goldiex - Příspěvky

Továrna na snyTovárna na snyA. Songe

Je to vlastně docela milá malá knížečka. Jen nečekejte, že se dozvíte něco nového, protože všechny ty "hluboké" myšlenky jste už určitě četli někde jinde, možná ne jednou - a stejně to nepomohlo. Zbývá pár úsměvných příhod ze života na Bali a vzpomínky na dětství. Budiž.
Autorka si rozhodně protiřečí, když vám tvrdí, že na penězích vůbec nezáleží a že se máte radovat z maličkostí, například z toho, jak krájíte mrkev do polévky, současně se ale minimálně polovina knihy kolem peněz točí. Anie vypráví, jak s Lukášem neměli peníze a zoufale se je snažili vydělat. Proč, když na penězích nezáleží?
Také popisuje, jak ona sama od dětství podnikala a snažila se při minimálních investicích vydělat maximum, zkrátka vyráběla z prdu kuličku, jak to sama označila.
Obávám se, že takhle knížka je toho jasným důkazem.
Samotný text se vejde tak na 85 stran, zbytek jsou malůvky a prázdná místa a stránky s jednou větou, takže je to celé tak nějak uměle nastavované, aby se to vůbec dalo vydat jako knížka, přitom prodávané za nemalé peníze.
Poměr kvality a ceny? Za mě rozhodně palec dolů.

22.07.2017

Do vodyDo vodyP. Hawkins

Výborná kniha, opravdu velmi povedený psychothriller. Je ještě lepší, než byla Dívka ve vlaku.
Překvapuje mě proto dost nízké hodnocení a velké množství negativních komentářů; nejspíš to není kniha pro každého.
Někomu se zdá, že se celou dobu nic neděje, ale já mám pocit přesně opačný, a to už od první stránky. Někdo je dezorientovaný větším množstvím postav, ale stačí jen pozorně číst a vnímat.
Kdo má rád knihy plné tajemství, ten si musí rozhodně přijít na své. Zde všechna tajemství - letitá i ta nedávná - zpočátku bublají pod hladinou, aby pak postupně vyplavala na povrch... Závěr není vzhledem k okolnostem úplně nečekaný, ale je rozhodně zajímavý. A obálka každopádně patří k těm nejpovedenějším v poslední době. Za mě celkově velký palec nahoru a pět hvězdiček navrch!

29.08.2017

LevhartLevhartJ. Nesbø

Mám pocit, že čím déle Nesbo píše, tím jsou jeho "holeovky" srozumitelnější a čtivější. Přestože jeho knihy vždy hodnotím velmi vysoko a dávám za pět (pouze Netopýr má za čtyři), v Července nebo Nemesis jsem se lehce ztrácela a musela se opravdu hodně soustředit - kvůli komplikovanějšímu ději či velkému množství postav s nesnadno zapamatovatelnými jmény. Sněhulák a teď i Levhart jsou oproti předchozím dílům mnohem příjemnější a stejně napínavou procházkou zasněženým Norskem. Milý Jo, už se těším na další!

22.06.2014

Manon LescautManon LescautV. Nezval

V okamžiku, kdy jsem jako dítě viděla v televizi inscenaci Manon Lescaut, jsem se zamilovala do Nezvala. A tato láska je věčná :-)

31.07.2014

Temné koutyTemné koutyG. Flynn

Autorka je skvělá vypravěčka a její knihy člověka naplno vtáhnou do děje. Originalita tohoto příběhu je ještě umocněna prolínáním přítomnosti s minulostí. Ze závěru jsem byla trošku v rozpacích, přesto dávám pět hvězd jako u předchozích jejích knih - za skvělý čtenářský zážitek.

09.02.2014

Měděný jezdecMěděný jezdecP. Simons

Nádherný a dojemný román o velké lásce z období promrzlého, vyhladovělého, blokádou ochromeného Leningradu. Taky máte po přečtení knihy chuť zajet do Sankt Petěrburgu a posedět na lavičce na břehu Něvy se zmrzlinou creme brulée?

