gladya gladya komentáře u knih

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Krátké a užitečné čtení. Text určen Američanům, s tím se musí počítat. Evropanovi a zejména Evropanovi s dobrou znalostí historie se to možná bude zdát až moc jednoduché a trochu prvoplánové. To není nic proti Američanům, zkrátka mají jiné historické zkušenosti. Dvacet základních tezí si zvládne přečíst každý, pak je stručný komentář a následuje hlavní text. Takže i „hodně líný čtenář“ si to hlavní může přečíst.

Z textu přímo čiší vztah autora k Trumpovi. Je to tak silné, že je to možná až na škodu věci. To říkám s tím, že si o Trumpovi nemyslím nic pěkného. Dokonce i mně se zdálo, že v tomhle text moc objektivně nepůsobí.
A hlavně, nejde zdaleka jen o Trumpa (či Hitlera). Je o to, co ve společnosti takové lidi vynese k moci. Pak taky přemýšlím, jestli a jak moc sedí srovnání dnešních tendencí ve společnosti s dobou nástupu fašismu a nacismu.
Problém takových knížek je to, že asi nikoho nepřesvědčí. Jen může potěšit přesvědčené. A co si budeme říkat, ti, co by to nejvíc potřebovali, asi takové texty vůbec nečtou. A pokud by to četl třeba stoupenec Trumpa, nejspíš by to znechuceně odhodil. Měl by totiž pocit neobjektivity,
To byl spíš povzdech. Dvacítka základních tezí se mi líbila, i když něco je opravdu vysloveně pro Američany. Jak jsem napsala výše, to nemyslím ve zlém, zkrátka mají jiné zkušenosti než my a jejich přehled o evropských dějinách je nutně menší, než bychom měli čekat a požadovat u nás ( O tom, jaké jsou reálné znalosti radši neuvažuju). Celkově knížku hodnotím kladně a už se chystám na rozsáhlejší autorova díla.

14.03.2021 4 z 5

Madeleine Madeleine Madeleine Albright

Je zajímavá jak část o soukromém životě tak o působení v OSN a ve funkci ministryně. Vzpomínám, jak jsem byla v překvapená, když MA na první návštěvě u nás vystoupila z letadla a spustila česky. No, moc jsem toho o ní tehdy nevěděla.
Knížku už jsem četla o dost informovanější, ale tak jsem se toho dost dozvěděla, o MA a její rodině USA i diplomacii.
Moc se mi líbilo hodnocení úspěchů a neúspěchů.
Docela by mě zajímalo, jak se MA dívá na nové výzvy, s kterými se diplomacie velmocí setkává a další vývoj v některých regionech. POdívám se na její další knížky.
Dodám samozřejmost, jsem si vědoma, že je to subjekivní pohled autorky.

08.03.2021 5 z 5

Město čarodějů Město čarodějů Tereza Janišová

Vždycky, když si takovouhle knížku docela užívám, přemýšlím, jestli jsem mladá duchem nebo už senilním. Je mi totiž přinejmenší třikrát (možná i čtyřikrát), víc než dívenkám, pro které je knížka určena. Všechny výtky, které v komentářích zazněly, podepisuji. Boxas srovnává se Sextánkou, to je přesné. Jenže kdyby mi bylo 13 let, viděla bych to asi jinak.
Největší slabinou jsou asi dialogy, na těch by měla autorka v další tvorbě zapracovat.
Předvídatelnost (pro mě konec moc překvapivý nebyl), některá kliše, to všechno patří asi k žánru a počítala jsem s tím. A sympatické bylo občasné odlehčení, takové mrknutí autorky, že si je klišé vědoma a nemyslí to tak vážně. I tu inspiraci jinými knížkami odpouštím.

Hodnotím docela vysoko, protože se mi zdálo, že popsaný svět je docela zajímavý i ve srovnání s jinými a klidně i světoznámými fantasty pro náctileté. Pokud ovšem někdo srovnává s Harry Potterem, to je úplně jiná liga.

Takže milé dívenky, čtěte tuhle knížku a pěkně si to užijte. Jen si nemyslete, že čtete opravdovou LITERATURU. Ale v autorce vidím docela potenciál, určitě se ještě "vypíše". Výtky ať si vezme jako přátelské rady, které může využít při psaní dalších příběhů.

