Giskard44 Giskard44 komentáře u knih

Spáčka a vřeteno Spáčka a vřeteno Neil Gaiman

Ten moment, keď človeku dôjde, kým je Kráľovná a trpaslíci, okúzľujúce...Taktiež jej záverečné rozhodnutie dodávajúce príbehu i hlbokú myšlienku navyše...Ako tu už niekto spomenul, tento príbeh má potenciál v človeku dlho rezonovať. O kresbe ani nevravím. Skrátka nádherná kombinácia slov a ilustrácií. Dočítal som pred pár hodinami a stále sa mi v duši z pôžitku jej čítania rozlieva príjemný pocit :)

25.10.2020 5 z 5

Havran Havran David Gemmell

Dokonalosť, táto kniha. Ďalší klenot od Gemmela. Po dlhých rokoch som objavil spisovateľa, ktorého knihy proste musím prečítať za 2-3 dni a okolitý svet ide skrátka mimo. Šesť hviezdičiek z piatich.

06.10.2020 5 z 5

Hannibal, syn Hamilkarův Hannibal, syn Hamilkarův Georgij Dmitrijevič Gulia

Príjemná knižka....Čo sa týka nejakej hlbšej charakterizácie postavy samotného Hannibala, moc sa nám jej nedostane...Takisto sa moc nedozvieme ani o Hannibalovej povestnej vojensko - strategickej genialite...Knižka je najzaujímavejšia v opise prežívania vojenskej výpravy na Rím z pohľadu troch kamarátov vojakov. Strávime s nimi príjemných pár hodín drsného putovania a nahliadneme do ich motivácií podstúpiť túto výpravu, ktorou bolo veľmi často zlato a následný pokojný život hospodára, s peknou pracovitou ženou a domom plným detí :)

30.08.2020

Santiago: Mýtus daleké budoucnosti Santiago: Mýtus daleké budoucnosti Mike Resnick

Dlhšie som váhal, či do tejto knižky ísť, aj som ju kúpil, potom som ju bez prečítania predal do antikvariátu...Napokon som ju kúpil znovu, za tri dni prečítal a vidím, že moju ruku pri jej opätovnej kúpe viedla šťastena...Santiago je pre mňa objav a skrytý poklad. Nádherná kniha.

19.08.2020 5 z 5

Životní a obchodní zásady Životní a obchodní zásady John Wanamaker

Knižka citátov, kde autor vyzdvihuje v kontexte obchodu a podnikania poctivé konanie, zodpovednú usilovnú prácu, férové ceny pre zákazníkov a službu komunite. Možno povedať, že ak by sa týmito zásadami v obchodovaní riadilo v dnešnej dobe viac firiem a byznysmanov, na svete by mohlo žiť viac spokojneších ľudí, čo sa týka ekonomického a spoločenského života. Počul som na jednej prednáške, že tento pán obchodník, John Wanamaker, vychádzal zo zásad puritánskeho kapitalizmu, teda kapitalizmu založeného na kresťanských hodnotách - usilovne pracovať, nerozhadzovať a svojim podnikom slúžiť komunite. Stojí za prečítanie.
Ochutnávka: ,,Každý moderní obchodník by měl důkladně zpytovat svědomí než předloží své zboží zákazníkovi."
,,Raději neprodejte, než aby toho kupec litoval."
,,Kdokoliv dovede opatřit práci jednomu člověku, slouží celému lidstvu."

09.08.2020

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Den trifidů je moja prvá kniha od Wyndhama a týmto svojim dielom sa pre mňa jeho autor radí po bok mojich obľúbencov Asimova a Clarka...Krásne napísané a inteligentné sci-fi.

04.08.2020 5 z 5

Temný měsíc Temný měsíc David Gemmell

Nádherná kniha a veľmi zaujímavé a sympatické postavy..Rozhovory medzi Tarantiom a Jaskom mi doteraz rezonujú v hlave...Čítal som viacero kníh o schizofrénii, a príde mi, že autor má naozaj dobré vhľady do ľudskej psychológie....Duvodas a jeho kúzelná liečivá hra na harfu...Divoká Karis...K tejto knižke sa s potešením znovu mnohokrát vrátim.

17.06.2020 5 z 5

Město a hvězdy Město a hvězdy Arthur Charles Clarke

Zatiaľ som prečítal len prvých 50 strán, ale už teraz viem, že to je jedna z najlepších kníh, aké som čítal. Neviem, či som bol doteraz nevšímavý, alebo či je táto kniha výnimkou, ale v tomto diele cítim (aspoň zatiaľ) veľkú podobnosť s knižkami Asimova - stagnujúca, i keď intelektuálne a umelecky veľmi vyvinutá spoločnosť vs. prekračovanie horizontov a túžba dostať sa von zo zabehnutých mantinelov a obmedzení; veta o tom, že robotom treba klásť tie správne otázky; pohyblivé chodníky (podobne ako v Oceľových jaskyniach)....Ako som to tak dnes nadšený rozčítal, mal som pocit, že film Matrix sa musel inšpirovať touto knihou a táto kniha je omnoho lepšia (Alvin prekračujúci horizonty - Neo prebúdzajúci sa z matrixu). Zároveň mi zatiaľ príde fascinujúca postava Khedrona Šaška a jeho podobnosť k tarotovej karte Blázna, ktorý taktiež predstavuje narušenie určitých známych možností pohybu vrámci určitých horizontov...Skrátka, úchvatné dielo stimulujúce myslenie mnohými smermi...teším sa na ďalšie stránky....

10.06.2020 5 z 5