17.05.2014

Tajemství porodní bábyTajemství porodní bábyS. Ebert

Poddaní, šlechta, církev. Láska, přátelství, sex, nenávist, zrada, intriky. Vraždy, násilí, mučení, válečná tažení. Primitivní medicína, léčitelství, pověry a kletby. To vše je Evropa 12. století, kterou tak skvěle vylíčila Sabine Ebert ve své pentalogii o porodní bábě Martě a osudech jejích blízkých i nepřátel. Na své si určitě přijdou příznivci historie, dobrodružství i velkých milostných příběhů.

27.05.2015

Tajná knihaTajná knihaI. Obermannová

Styl psaní autorky se mi sice docela líbí, ale je pro mě také jediným pozitivem této knihy. Tajná kniha je dílo skandální, kontroverzní, absurdní...a hlavně nudné. Ať už k němu člověk přistupuje s tím, že vše je pravda, nebo že je naopak všechno vymyšlené (k této verzi se přikláním já, spisovatelce nevěřím ani slovo), po pár desítkách stránek nejspíš zjistí, že ho vlastně vůbec nezajímá, co bude dál, kdy vypravěčku zase pozve Největší Čech na kafe a kdy spolu znovu zažijí Tramtará...

27.06.2015

Černé leknínyČerné leknínyM. Bussi

Velmi zvláštně a originálně vystavěný příběh. Zpočátku vypadá jako klasická detektivka o vyšetřování vraždy a působí poměrně rozvláčně, chvílemi snad až nudně. Stojí ale za to vydržet až do konce, kdy pochopíte, že to, co čtete, je úplně jiný a mnohem působivější příběh, než jste si původně mysleli.

14.10.2017

Studna osaměníStudna osaměníR. Hall

Kniha je důkazem toho, že jakékoliv předsudky ve společnosti jsou špatné, protože se jim nedokáže ubránit ani čestný a vzdělaný člověk.

13.04.2014

Purpurové řekyPurpurové řekyJ. C. Grangé

Parádní čtení, i když rozjezd mi přišel trochu pomalejší. Film, který jsem viděla před lety a vím, že se mi líbil, si už prakticky nepamatuji, a mám velkou chuť si ho pustit znovu pro srovnání. Předem je mi ale jasné, že knížka vyjde jako vítěz :-)

09.12.2014

Krev na sněhuKrev na sněhuJ. Nesbø

Pro mě - coby velkou fanynku Nesbeho - velké zklamání. Kdyby to nenapsal Jo, po pár stránkách bych knihu odložila. Takhle jsem to zkousla do poslední stránky, což zase nebyla taková zátěž při necelých 150 stranách, přesto jsem se musela do čtení nutit. Příběh i děj je zcela o ničem. Kdyby tohle byla moje první kniha autora, asi bych se nikdy nekochala jeho "HH skvosty", což by byla pochopitelně škoda. Připomíná mi to - opět marnou - snahu Rowlingové dosáhnout věhlasu Harryho Pottera psaním nezáživných detektivek. Ševče, drž se svého kopyta!

03.07.2015

Sběratel očíSběratel očíS. Fitzek

Chvílemi jsem měla pocit, že je to všechno jen sen, z něhož se na konci vypravěč probudí. Celý příběh i některé postavy působily totiž tak neuvěřitelně a nereálně, že jsem občas jen užasle kroutila hlavou. Otevřený závěr mě každopádně nutí sáhnout po dalším díle.

31.08.2015

Lovec očíLovec očíS. Fitzek

Slabší dohra celkem zajímavě rozjetého Sběratele očí. Tady už totiž všechno tak nějak očekáváte a nic moc vás nepřekvapí, takže tu není příliš šokujících momentů, ale přece jen se nějaký najde. Jestli ale vše nakonec skončí happy-endem, na to si musíte počkat do posledních stránek...

