě překvapilo, že autorka nezatracuje tradiční potraviny, spíše naopak. Recepty jsou také skvělé, škoda jen, že jich není ještě víc jako na autorčině blogu.

30.10.2020 5 z 5

Městečko Pines Městečko Pines Blake Crouch

Kdybych věděla, do čeho jdu, asi bych knihu nikdy nepřečetla, protože thrillery nejsou mým šálkem kávy. Nicméně musím říct, že autor zcela jistě psát umí, námět byl také zajímavý, ale hlavně celkové vyznění příběhu hodně pokulhávalo. Tři hvězdy dávám hlavně za prostřední část, od které jsem se nemohla odtrhnout, jinak bych asi dala dvě.

25.10.2020 3 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Knihu jsem poslouchala jako audio, takže nemohu úplně věrně posoudit celou její délku. Na začátku jsem se trochu nudila, ale tak od třetiny byla každá kapitola čím dál zajímavější. Pavel Kolář je mi už několik let hodně sympatický a díky knize se mi jen potvrdilo, že jeho přístup považuji za více než rozumný. Dost mě překvapilo, kolik věcí je v našem těle propojených a jak i ty nejběžnější návyky mohou způsobit velkou škodu. Hodně se mi líbila kapitola o stárnutí i Kolářova práce s pacienty, kteří nemají šanci na vyléčení. Jako několika lidem přede mnou, i mě někdy vadilo, jak Renata Červenková vedla rozhovor. Knihu přesto hodnotím velmi pozitivně.

24.10.2020 3 z 5

Atómové návyky Atómové návyky James Clear

Knih o budování si nových návyků je spoustu, ale měla jsem pocit, že tato je napsána srozumitelně a jednoduše tak, že jí musí pochopit vážně každý. Musím říct, že se mi každých pár stránek stávalo, že jsem horlivě přikyvovala tomu, co autor píše a v mnoha věcech si sama sebe uměla představit. Skvělé je, že autor předkládá nejen teorii, ale i praktické úkoly a návrhy. Poslouchala jsem ji jako audioknihu, a mohu jen doporučit.

18.10.2020 5 z 5