07.03.2021 4 z 5

Možnosti milostného románu Možnosti milostného románu Jan Němec

Tahle knížka se hodnotí docela těžko. Určitě je to zajímavý experiment. Čtenář, který očekává od knížky hlavně příběh, asi bude zklamán. Příběh je totiž hodně jednoduchý a jasný od začátku nebo spíš od přečtení anotace. Na druhou stranu když vezmu v úvahu přeskakování v čase, střídání formy a někdy i vypravěče, vsunuté různé texty, nečte se to vždycky úplně jednoduše. Někdy si čtenář řekne, co to jako má znamenat, proč to tady je? Jenže právě o to asi jde.
Takže proč to tedy číst? Protože je to napsané opravdu dobře. Skvělý jazyk, některé pasáže jsou nádherné. Dostalo mě třeba vyprávění o prarodičích, ale pěkného je tam toho dost.
Zkrátka tento experiment stál za to.

02.03.2021 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Téhle tak vychvalované knížce asi v mých očích uškodilo, že jsem čekala něco jiného. Kdybych počítala s tím, že čtu červenou knihovnu, byla bych asi mnohem spokojenější. Jenže já jsem očekávala víc, uvěřitelnější příběh a hlavně uvěřitelnější postavy a jejich jednání. Uznávám, že problém je asi na mém přijímači. Kdo neudělá stejnou chybu jako já a bude si chtít odpočinout u dojemného příběhu, bude spokojen. Kdo by čekal víc, bude zklamán.

01.03.2021 2 z 5

Sedm sester Sedm sester Lucinda Riley

Romantika a možná červená knihovna, už vidím tu telenovelu. Ale to ale vůbec není kritika. I tenhle žánr se dá napsat dobře. Zamotané osudy, srdceryvné příběhy, láska, tajemství, to vše v téhle knížce čtenář či posluchač najde. Zajímavé bylo propojení se vznikem sochy v Krista v Riu. V příběhu z minulosti za zmínku stojí i srovnání upjatého života smetánky v Riu a uvolněnější bohémské Paříže.

Další díly si nenechám ujít, nejen proto, že asi budou zajímavé i osudy dalších sester. Jsem zvědavá, jestli se vyjasní některé záhady související s adopcí nejstarší sestry. Mám jedno podezření a zajímá mě, jestli jsem se nespletla.
Posloucháno jako audiokniha,

28.02.2021 4 z 5

Drsný spasitel Drsný spasitel Miroslav Žamboch

Nejvíc oceňuji autorovu fantazii. Smíchat postapo sci-fi a fantazy? Ve světě, který Žamboch vymyslel, jsou kyborgové biokonstrukty, umělá inteligence a superzbraně, jenže taky bohové upíři, démoni a čarodějové. Člověka napadne, jestli to nedopadne, jako když pejsek a kočička pekli dort. Ale ne, v tomto případě je výsledek velmi poživatelný.
Jen závěr byl trochu useknutý.
Kde nestačí technologie či biotechnologie, nastoupí magie. Tak to v tomhle světě funguje a tak funguje i hlavní hrdina. Jasně, je to brak, ale brak v nejlepším smyslu slova.

17.02.2021 4 z 5

Nejlepší pro všechny Nejlepší pro všechny Petra Soukupová

Pro tyhle vlastně obyčejné příběhy začínám mít slabost. Pravda, Hanino povolání není úplně tuctové, ale jinak, samoživitelek je dost, ovdovělých žen Evina typu i problémových rozmazlených dětí taky. A v tom je síla knížky. Všichni chtějí to nejlepší pro všechny, ale každý za nejlepší považuje něco jiného a každý nakonec asi myslí hlavně na sebe. Ale není to svým způsobem normální? Rozhodně se nedá říct, že Hana a Eva jsou jen sobecké, u Viktora to nejspíš odpovídá věku. vykreslení dítěte těsně před pubertou, kdy začíná pořádně vnímat, že rodiče (zde matka) nejsou dokonalé bytosti, je povedené.
Je to o vztahu rodičů a dětí, sourozenců, a dotýká se mnoha jiných věcí. Je to trochu smutné, ale takový je život.
Posloucháno jako dobře namluvená audiokniha, proto mi samozřejmě nemohly vadit věci jako chybějící přímá řeč apod. Tenhle druh knížek je na audio verzi jako dělaný.

