Godgifu Godgifu komentáře u knih

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Když někdo napíše knihu o kraji, který znáte jak svoje boty, protože jste se tam narodili a máte tam rodinu, a navíc ji napíše dobře, tak se nemůžete ubránit pocitu hrdosti, byť jste to tam jako náctiletí bytostně nesnášeli, ty haldy hlušiny cestou do Karviné, prach, náletové dřeviny, komíny, oprýskané, šedé budovy, těžní věže snad na každé světové straně... prostě hnus. Sakra, ale má to tam svoje kouzlo, genia loci, přičemž se autorce povedlo jej uchopit a zpracovat tak, že si podmanilo i cizince. Když už tam v tej Stonavě skoro 20 let nežijete a pak si čtete, jak se postavy v knížce pohybují v místech, která máte prochozená, a zažívají události, které se staly i ve vaší rodině, jako že někdo zahynul v dole... tak jednoznačně srdcovka!

19.09.2023 5 z 5

Vojna a mír Vojna a mír Lev Nikolajevič Tolstoj

Tolstého myšlenky (inspirované mimo jiné Petrem Chelčickým), že jakákoliv válka je špatná, tedy i ta obranná, zřejmě dnes nenajdou u mnohých pochopení.
Opět plejáda různorodých postav a perfektně zachycené jejich myšlenkové pochody. S Annou Kareninou má kniha kupodivu málo společného, byť lze připodobnit povahu a smýšlení Bezuchova ke statkáři Levinovi - takové alter ego autora. V Karenině se společnost jen bavila, a přece nádech nihilismu a tragiky, tady na pozadí válka, a přece s nádechem naděje.

14.10.2022 5 z 5

Ke dnu Ke dnu Anna Bolavá (p)

(SPOILER) Když jsem se musela rozloučit se sběračkou bylin, nečekala jsem ani chvíli a už jsem otevírala Ke dnu, aby se nerozplynula ta euforie, která se dostavila během Do tmy. Nález mrtvoly v bažinách sliboval ještě víc mysterióznější zážitek. Ale co to? Něco se tu pokazilo. Když se táž blaženost, probuzená sondou do choré mysli a záhadným šustěním na půdě, nedostavila ani po 100. stránce, nechápala jsem, jak je možné, že stejná autorka napíše dvě tak naprosto odlišné knihy, a to má prosím příběh volně navazovat. Byť se Do tmy točilo pořád kolem kytek, bylo to celé prosycené jakýmsi neklidem, napětím, které se dalo krájet, ale tady se, navzdory vidinám promyšleného zločinu, tentýž dojem ne a ne dostavit. Když jsem pochopila, že o tu mrtvolu snad ani tak nejde, byla jsem dost zklamaná. O co ale autorce šlo, je pro mne záhadou. Bylo to celé utahané, unylé, nudné, skoro až tuctové. Ani jazyk mne nikterak neoslovil, přitom vím, že Anna Bolavá to s jazykem fakt umí. Jsem smutná. Zvládnu ještě Před povodní?

12.01.2022 2 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

Když jsem se před vlastní četbou pídila po tom, o čem ta zvláštní kniha zvláštní autorky je, tak se přiznám, že o příběhu bláznivé ženské, která pořád jen trhá a suší kytky a má něco s rukou, jsem si iluze nedělala, že mě osloví, či dokonce nadchne, ale - stalo se! Asi je úplně jedno, o čem člověk píše, hlavní je, jak téma uchopí. To se dle mého vkusu povedlo náramně. Přesně takhle to mám ráda - nádech hrůzy, grotesknost a vtip. A skvělá čeština!

04.01.2022 5 z 5

Tulák po hvězdách Tulák po hvězdách Jack London

Působivé. Jen trochu chvástavé... jako by nikdo jiný na světě nikdy netrpěl víc než tento hlavní hrdina... Odbočky do minulých životů fajn nápad, ale mě teda poněkud zdržovaly a většinou ani moc nezajímaly.

02.12.2021 4 z 5

Já, Tito a gramofon Já, Tito a gramofon Miha Mazzini

Parádní knížka! Moc jsem si to užívala. Snad každý žánr byl zde šikovně, nenápadně zakomponován - dobrodružství, romantika, thriller, komedie i horror. A o (tragi)komické situace tu není nouze.

11.11.2021 5 z 5

Pochovejte mě pod podlahu Pochovejte mě pod podlahu Pavel Vladimirovič Sanajev

Psáno očividně s nadsázkou, ale vtipné mi to nepřišlo (spíš se tam od první věty zračila ta křečovitá snaha být vtipný) a nebavilo, takže odkládám nedočtené. Třeba se něco zásadního ztratilo v překladu, nebo se má číst pouze u vodky (což jsem si hned neuvědomila), anebo jsou Rusové prostě divní...

05.11.2021

Variace pro temnou strunu Variace pro temnou strunu Ladislav Fuks

Další typický Fuks s dusivou, snovou náladou, s bizarními a ještě bizarnějšími postavami. Ani zde nechyběla moje oblíbená věta, kterou vždy dychtivě vyhlížím: "V obličeji se mu nepohnul ani sval." Byly pasáže, které ubíhaly rychle, ovšem byly i pasáže, které se vlekly a já se přistihla i při tom, že nedávám pozor... Opravdu náročné to bylo.

04.10.2021 4 z 5

Rozmarné léto Rozmarné léto Vladislav Vančura

Prostě klasika, jež si žádá trpělivého čtenáře.