08.09.2015

Heatová a vlna žáruHeatová a vlna žáruR. Castle

Jsem velká fanynka seriálového Castla, takže kniha o Heatové má pro mě velké kouzlo, což podobně "postiženým" netřeba vysvětlovat.
Na druhou stranu musím objektivně říct, že mě tento knižní krimi příběh příliš nezaujal; myslím, že ve skutečnosti by s ním Ricky velkou díru do světa neudělal.
Nevím, jestli sáhnu po dalším dílu, ale určitě si v pondělí po obědě pustím Primu :-)

23.07.2016

Báječné dnyBáječné dnyR. Montes

Nemůžu si pomoct, ale já prostě tyhle psychopatické stalkery miluju. Jen v knihách, samozřejmě. Stejně jako Joe v románu Ty od Caroline Kepnes, i Teo je natolik posedlý dívkou, že kvůli ní a pro ni - a samozřejmě pro sebe - udělá prakticky cokoliv a jde doslova přes mrtvoly. Zvláštní závěr, který jsem nečekala, ale proč ne? Ten jeden den s touhle knihou byl báječný!

02.06.2017

InfernoInfernoD. Brown

Musím říct, že všechny knížky Dana Browna, v nichž vystupuje Robert Langdon, mě fascinují. Jde vždy o skvěle propracovaný napínavý příběh, který je proložen zajímavostmi z oblasti historie a umění, což kvituji s povděkem, protože mě to donutí si k dané problematice hledat další informace a vždy mě to posune dál.

Inferno má ale ještě něco navíc - NÁSLEDUJÍ SPOILERY!

1/ Objevuje se tu aktuální celosvětový problém přelidnění, což je téma, které každopádně nemůže současného člověka ponechat klidným, nabízí další a další otázky a dodává Brownovu dílu nový rozměr.
2/ Velmi subjektivní plus spočívá v místu, které si autor vybral. Cisterna Yerebatan je naprosto úžasné a nádherně tajemné místo, pro mě rozhodně nejkrásnější istanbulská památka. Vřele doporučuji všem k návštěvě!

05.11.2014

Muž jménem OveMuž jménem OveF. Backman

Krásný příběh, úsměvný i dojemný. Víc takových knih!

07.06.2015

Dallas 63Dallas 63S. King

Kinga už jsem nečetla asi dvacet let a k téhle knize jsem se dostala spíš náhodou. Pustila jsem se do ní hlavně proto, že mě lákala kombinace témat JFK a cestování v čase. Každopádně takhle knížka je jedním slovem SKVĚLÁ! Nepoznávám v ní rukopis Kinga - tak, jak jsem ho kdysi četla, ale nenudila jsem se ani chvíli, a kdyby měla dalších sedm set stran, jen bych to uvítala. Pro mě to nebylo zdlouhavé ani bezdějové, vše souviselo se vším a vše se krásně prolínalo a nutilo mě to číst dlouho do noci. Zařazuji ji mezi své TOP knihy a rozhodně se brzy zase podívám na zoubek dalšímu Kingovi :-)

21.06.2015

Černé tichoČerné tichoP. Hiltunen

Po průměrném Finském poutu, které bych ani nenazvala thrillerem, je toto pokračování určitě mnohem lepší a napínavější. Také o tajemné Mari se dozvídáme něco víc. Propracovanější postavy i příběh, než tomu bylo v prvním díle.

15.08.2015

Deník mého stínuDeník mého stínuC. Kendal

Nedávno mě hodně zaujal román Ty od Caroline Kepnes, proto jsem teď sáhla po knížce s podobnou tématikou, jíž je stalking. Deník mého stínu je o to mrazivější, že je psán z pozice oběti, takže není předem jasné, kam až se pachatel pokusí zajít...

10.09.2015

Mysterium TremendumMysterium TremendumS. Rainer

Co na tom, že veškerý "humbuk" kolem knížky - včetně dokumentů na youtube a webových stránek - je uměle vytvořený? I kdybyste to nevěděli, už po pár stránkách vás napadne, že příběh je psaný příliš současným stylem, takže něco nehraje...
Ale to přece nevadí.
Zkuste ke knížce přistupovat bez předsudků a přehnaných očekávání. Možná budete i tak příjemně překvapeni. Já nad knihou strávila pár hodin, které rozhodně nepovažuji za ztracený čas, a dávám pětihvězdičkový palec nahoru.

