GOD-Complex GOD-Complex komentáře u knih

Zápisky z podzemí Zápisky z podzemí Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Je videt, ze Dostoievsky si v tech vytribenych charakterech liboval jiz z pocatku kariery. Kratka forma tomu sedi, jen co melo sakra byt to naprosto zbytecne predmlouvaci intro? Jinak vyborna sonda do lidske psychiky. 7/10

21.11.2019 4 z 5

Everville Everville Clive Barker

Famozni. Jeden z tech mala pripadu historie umeni, kdy druhy dil neni jen vice ci mene dustojne pokracovani, ale mozna original i prekonava. The Great and Secret Show je masterpiece, doted moje nejoblibenejsi Barkerovo dilo, ktere ale travilo spoustu casu vytvarenim univerza a charakteru, zatimco Everville uz z toho muze jen tezit a zamerit se na samotnou stavu more podstaty a od zacatku do konce sjizdet kvalitni pribeh. Doufam, ze Barker do konce kariery jeste stihne napsat puvodne planovane zavrseni trilogie. 10/10

28.06.2019 5 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Proc se mi tak strasne libila story o slapce z viktorianskeho Londyna? Vubec nechapu, ale cetlo se to jako po masle, bavilo me to, vcuclo do sveho sveta, ve kterem jsem chtel po skonceni pokracovat a to i navzdory tomu, ze jsem to cetl asi 4 mesice. Sugar byla skvela postava. Jen ten konec byl kapku odsekly, prislo mi, ze si to pripravuje pudu pro pokracovani, jediny duvod proc nepalim plny pocet. 9/10

17.01.2019 5 z 5

Písečníci (3 povídky) Písečníci (3 povídky) George R. R. Martin

Titulni povidka Pisecnici je super a zabavna, kdybych hodnotil jen ji, byly by to solidni 4*, ale dalsi 2 propluly kolem me naprosto bez odezvy. Docetl jsem je jen z povinnosti a srazi tuhle sbirku uplne zbytecne do podprumeru. 4/10

17.07.2018 2 z 5

Dlouhá trnitá cesta z pekla Dlouhá trnitá cesta z pekla Neil Strauss

Konecne jsem se k tomu po letech dostal. Prekvapive chytlava a ctiva autobiografie, ktera me po vetsinu casu vylozene bavila, Manson je sice kapku magor, ale zajimavy magor. Preferoval bych trochu vic zamereni na samotnou hudbu a min drogovych silenosti z turne, ale to by pak nemelo potrebne shock values pro cilove publikum. Skoda, ze to zachycuje jen zacatek MM kariery okolo alba Antichrist Superstar, chtelo by to pokracovani, jsem si jisty, ze behem nasledujicich 20ti let nasbiral nejake dalsi zajmave stories. 8/10

17.06.2018 4 z 5

Hovory k sobě Hovory k sobě Marcus Aurelius

Nadcasovy masterpiece. Je uplne jedno, ze je to stare 2000 let, ty myslenky jsou nesmrtelne a 100% funkcni do dnes. Nektere myslenky jsou tak silne, ze jsem se misty zasekl na jedne strance a tu si cetl porad dokola. Tahle knizka je fantasticky boost k tomu byt obecne lepsim clovekem. Jsme soucasti vesmirne prirody a pokud nekdo zemre, je to jen naprosto prirozena zmena a neni nutne se nad tim nejak rmoutit, shodou okolnosti, clovek ktery mi tuhle knizku doporucil behem toho co jsem ji cetl zemrel - morbidni prenos uceni Marca Aurelia do realneho zivota. Emoce jsou nemoc duse. V deseti dnech budes bohem tech, kterym si ted selmou nebo opici, jen kdyz se vratis k uctivani rozumu. 10/10

12.05.2018 5 z 5

Velké a tajné show Velké a tajné show Clive Barker

Konecne to muzu rict naplno - Cistokrevnej Barker! Muj zatim jednoznacne nejoblibenejsi Barkeruv kousek. Je to plne snu, umeni, lasky a horroru. Masterpiece. a uz se tesim na Everville... 10/10

24.02.2018 5 z 5

Imajika Imajika Clive Barker

Misty trosku roztahle, obcas kapku gay, ale jinak plne fantazie, alternativnich dimenzi, bohu a hlavne je to cim dal tim vetsi epikusu. Temer cistokrevnej Barker! 8/10