05.02.2021 5 z 5

Smrtící byznys Smrtící byznys Hana Hindráková

Téma je velmi zajímavé. Za to odpouštím i drobné mouchy. Na velmi vážný a reálný problém je totiž poukázáno formou ne moc uvěřitelného příběhu. Možná se dá akceptovat, že někdo nový hned vidí a odhalí to, co ostatní nevidí nebo vidět nechtějí. Chápu, že důsledky podvodu musejí v knize být dramatičtější než "pouze" neúčinné léky. Ale že by to padouši nechali zajít tak daleko a tak svůj byznys ohrozili? No, vyloučit to nemohu, dětí v chudých zemích umírá hodně, to víme. A nějak to zkoumat, koho to zajímá? To je na tom děsivé.

Navíc mi v knize přišel motiv terorismu. A postavy, jak se říká, trochu šustí papírem. Tam mi uvěřitelnost chybí. Uznávám, v poměrně tenké knize, která má ukázat čtenářský atraktivní formou na závažné problémy, by to jinak asi bylo mnohem těžší.

Komentář vyznívá docela kriticky. Ale knížka se mi docela líbila. Výtky nechť poslouží autorce, až bude psát další knížky na zajímavá témata.

31.01.2021 4 z 5

Úkol přežít Úkol přežít V. Mahaněnko (p)

Našla jsem zmínku o LitRPG a jelikož jsem knihomol a mám ráda fantastiku, byla jsem zvědavá, co je to zač. RPG nehraju a jen tuším o co jde. Ne, že bych z PC her znala jenom Solitaire, jak by asi odpovídalo věku. Kdysi jsem se bavila u Civilizace, té s předpotopní grafikou, milé děti. Jo a znám i on-line hry jako Travian, tam jsem byla v alianci stavící div světa, heč. To jsou mé hráčské zkušenosti. Na hodnocení knížky tohodle žánru to asi nestačí, tak to beru čistě podle toho, jak to mě zapůsobilo jako knížka. Četlo se to celkem dobře, ale tak, abych se vrhla na další díly , mě to nezaujallo. Pravda, pár věcí bych se dozvědět chtěla. Jenže je tolik knížek, které si chci přečíst

26.01.2021

Klubko zmijí Klubko zmijí Dominik Dán

Dobře vím, že detektivka je pohádka pro dospělé. O geniálních detektivech s téměř superschopnostmi si myslím svoje, ale takové příběhy mě celkem baví. Jenže D. Dán dal do té pohádky skutečnou znalost prostředí a vyšetřovacích metod. To je plus. A kdo trochu sledoval situaci na Slovensku, řekne si, že Klbko zmijí není vůbec veselá pohádka, a že nejspíš víc popisuje skutečnost, než si chce člověk připustit. A to i přesto, že zdaleka ne všechno je uvěřitelné.

Ze závěru až mrazí. No, skočila jsem na špek, kterým jsou možná narážky na Slovenskou realitu. A jen Slovenskou?
Lidské a někdy smutné příběhy některých protagonistů. Jsou třešnička na dortě.
Hlášky vraždárov zábavné jako vždy.
A ještě mě napadlo, kde je vlastně v dnešním komplikovaném světě dobro a kde zlo? Když mafián z toho vychází možná líp než někteří z těch, kdo by měli dbát na zákonnost? No, úplně beznadějně to nevypadá, ti čestní existují. Jenže ta poslední věta…
Poslouchala jsem audioknihu, kdykoli to šlo, i v situacích, kdy bych jindy spíš četla nějakou knížku. Je třeba něco dodat?

26.01.2021 5 z 5

Normální lidi Normální lidi Sally Rooney

Mně se to líbilo. A to jsem skoro o dvě generace starší než hlavní hrdinové na začátku příběhu. Podle mě je to částečně o hledání, kterým v nějaké podobě v mládí asi projde skoro každý. Jenže ne všechno, co prožívají hlavní hrdinové, je opravdiu normální. Zaujalo mě, jak autorka řeší potřebu zapadnout, jak důležité je pro mladé lidi, a často nejen mladé, jak je vnímá okolí. A několikrát jsem si pomyslela, jo, kdybyste dokázali komunikovat.

V hodnocení trochu přilepšuji. na čistých 5* to není.

15.01.2021 5 z 5

ROBOT100: Povídky ROBOT100: Povídky Jaroslav Olša Jr.

Všechny povídky nejsou na 5*, ale celek je skvělý. Je docela zajímavé, jak odlišně autoři povídky pojali.

Některé povídky na Čapka navazují hodně, některé jen okrajově. Ve všech jde o myslící bytosti a vztahy mezi nimi. Kdo přečte pochopí, že nejde jen o lidi a roboty. Některé povídky si opravdu užije jen ten, kdi zná R,U.R. , což se u čtenáři sci-fi zřejmě dá předpokládat.

