gleti gleti komentáře u knih

Pověsti starobělské farnosti Pověsti starobělské farnosti Lukáš Klega

Škoda, že knížečka - sešitek- nevyšla dříve, dokud jsem žila v Ostravě. Utahovala bych si ze Staroběláků, že se nerodí jako ostatní, ale vytáhli je z bažiny.

09.11.2019 5 z 5

Lord John a Ďáblovy ruce Lord John a Ďáblovy ruce Diana Gabaldon

Přidávám se k ostatním, patrně nejslabší kniha, co jsem od Gabaldonové četla. Možná je problém v tom, že ve svých románech nasadila autorka vysokou laťku, které ovšem v novelách nedosáhla. Možná je to částečně i moje chyba, protože knihy nevlastním (půjčuji v knihovně) a chyběla mi správná kontinuita. (přece jen, pamatovat si vedlejší postavy z knihy, co jste četli před třemi roky??)

Chybělo mi to co na Gabaldonové oceňuji nejvíce, plastické postavy, barvitý děj.

06.11.2019 4 z 5

On On Elle Kennedy

Přidávám se k nadšeným ovacím. I když je kniha plná gay erotiky, důležitější je pohodová atmosféra, která z knihy jen čiší.

Přitom hrdinové procházejí všemi zkouškami, které běžný život přináší. Vyrovnávání se s bisexualitou (mimochodem dva z mých tří dlouhodobých partnerů přiznali sexuální zaujetí oběma pohlavími), rodičovský nezájem, homofobii. Naštěstí vším projdou s malým škobrtnutím.

29.10.2019 5 z 5

Toto všechno ti dám Toto všechno ti dám Dolores Redondo

Ano, děj se trochu táhne, nejde o klasickou detektivku. Postavy a vztahy mezi nimi jsou zajímavější než samo pátrání, i když musím připustit, že vedlejší postavy jsou popsány uvěřitelněji než hlavní hrdina.

Trochu mě mate přirovnání ke Twin Peaks, protože americký seriál je plný mystiky a nadpřirozena, zatímco Toto všechno ... se kolem nadpřirozena jen mihne.

29.10.2019 5 z 5

Sám mezi všemi Sám mezi všemi Katrin Walldová

Není pochyb, že autorka umí psát. Čtenáře připoutá ke knize. ALE!!!

Nechápu tendenci mladých autorů zasadit děj do amerických reálií, které většinou znají jen ze seriálů. Neznalost prostředí z těchto děl jen čiší.
Navíc mě osobně iritovala hlavní postava, působící hystericky a nepravděpodobně.

29.10.2019 2 z 5

Čarojízda Čarojízda Ben Aaronovitch

Skvělé čtení, vynikající oddychovka.

28.10.2019 5 z 5

Neviditelná superhrdinka Neviditelná superhrdinka Rosa Ribas

Proč by superhrdinové museli být jen mladí a krásní, proč by se jí nemohla stát ženy pozdně středního věku?

Tohle kniha pro všechny, kdo milují komiksy a komiksové filmy, ale v kině mezitím vším mládím si připadají mírně nepatřičně (i když mezi diváky vidí několik dalších, co tvrdí že věk je jen číslo)

15.09.2019 5 z 5

Pepouchova řecká dovolená Pepouchova řecká dovolená Miloslav Lubas

Pokud hledáte lehké letní čtení je to právě tato kniha. Rodinná dovolená podaná desetiletým chlapcem, to jak se dívá na prapodivný svět dospělých, určitě pobaví většinu čtenářů.

Některým by však mohlo vadit trochu prvoplánové úsilí zaujmout čtenáře dětským slovníkem.

15.09.2019 4 z 5

Praha plná strašidel Praha plná strašidel Miloslav Švandrlík

povídková kniha - Praha plná strašidel od Miloslava Švandrlíka, který pražské pověsti převyprávěl svým svébytným humorným stylem. Pro srovnání jsem si půjčila i Věnec pražských pověstí. Tam kde lidová slovesnost vyhrožuje a straší, tam mistr Švandrlík nasazuje humor, takže hrůze uláme ostny zesměšněním (jako Rowllingová v Harry Potterovi kouzlem Riddiculus).

20.08.2019 4 z 5

Richardovy živé hračky Richardovy živé hračky Kristina Haidingerová

Fascinující čtení.
Autorka si s textem výborně pohrála. Chvílemi připomínal E. T. A. Hoffmanna, chvílemi šmrcnul o de Sade. Zdařile vystihla obdiv 19. století k technice, touhu objevovat nebezpečné i zakázané. Mistrně podala manipulace i závislosti.

A přesto všechno z textu čiší mírná nezralost a nedostatečná hloubka. (asi takový rozdíl jako mezi horory mistra Krále a táborovými strašidelnými historkami.)

18.08.2019 4 z 5

Less Less Andrew Sean Greer

Už dlouho mě kniha tak neoslovila, přestože jsem ji po přečtení několika prvních stránek odložila s údivem, jak tohle mohlo dostat Pulitzera.
Avšak šestitýdenní uzavření pražské knihovny mě přinutilo dát ji druhou šanci. Nevím, co se v mém postoji změnilo, snad jsem neměla mozek tak moc zastřený únavou, či skvrny na slunci byly méně intenzivní, zkrátka Arthura Lesse jsem se zamilovala. Jako bratra, pochopitelně.