30.10.2017 4 z 5

Nádraží Perdido Nádraží Perdido China Miéville

Neskutecne unikatni kousek, kde se autorovi podarilo vytvorit pestrobarevny svet/mesto plne novych exotickych ras a zmixovat spoustu zanru do prekvapive fungujiciho a hlavne uveritelneho celku. Uplny konec byl sice trosku vlazny dojezd a naopak na zacatku nejakou dobu trva, nez Mieville mesto vykresli a prejde k realne storylince, ale ve chvili, kdy se na scene objevi housenka se zacne rozjizdet totalni dokonalost. 9/10

02.06.2017 5 z 5

Svědectví Svědectví Stephen King

Videl jsem sice spoustu King-adaptaci ve filmove forme, ale trestuhodne jsem nikdy nic necetl, takze jsem si rozhodl doplnit tuhle zasadni mezeru ve vzdelani a Svedectvi mi bylo doporuceno osvedcenym Kingfilem jako jeho masterpiece. Po prelouskani tech 1000+ stranek rozsirene verze... nebudu zachazet do detailu abych nespoileroval (podle nazvu jsem na to sel jako na nejake soudni drama a hle co se z toho vyklubalo za masaz), ale jednoduse receno - WOW! Na dilo z roku 1978 je to naprosto famozni postapo epikusu! Jedna z tech knizek, ktera vas vylozene bavi, skvele se cte, tesite se co bude dal a behem toho vseho umi krasne vykreslit vsechny charaktery, pusobit dostatecne epickym dojmem a zanechat ve vas vzpominku na neco zasadniho. Jestli bych mel neco vytknout, tak rozsirena uncut verze mela precijen obcas nektere slabsi pasaze, ktere by klidne slo osekat aby to pusobilo kompaktnejsim dojmem a uplne finale mi prislo, ze ne zcela naplnilo me ultimatni ocekavani abych tomu mohl dat 100% plny pocet. Jinak ale jak by rekl Tom Cullen - Je to vazne skvela knizka, svata dobroto, to ANO! 9/10

24.02.2017 5 z 5

Američtí bohové Američtí bohové Neil Gaiman

Po mem absolutnim nadseni z Nikdykde jsem musel dat dalsiho Gaimana a Americti bohove jsou obecne povazovani za jeho masterpiece, takze ocekavani bylo nemale. O to vetsi zklamani to pro me zpocatku bylo, protoze zejmena uvod je neskutecne pomaly, ne a ne me to chytnout. Pak se to ale nastesti rozjede, jadro ktere se zacne rozvijet nekde uprostred a koncept cele knihy jsou famozni a velkou cast cteni jsem byl nadseny, ale ke konci to nadseni zase polevi, prijde mi ze Gaiman ten skvely napad neukociroval do nejake zasadnejsi, smysluplnejsi pointy a citim z toho tak trosku nevyuzity potencial. I tak je to ale ve finale velmi prijemny USA road trip s bozskou prichuti. 8/10

21.10.2016 4 z 5

Nikdykde Nikdykde Neil Gaiman

Po delsi dobe knizka se vsim vsudy, ze ktere jsem vylozene nadseny. Chytlavy pribeh, ktery vas nuti cist dal a pokracovat v dobrodruzstvi, charaktery ktere si oblibite, svet do ktereho se po docteni chcete vratit. Je to zabavne i spravne mysteriozni. Skvely mix zanru, kdy chvili civilni pasaze muzou brousit az do lehce pohadkove sfery, jen aby to nasledne vystridaly temer hororove momenty. Za me plny pocet a doufam, ze take potkam Lady Dvirku. 10/10

18.06.2016 5 z 5

Idoru Idoru William Gibson

Namet znel velmi slibne, ale vysledek je az podezrele normalni. To co bylo v 90tych letech jako sci-fi je dnes jiz diky internetu atd. realita, takze ve finale ctete vlastne pomerne obycejny road trip do Tokia s nejakou medialni elektronickou omackou okolo. Muj druhy Gibson, je to urcite stravitelnejsi, nez Neuromancer, na druhou stranu take o poznani mene vyzivne a zajimave, nicmene stale dobre cteni. 6/10