Chtěla jsem některé autory zvlášť pochválit, ale nakonec to neudělám. Dobří jsou všichni.

14.01.2021 5 z 5

Polygon Polygon Ladislav Kubizňák

Bylo to zajímavé. Pravda je, že literární úroveň není oslnivá. U některých věcí jsem přemýšlela, proč je tam autor dává. Přeskakování v čase se mi zdálo trochu zmatené.

Zaujalo mě, jak to chodilo a někdy pořád chodí mezi zpravodajci a popis některých příběhů a případů.

Při hodnocení je asi čtenář ovlivněn svými politickými názory. Zamyslela jsem se nad postojem člověka, který patří k poraženým ve studené válce. A hodně věcí asi nepochopil. Opravdu sloužil vlasti? Vždyť naši zpravodajci byli podřízeni KGB. V historii hodně lidí "jen sloužilo vlasti a poslouchalo rozkazy." Jenže jde i o to, jaký je ve vlasti režim a jaké jsou rozkazy. A změma režimu znamená i některé personální změny. V tak citlivé oblasi jako zpravodajské služby je to pochopitelné a asi i nutné.

Úsměvné je, jak autor "závidí jednomu kolegovi z KGB", který začínal v podobné době a působil v NDR. No, Vladimír Vladimírovič to dotáhl mnohem dál než pan Kubizňák.

14.12.2020 3 z 5

Věci, na které nastal čas Věci, na které nastal čas Petra Soukupová

Příběh jde opravdu na dřeň. Vedlo mě to k zamyšlení nad vztahy. Popsáno vše od začátku vztahu, až do doby, kdy jsou děti na počátku puberty a vztah je ve velké krizi. Jsem ve vztahu dvakrát tak dlouho, než Alice a Richard. A troufám si tvrdit, že něco z toho, čím prošli oni, se prožije v každém vztahu. Líbilo se mi, že je to nejen o partnerských problémech, ale i o vztahu k dětem a nechybí dětský pohled. Ať jde o nedostatek pochopení pro druhého, špatná komunikace, někdy je výsledkem i nevěra. Vše, co je popsáno, se děje. Jenže v dobře fungujícím vztahu se stane občas něco, ne všechno a pořád. Být spolu a být každý sám sebou, jak jednoduše se to řekne, jak těžké to někdy pro někoho je. A jakmile je člověk často (nejen jednou za čas) radši sám než s partnerem, je něco hodně špatně.
O něco víc pochopení mám pro Alici, Richard mi přijde trochu jako sobec. Ale za problémy můžou oba.
Poslouchala jsem audioverzi, téhle knížce vysloveně sedla.

06.12.2020 5 z 5

Můj příběh Můj příběh Michelle Obama

Tahle knížka je bez debaty zajímavá. Každému je jasné, že memoáry jsou vždycky subjektivní pohled. A pokud jde o člověka „namočeného do politiky“ tím spíš. Zvlášť když paní Obamová zmiňuje úřadujícího prezidenta i jeho protikandidáta, dnes snad už zvoleného prezidenta. A možná v politice sama ještě promluví. Ostatně, být. první prezidentka a k tomu černé pleti, to je výzva hodna tak silné osobnosti. Tu subjektivnosti s dobře uvědomuji i s tím, že co se politických postojů týče, jsem jednoznačně naladěna podobně jako Obamovi.

Jeden komentující říká, že je to americké, A je to dokonale vystihující charakteristika. Tak knížka o USA hodně říká, to dobré i to špatné, ve všech oblastech. Tak jen k politice. I když má člověk představu o americkém volebním systému, docvaklo mi, jak zásadní je, že tam musí každý senátor nebo kongresman projít primárkami. Tam nestačí být loajální k vedení nějaké strany nebo ještě hůř nějakému vůdci. A na druhou stranu je to někdy skoro jako nějaká superstar, kdy forma může zastínit obsah. Tak mě napadlo, kolik našich zákonodárců by v takových primárkách obstálo? A pak je na jednu stranu skoro neuvěřitelné (pro mě), ale přitom zcela pochopitelné (když se zamyslím nad situací v USA a nejen tam), proč Trump porazil H. Clintonovou. Mimochodem to, jak se z rivalů bojujících v primárkách o demokratickou nominaci, stali blízcí spolupracovníci, mi přišlo až neuvěřitelné, ale Hilary tou ministryní byla. Podobně zajímavé bylo přátelské přebírání Bílého domu od Bushových.