09.08.2021 3 z 5

Konec zákona Konec zákona Martin Vopěnka

Co je člověk zač a jak se projevuje, když je přesvědčen, že mu za to nic nehrozí, je známo z období válek či ze zemí, jejichž zákony jsou bezzubé či vláda, soudy i policie zkorumpované. Ale co tím chtěl autor vlastně (hlubokého) říci, zůstává pro mne záhadou. Čekala jsem upřímně něco jiného. Jsem poněkud v rozpacích (četla jsem rozhovor s panem Vopěnkou, který mne tehdy zaujal, a teď tohle?) a v pokušení si myslet, že autor se v hromadném znásilňování a vraždění spíše vyžívá, než aby je vysloveně odsoudil. Protože jakýkoliv morální apel (který byl zřejmě v úmyslu, pač jako braková literatura a la Kotleta se to netváří) totálně pohřbila vulgarita (např. v jednom kuse se tam někomu chce - cituji - srát...), explicitní sexuální scény a popisy brutality (za něž by se nemusel stydět ani markýz de Sade, což já opravdu číst nepotřebuju). Čekala jsem, že to bude syrové, ale ne bulvárně primitivní do té míry, že by se u toho mohl ukájet kdejaký psychicky narušený jedinec. Karamazovskou otázku "pokud není Bůh, je vše dovoleno" uchopil pan Vopěnka pro mne žel neakceptovatelným, nešťastně laciným způsobem, byť oceňuji tu myšlenku, že za úpadkem společnosti obvykle nestojí křupani z páté cenové, ale akademicky vzdělaní, charizmatičtí, leč vyšinutí jedinci.
Mimochodem: Ježíš řekl, že ze Zákona nepomine ani čárka.

05.08.2021 1 z 5

Na plechárně Na plechárně John Steinbeck

Vtipné příhody obyčejných lidiček, kteří nebyli ani dobří, ani zlí. Jen ten seriózní i neseriózní doktor tam poněkud nevím proč vyčníval... Asi tím, že byl vzdělaný? První večírek mě, na rozdíl od doktora, ale hodně pobavil.

29.07.2021 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Knize jaksi chyběla ta okouzlující atmosféra, kterou se povedlo panu Menzelovi dostat do filmu. Také zásluhou úžasných herců ovšem.

29.07.2021 3 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Bylo mi líto starých panen, kterým otec (mimochodem zvláštní týpek, úplně ne nesympatický, jeho zásadovost se mi líbila, nikomu nestranil, žel ani svým dcerám ne...) upřel právo na vlastní život. Žily jako v klícce. Kdyby aspoň byla zlatá. Jestli si ale Dora pomohla, těžko říct.
S tím turnusem to je dobrý nápad - zavedu doma:-)

29.07.2021 5 z 5

Spalovač mrtvol Spalovač mrtvol Ladislav Fuks

To bylo pošušňáníčko. Tohle prostě nemá chybu. Čarokrásné.

28.07.2021 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Ačkoliv jsem knihu přečetla jedním, anebo spíš dvěma dechy, a ačkoliv je to téma s potenciálem, jsem tak trochu zklamaná. Čekala jsem mnohem víc: třeba víc psychologie (myšlenkové pochody postav málo rozepsané), víc originality (opět manželka-zapšklá manipulátorka, která si vzala slabocha - to už tu žel bylo, škoda). Pokus o "přidanou hodnotu" s rádoby poetickými vránami jsem moc nepochopila. Konec uspěchaný. Vlastně ne jen konec. Tento způsob psaní zdá se mi poněkud odbytý... Paní spisovatelka přece umí lépe - i ta babička Petruny z Dědiny byla plastičtější a měla větší hloubku!

19.07.2021 3 z 5

Pohyby ledu Pohyby ledu A. Gravensteen

Ze začátku jsem podezřívala přísného kritika P. Bílka z mně nepochopitelné shovívavosti... no a pak se na scéně objevili noční fenomenologové - hustý (myslím, že si zažádám o členství;-))... Nesnáším, když se se mnou manipuluje, v knihách to však miluju a dychtivě očekávám! Bravo, neznámý autore, skvělá prvotina: pečlivě promyšlena zápletka, osvěžující hra s jazykem, závěr lepší než začátek (většinou to v knihách bývá obráceně). Doufám, že budete psát dál, už se těším, jak mě budete houpat ve své další knize:)

19.07.2021 5 z 5

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Neurazí, nenadchne...

29.06.2021 3 z 5

Taneční hodiny pro starší a pokročilé Taneční hodiny pro starší a pokročilé Bohumil Hrabal

Tomuto hrabalovskému hlubší smysl postrádajícímu myšlenkovému průjmu se říká pábení. To je jako když vás soused zmerčí na zahradě, osmělí se a přijde blíž, opře předloktí o plůtek a musí vám nutně povykládat, co za posledních 20, 30, 40 let zažil.
Jen pro trpělivého čtenáře-posluchače.
Svým způsobem obdivuhodné.

23.06.2021

Dobrého člověka těžko najdeš (10 povídek) Dobrého člověka těžko najdeš (10 povídek) Flannery O'Connor

Tvorba této svérázné ženské mě upoutala na základě zdejších komentářů a vysokého hodnocení jejích knih. (Tímto děkuji zdejším čtenářům za skvělý tip.) Zatím jsem dala jen tuto sbírku, ale nějak jsem nepostřehla, v čem spočívá ono moralizování... Charakterové vady a myšlenkové pochody lidí jsou vykresleny naprosto geniálně. Ano, postavy si leckdy naběhnou, ale tak to chodí i v životě. Moc sympatické čtení.

19.05.2021 4 z 5

Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová Don Pablo, don Pedro a Věra Lukášová Božena Benešová

Byla jsem překvapená, kolik se toho vešlo do tak tenké knížky. Má to vše, co od knihy očekávám, byť je děj velmi úsporný. Krásné, křehké, působivé.

06.05.2021 5 z 5