07.05.2016 3 z 5

Neuromancer Neuromancer William Gibson

Cyberpunkova atmosfera k prasknuti, je z toho citit ta zasadnost, nadcasovost a vliv, ktery Neuromancer mel na legii mych oblibenych kousku z zanru (Matrix, Deus Ex, Shadowrun), je to cele maximalne cool a mate pocit, ze ctete neco pro skutecne cyberpunkove gurmany. Ale... ten chaos, co jsem to vlastne cetl? Mozna na to nemam dostatek implantatu, nebo to zmrvil preklad, takze bych tomu mel doprat druhou jizdu v originale, ale kdyz se nad tim zpetne zamyslim, tak vlastne ani poradne nevim o cem to cele bylo. Kazdopadne unikatni literarni zazitek. 6/10

03.03.2016 3 z 5

Duna Duna Frank Herbert

Ohledne Duny jsem sice trosku zaujaty, vyrustal jsem na Dune 2 od Westwoodu, miluju to univerzum a diky filmum jsem predem vedel o co pujde, takze jsem se obaval, ze pro me knizka bude zklamani, ale naopak, po precteni muzu s klidnym svedomim potvrdit, ze tohle je pravem jedno z nejlepsich sci-fi del vubec, ktere me pohltilo a i pres svou solidni delku bavilo non-stop. Dal bych si nejake to koreni. 10/10

01.01.2016 5 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Jako sonda do pracovnich hororu, v tomto pripade prace na poste to funguje skvele a tyhle pasaze me fakt bavily, problem je v tom, ze to je tak tretina knihy. Zbytek je o tom jak a kde Hank prozival kvalitni soustani a jak na nej pri tom padaly kvetinace, coz mohlo byt cool nekdy v 70's kdy kniha puvodne vysla, ale dneska uz to takova pecka neni. 5/10

16.10.2015 3 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Ja jsem spokojeny. Bourkova sezona velmi vkusne kombinuje zabavnou epizodicnost puvodnich povidkovych sbirek s koncepcnosti a epicnosti nasledne sagy, je to chutny mix neceho mezitim a ve finale tak vznikla vlastne jedina kniha o Geraltovi, ktera funguje samostatne (cist samostatne nekterou z knih sagy nema smysl) a ktera je skutecne o Geraltovi (saga byla spis o Ciri). Sice to nedosahuje nejlepsich momentu sagy ve sve vrcholne forme (podle me Krest ohnem a Vez vlastovky), ale stale je to velmi chytlave, pestre, zabavne fantasy a Sapkowski dokazuje, ze je i po letech dobry spisovatel. Aktualne sjizdim The Witcher 3, takze jsem si knihu skvele uzil jako literarni doprovod, jen je skoda, ze uz mam vse prectene a tohle je tedy zrejme posledni setkani s Geraltem & spol :( 8/10

25.09.2015 4 z 5

Paní jezera Paní jezera Andrzej Sapkowski

Melo to nabeh na famozni epicke finale presahujici cas a dimenze, ale ten konec to docela zabil. Melo to cele skoncit zavrsenim na hrade Stygga, dynamicke, emotivni, temer i slza ukapla, ale nasledne deni (cca zaverecnych 20% knihy) je uz jen nuceny dojezd, ve kterem jakoby Sapkowski nevedel co vlastne s tim. Stale naprosto dustojne zakonceni zaklinacske sagy, ale uz to neni takova pecka jako predchozi 2 dily. 8/10

08.08.2015 4 z 5

Věž vlaštovky Věž vlaštovky Andrzej Sapkowski

Sapkowski pokracuje v top forme a ackoliv jsem dal plne hodnoceni uz predchozimu Krestu s ohnem, tohle je jeste o kousek lepsi a pokracuje tak vzestupna tendence v ramci zaklinacske sagy. Je to sice vic o Ciri, nez o Geraltovi, ale i to vidim jako plus. Famozni kniha. 10/10

13.07.2015 5 z 5

Křest ohněm Křest ohněm Andrzej Sapkowski

Wow, uz minule jsem byl nadseny z Casu opovrzeni a tohle je jeste lepsi, zatim nejlepsi kniha zaklinacske sagy. Tentokrat cistokrevne fantasy/rpg, dlouha cesta krajinou, postupne nabirani unikatnich clenu party, jeden lepsi nez druhy, Regis je borec, Marigold je dokonaly pako, Milwa je lepsi lucistnice nez Legolas a Geralt z Rivie vlastne vubec neni z Rivie. Je to chytlave, ctive, vtipne, napinave, bez slabych mist, takhle ma vypadat kvalitni fantasy knizka a nemuzu se dockat dalsich dilu, jestli ta vzestupna tendence bude jeste pokracovat nevim jak to budu hodnotit, protoze uz tomuhle davam plny pocet. 10/10

07.06.2015 5 z 5