A že autorka stále zdůrazňuje, že je černoška a žena a z jakého prostředí pochází? Ono to má pro její osobnost zásadní význam. Pro děti a zvlášť dívky z jejího prostředí je studium na univerzitě Břečťanové ligy těžko dostupné. A M. Obamová se s rasismem setkala.

Nedělám si o politice a politicích iluze, ale chci věřit, že Obama opravdu chtěl změnu. Co a proč se povedlo či nepovedlo, to je na dlouho debatu. Ale black lives matter ukazuje, že prezident tmavé pleti nestačí. Rasismus je pořád a je to zlo. Vím, i rasismus obrácený, černochů vůči bělochům, existuje. Dokud se bude barva pleti řešit, je to špatně. Tak malý a asi naivní povzdech na závěr. Všichni lidé bratry jsou.

24.11.2020 5 z 5

Pramen života Pramen života Thomas Thiemeyer

Hodnotím v rámci žánru. Ano, je to pohádka. Ano, vše řeší skupina teenagerů a dospělí jsou skoro mimo. Vztah člověka a ostatní živé přírody, časový skok, to vše je zajímavé. Za to všechny nedokonalosti a poplatnost žánru ospouštím.

16.11.2020 5 z 5

Božská komedie Božská komedie Dante Alighieri

Poslouchala jsem audioknihu, takže nebudu hodnotit. Když jsem zjistila, jak hodně je to zkrácené, rozhodla jsem se si tenhle klenot přečíst. To asi hovoří za vše.

31.10.2020

Kulový blesk Kulový blesk Liou Cch'-sin

Jsou dva základní druhy sci-fi.
V tom jednom čtenář (nebo divák či posluchač) akceptuje, že kdysi dávno v předaleké galaxii nefungují přírodní zákony stejně jako na matičce Zemi a blízkých několika miliardách světelných let. Nabrousí světelný meč (nebo co se s ním dělá) a bojuje za světlou nebo temnou stranu síly, podle gusta. Tuhle sci-fi mám moc ráda.
A pak je tu ten druhý typ sci-fi, který mám snad ještě radši. Tam čtenář přemýšlí nad svými znalostmi z fyziky a jiných vědních disciplín a dumá, co je ještě jasné science a kde už je to více či méně podložená nebo úplná fiction.
Kulový blesk se jednoznačně tváří jako druhý případ, vědecky podložená fantazie. Nakolik knížka odpovídá poznatkům vědy neposoudím, ale jako počteni je to skvělé.

Jelikož jsem pacifista, hvězda dolů, kdo četl, pochopí.

A co mě napadlo? Postavy se mi zdály v podstatě všechny studení čumáci, mně chyběly emoce. Možná je to i díky jinak skvělé interpretaci audioknihy a při čtení bych takový dojem neměla. Možná je vidět jiná kultura. Je zvláštní, že u jiných sci-fi tohoto typu jsem takový pocit neměla.
Neodpustím si také připomínku Vzpomínky na Zemi. Ano, trilogie je komplexnější a asi i propracovanější. Ale autor své mistrovství nezapřel ani v Kulovém blesku.

A k druhům sci-fi, dodatek. Pak jsou tu ještě nadčasová veledíla, kde věda a technika nejsou podstatná. Ta prověřil čas. Trilogie Vzpomínka na Zemi by se tam možná jednou zařadit mohla, Kulový blesk spíš ne.

31.10.2020 4 z 5

Tisíce planoucích sluncí Tisíce planoucích sluncí Khaled Hosseini

Co všechno tahle knížka je? Poutavá, smutná dojemná, přitom je tam i zrnko naděje.
V centru pozornosti je postavení žen v islámské zemi, ale pro mě to má obecnější platnost, Napadlo mě, že ve světě, kde je někdo zotročen a nesvobodný není vlastně tak docela svobodný nikdo, ani ti kdo někoho zotročují a utlačují. Tedy nejsou tak svobodní, jak si opravdovou svobodu představuji já.
Dokonale je popsáno, že v některých konfliktech se z pohledu běžného člověka starajícího se hlavně o obživu své rodiny někdy ztráci rozdíl mezi "těmi hodnými a těmi zlými", chaos v Afghánistánu po odchodu sovětských okupantů, potyčky mezi skupinkami bývalých spolubojovníků, kde civilní oběti nikoho moc netrápí. Taková krutost na konci 20. a počátku 21. století. Padla z toho na mě beznaděj. Co umí Talibán je celkem známé, ale nejde jen o něj.

05.10.2020 5 z 5