Rozuměla jsem Jeho bolístkám a bolestínství. Společně s ním jsem nad nimi během jeho cestování získala nadhledem, až mi stejně jako jemu připadaly směšné. Potěšilo mě, že autor svého hrdinu nechal zmoudřet a za všechny potíže ho odměnil.

15.08.2019 5 z 5

Vražda v kožených rukavicích Vražda v kožených rukavicích Ngaio Marsh

Marshová uměla psát napínavé detektivky, málokdy uhodnu vraha. Přesto se mi tato detektivka nelíbila. A to pro výstižnou ukázku vyšší anglické společnosti, kterou autorka vylíčila s psychologickou přesností.

04.08.2019 3 z 5

Rok bez února Rok bez února Jan Sojka

Je nás hodně, pro které je únor nejtěžší měsíc v roce.
(V hodině mezi psem a vlkem ožívají střepy mých rozbitých snů.
A jejich ostré hrany rozřezávají mou duši na kousíčky.
Aby je Deprese za stálého podlévání slzami mohla dusit až do kuropění.)

I Sojkova nehrdinu Únor uchopil do svých osmadvaceti křivých prstů (Sojka), vytřepal z něj všechnu naději. Těch pár zbylých drobků, co mu ulpělo na zimním šatu, spláchl nehrdina alkoholem do kanálu.

31.07.2019 5 z 5

Věznice Falconer Věznice Falconer John Cheever

Jedna z knih, kterou, ačkoliv je výborně napsaná, určitě číst znovu nebudu.

Vztahy v rodině bývají bolestivé, zraňující samotné Ego. Vyrovnat se s nimi, žádá po člověku hodně úsilí. Někdy až pád na samé dno otevře oči.

24.07.2019 4 z 5

Paci, paci, pacičky Paci, paci, pacičky František Růžička

V době svého vzniku kniha určitě šokovala svou otevřeností, ať už jde o líčení nelidské brutality sovětofilského otce, či homosexuální otevřeností čerstvě dospělého hrdiny.
K oběma životním etapám přistupuje autor odlišně. Zatímco dětství popisuje skoro s reportážní strohostí (jak také reagovat na otcovu otřesnou výchovu a nezbláznit se z toho?), tak ranou dospělost, kterou vykresluje téměř hrabalovským způsobem. Bohužel pro mě. Na Hrabalovo vidění světa ( - a ne že bych se nesnažila) jsem se nikdy nenaladila . Vše je ještě umocněno trpkým zakončením, v němž se hrdina projeví skoro stejně necitelně jako jeho rodič.

22.07.2019 4 z 5

Kočka, která pohnula horou Kočka, která pohnula horou Lilian Jackson Braun

Ještě, že má Qwill kocourka Koko, před kterým nelze nic utajit. Příjemná nenáročná oddechovka, možná ještě nenáročnější než autorka zamýšlela. Protože čtenář má občas pocit, že by Koko potřeboval vnímavějšího parťáka, ale pak se Qwill chytí a dotáhne vše do více než zdárného konce. Dobro je zachráněno a zlo potrestáno.

22.07.2019 4 z 5

Na hřbetě Itálie Na hřbetě Itálie Harry Clifton

Autor umí dokonale pracovat se slovy, protože i čtenář, který Abruzzo nikdy nenavštívil, má při čtení pocit, že vesničku i s jejími obyvateli dobře zná. Společně s ním prožívá vše, co mu krásná ale drsná (občas i drsnější) krajina nabízí.

20.07.2019 5 z 5

Je to jinak, mami Je to jinak, mami Tamara Tainová

Tainová je výborná spisovatelka. Není moc autorů, kteří by dokázali popsat tak rozličné a přesto uvěřitelné charaktery. (občas jsem měla pocit, že opisovala z naší rodiny). Klobouk dolů.

Děj samotný nic nového nepřináší. Je jedno jestli boj s předsudky vedou gayové nebo nějaká jiná menšina, ale mnohovrstevnost postav vše vynahradí.

20.07.2019 5 z 5

Doba kamenná - Pomsta Šedého lva Doba kamenná - Pomsta Šedého lva Veronika Válková

Moje první setkání s Bárou a jejím kouzelným atlasem ve mně vzbudila nadšení. Klobouk dolů před paní Válkovou, před jejími všestrannými znalostmi historie. Právě takto se děti mají seznamovat s dějinami. Na otravné memorování dat, událostí a jmen, ale živý příběh, který je seznámí se všemi aspekty tehdejšího života.

Jen mi vrtá hlavou, proč je uveden v žebříčku knih jejichž děj se odehrává v Ostravě? Právě proto jsem si knihu půjčila, ale odpověď jsem nenalezla.

03.07.2019 5 z 5

Jablečné víno s Rozárkou Jablečné víno s Rozárkou Laurie Lee

Plním ne jednu, ale dvě výzvy (respektive knižní bingo). Což mnoho lidí nechápe, proč si nechávám kecat do výběru knih. Pokaždé odpovím stejně: výzvy mi slouží jako kompas v moři vydávaných knih. A plním je ráda, protože každý rok narazím na nějakou, která mě pohladí přímo na osrdí.

Právě Jablečné víno ... k nim patří. Ta kniha je úžasná. Autor barvami pestřejšími než malířova paleta popisuje své dětství se všemi jeho klady i zápory. A hlavně s obdivem ke své matce, pozoruhodné ženě, která se nenechala srazit neúspěchy a s humorem čelila chudobě i nemocem.

03.07.2019 5 z 5