Obálka i celá propagace kolem se taky povedla. Ale i o tom to dnes je.

P.S.
Tenhle Tizianův obraz miluju od dětství, takže mi autor - ať už je to Rainer, nebo klidně Křižka - vážně kápl do noty. Budu se konečně muset vydat někdy do Kroměříže :-)

16.08.2015

Dívka v pavoučí sítiDívka v pavoučí sítiD. Lagercrantz

Nedokážu ji dočíst. Jsem ve dvou třetinách a vzdávám to. Knížka mi přijde neskutečně nudná, nemá pořádnou zápletku, nic mě nenutí, abych chtěla číst dál. Je to tam samý hacker, ale Mikael ani Lisbeth nedostali pořádně prostor, aby se projevili naplno... Zlatana Ibrahimoviče od stejného autora si rozhodně přečtu a věřím, že mě bude bavit, protože tam to není o zápletce a napětí. Ale Larsson by si zasloužil pokračovatele, který má "koule" na thrillery, a tím Lagercrantz bohužel není.

20.09.2015

FarmaFarmaT. R. Smith

Toto je ne úplně zdařilý pokus o psychothriller. Po výborném Dítěti číslo 44 jen průměrná kniha, přičemž nápad samotný není vůbec špatný, pouze zpracování trochu vázne - vyprávění matky je mnohdy zbytečně protahované a nudné, naproti tomu závěr má pak rychlý spád, bohužel víceméně předpokládaný. Autora rozhodně nezatracuji, ale umí to i mnohem líp.

04.07.2016

Noční startNoční startR. Braunburg

Protože jsem fanoušek leteckých katastrof, dá-li se to tak říct, námět knihy mě donutil po knize sáhnout. Samotný příběh je poměrně zajímavý, až na občasné zdlouhavé popisy brazilské přírody. Naopak se mi líbilo líčení dalších nehod letadel, k nimž předtím došlo. Konec pak je trochu přitažený za vlasy, ale samotné pátrání po příčinách leteckého neštěstí a jeho rozuzlení je celkem příjemnou detektivkou.

22.06.2014

Sbohem  a šátečekSbohem a šátečekV. Nezval

Tuhle sbírku miluju od dětství. Už v době, kdy jsem ještě ani pořádně nechápala, o čem je, jsem sedávala u klavíru, vybrnkávala vlastní melodie a do nich recitovala tyto Nezvalovy verše. O to víc se mi líbí dnes!

31.07.2014

KukačkaKukačkaK. Limrová

Nepříliš originální, lehce absurdní, snadno předvídatelný, poněkud nudný a zbytečně zdlouhavý romantický příběh.

25.10.2014

TyTyC. Kepnes

Působivá psychologie stalkera a vraha. Dokonalá posedlost. Výborně napsáno.

01.06.2015

VangoVangoT. d. Fombelle

Moc mě mrzí, že budu jediná, kdo tuto knihu nehodnotí kladně. Dala jsem jí šanci až do strany 135, ale vůbec mě nechytla. Příběh, který se v ní odehrává, pro mě nebyl ani trochu zajímavý nebo napínavý. Synovi, který ji četl nedávno ve skoro čtrnácti letech, se knížka moc líbila, ale já jsem na ni asi už nejspíš stará. Nebo je to možná tím, že ji srovnávám s knihami, které jsem četla v poslední době a které nasadily laťku dost vysoko, a pak tento příběh vyznívá lehce do ztracena...

21.06.2015

Smrtící chaosSmrtící chaosM. Dickinson

Skvělá, napínavá, originálně zpracovaná a rozhodně velmi působivá kniha, o které musím přemýšlet i několik dní po přečtení, kdy už jsem pohlcena jinou knihou. Zdánlivě nesouvisející události, odehrávající se na čtyřech kontinentech, se postupně protínají, mávnutí motýlích křídel, které stojí na počátku všeho, někomu život zachraňuje a jinému ho zase bere. Teorie chaosu způsobuje mírný chaos v mých mozkových závitech a nastoluje otázku: Je opravdu vše, co se děje, jen náhoda?

11.07.2015

1 2