gleti gleti komentáře u knih

Řek Zorbas Řek Zorbas Nikos Kazantzakis

Mentalita hrdinů mi byla natolik vzdálená, že jsem z jejich jednání nebyla moudrá ani po přečtení knihy.

26.10.2018 3 z 5

Tichá dohoda Tichá dohoda Elia Kazan

Obtížně se vystupuje z rozjetého autobusu, přestože jede krajinou, která se vám nelíbí. Pak jedině pohroma vás vykopne ze zaběhnuté zaprděnosti.

26.10.2018 5 z 5

Skoncovat s Eddym B. Skoncovat s Eddym B. Édouard Louis (p)

Tenhle komentář se nepsal lehce, protože kniha mě zanechala ve velikém zmatku. NIKDY, opravdu nikdy bych si nepomyslela, že někdy, byť v duchu, řeknu zlatý komunismus. Takováto bída nebyla v českých vesnicích ani v sedmdesátých, ne to bože v devadesátých, (i když tehdy se začaly objevovat první výraznější sociální případy, které neměly třeba na elektřinu).

Pokud jde o machismus, čišící téměř z každé stránky, moje vesnické sestřenice by s těmito šovinisty pěkně zametly. Netuším do jaké míry ovlivnil jejich sebevědomí socialistický přístup k rovnoprávnosti žen, ale jedna vedle druhé by jim daly, co proto.

Zpátky ke knize. Syrovost vyprávění svědčí o hloubce Édouardova úmyslu vypořádat se s minulostí a s přijetím rodičů i přes jejich nepochopení.

20.10.2018 5 z 5

Sokrates Sokrates Josef Toman

Pokud někdy někdo měl sexy mozek, byl to určitě tento filozof a ne nejmenovaný expremiér. Člověk, který vydupal myšlenku ze sebe tupější hlavy.

03.10.2018 5 z 5

Vánoce Hercula Poirota Vánoce Hercula Poirota Agatha Christie

Agatha je sázka na jistotu. Hutná atmosféra, oběť, kterou byste s chutí zavraždili sami a famózní Hercule. Co víc může čtenář chtít?

02.10.2018 5 z 5

Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny Tango: Skutečný příběh jedné tučňáčí rodiny Peter Parnell

Milá knížečka.

Ale vysvětlujte pak dětem, když to jde u tučňáků, proč to nejde u lidí? Proč se hloupé zákony staví nad rozum a cit?

02.10.2018 5 z 5

Kain Kain José Saramago

Výborně napsaná kniha, která se mi nelíbila, protože odráží pohled ateistů na boha. Svým způsobem mi připadala stejně tendenční jako jakýkoli jiný výklad světonázoru. Od nositele Nobelovy ceny jsem čekala víc.

25.09.2018 3 z 5

Vlci Vlci Farley Mowat

Mowat přibližuje své bádání od prvotních předsudků po adoraci svobodného, ale ohroženého tvora.

25.09.2018 5 z 5

Boxer, brouk Boxer, brouk Ned Beauman

Fíha, to teda byla jízda!

Nikdy by mě nenapadlo, že mě budou fascinovat osudy obskurních hrdinů, kterým bych se v reálu vyhnula kilometrovým obloukem. Podobně, jako když narazíte na něco slizce ohyzdného, před čím si dlaní zakryjete oči, ale skrze prsty hypnotizovaně zíráte na odpornost.

23.09.2018 5 z 5

Zastavení Zastavení Yariv Sapir

Na Zastaveních Yariva Sapira není nic pozoruhodného, až na jejich otevřenost. Autor před čtenářem nic neskrývá, žádnou nedokonalost či chybu, jíž se dopustil. Snad právě proto si ho čtenář oblíbí.

18.09.2018 5 z 5

Nejdelší den Adama T. Nejdelší den Adama T. Patrick Ness

V této knize klade Patrik Ness před své hrdiny překážky, které je mohou zničit. Vždyť postavit se svému okolí a zachovat si vlastní integritu mnohdy nezvládnou ani dospělí natož adolescenti. Obě roviny - jak reálná, tak fantaskní se v zobrazování temnoty doplňují. Přesto se hrdinové nevzdávají své naděje.

08.09.2018 5 z 5

Smileyho lidé Smileyho lidé John le Carré (p)

i špioni jsou vlastně jenom lidé

18.08.2018 4 z 5

Cizí dítě Cizí dítě Alan Hollinghurst

Zarazilo mě, jak autor dokáže výborně postihnout různorodé mužské charaktery (i když mi připadá, že představitelé anglické šlechty popisuje klišovitě - přece nemohli být všichni arogantní kreténi), tak ženské hrdinky podává jak přes kopírák - vesměs nepříjemné semetriky. Takže se ptám, jestliže se o hlavním hrdinovi říká, že nerozumí ženám, není to spíše autor, kdo tápe?

28.07.2018 4 z 5

Stařec, který četl milostné romány Stařec, který četl milostné romány Luis Sepúlveda

Zajímavý příběh o člověčí temnotě, která naštěstí nezanechá čtenáře utopeného v beznaději. Ano, člověčenstvo páše příšerné věci, přesto, řečeno s klasikem, jsou věci pro které stojí za to žít.

20.07.2018 5 z 5

Má žena a jiné živly Má žena a jiné živly Ivan Kraus

V každém manželství jsou karamboly. Jde o to, abyste z nich společně vybruslili a byli si oporou.

19.07.2018 3 z 5

Písání Písání John Lennon

Tahle kniha stojí a padá s překladem, z kterého Petr Kopet vytvořil majstrštyk. Je pravdou, že Lennon svým dílkem, kdy si s textem kouzlí kaleidoskopickým způsobem (otočí písmenka a vznikne nový obraz) poskytl parádní podklad.

19.07.2018 4 z 5

Výbuch Výbuch Thomas N. Scortia

Autoři mistrně ovládají své řemeslo, i když se drží klišovitých schémat thrileru, dokáží udržet čtenáře v napětí.

18.07.2018 3 z 5

Sedm katů z Mnichova Sedm katů z Mnichova Mario Puzo

Výborná oddychovka. I když mi chování některých postav připadalo přitažené za vlasy, líbilo se mi, jak Puzo odlišně vystihl charaktery záporáků. Ostatně ke konci rozdíly mezi hrdinou a padouchy mizí.

18.07.2018 3 z 5

Will Grayson, Will Grayson Will Grayson, Will Grayson John Green

V poslední době se vyrojilo několik podobných knih. Willové měli smůlu, že jsem je četla jako třetí v pořadí a protože nejsem cílová skupina, AY literatura mě trochu otrávila a knihu jsem nedočetla.

17.07.2018 3 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Od Boulleho jsem (zatím) četla jen dvě knihy; Planetu opic a Most přes řeku Kwai; obě výborné, přesto si z nich nejvíce pamatuji (v obou případech) závěrečnou pointu, z které mrazí.

17.07.2018 4 z 5